Atrakcje i Magiczne Szlaki
w Górach Stołowych

– Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych
– Do największych atrakcji Gór Stołowych należą ponadto Błędne Skały oraz Skalne Grzyby
– Po stronie czeskiej prym wiedzie Skalne Miasto Adrspach oraz Teplickie Skały
– Park Narodowy Gór Stołowych powstał w roku 1993

Góry Stołowe fascynują i uzależniają. Wszystko dlatego, że jest to unikatowe pasmo o budowie płytowej, których natura nam mocno poskąpiła. Bowiem, drugich takich w Polsce nie znajdziecie, a na starym kontynencie o takie cuda ciężko. Wypiętrzyły się ponad 30 milionów lat temu, czyli jak na góry to całkiem młódki. Aby chronić te cenne obszary, w roku 1993 powstał tutaj Park Narodowy Gór Stołowych. Dla piechurów przygotowano ponad 100 km szlaków. Jednak jeśli nawet nie chodzicie dużo po górach, a Wasza kondycja ledwo zipie, to także tutaj przybywajcie, bo warto choć raz w życiu ujrzeć te cuda natury, a szlaki w Górach Stołowych nie należą do super wymagających! Ale ostrzegamy – łatwo się zachwycić zjawiskowością gór i popaść w narkotyczny głód, który sprawi, że będziecie tęsknić i wracać tutaj często:)

Aha i nasza mała sugestia – Górami Stołowymi podzieliliśmy się z Czechami. U nich odnajdziecie środkową część pasma. Jednak swoją przygodę rozpocznijcie po ojczystej stronie, dzięki czemu zachwycicie się nimi szalenie dwukrotnie. Trzeba uczciwie przyznać, że czeska część robi nieco większe wrażenie. Zapraszamy zatem na szlaki Gór Stołowych. Bo jest gdzie wędrować!

skalna czaszka szlak

Gdzie są Góry Stołowe?

Góry Stołowe można podzielić na trzy części. Dwie z nich, skrajne, leża po naszej stronie granicy, a środkową część znajduje się u naszych południowych sąsiadów. Najciekawsza polska część Gór Stołowych skryła się w województwie dolnośląskim, niedaleko Kłodzka. To tutaj odnajdziecie chociażby najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki oraz Labirynt Skalny – Błędne Skały. Jesteśmy również szczęśliwymi posiadaczami najbardziej wysuniętego na zachód skrawka Gór Stołowych. Jest to Pasmo Zawory, które leży w dwóch powiatach – kamieniogórskim oraz wałbrzyskim. Natomiast, po stronie czeskiej, w kraju hradeckim (to takie nasze województwo) znajdują się dwa przepiękne pasma: Broumovské stěny i Adršpašskoteplické skály. A cały czeski region Gór Stołowych nosi nazwę Broumovská vrchovina

Podział Gór Stołowych

Góry Stołowe możemy podzielić na pięć masywów. Są to: Właściwe Góry Stołowe wraz z najwyższym szczytem Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m. Warto wymienić tutaj również takie szczyty jak: Skalniak 915 m n.p.m., Naroźnik 849 m n.p.m. czy Kopa Śmierci 830 m n.p.m. Po czeskiej stronie odnajdziecie Broumowskie Ściany z najwyższym szczytem Bożanowski Szpiczak 783 m n.p.m. Są również Adršpašskoteplické skály gdzie króluje Čáp 785 m n.p.m. Jest również przepiękne wzniesienie Ostaša – 700 m n.p.m. i po polskiej stronie Zawory, gdzie najwyższym szczytem jest Róg 712 m n.p.m. Nazwa Gór Stołowych pochodzi od górnokredowych piaskowców ciosowych, które pod wpływem zawirowań geologicznych zalegają dziś poziomo. są płaskie. Płaskie jak stół. Taki prawdziwy górski ewenement.

GÓRY STOŁOWE
Teplickie Skały – czeskie Góry Stołowe

Park Narodowy Gór Stołowych

Aby chronić cudny region, zdecydowano się powołać do życia Park Narodowy Gór Stołowych. Park ma powierzchnię nieco ponad 63 km2 i jest jednym z mniejszych obszarów chronionych tej kategorii w Polsce. W granicach Parku Narodowego Gór Stołowych znajduje się południowo‐zachodnia część Gór Stołowych, dzięki czemu ochronie podlega chociażby Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Skalne Grzyby oraz Radkowskie Skały. Czesi po swojej stronie również otoczyli tereny stosowną opieką. Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony we wrześniu roku 1993. Ale to nie tak, że wcześniej nie dbano o te tereny. Park został przekształcony z istniejącego tutaj wcześniej Stołowogórskiego Parku Krajobrazowego, który powstał w roku 1981. W otulinie parku znajdziecie popularne uzdrowiska: Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój oraz Kudowa-Zdrój. Park jest jednym z 23 parków narodowych jakie możecie odnaleźć na terenie Polski. Ich pełną listę możecie odszukać tutaj.

