Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Góry Stołowe
Cudnie Magiczna Kraina

Góry Stołowe to prawdziwy górski ewenement. Są fascynujące i unikatowe. Drugich takich w Polsce nie znajdziecie, a i w Europie góry o budowie płytowej nie pojawiają się za często. Wypiętrzyły się ponad 30 milionów lat temu, czyli jak na góry to całkiem młódki. Nazwa Gór Stołowych pochodzi od górnokredowych piaskowców ciosowych, które pod wpływem zawirowań geologicznych zalegają dziś poziomo, są płaskie. Płaskie jak stół 🙂 Aby chronić te cenne obszary, w roku 1993 powstał tutaj Park Narodowy Gór Stołowych. Przygotowano ponad 100 km szlaków. Nawet jeśli nie chodzicie dużo po górach, a Wasza kondycja ledwo zipie, to także tutaj przybywajcie, bo warto choć raz w życiu ujrzeć te cuda natury, a szlaki nie są ciężkie! Ale ostrzegamy – łatwo się zachwycić zjawiskowością gór i popaść w narkotyczny głód, który sprawi, że będziecie wracać często:)

Aha i nasza mała sugestia – Górami Stołowymi podzieliliśmy się z Czechami. U nich odnajdziecie zachodnią część pasma. Jednak swoją przygodę rozpocznijcie po ojczystej stronie, dzięki czemu zachwycicie się nimi szalenie i to dwukrotnie. Trzeba uczciwie przyznać, że czeska część robi nieco większe wrażenie. Zapraszamy!

Dojazd oraz Noclegi

Góry Stołowe są zlokalizowane w województwie dolnośląskim, niedaleko Kłodzka. Samochodem z Wrocławia dotrzecie na miejsce w niecałe dwie godziny, natomiast z Krakowa trzeba liczyć dwa razy więcej. Tylko gdzie spać? Najczęściej decydowaliśmy się na miejscowość Kudowa-Zdrój, która oferuje całkiem sporą bazę noclegową, liczne sklepy oraz spośród okolicznych miejscowości, jest najlepiej skomunikowana ze światem. Posiada dworzec kolejowy, licznie przybywają do niej też autobusy. Do dodatkowych plusów można zaliczyć bliskość przejścia granicznego z Czechami (to na wypadek gdybyście chcieli wybrać się do sąsiadów na górskie spacery – bez samochodu też się da) oraz – ostatni argument – nawet gdyby aura miała w planach pokrzyżować plany urlopowe, to jest tutaj co robić kiedy pada deszcz.

Warto pamiętać, że w Górach Stołowych w ciągu roku jest więcej dni pochmurnych aniżeli słonecznych. Choć te najczęściej pojawiają się w okresie jesienno-zimowym. Można się wtedy wybrać do Twierdzy Kłodzkiej, odwiedzić Kaplicę Czaszek w Czermnej, Muzeum Bajek, czy nieco dalej Kopalnię Złota w Złotym Stoku, bądź też Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Jeśli szukacie przybytku przyjemnego, cichego i położonego nieco na uboczu, to możemy Wam polecić nocleg w  Cichy Zakątek, który odkryliśmy w zeszłym roku. Z drugiej strony gór wiele osób decyduje się na pobyt w nieco mniejszej i bardziej kameralnej miejscowości Radków.

GÓRY STOŁOWE

Góry Stołowe – Szlaki

Szlaki które proponujemy nie są trudne technicznie, nie wymagają żelaznej kondycji, a spacery często zamykają się w kilkugodzinnych pętlach. Obszar Parku Narodowego GS jest poszatkowany liczną siecią szlaków. Jak już wspominaliśmy, jest tu łącznie ponad 100 km tras, w tym odcinek głównego szlaku sudeckiego imienia M. Orłowicza. Są idealnym miejscem na wypady z dzieciakami. Góry Stołowe można podzielić na kilka masywów. Po stronie polskiej znajdują się Właściwe Góry Stołowe z najwyższym szczytem Szczeliniec Wielki oraz Zawory. Po stronie czeskiej możemy wspomnieć Broumovske Steny (Broumowskie Ściany), słynne Adršpašskoteplické skály oraz Wzniesienie Ostaša. Oczywiście w miarę możliwości, warto się wybrać wszędzie. W ramach mało przydatnych ciekawostek, śmiemy donieść, że przez Góry Stołowe przebiega europejski dział wodny, rozdzielający zlewnie Morza Północnego oraz Bałtyku. Jak również zachodnia granica występowania ślimaka karpackiego, a fauna pajęczaków jest wybitnie dorodna. Niechaj jednak nie będą Wam straszne małe potwory i mawiając gwarą krakowską chodźcie żesz w Góry

GÓRY STOŁOWE

1. Szczeliniec Wielki

Czas: 2h wraz ze zdjęciami, wejście płatne.

