Wielka Sowa w Górach Sowich

– Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich
– Wielka Sowa wysokość: 1015 m n.p.m.
– Po drodze czekają na Was dwa schroniska
– Można podjechać i zaparkować pod pierwszym schroniskiem
– Wielka Sowa to przyjemny szlak dla rodzin z dziećmi

Wielka Sowa to bezsprzecznie najwyższy szczyt Gór Sowich i mierząc 1015 m, znalazła miejsce w Koronie Gór Polski. Na mapach szukajcie jej w województwie dolnośląskim, nieco poniżej Świdnicy. Z uwagi na działania nazistów z końca II wojny światowej, okolica ta okryła się nutką tajemniczości. Najbardziej popularnym szlakiem na szczyt jest czerwony prowadzący z Przełęczy Sokolej, czyli Główny Szlak Sudecki imienia Orłowicza, zapraszamy!

Dojazd oraz Parking

Z centrum Wrocławia dojazd pod Wielką Sowę nie powinien zająć Wam więcej niż 1,5 h podczas których pokonacie dystans ok 80 km. Na Przełęcz Sokolą ciężko jest niestety dotrzeć komunikacją publiczną, dlatego też głównym środkiem transportu w okolicy pozostaje samochód. Na przełęczy odnajdziecie dwa parkingi oferujące całodniowy postój za 10 pln oraz 15 pln. Z końcem września było tutaj na tyle pusto, że nikt nawet nie pofatygował się, aby pobrać opłatę.

wielka sowa parking na przełęczy

Jeśli pozostawicie samochody na przełęczy, to po 20 minutach dość forsownego podejścia dotrzecie do schroniska Orzeł. Spacer odbywa się głównie po prefabrykatach betonowych i jest to najbardziej stromy odcinek całej trasy. A teraz najlepsze – samochód możecie zostawić też pod schroniskiem! Nie dość, że oszczędzacie czas i siły w zasadzie na nic nie znaczącym podejściu, to jeszcze i pieniądze, ponieważ parking pod kosztuje tu raptem 5 pln 🙂 Obecnie cena za parking pod schroniskiem wynosi już 25 pln. Niestety trzeba pamiętać, że miejsc tutaj jest dużo mniej, aniżeli na przełęczy.

Wielka Sowa szlak
Wielka Sowa parking

Szlak na Wielką Sowę

Trasa: Przełęcz Sokola – Schronisko Orzeł – Obelisk Karla Wiesena – Schronisko Sowa – Wielka Sowa. Czas w dwie strony: 1 h 56 min, Dystans: 5,5 km, Przewyższenie: 306 m

Podane powyżej wartości odnoszą się do spaceru z Przełęczy Sokolej. Ale jeśli uda Wam się zaparkować samochód pod schroniskiem, to wówczas spacer na Wielką Sowę skróci się do poniższych wartości: Czas: 1 h 25 min, Dystans: 4,3 km, Przewyższenie: 185 m. I prawdę powiedziawszy warto spróbować podjechać wyżej, ponieważ w ten sposób ominiecie najmniej przyjemny fragment trasy. Od Schroniska Orzeł szlak zapuszcza się nieco w przetrzebiony las. Spaceruje się bardzo przyjemnie, bez żadnych szalonych, ostrych i intensywnych podejść. Idealny spacer z małymi dziećmi. Mimo, że dystans jest niespecjalnie okazały, to po drodze miniecie dwa schroniska. Wspomniane Schronisko Orzeł oraz Sowa.

Wielka Sowa
Kotlina Kłodzka góry

Dzieli je dokładnie 20 min spaceru, a po środku warto odnotować piramidalny Pomnik Carla Wiesena. Carl był niemieckim, lokalnym fabrykantem, który propagował turystykę w Górach Sowich i zaangażował się w budowę pierwszej wieży na szczycie Wielkiej Sowy oraz zainicjował budowę schroniska pod Wielką Sową (przekazał grunt).  Na obelisku odnajdziecie inskrypcję „Dem Andenken des treuen Freundes unserer Berge Karl Wiesen”, czyli „Na pamiątkę oddanemu miłośnikowi naszych gór, Karlowi Wiesenowi”. Od Schroniska Sowa do szczytu dzieli Was nie więcej aniżeli 30 minut. Ścieżka w zasadzie do końca się nie zmienia, jest szeroka, wygodna i wiedzie niespecjalnie gęstym lasem.