Najwyższy szczyt Gór Stołowych to….

Już z pewnością wiecie, że jest to Szczeliniec Wielki, ale warto doprecyzować punkt, bo to już nie takie oczywiste. Na szczycie znajduje się bowiem kilka skał, jednak najwyższą z nich jest słynny 12sto metrowy Fotel Pradziada. Prowadzą na niego metalowe schody i dopiero jak się wdrapiecie nań, to można śmiało rzec, że weszliście na najwyższy szczyt Gór Stołowych.

GÓRY STOŁOWE

Noclegi w Górach Stołowych – Karłów, Radków czy Kudowa-Zdrój?

Góry Stołowe są zlokalizowane w województwie dolnośląskim, niedaleko Kłodzka. Samochodem z Wrocławia dotrzecie na miejsce w niecałe dwie godziny, natomiast z Krakowa trzeba liczyć dwa razy więcej. Tylko gdzie spać? Najczęściej decydowaliśmy się na miejscowość Kudowa-Zdrój, która oferuje całkiem sporą bazę noclegową, liczne sklepy oraz spośród okolicznych miejscowości, jest najlepiej skomunikowana ze światem. Posiada dworzec kolejowy, licznie przybywają do niej też autobusy. Do dodatkowych plusów można zaliczyć bliskość przejścia granicznego z Czechami (to na wypadek gdybyście chcieli wybrać się do sąsiadów na górskie spacery – bez samochodu też się da) oraz – ostatni argument – nawet gdyby aura miała w planach pokrzyżować plany urlopowe, to jest tutaj co robić kiedy pada deszcz.

Turyści poszukują również dość często noclegów w Górach Stołowych w takich miejscowości jak: Karłów oraz Radków. Są one położone bardzo blisko Szczelińca Wielkiego oraz Radkowskich Skał. We wszystkich miejscowościach znajdziecie liczne hotele, agroturystyki czy domki. Jeśli szukacie przybytku przyjemnego, cichego i położonego nieco na uboczu, to możemy Wam polecić nocleg w  Cichy Zakątek, który odkryliśmy w zeszłym roku.

Schroniska w Górach Stołowych

Dla osób ceniących sobie schroniskowe klimaty, mamy dobrą i złą wiadomość. Schroniska są tutaj dwa. Oba wyjątkowe. Schronisko na Szczelińcu Wielkim oferuje pasjonującą panoramą na świat. Natomiast Pasterka jest już legendarnym miejscem na mapie Gór Stołowych.

Błędne Skały trasa
Labirynt w Błędnych Skałach
Góry Stołowe
Skalne Miast Ostas

Szlaki w Górach Stołowych

Szlaki które proponujemy nie są trudne technicznie, nie wymagają żelaznej kondycji, a spacery często zamykają się w kilkugodzinnych pętlach. Obszar Parku Narodowego GS jest poszatkowany liczną siecią szlaków. Jak już wspominaliśmy, jest tu łącznie ponad 100 km tras, w tym odcinek głównego szlaku sudeckiego imienia M. Orłowicza. Są idealnym miejscem na wypady z dzieciakami. Oczywiście w miarę możliwości, warto się wybrać wszędzie. W ramach mało przydatnych ciekawostek, śmiemy donieść, że przez Góry Stołowe przebiega europejski dział wodny, rozdzielający zlewnie Morza Północnego oraz Bałtyku. Jak również zachodnia granica występowania ślimaka karpackiego, a fauna pajęczaków jest wybitnie dorodna. Niechaj jednak nie będą Wam straszne małe potwory i mawiając gwarą krakowską chodźcie żesz w Góry

Jaką mapę Gór Stołowych wybrać?

Aby dobrze przygotować się do spaceru przez szlaki Gór Stołowych warto wcześniej przestudiować mapę. Sami najbardziej polecamy czeską aplikację mapy.cz która po wcześniejszym zaimportowaniu interesującego Was regionu potrafi bardzo dobrze nawigować offline. Jest to o tyle istotne, ze w górach często telefony gubią zasięg a strefa przygraniczna zawsze jest obarczona ryzykiem wyższego rachunku. Odsyłamy oczywiście do naszego osobnego artykuły o darmowych mapach online a tutaj znajdziecie mapę Gór Stołowych.

Mapa najpiękniejszych szlaków w Górach Stołowych

1. Góry Stołowe szlaki turystyczne po stronie Polskiej

1.1. Szczeliniec Wielki – Najwyższy Szczyt Gór Stołowych

Spacer na Szczeliniec Wielki i powrót zajmuje około 2h, wraz ze zdjęciami, wejście płatne.

