Taras widokowy na górze Gomólnik Mały (Gomulnik)
– Gomólnik Mały to szczyt położony w Górach Suchych, które są częścią Gór Kamiennych
– najkrótsza trasa na Gomólnik Mały prowadzi z Grzmiącej
– szlak na platformę zajmie Wam ok. 1 h i to licząc w dwie strony
– trudniejsza trasa prowadzi Muflonową Percią z Łomnicy
– na spacer możecie zabrać psa
Gomólnik Mały potrafi zaskoczyć niezmiernie, bo szlak to ani hardy, ani męczący, a widoki, które otwierają się przed górskimi wędrowcami potrafią zachwycić, nawet wybrednych turystów. Zaufajcie nam! Szczyt znany od dawna, choć często omijany przez masową turystykę, przeżywa swoją drugą młodość za sprawą sympatycznej platformy widokowej. Jeśli dla kogoś trasa będzie zbyt skromna, to po sąsiedzku znajdują się ruiny zamku Rogowiec oraz formacja Skalna Brama.
Parking w drodze na Gomólnik Mały (Grzmiąca)
Gomólnik Mały odnajdziecie nieopodal Jedliny Zdrój oraz Głuszycy. Z Wałbrzycha podróż zajmie Wam dosłownie 25 minut, a jeśli spędzacie urlop w Kotlinie Kłodzkiej to trzeba liczyć około 50 minut. Samochód zostawiliśmy na samym końcu ulicy Wiejskiej we wsi Grzmiąca. Miejsca starszy jedynie dla kilku samochodów. Może z czasem powstanie tutaj dedykowany parking. Jeśli planujecie wędrówkę Muflonową Percią, to miejsca postojowego musicie poszukać bliżej Łomnicy.
Parking Gomólnik Mały – koordynaty GPS: 50°41’29.2″N 16°19’24.4″E
Trasa na Gomólnik Mały w Górach Suchych
Można rzec, że szlak na Gomólnik Mały jest ekspresowy, jednak mimo to potrafi zaoferować kilka uroczych zachwytów. Sprzyja temu fakt, że pierwsza, większa część trasy wiedzie otwartym terenem, pośród traw i łąk. Druga część szlaku to przyjemny leśny fragment, choć nieco stromawo. Powinno Wam się tu spodobać. Trasa na Gomólnik Mały to kwestia 40 minut, podczas których pokonacie 1,4 km. W miejscu, gdzie zostawiliśmy samochód nie zauważyliśmy żadnych szlakówkowskazów, mimo że przemykają tutaj żółte szalkówki, a do naszego celu prowadzi zielony szlak. Zapewne czas przyniesie poprawę infrastruktury.
Aby trafić na Gomólnik Mały, najpierw będziecie musieli dość niepewnie zapuścić się w ścieżkę przed siebie, jakby kontynuując kierunek wyznaczony przez asfaltową drogę. Po 100 metrach traficie na ogrodzony punkt poboru wody, który należy minąć tak, aby mieć go po swojej prawej stronie. Tutaj jeszcze spacer odbywa się w towarzystwie krzaków i drzew, jednak spostrzegawcze oczy dojrzą pomiędzy nimi wysoko zawieszoną platformę widokową na Gomóniku Małym. Tak, szlak do celu wiedzie nieco naokoło.
Po kilku susach opuścicie leśną gęstwinę i ścieżka będzie przyjemnie wspinać się ku Przełęczy pod Gomólnikiem. Warto tutaj zerkać również za siebie, bo widoki robią się coraz piękniejsze. Można rzec, że przełęcz to półmetek podróży na Gomólnik Mały. Teraz szlak lekko opada i ucieka do lasu, by po ostrym zakręcie rozpocząć finałowe podejście.
Platforma widokowa na Gomólniku Małym
Wyjście na taras widokowy na Gomólniku Małym to mistrzostwo świata. Najpierw mija się szczyt, po czym maszeruje się dalej, niczym za światełkiem na końcu tunelu, które przebija się pośród rosnących tutaj drzew. Naszym zdaniem platforma widokowa na Gomólniku Małym jest jednym z ciekawszych tego typu projektów w górach. Zgrabnie wkomponowała się w otoczenie i nie zaśmieca horyzontu, a do tego sprawia, że sam szczyt zyskuje na popularności. A do tego widoki palce lizać! Dostrzec można pobliskie szczyty Gór Kamiennych, są Góry Wałbrzyskie z Borową, jest Wielka Sowa, Masyw Ślęży czy też Góry Złote. Sami musicie to zobaczyć! A my obiecaliśmy sobie, że kiedyś wpadniemy na Gomólnik Mały na zachód słońca. Powrót do samochodu po własnych śladach powinien zająć Wam 25 minut. Pewną alternatywą jest odbicie na Przełęczy pod Gomólnikiem w lewo i obranie kierunku na Skalną Bramę oraz ruiny zamku Rogowiec. W ten sposób dojście do samochodu zajmie Wam 1h i 15 min.
Garść suchych faktów – Gomólnik Mały zwany też Gomulnikiem to szczyt, który może pochwalić się 807 metrami wysokości. Skrywa się w środkowej części Gór Suchych, które są fragmentem Gór Kamiennych. Platforma widokowa została zrealizowana w ramach projektu „Turystyczne zagospodarowanie masywu Gomólnika Małego”.
Muflonowa Perć w drodze na Gomólnik Mały
Śmiało można rzec, że Gómólnik Mały powoli wyrasta na lokalną gwiazdę, do której chętnie ciągną turyści. Dlatego też nie na wszystkich mapach odnajdziecie szlaki pędzące w kierunku szczytu. Jedną z nowych opcji dotarcia na Gomólnik Mały jest Muflonowa Perć. Prowadzi ona północnym, wyjątkowo stromym zboczem, w asyście licznych skałek. Jest to trasa kierowana dla turystów o nieco lepszej kondycji.
Co warto zobaczyć w okolicy?
Wejście na Gomólnik Mały nie powinno Wam wypełnić pełnego dnia, dlatego podsuwamy kilka pomysłów na zagospodarowanie czasu. Sam fakt, że Gomólnik Mały znajduje się na Dolnym Śląsku jest już obietnicą ogromu ciekawych miejsc. Spójrzcie tylko na mapę – po sąsiedzku jest czarowna Kotlina Kłodzka, Góry Sowie, Wałbrzych ze swoimi pagórami oraz nieco dalej Rudawy Janowickie. Urlop tutaj z pewnością będzie udany!
– Czarowne szlaki w Górach Stołowych
– Szlak na wieże widokową na Wielkiej Sowie
– Ażurowo-spiralna wieża widokowa na Borowej
– Atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej i okolicy
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
1 Comment
Dla mnie rewelacja! Dziękuję za tę relację!