Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Wielka Sowa – Góry Sowie

Wielka Sowa to bezsprzecznie najwyższy szczyt Gór Sowich i mierząc 1015 m, znalazła miejsce w Koronie Gór Polski. Na mapach szukajcie jej w województwie dolnośląskim, nieco poniżej Świdnicy. Z uwagi na działania nazistów z końca II wojny światowej, okolica ta okryła się nutką tajemniczości. Najbardziej popularnym szlakiem na szczyt jest czerwony prowadzący z Przełęczy Sokolej, czyli Główny Szlak Sudecki imienia Orłowicza, zapraszamy!

Dojazd oraz Parking

Z centrum Wrocławia dojazd nie powinien zająć Wam więcej niż 1,5 h podczas których pokonacie dystans ok 80 km. Na Przełęcz Sokolą ciężko jest niestety dotrzeć komunikacją publiczną, dlatego też głównym środkiem transportu w okolicy pozostaje samochód. Na przełęczy odnajdziecie dwa parkingi oferujące całodniowy postój za 8 pln. Z końcem września było tutaj na tyle pusto, że nikt nawet nie pofatygował się, aby pobrać od nas opłatę.

Jeśli pozostawicie samochody na przełęczy, to po 20 minutach dość forsownego podejścia dotrzecie do schroniska Orzeł. Spacer odbywa się głównie po prefabrykatach betonowych i jest to najbardziej stromy odcinek całej trasy. A teraz najlepsze – samochód możecie zostawić też pod schroniskiem! Nie dość, że oszczędzacie czas i siły w zasadzie na nic nie znaczącym podejściu, to jeszcze i pieniądze, ponieważ parking pod kosztuje tu raptem 5 pln 😊 Niestety trzeba pamiętać, że miejsc tutaj jest zdecydowanie mniej, aniżeli na przełęczy.

Wielka Sowa
Wielka Sowa parking

Wielka Sowa szlak

Czas: 1 h 56 min, Dystans: 5,5 km, Przewyższenie: 306 m

Podane powyżej wartości odnoszą się spaceru z Przełęczy Sokolej. Ale jeśli uda Wam się zaparkować samochód pod schroniskiem, to wówczas spacer skróci się do poniższych wartości: Czas: 1 h 25 min, Dystans: 4,3 km, Przewyższenie: 185 m. I prawdę powiedziawszy warto spróbować podjechać wyżej, ponieważ w ten sposób ominiecie najmniej przyjemny fragment trasy 😊 Od Schroniska Orzeł szlak zapuszcza się nieco w przetrzebiony las. Spaceruje się bardzo przyjemnie, bez żadnych szalonych, ostrych i intensywnych podejść. Idealny spacer z małymi dziećmi. Mimo, że dystans jest niespecjalnie okazały, to po drodze miniecie dwa schroniska. Wspomniane Schronisko Orzeł oraz Sowa.

Dzieli je dokładnie 20 min spaceru, a po środku warto odnotować piramidalny Pomnik Carla Wiesena. Carl był niemieckim, lokalnym fabrykantem, który propagował turystykę w Górach Sowich i zaangażował się w budowę pierwszej wieży na szczycie Wielkiej Sowy oraz zainicjował budowę schroniska pod Wielką Sową (przekazał grunt).  Na obelisku odnajdziecie inskrypcję „Dem Andenken des treuen Freundes unserer Berge Karl Wiesen”, czyli „Na pamiątkę oddanemu miłośnikowi naszych gór, Karlowi Wiesenowi”. Od Schroniska Sowa do szczytu dzieli Was nie więcej aniżeli 30 minut. Ścieżka w zasadzie do końca się nie zmienia, jest szeroka, wygodna i wiedzie niespecjalnie gęstym lasem.

Wielka Sowa
Kotlina Kłodzka góry
Wysoka Sowa
Góry Sowie
Góry Sowie Kotlina Kłodzka

Wielka Sowa (1015 m) i Wieża Widokowa

Sama wieża kryje się przed wzrokiem turystów praktycznie do samego końca. Ujrzycie ją dopiero tuż, tuż przed samym wierzchołkiem. Na szczytową polanę wkracza się przez drewnianą bramę. Niestety panuje tu spory rozgardiasz i jest sporo pseudo-zagospodarowanej przestrzeni. Są dwie wiaty, rzeźba sowy, muflona, kilka ław, ławeczek, sklepik z pamiątkami, kapliczka, wieża widokowa oraz wieża przekaźnikowa… Całość jest dość chaotyczna i nieco odstrasza od spędzenia tu dłuższej chwili. Szczególnie, że bonusowo, przy wietrznej pogodzie, sąsiedni maszt okrutnie wyje.

Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy pochodzi z roku 1906 i ma wysokość 25 metrów. Nieco ponad 30 lat wcześniej powstała tutaj konstrukcja drewniana. Podczas uroczystego otwarcia murowanej budowli, które odbyło się w drugiej połowie maja roku 1906, brały udział tłumy ludzi, a wieży nadano imię Żelaznego Kanclerza Otto van Bismarcka. Panorama ze szczyty jest imponująca, sięga Śnieżki, Śnieżnika, Broumowskich Sten, oraz choćby tajemniczej Ślęży. Obecnie wieża nosi imię Mieczysława Orłowicza, a wejście do środka jest płatne i możliwe jedynie w okresie od 1go maja  do końca października. Bilet wstępu w wersji dla dorosłego turysty kosztuje 6 pln, natomiast bilet ulgowy połowę tej kwoty.

Wielka Sowa
Wielka Sowa

Informacje Praktyczne

  • Wejście do Parku jest bezpłatne
  • Parking na Przełęczy Sokola kosztuje 8 pln / dzień, natomiast pod schroniskiem już 5 pln
  • Spacer nie jest specjalnie męczący, a po drodze są dwa schroniska (Orzeł oraz Sowa)
  • Wieża jest czynna w okresie od 1-go maja do 31go października w godzinach od 10-18:00. Bywa i tak, że przy sprzyjającej pogodzie, w pozostałym okresie, głownie w weekendy wieża również jest otwarta
  • Wstęp do wieży kosztuje 6 pln bilet normalny, natomiast ulgowy 3 pln.
Wielka Sowa
Wielka Sowa Kotlina Kłodzka
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 8   Average: 4.5/5]

Write A Comment