Tutejszy królewicz. Najwyższy w całym paśmie. Szczeliniec Wielki z pewnością jest jedną z największych atrakcji Gór Stołowych. Na szczyt wiedzie 665 kamiennych stopni, po pokonaniu których dotrzecie do schroniska i zacnego widoku na okolicę. Schronisko Szczeliniec jest bajecznie położone, tuż przy tarasach widokowych, które opadają kilkudziesięciometrową przepaścią. Do schroniska nie można dojechać samochodem, a całe zaopatrzenie jest transportowane za pomocą windy towarowej. Ale największe atrakcje czekają Was dopiero za chwilę.

Na najwyższym punkcie wierzchołka odnajdziecie tron Liczyrzepy, gdzie przesiaduje Duch Gór. Wierzchołek jest płaski jak stół, dzięki czemu znakomicie nawiązuje do nazwy pasma. Następnie droga powrotna ze Szczelińca Wielkiego prowadzi najpierw przez piekło aż do nieba i trzeba przyznać, że są to cudowne piekielne czeluści. Jednak pamiętajcie, że w sezonie na szlaku pojawiają się tutaj szalone tłumy, które korkują ciasne przejścia. Co czasem może nieco ostudzić radość poznawania i wrażenia ze spaceru. Jednak szlak na Szczeliniec to jedna z piękniejszych rzeczy która mogła nam się w górach trafić.

Opis szlaku na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych- Klik

Szczeliniec Wielki
szczeliniec wielki trasa turystyczna
szczeliniec wielki schronisko
Szczeliniec Wielki szlaki
Fotel Liczyrzepy – Szczeliniec Wielki

1.2. Błędne Skały – Perełka Gór Stołowych

Spacer przez Błędne Skały zajmuje około godziny wraz ze zdjęciami. wejście płatne.

Cóż to za labirynt, cóż to za spacer, radowaliśmy za pierwszym razem. Takiego poplątania ciasnych korytarzy, przejść, zaułków nie spotkacie w Polsce nigdzie więcej. Bywa ciasno, wąsko, z większym plecakiem może być ciężko. Tu na czworaka, tam w przykuckach. Trzeba się nagimnastykować, by pokonać  tę trasę. Mimo, że labirynt, to zgubić się w nim nie ma jak, a śmiechom nie ma końca. Błędne Skały to jest to! Samochód możecie zostawić na darmowym parkingu dolnym, skąd trzeba będzie przespacerować nieco ponad godzinę do atrakcji, lub skorzystać z opcji płatnego górnego parkingu (20 zł za wjazd). Górny parking znajduje się tuż przy kasie wstępu do na teren skalnego labiryntu Błędne Skały. Uwaga, ruch wahadłowy na wąskiej drodze. Za bilety w kasie możecie zapłacić kartą lub gotówką (10 zł bilet normalny).

Błędne Skały opis szlaku w Górach Stołowych- Klik

Góry Stołowe
Góry Stołowe
błędne skały

1.3. Skalne Grzyby w Górach Stołowych

Spacer przez Skalne Grzyby zajmuje około 3h, wejście bezpłatne

Skalne Grzyby ciągną się wzdłuż dolnego piętra Gór Stołowych pomiędzy Batorowem a Radkowskimi Skałami. Najwygodniej na grzybobranie wybrać się jest z okolic Sroczego zakrętu na Drodze Stu Zakrętów. Choć i wersja spaceru od Szczytnej cieszy się również sporą popularnością. W przeciwieństwie do dwóch pierwszych propozycji (Szczeliniec Wielki i Błędne Skały) jest to leśny spacer, gdzie nie należy się spodziewać żadnych widoków. Jednak raz za razem, z leśnej ściółki wystrzeliwują ogromne skalne grzybie okazy. Jest naprawdę miło i zdecydowanie mniej tłumnie niż na innych szlakach w Górach Stołowych. Jest to rzadziej odwiedzany zakątek dlatego tym bardziej warto się tutaj wybrać.

Spacer przez Skalne Grzyby – Klik

skalne grzyby trasa
Góry Stołowe szlak
Góry Stołowe skalne grzyby
skalne grzyby trasa

1.4. Radkowskie Skały – Góry Stołowe

Na spacer przez Radkowskie Skały zarezerwujcie sobie około 30 min, wejście bezpłatne

Radkowskie Skały położone są nieco na południe od Radkowa, w południowo-wschodniej części Gór Stołowych. Na spacerze nie spotkaliśmy tutaj nikogo, jest pusto i zarazem zachwycająco. Radkowskie Skały powstały w wyniku długotrwałego procesu erozyjnego i dziś możemy obserwować formy skalne o fantazyjnych kształtach. Najwygodniej dotrzeć do Skalnych Baszt z parkingu przy Szosie Stu Zakrętów. Dotarcie do atrakcji nie powinno zając Wam więcej niż 5 minut. Całość wycieczki na Radkowskie Skały, zajmie Wam z setką zdjęć nie więcej aniżeli dwa kwadranse. Jednakże polecamy połączyć Radkowskie Skały wraz z wycieczką na Skalne Grzyby. Wówczas wycieczka powinna zając Wam około 3h.

Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe

1.5. Narożnik oraz Skały Puchacza

Wycieczka na Narożnik w Górach Stołowych oraz na Skały Puchacza to około 4 h, wejście bezpłatne

Nie wierzcie tutejszym czasówkom! Jest tutaj tak uroczo, że spacer mocno się wydłuża. Strome skały opadają w otchłań nawet i 50 metrów, w przepaść po kamieniołomie z czasów II wojny światowej. Narożnik pomimo mrocznej historii przyciąga turystów (podwójne morderstwo na początku lat 90tych). Szczególnie widowiskowe bywają tutaj zachody Słońca, a i panorama na okolicę jest fascynująca. Spacer najlepiej rozpocząć z parkingu na Drodze Stu Zakrętów, na wysokości Lisiej Przełęczy i wykonać pętle w jedną lub w drugą stronę. My polecamy iść zgodnie ze wskazówkami zegara. Wówczas na koniec zostawiacie sobie wisienkę na torcie w postaci Narożnika. Szczególnie, że wierzchołek stanowi wyborny punkt widokowy na Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie czy też Góry Orlickie.

Opis szlaku przez Narożnik oraz Skały Puchacza – Klik

Opis szlaku do Skalnej Czaszki – Klik

Narożnik
Zachód Słońca widziany z Narożnika w Górach Stołowych
skalna czaszka
Skalna Czaszka w Górach Stołowych
Narożnik szlak
Narożnik Góry Stołowe
góry stołowe skały puchacza
Narożnik szlak

1.6. Fort Karola – najlepsza panorama na Szczeliniec Wielki

Spacer do Fortu Karola w dwie strony zajmuje około 30 minut, wejście bezpłatne

Fort Karola to tak naprawdę pozostałości fortu na Górze Ptak. Na miejsce nie prowadzi o zgrozo żaden szlak, ale spokojnie traficie. Od Lisiej Przełęczy (od parkingu) to raptem 10 minut do góry. Dlatego też jest on często dodawany jako uzupełnienie pętli przez Narożnik i Skały Puchacza. Niegdyś tutaj postawiono pruski fort, który miał kontrolować granicę z Austrią i pilnować ładu i porządku. Dziś niewiele z fortyfikacji pozostało, jednak miejsce robi przyjemne wrażenie. I jeśli szukacie najlepszej panoramy na najwyższy szczyt Gór Stołowych, czyli Szczeliniec Wielki to znajdziecie ją właśnie tutaj!

Opis szlak do Fortu Karola – Klik

Fort Karola Góry Stołowe
Fort Karola Góry Stołowe
Fort Karola

1.7. Góry Stołowe – Droga Stu Zakrętów

Na koniec to, co urzekło nas absolutnie, czyli Droga Stu Zakrętów. Zdarzało nam się jechać nią tylko, tylko po to żeby jechać i wrócić. To droga była tutaj celem. Asfaltowy odcinek, który łączy Kudowę Zdrój z Radkowem, nazywany jest Drogą Stu Zakrętów lub Szosą Stu Zakrętów. Ma około 23 kilometrów, a deniwelacja sięga ponad 400 metrów. Droga wiedzie głównie lasem przez Lisią Przełęcz i Karłów. W zasadzie przecina polską część Gór Stołowych. Miejscami jest wąsko, przepaściście, z licznymi i gęstymi zakrętami. Kolorytu dodają pomalowane na czerwono przydrożne drzewa. Tak naprawdę, szosa wiedzie do większości tutejszych atrakcji, więc od niej nie uciekniecie. Niegdyś odcinek był w tragicznym stanie. Natomiast, obecnie fragment pomiędzy Kudową a parkingiem YMCA przy Błędnych Skałach otrzymał nawą bitumiczną nawierzchnię. Jest cudnie! Uważać trzeba szczególnie zimą, bo mimo że droga jest utrzymywana, bywa nieprzejezdna.

Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe

2. Szlaki w czeskiej części Gór Stołowych

2.1. Skalne Miasto Adrspach – najpiękniejszy zakątek Gór Stołowych

Czas na zwiedzenia Skalnego Miasta Adrspach: ok 2h plus, wejście płatne

Skalne Miasto Adrspach jest przez wielu uważane za najsłynniejsze i najpiękniejsze. Jeśli spędzacie urlop w Górach Stołowych to koniecznie zarezerwujcie sobie jeden dzień na zagraniczną wycieczkę. Nawet jeśli nie posiadacie samochodu, to wycieczka do Skalnego Miasta Adrspach nie będzie szalenie karkołomnym wyzwaniem. Ponieważ całkiem łatwo można dostać się atrakcji korzystając z uroków czeskich kolei. Sama podróż pociągiem, a w zasadzie wagonem, jest wartością dodaną wycieczki. W okresie wakacyjnym również z Wrocławia do Adrspachu kursują specjalne pociągi. A na miejscu zachwytom nie ma końca. Jest wszystko, co potrzeba: wąskie przejścia, wysokie, sięgające nieba ostańce, bramy, iglice, rejs łódką. Istna bajka! Dlatego nie dziwi, że w sezonie Adrspach przyciąga szalone tłumy.

Opis szlaku przez Skalne Miasto Adrspach – Klik

adrspach
adrspach
adrspach

2.2. Teplickie Skały

Na zwiedzanie Teplickich Skał zarezerwujcie sobie około 2h. Wejście jest płatne.

Gdy po ścieżkach Skalnego Miasta Adrspach krążą dzikie tłumy, to w sąsiednich Teplickich Skałach bywa zdecydowanie spokojniej. I co ważne, nie mniej spektakularnie! Przejście przez słynny Wąwóz Sybir czy wcześniejsze dziedzińce robi ogromne wrażenie. Które miasto piękniejsze? Adrspach czy Teplickie Skały? Trudno powiedzieć, dlatego najlepiej wybrać się na wycieczkę do obu atrakcji. Szczególnie, że oba Skalne Miasta to dobrzy sąsiedzi i śmiało można zachwycić się obiema atrakcjami Gór Stołowych podczas jednego dnia. Cały masyw leży w granicach rezerwatu przyrody o nazwie Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály.

Teplickie Skały – Opis wycieczki – Klik

Góry Stołowe
Teplickie Skały
Góry Stołowe Teplickie Skały
Teplickie Skały
Teplickie Skały szlak
Góry Stołowe -Teplickie Skały

2.3. Miasto Skalne Ostas

Czas na miejscu: około 2h, wejście bezpłatne

Perełka, o której sporo osób jeszcze nie wie. Ostaš znajduje się w czeskiej części Gór Stołowych, około 3 km od centrum koło 3 kilometrów od centrum miejscowości Police nad Metují, Odnajdziecie tutaj dwa Labirynty – Górny oraz Dolny i oba są grzechu warte. Trzeba przyznać, że szlak jest poprowadzony bardzo pomysłowo i fantazyjnie. Jedyną opłatą, jaką możecie tutaj ponieść, to opłata za parking, ale tylko w sezonie.

Opis szlaku – Ostas Skalny Labirynt – Klik

Ostas
Ostas szlak
Ostas szlak

2.4. Broumovske Steny czeskie Góry Stołowe

Czas zwiedzania Broumovskich Sten: około 7h, wejście bezpłatne

Wycieczkę można łatwo podzielić na dwie mniejsze eskapady. Samochód najlepiej pozostawić w przysiółku Slavný. Tutaj również zapłacicie tylko za parking. W pierwszej części można odwiedzić Korune oraz Kamienna Brane, natomiast w drugiej, czeskie Skalne Grzyby oraz Hvezde. Broumovske Steny są dużo mniej popularne niż nasze szlaki po Górach Stołowych, a również potrafią zachwycić. Znajdziecie tutaj istny skalny zwierzyniec, jak również huśtawkę! Mimo, że dzieciństwo opuściliśmy już dawno temu, to bawiliśmy się tutaj z nieukrywana dziecięcą radością.

Opis szlaku Broumovske Steny Korona – Klik
oraz Broumovske Steny Hvezda – Klik

Broumovske steny kamienna brama
Broumovske Steny Kamienna Brama
Góry Stołowe
Broumovske Steny Korona
Broumovske steny
Broumovske Steny Korona
broumovske steny szlak
Góry Stołowe – Broumovske Steny Hvezda
broumovske steny
Góry Stołowe – Broumovske Steny Hvezda
Góry Stołowe
Góry Stołowe – Broumovske Steny Hvezda

Pogoda w Górach Stołowych która płata figle

Góry Stołowe leżą w strefie oddziaływania przeróżnych mas powietrza. Kotłują się tutaj masy polarne, arktyczne, umiarkowanie kontynentalne, podzwrotnikowe i z wyższych warstw atmosfery. Co sprawia, że w Górach Stołowych w ciągu roku jest więcej dni pochmurnych aniżeli słonecznych. Choć te najczęściej pojawiają się w okresie jesienno-zimowym, a szczęśliwie najmniejsze zachmurzenie przypada latem. Nawet latem warto mieć w pogotowiu jakąś cieplejszą bluzę. Ponieważ ukształtowanie terenu, liczne skalne szczeliny sprawiają, że różnice w temperaturach bywają sporym zaskoczeniem. Tradycyjnie, pada tutaj najobficiej w lipcu. Łącznie w ciągu roku spada w kotlinach około 800-1000 mm opadów. na wierzchowinie powyżej 1100 mm.