Obelisk Karla Wiesena - szlak na Wielką Sowę

Wielka Sowa i Wieża Widokowa

Sama wieża na Wielkiej Sowie kryje się przed wzrokiem turystów praktycznie do samego końca. Ujrzycie ją dopiero tuż, tuż przed samym wierzchołkiem. Na szczytową polanę wkracza się przez drewnianą bramę. Niestety panuje tu spory rozgardiasz i jest sporo pseudo-zagospodarowanej przestrzeni. Są dwie wiaty, rzeźba sowy, muflona, kilka ław, ławeczek, sklepik z pamiątkami, kapliczka, wieża widokowa oraz wieża przekaźnikowa… Całość jest dość chaotyczna i nieco odstrasza od spędzenia tu dłuższej chwili. Szczególnie, że bonusowo, przy wietrznej pogodzie, sąsiedni maszt okrutnie wyje.

Góry w Polsce - Wielka Sowa
Góry Sowie
Góry Sowie Kotlina Kłodzka

Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy pochodzi z roku 1906 i ma wysokość 25 metrów. Nieco ponad 30 lat wcześniej powstała tutaj konstrukcja drewniana. Podczas uroczystego otwarcia murowanej budowli, które odbyło się w drugiej połowie maja roku 1906, brały udział tłumy ludzi, a wieży nadano imię Żelaznego Kanclerza Otto van Bismarcka. Panorama ze szczyty jest imponująca, sięga Śnieżki, Śnieżnika, Broumowskich Sten, oraz choćby tajemniczej Ślęży. Obecnie wieża nosi imię Mieczysława Orłowicza, a wejście do środka jest płatne i możliwe jedynie w okresie od 1go maja  do końca października. Bilet wstępu w wersji dla dorosłego turysty kosztuje 6 pln, natomiast bilet ulgowy połowę tej kwoty.

Wielka Sowa wieża
Wielka Sowa wieza
Wieża Wielka Sowa

Informacje Praktyczne

– Wejście do Parku jest bezpłatne
– Parking na Przełęczy Sokola kosztuje 8 pln / dzień, natomiast pod schroniskiem już 5 pln
– Spacer nie jest specjalnie męczący, a po drodze są dwa schroniska (Orzeł oraz Sowa)
– Wieża na Wielkiej Sowie jest czynna w okresie od 1-go maja do 31go października w godzinach od 10-18:00. Bywa i tak, że przy sprzyjającej pogodzie, w pozostałym okresie, głownie w weekendy wieża również jest otwarta
– Wstęp do wieży kosztuje 6 pln bilet normalny, natomiast ulgowy 3 pln.

Wielka Sowa
Wielka Sowa Kotlina Kłodzka
Wielka Sowa

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

24 komentarze

 1. Anna Lachor Reply

  Cześć ?
  Bardzo dziękuję za pomoc w planowaniu wyprawy .
  Bardzo dużo przydatnych informacji.
  Pozdrawiam serdecznie Anna

 2. Dzięki!
  Przydatne, praktyczne i konkretne informacje.
  Udało nam się dzisiaj podążyć tą samą drogą 🙂

  pozdrawiam
  Tomasz

  • super, Góry Sowie jest naprawdę bardzo przyjemne, a sama Wielka Sowa ma w sobie coś takiego co szalenie przyciąga 🙂 zresztą sami w tym roku również planujemy wizytę na szczycie 🙂

 3. Dobrze się czytało. Pomocny opis dla nowo przybyłych i planujących tam pojechać. I dzięki za zdjęcia

  • bardzo nam miło za komentarz 😉 super dzięki! Wielka Sowa i Góry Sowie to zacna kraina 🙂

 4. Dzięki za super opis fajnej wycieczki. Mamy maj 2021, cena parkingu na dole to obecnie 15zł, przy schronisku 25zl. Wejście na wieże widokową 6 zł normalny i 3 zł ulgowy. Świetna wycieczka, warto też po drodze zajechać nad zalew do Zagórza Śląskiego i na Zamek Grodno. Pozdrawiam.

  • Dzięki za informację z cenami, dorzucimy do wpisu! A może też sami znów skusimy się by odwiedzić Wielką Sowę 🙂

 5. Czy wejście na wieżę jest już dostępne? Mam na myśli covid, etc

 6. Super, nie wiedziałem że mam z Wrocka miejsce o którym nie wiedziałem.
  Dzięki

 7. Bilet rodzinny – dla dwójki dorosłych i max. trójki dzieciaków kosztuje 15 zł.

  Dla bardziej wymagających proponuję nieco dłuższą trasę – szlakiem niebieskim z Przełęczy Walimskiej, tzn. od północnej strony Wielkiej Sowy.