Tutejszy królewicz. Najwyższy w całym paśmie. Na szczyt wiedzie 665 kamiennych stopni, po pokonaniu których dotrzecie do schroniska i zacnego widoku na okolicę. Schronisko jest bajecznie położone, tuż przy tarasach widokowych, które opadają kilkudziesięciometrowymi przepaściami. Do schroniska nie można dojechać samochodem, a całe zaopatrzenie jest transportowane za pomocą windy towarowej. Ale największe atrakcje czekają Was dopiero za chwilę. Na najwyższym punkcie wierzchołka odnajdziecie tron Liczyrzepy, gdzie przesiaduje Duch Gór. Wierzchołek jest płaski jak stół, dzięki czemu znakomicie nawiązuje do nazwy pasma. Następnie droga powrotna prowadzi przez piekło, do nieba i trzeba przyznać, że są to cudowne piekielne czeluści. Jednak pamiętajcie, że w sezonie na szlaku pojawiają się tutaj szalone tłumy, które korkują ciasne przejścia. Co czasem może nieco ostudzić radość poznawania i wrażenia ze spaceru.

Opis szlaku na Szczeliniec Wielki – Klik

Szczeliniec Wielki
szczeliniec wielki trasa turystyczna
szczeliniec wielki schronisko
Szczeliniec Wielki szlaki

2. Błędne Skały

Czas: 1h wraz ze zdjęciami. wejście płatne.

Cóż to za labirynt, cóż to za spacer, radowaliśmy za pierwszym razem. Takiego poplątania ciasnych korytarzy, przejść, zaułków nie spotkacie w Polsce nigdzie więcej. Bywa ciasno, wąsko, z większym plecakiem może być ciężko. Tu na czworaka, tam w przykuckach. Trzeba się nagimnastykować, by pokonać  tę trasę. Mimo, że labirynt, to zgubić się w nim nie ma jak, a śmiechom nie ma końca. Samochód możecie zostawić na darmowym parkingu dolnym, skąd trzeba będzie przespacerować nieco ponad godzinę do atrakcji, lub skorzystać z opcji płatnego górnego parkingu (20 zł za wjazd). Uwaga, ruch wahadłowy na wąskiej drodze. Za bilety w kasie możecie zapłacić kartą lub gotówką (10 zł bilet normalny).

Opis szlaku przez Błędne Skały – Klik

Góry Stołowe
Góry Stołowe
błędne skały
Błędne Skały trasa

3. Skalne Grzyby

Czas: około 3h, wejście bezpłatne

Na grzybobranie zapraszamy w okolice Sroczego zakrętu. Na spacer można również wybrać się od strony Szczytnej. W przeciwieństwie do dwóch pierwszych propozycji jest to leśny spacer, gdzie nie należy się spodziewać żadnych widoków. Jednak raz za razem, z leśnej ściółki wystrzeliwują ogromne skalne grzybie okazy. Jest naprawdę miło i zdecydowanie mniej tłumnie. Jest to rzadziej odwiedzany zakątek Gór Stołowych, a szkoda, bo warto się tutaj wybrać 🙂

Spacer przez Skalne Grzyby – Klik

skalne grzyby trasa
Góry Stołowe szlak
Góry Stołowe skalne grzyby
skalne grzyby trasa

4. Radkowskie Skały – Góry Stołowe

Czas: 30 min, wejście bezpłatne

Na spacerze nie spotkaliśmy tutaj nikogo, jest pusto i zarazem zachwycająco. Można wybrać się tylko na Radkowskie Skały, co nie powinno Wam zająć więcej aniżeli dwa kwadranse. Bądź połączyć ten fragment ze Skalnymi Grzybami i wówczas wycieczka powinna zając Wam około 3h.

Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe

5. Narożnik oraz Skały Puchacza

Czas: 3/4 h, wejście bezpłatne

Nie wierzcie tutejszym czasówkom! Jest tutaj tak uroczo, że spacer mocno się wydłuża. Strome skały opadają w otchłań nawet i 50 metrów, w przepaść po kamieniołomie z czasów II wojny światowej. Narożnik pomimo mrocznej historii (podwójne morderstwo na początku lat 90tych) przyciąga turystów. Szczególnie widowiskowe bywają tutaj zachody Słońca, a i panorama na okolicę jest fascynująca. Spacer najlepiej rozpocząć z Lisiej Przełęczy i wykonać pętle w jedną lub w drugą stronę. My polecamy iść zgodnie ze wskazówkami zegara. Wówczas na koniec zostawiacie sobie wisienkę na torcie w postaci Narożnika.

Opis szlaku przez Narożnik oraz Skały Puchacza – Klik

Narożnik
Narożnik szlak
góry stołowe skały puchacza
Narożnik szlak

6. Fort Karola – Góry Stołowe

Czas: 30 minut, wejście bezpłatne

Jeśli szukacie najlepszej panoramy na najwyższy szczyt Gór Stołowych, to znajdziecie ją tutaj. Na miejsce nie prowadzi o zgrozo żaden szlak, ale spokojnie traficie. Od Lisiej Przełęczy (od parkingu) to raptem 10 minut do góry. Dlatego też jest on często dodawany jako uzupełnienie pętli przez Narożnik i Skały Puchacza. Niegdyś tutaj postawiono pruski fort, który miał kontrolować granicę z Austrią i pilnować ładu i porządku. Dziś niewiele z fortyfikacji pozostało, jednak miejsce robi przyjemne wrażenie.