Góry Stołowe pogoda – klik oraz klik

Co robić gdy pada deszcz?

Kotlina Kłodzka oraz najbliższa okolica jest pełna szalenie ciekawych miejsc. Można się wtedy wybrać do Twierdzy Kłodzkiej, odwiedzić Kaplicę Czaszek w Czermnej, Muzeum Bajek, czy nieco dalej Kopalnię Złota w Złotym Stoku, bądź też Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. I koniecznie zaplanujcie wycieczkę do Srebrnej Góry oraz do Podziemi w Walimiu. Atrakcji w Górach Stołowych i w regionie jest co niemiara, dlatego sami spędziliśmy w regionie już kilka dłuższych urlopów. Dolny Śląsk uzależnia ?

Góry Stołowe
Radkowskie Skały

Lasy i Bory Gór Stołowych

Szacuje się, że obecnie 91% powierzchni Parku Narodowego Gór Stołowych pokrywają lasy. Niestety i tutaj dały znać o sobie błędy przeszłości. W miejscu wyciętych przez człowieka naturalnych lasów liściastych i mieszanych regla dolnego, człowiek wprowadził dominujące dziś monokultury świerkowe. Natomiast dolnoreglowe lasy liściaste zachowały się jedynie na niewielkich obszarach. zazwyczaj w trudno dostępnym terenie. Obecnie, od wielu lat trwa proces nasadzenia buków, jodeł oraz jaworów, tak aby przebudować skład drzewostanu i zbliżyć go składem gatunkowym do naturalnego drzewostanu regla dolnego. Choć trzeba pamiętać, że odradzające lasy, powoli i systematycznie zaczynają zasłaniać to co tutaj najpiękniejsze – szalenie fantazyjne formy skalne.

Dla wielu osób sporą atrakcją Parku Narodowego Gór Stołowych będzie Obszar ochrony ścisłej Wielkie Torfowisko Batorowskie. Położone na wierzchowinie środkowego piętra Gór Stołowych, przy Kręgielnym Trakcie może się pochwalić wierzbą lapońską czy rzadką w Polsce sosna drzewokosą (jest to mieszkanka sosny górskiej oraz zwyczajnej). Warto również wspomnieć, że na łąkach Gór Stołowych rośnie pełnik europejski zwany tu różą kłodzką. Jest on uznawany za symbol ziemi kłodzkiej.

Jakie zwierzaki można spotkać w Górach Stołowych

W lasach skrytych na terenie Gór Stołowych nie spotkacie mitycznych potworów ani dziwadeł do których trzeba by wzywać Wiedźmina. Zatem jakie park narodowy gór stołowych skrywa zwierzęta? W podziale faunistycznym Polski, tutejsze lasy Gór Stołowych przynależą do części zachodniosudeckiej, która cechuje się brakiem gatunków karpackich, jednak za to występuje tutaj w kierunku zachodnim coraz większa liczba gatunków alpejskich. Spora ilość lasów sprawia, że na szlaku macie szanse spotkać typowo leśne gatunki zwierząt. Drogę może przeciąć jeleń, sarna czy też dzik. Przez Góry Stołowe przebiega zachodnia granica występowania ślimaka karpackiego. Jednak mając prawdziwy łut szczęścia, w okolicach granicy polsko-czeskiej zza drzewa może wychylić się muflon. Jest to dzika koza górska, która niegdyś została sprowadzona z Korsyki. Po za tym są szanse spotkać borsuka, wiewiórki, ryjówki czy tez jaszczur ognisty czyli salamandra plamista. Są również liczne rzadkie ptaki jak bocian czarny, trzmielojad, sóweczka i włochatka typowa dla tajgi. Nagrzane skały Gór Stołowych kuszą też czasem żmije do błogiego lenistwa.


Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Nasz mops Filo

47 komentarzy

  1. Wybieram się i wybrać nie mogę, ale kusicie bardzo 🙂 … Teraz już tylko czekam na pogodę ruszam.
    Pozdrawiam!

    • tegoroczny maj nie rozpieszczał, ale może wnet uda Ci się wybrać 🙂 trzymamy kciuki!

  2. Jak tam jest z noclegami i czy jest możliwość dojechania transportem miejskim? 🙂

    • Hej Megi 🙂 Baza noclegowa najbardziej jest rozwinięta w samej Kudowie Zdrój. Można dotrzeć tutaj i koleją i autobusami (choćby z Wrocławia). Natomiast na miejscu, pod atrakcje z Kudowy do Radkowa kursują regularnie autobusy – rozkład możesz sprawdzić sobie na stronie https://www.e-podroznik.pl

      • Dziękuję za informacje 🙂 rozumiem, że z każdej części Kudowa-Zdrój dostanę się na szlaki turystyczne :)? Samemu można wyruszyć w taką podróż, czy lepiej zabrać kompana?