  Pzdrwm serdecznie, Maciek.

 8. Cena za parking pod schroniskiem uległa zmianie. Obecnie nie jest to 5 zł ale uwaga 25 zł za pozostawienie samochodu osobowego. Niższy parking przy głównej drodze kosztuje obecnie 10 zł, a w weekendy 15 zł Warto więc zaoszczędzić pieniądze i przejść ten mało sympatyczny ale jednak dość krótki odcinek.

  • Dzięki za informację, dorzucimy aktualizację do wpisu. Na szczęście tak jak piszesz, odcinek jest krótki i warto zaoszczędzić parę złotych zostawiając samochód na dole 😉

   • Dziś zdobywaliśmy Wielką Sowę i wpis się bardzo przydał -dzięki!
    Parking przy głównej drodze kosztował 15 zł, na ten przy schronisku byłoby bardzo trudno wjechać z powodu śniegu i lodu (przy drodze jest tabliczka, że ta droga nie jest odśnieżana). Racja, że to podejście do pierwszego schroniska jest najbardziej stromym i nieprzyjemnym odcinkiem wędrówki i nie ma co się zniechęcać – później jest przepięknie! Akurat spadło dużo śniegu i było magicznie!

    • dzięki Kasia za komentarz, Góry Sowie zimą są szalenie czarujące, cieszymy się, że udało się wejść na Wielką Sowę 🙂

 9. Jest też bezpłatny parking na Rozdrożu nad Sokolcem (przy ostrym skręcie drogi z Sokolca na przełęcz Sokolą). Tylko, że ten parking jest dużo mniejszy (na około 10 samochodów). Wejście na Wielką Sowę mniej uczęszczanym szlakiem zielonym zajmuje tyle samo czasu 1:15 godziny (i taka sama odległość 2,7 km) – ale podejście nieco większe bo 330 metrów zamiast 300 metrów z przełęczy.

  • dzięki piękne za komentarz. Taka wersja wejścia na Wielką Sowę chodzi nam po głowie już od jakiegoś czasu. Jak tylko się pojawimy w okolicy (mam nadzieję że zimową porą) to będziemy spacerować. Wszystkiego dobrego 🙂

 10. Dzięki za ten wpis. Pomógł w podjęciu decyzji dot. którędy wchodzić z dziećmi. Wieża widokowa na szczycie niestety nadal w remoncie. Można kupić drewno i rozpałkę na ognisko za 20 zł, kiełbaskę za 10. Jeśli ktoś więc planuje usmażyć co nieco na szczycie to lepiej zabrać ze sobą 😉 W kaplicy na szczycie msza św o godzinie 15:00 (pewnie tylko w sezonie). Schronisko Sowa już zamknięte permanentnie. Teraz ciekawa jestem jak wyglądają inne szlaki prowadzące na Wielką Sowę. Pozdrawiamy!

 11. Byłem na Wielkiej Sowie w ostatnich dniach. Niestety tuż przed wejściem na górę była tabliczka z informacją, że wieża widokowa jest w remoncie… jak się okazało w rozmowie telefonicznej z pracownikiem urzędu gminy Pieszyce – już od ubiegłego roku – a planowany termin zakończenia inwestycji remontowej to maj 2023! Niemniej jednak, warto zdobyć jeden ze szczytów Korony Gór Polski!

 12. Cześć, na szczycie Rudawiec jest już pieczątka, gąbka i tusz. Potwierdzone 23.03.2023r.

 13. Krzysztof Reply

  Pod Przełęcz Sokolą (wieś Rzeczka) dojeżdża autobus miejski z Wałbrzycha. Przystanek początkowy niedaleko dworca kolejowego Wałbrzych Centrum. Warto zejść ze szczytu przez Małą Sowę do Walimia, gdzie jest więcej kursów. Tak więc można dotrzeć na szczyt również bez samochodu.

 14. Zawsze chętnie korzystam z waszych wskazówek i zapoznaje się z opisem trasy przed wyjazdem w góry. Dzięki za praktyczne rady i przydatne komentarze. Jesteście super. Jutro ruszamy na Sowę!!!

Write A Comment