Góra Wszystkich Świętych

– Wstęp na wieżę jest bezpłatny
– Z parkingu na wieże traficie po 10 minutach
– Wysokość Góry Wszystkich Świętych wynosi 647 m n.p.m
– Poniżej znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej
– Przez Górę Wszystkich Świętych prowadzi Szlak im. profesora Josepha Wittiga

W paśmie Wzgórz Włodzickich, w Sudetach Środkowych, w granicach miasta Nowa Ruda, w województwie dolnośląskim, znajdziecie uroczą Wieżę widokową na Górze Wszystkich Świętych. Wieża została zbudowana w roku 1913 i dziś prezentuje się całkiem sympatycznie. Aby ją ujrzeć wystarczy dosłownie 10 minut spokojnego spaceru. Wystarczy, że zaparkujecie samochód tuż przy szczycie Kościelec (tak jak zostało to przedstawione na mapie). Zapraszamy na spokojną i nie wymagającą przechadzkę!

Wieża Widokowa na Górze Wszystkich Świętych

Wieża na Górze Wszystkich Świętych to kamienno-piaskowcowa konstrukcja, zbudowana na planie koła. Ma około 15 metrów wysokości i zwęża się nieco ku górze. Znajdziecie tutaj galeryjkę, z której rozpościera się przyjemna panorama na okolicę. Wieża jest zwieńczona stożkowatym, blaszanym daszkiem z masztem. Swój czerwony kolor zawdzięcza charakterystycznej barwie miejscowego piaskowca.

góra wszystkich świętych
góra wszystkich świętych wieża widokowa

Wejście główne wykończone jest łukiem z płaskorzeźbą, na której znajduje się feldmarszałek Helmuth Karl Bernhard von Moltke (pruski generał i feldmarszałek, reformator armii pruskiej). Na wieżę śmiało można wejść, jest udostępniona dla turystów. Na niewielką galeryjkę prowadza spiralne schody. Poniżej wieży znajdziecie wiatę oraz miejsce na ognisko. Niegdyś, nieopodal, stało tu schronisko turystyczne “Lucasbaude”, którego resztki fundamentów możecie odnaleźć.

Góra Wszystkich Świętych
feldmarszałek Helmuth Karl Bernhard von Moltke
feldmarszałek Helmuth Karl Bernhard von Moltke

Wieża stanęła tutaj w roku 1913, staraniem sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Góra Wszystkich Świętych już wcześniej była popularna, ponieważ stała tutaj, od roku 1889, miniwieża o wysokości 2,8 m. Nowa wieża została ochrzczona imieniem feldmarszałka, którego rodzina mająca siedzibę w nieodległej Krzyżowej, sypnęła groszem na realizację projektu. W latach 80’ zeszłego stulecia, wieża na Górze Wszystkich Świętych zaczęła popadać w ruinę. Zawaliły się schody oraz balkon, którego nie odbudowano do dnia dzisiejszego. Na szczęście jest jeszcze galeryjka 🙂 Z wieży rozpościera się uroczo sielski widok na: Góry Sowie, Góry Suche, Góry BardzkieGóry Stołowe, Góry BystrzyckieKotlinę Kłodzką i Masyw Śnieżnika.

Jeśli tylko macie czas, to polecamy szlak prowadzący na drugą noworudzką wieżę, która znajduje się na Górze Świętej Anny. To tylko 3,2 km stąd.

Wieża Widokowa góra wszystkich świętych panorama
góra wszystkich świętych

Kościelec 612 m n.p.m.

Samochodem najlepiej podjechać do samego końca asfaltowej drogi, choć liczne dziury rzucają kłody pod nogi. Na końcu bitumicznej nawierzchni znajdziecie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Nowej Rudzie. Możecie spotkać się również z określeniami Sanktuarium na Górze Wszystkich Świętych – zostało poświęcone Matce Boskiej Bolesnej i już od XVIII było celem pielgrzymek. Początkowo stał tutaj drewniany krzyż. Jednak po zarazie, która zebrała śmiertelne żniwo w regionie, mieszkańcy miejscowości Słupiec w roku 1680 postanowili wybudować kościół.

Kościelec Wzgórza Wodzisławskie
Góra Wszystkich Świętych Kosciół

Świątynia została ufundowana w podzięce za ocalenie od zarazy. Jeszcze w tym samym wieku, w pustelni obok kościoła zamieszkali pierwsi eremici. W główny ołtarz wmurowano relikwie Pacyfikusa i Cancydy, męczenników chrześcijańskich z okresu rzymskiego. W 1855 obok kościoła powstała droga krzyżowa. Od 2002 świątynia nosi tytuł Sanktuarium Ziemi Noworudzkiej.

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Nowej Rudzie
Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Nowej Rudzie

Wzgórza Włodzickie

Wzgórza Włodzickie  (niem. Neuroder Berge) – to niewielkie pasmo górskie w Sudetach Środkowych, w województwie dolnośląskim. Składające się z kilkunastu widokowych wzniesień nieprzekraczających 800 m n.p.m., położone jest w dorzeczu Włodzicy i jej dopływów w północno-zachodniej części ziemi kłodzkiej, pomiędzy Górami Suchymi a Wzgórzami Wyrębińskimi. Wzgórza Włodzickie to zazwyczaj łąki i użytki rolne. Ciągną się na długości 20 km, najwyższym punktem jest Włodzicka Góra (757 m).

Wzgórza Wodzisławskie

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

2 komentarze

  1. Dzień dobry, jako pracownik Referatu Turystyki i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie chcę podziękować za pięknie opisane obiekty z terenu miasta Nowa Ruda. Jeśli mogę mieć tylko małą uwagę to chciałabym sprostować, że zarówno wieża na Górze Anny jak i na Górze Wszystkich Świętych są na terenie miasta. Ponadto właściwa nazwa dla świątyni na Górze Wszystkich Świętych to Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej > Dla uwiarygodnienia swoich słów podaję stronę parafii: http://parafiaslupiec.pl/

    • Dziękujemy pięknie za komentarz i przepraszamy za błędy które wkradły się do naszego artykułu. Zapewne w niedalekiej przyszłości będziemy chcieli wybrać się również na Gorę Anny i będziemy mieli na uwadze jej właściwą lokalizację. Wpis został skorygowany. Pozdrawiamy!

Write A Comment