        • Kudowa-Zdrój nie jest specjalnie dużą mieściną, więc spokojnie dotrzesz w miarę spranie na przystanek pks 🙂 co do towarzystwa, wszystko zależy od charakteru, jedni wolą samotnie spacerować, inni wręcz przeciwnie. Szlaki nie są specjalnie trudne i nawet ostatnio Krystek sam spacerował po szlakach 😉

        • z drugą osobą zawsze raźniej 😉 Kudowa nie jest bardzo rozległa, a z centrum kursują autobusy. Profilaktycznie warto sobie przed ewentualną rezerwacją sprawdzić jak daleko jest na przystanek 🙂 pozdrawiamy!

  3. Jurand Widera Reply

    Możecie polecić jakieś pole namiotowe w okolicy?

    • W Górach Stołowych akurat zawsze wybieraliśmy pokoje, więc niestety nie możemy pomóc 🙁

    • Akurat wróciliśmy wczoraj z sympatycznego pola namiotowego w Radkowie – Camping Stołowogórski. Dobry punkt wypadowy w góry.

      • Dzięki za komentarz, czasami ktoś się nas podpytuje o camping w okolicy, to będziemy ich odsyłać za Waszą sugestią 🙂

      • Super blog!!!
        Czy na wszystkich opisanych szlakach poradzi sobie 7-letnie dziecko?

  4. Monika Walczak Reply

    Przede wszystkim dzięki za dokładne opisy szlaków. Wybieramy się tam pierwszy raz i na pewno skorzystamy z rad. A moje pytanie dotyczy tego czy można na szlakach chodzić z psem i ewentualnie które trasy byłyby odpowiednie że zwierzakiem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Sebastian Reply

      Moniko
      jeśli chodzi o szlaki w górach stołowych to spokojnie możesz chodzić z psiakiem.
      Szlaki przyjazne ludzie serdeczni ( Szczeliniec, Błędne również wpuszczają z psiakami )

  5. Super sprawa, dzięki za dokładne opisy?
    Macie może jakieś sprawdzone noclegi po czeskiej stronie? Chcielibyśmy że 3 dni w stołowych i że 3 po czeskiej stronie, w tym obowiązkowo skalne miasto i wielka Ameryka pod Praga

  6. Dzięki za tak szczegółowy opis! Wybieram się niedługo i mam nadzieję zobaczyć wszystko co polecacie 😀

  7. Chyba najładniejsze miejsca jakie widziałem w ostatnich czasach to własnie w stołowych. Bardzo dobre miejsce na piesze wędrówki, jeszcze nie jest tak zasypane turystami jak te bardziej rozpoznawalne.

  8. Uwielbiam Wasze wpisy, są takie rzeczowe, przejrzyste i merytoryczne. Dzięki Wam za to co robicie, nie przestawajcie! 🙂 Wszystkiego dobrego.

    • Dzięki Natalia, szalenie nam miło gdy dostajemy takie komentarze 🙂 do zobaczenia na szlaku!

  9. Fajny pomocny artukul i piękne zdjęcia :). Jednak mam jedną uwagę: jeśli chodzi o miejscowość Szczytna to jest źle odmieniona, mianowicie powinno być „od strony Szczytnej” nie Szczytna, które swoją drogą znajduje się na Mazurach. Pozdrawiam

  10. Ja mieszkam w Goŕach Stołowych, często po nich biegam a i dla mnie wpis jest bardzo przydatny, bo o kilku rzeczach nie wiedziałam. Człowiek uczy się przez całe życie… Pozdrawiam i życzę wielu wspaniałych wędrówek.

  11. Lutka & Kamil Reply

    Siema Hasającezające tu Pędzącebonczki 🙂 Jesteśmy po lekturze Waszych wpisów dotyczących Gór Stołowych. Dzięki Wam lipcowe wakacje zaplanowane 🙂 Świetne, wyczerpujące opisy i bardzo dużo przydatnych wskazówek. Dopiero Was odkryliśmy, ale chętnie będziemy tutaj wracać 🙂

  12. Dziękujemy za wpis. Faktycznie bardzo pomocny. My nie mieliśmy zbyt wiele czasu, aby zobaczyć wszystkie opisane tu atrakcje, ale szlaki są godne polecenia, jak i ten artykuł. Pozdrawiamy ?

  13. Witam.
    W jakiekolwiek góry się wybieram pierwsze co robię to wchodzę na Wasz blog. Tu znajduję to czego nie wiem a co chciałabym wiedzieć. Tym razem jest podobnie. Planuję wyjazd od 29.09.20-04.10.20 w Góry Stołowe. Poczytałam na Waszej stronie i dużo się dowiedziałam. Prawdę mówiąc to ja Polski Zachodniej w ogóle nie znam (Północ, Południe i Wschód całkiem dobrze). Moje miejsce wypadowe to Polanica Zdrój (nie wiem czy dobry wybór, zawsze mogę zmienić, mam jeszcze czas). Jestem zmotoryzowana. Jadę sama. Chciałabym wybrać się do Adrspach. Gdy patrzę na mapę to wskazania są po stronie polskiej przez Kudowę Zdrój i dalej już po stronie czeskiej. Mam pytanie – jeśli wjadę na stronę Czeską to czy obowiązują jakieś opłaty? Czy mam się czegoś obawiać czy raczej jak nigdy nic jechać sobie autem we wskazanym kierunku?
    Bardzo zależy mi na odpowiedzi. Jeśli ktoś może mi pomóc to proszę o pomoc 🙂
    Pozdrawiam 🙂

  14. Bardzo przydatne wpisy, zdjęcia przepiękne. Czy w styczniu również warto wybrać się na zwiedzanie szlaków?

    • zawsze warto wybrać się na szlak 😉 trzeba tylko pamiętać, że jak choćby w Błędnych Skałach mogą się zbierać spore zaspy pomiędzy skałami 😉

  15. Super wszystko opisane. Mam pytanie jakie miejsca wybrać z 3 latkiem, tak żeby dal radę na własnych nogach ?

    • Zapewne krótsze szlaki będą najbardziej optymalne dla 3 latka, czyli Błędne Skały czy też czeski Adrspach będą z pewnością ciekawą propozycją 😉 Jeśli korzystacie dodatkowo z nosidła, to wówczas można śmiało pokusić się o nieco dłuższe spacery 😉

  16. Dzięki za świetne artykuły i propozycje!

    Brakuje mi jednak jednej ważnej rzeczy w nich (a czytałem już kilka o różnych górach). Mianowicie propozycji dla kogoś, kto lubi dużo chodzić i spędzić cały dzień w trasie – minimum 20km do 30km pieszo. Chętnie bym zwiedził Góry Stołowe za jednym zamachem, ale bez obeznania w terenie muszę trasę planować nieco na ślepo, a nie chciałbym przypadkiem pominąć jakiejś ciekawej atrakcji :).

  17. Witam serdecznie,
    Przeczytałam Waszego bloga o Górach Stołowych i jestem zachwycona. Zarówno widokami jak i całym tekstem 🙂
    Wybieramy się rodzinką i zastanawiam się jak najkorzystniej podzielić zaproponowane trasy na 2-3 dni. Oprócz szlaków chcemy również pojechać do Kłodzka, Wambierzyc i Czermnej – na zwiedzanie.

    • trudne pytanie 🙂 ale prawdę powiedziawszy wybierzcie się na Szczeliniec Wielki, na Błędne Skały, na Narożnik, Radkowskie Skały. Oj jest tego sporo, bo przecież jest jeszcze cała czeska strona do zwiedzenia 🙂

    • to chyba faktycznie warto rozważyć, choćby jesienny uzupełniający wypad w Góry Stołowe 😉

  18. Które z tych tras połączyć ze sobą najlepiej w 2 dni wędrówki będziemy z dzieciakami (12lat) ?Nie są przyzwyczajeni do chodzenia dlatego chciałabym prosić o radę.

    • Zapewne wybralibyśmy coś po stronie polskiej i coś po stronie czeskiej. Na pierwszy ogień padłby Szczeliniec Wielki oraz Błędne Skały. A na drugi dzień pognalibyśmy do czeskiego Adspachu lub sąsiednich Teplickich Skał 🙂

  19. Witam wybieram się pierwszy raz w te góry i czy osoby w starszym wieku (70) dadzą radę i czy są to ciężkie trasy

    • Wszystko jak zawsze zależy od kondycji i sprawności konkretnego turysty 🙂 Szlaki nie są trudne, ale zawsze proszę profilaktycznie spojrzeć na przewyższenia i dystans szlaku 🙂

  20. Bardzo Państwu dziękuję za tak szczegółowe i praktyczne opracowanie. Naszą wycieczkę oparliśmy praktycznie w całości o powyższy artykuł i absolutnie tego nie żałujemy, było pięknie! Tegoroczny wyjazd z pewnością będziemy planować zerkając na państwa propozycje! 😉

    • bardzo dziękujemy za pozytywny komentarz! W razie wątpliwości przy planowaniu kolejnego urlopu, proszę śmiało do nas pisać (mail lub fb). Pozdrawiamy i wszystkiego dobrego 🙂

Write A Comment