Opis szlak do Fortu Karola – Klik

Fort Karola Góry Stołowe
Fort Karola Góry Stołowe
Fort Karola

7. Adrspach oraz Teplickie Skały

Czas na miejscu: ok 2h plus (każde z osobna), wejście płatne

Najsłynniejsze i przez wielu uważane za najpiękniejsze czeskie Skalne Miasta. Nawet jeśli nie posiadacie samochodu, to w miarę łatwo można do nich dotrzeć z pomocą czeskiej kolei. Sama podróż pociągiem, a w zasadzie wagonem, jest wartością dodaną wycieczki. W okresie wakacyjnym również z Wrocławia kursują specjalne pociągi. A na miejscu zachwytom nie ma końca. Jest wszystko, co potrzeba: wąskie przejścia, wysokie, sięgające nieba ostańce, bramy, iglice, rejs łódką. W sezonie atrakcja przyciąga istne tłumy, dlatego warto rozważyć podróż w nieco innym terminie.

Teplickie Skały – Opis wycieczki – Klik

Opis szlaku do Skalnego Miasta Adrspach – Klik

adrspach
adrspach
adrspach
Góry Stołowe
Teplickie Skały
Góry Stołowe Teplickie Skały
Teplickie Skały
Teplickie Skały szlak
Teplickie Skały

8. Skalne Miasto Ostas

Czas na miejscu: około 2h, wejście bezpłatne

Perełka, o której sporo osób jeszcze nie wie. Odnajdziecie tutaj dwa Labirynty – Górny oraz Dolny i oba są grzechu warte. Trzeba przyznać, że szlak jest poprowadzony bardzo pomysłowo i fantazyjnie. Jedyną opłatą, jaką możecie tutaj ponieść, to opłata za parking, ale tylko w sezonie.

Opis szlaku – Ostas Skalny Labirynt – Klik

Ostas
Ostas szlak
Ostas szlak
Góry Stołowe

9. Broumovske Steny

Czas: około 7h, wejście bezpłatne

Wycieczkę można łatwo podzielić na dwie mniejsze eskapady. Samochód najlepiej pozostawić w przysiółku Slavný. Tutaj również zapłacicie tylko za parking. W pierwszej części można odwiedzić Korune oraz Kamienna Brane, natomiast w drugiej, czeskie Skalne Grzyby oraz Hvezde. Broumovske Steny są dużo mniej popularne niż nasze szlaki po Górach Stołowych, a również potrafią zachwycić. Znajdziecie tutaj istny skalny zwierzyniec, jak również huśtawkę! Mimo, że dzieciństwo opuściliśmy już dawno temu, to bawiliśmy się tutaj z nieukrywana dziecięcą radością.

Opis szlaku Broumovske Steny Korona – Klik
oraz Broumovske Steny Hvezda – Klik

Broumovske steny kamienna brama
Broumovske Steny Kamienna Brama
Góry Stołowe
Broumovske Steny Korona
Broumovske steny
Broumovske Steny Korona
broumovske steny szlak
Broumovske Steny Hvezda
broumovske steny
Broumovske Steny Hvezda
Góry Stołowe
Broumovske Steny Hvezda

10. Góry Stołowe – Droga Stu Zakrętów

Na koniec to, co urzekło nas absolutnie. Zdarzało nam się jechać nią tylko, tylko po to żeby jechać i wrócić. To droga była tutaj celem. Asfaltowy odcinek, który łączy Kudowę Zdrój z Radkowem, nazywany jest Drogą Stu Zakrętów lub Szosą Stu Zakrętów. Ma około 23 kilometrów, a deniwelacja sięga ponad 400 metrów. Droga wiedzie głównie lasem przez Lisią Przełęcz i Karłów. W zasadzie przecina polską część Gór Stołowych. Miejscami jest wąsko, przepaściście, z licznymi i gęstymi zakrętami. Kolorytu dodają pomalowane na czerwono przydrożne drzewa. Tak naprawdę, szosa wiedzie do większości tutejszych atrakcji, więc od niej nie uciekniecie. Niegdyś odcinek był w tragicznym stanie. Natomiast, obecnie fragment pomiędzy Kudową a parkingiem YMCA przy Błędnych Skałach otrzymał nawą bitumiczną nawierzchnię. Jest cudnie! Uważać trzeba szczególnie zimą, bo mimo że droga jest utrzymywana, bywa nieprzejezdna.

Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 64   Average: 4.7/5]

34 komentarze

 1. Wybieram się i wybrać nie mogę, ale kusicie bardzo 🙂 … Teraz już tylko czekam na pogodę ruszam.
  Pozdrawiam!

  • tegoroczny maj nie rozpieszczał, ale może wnet uda Ci się wybrać 🙂 trzymamy kciuki!

 2. Jak tam jest z noclegami i czy jest możliwość dojechania transportem miejskim? 🙂

  • Hej Megi 🙂 Baza noclegowa najbardziej jest rozwinięta w samej Kudowie Zdrój. Można dotrzeć tutaj i koleją i autobusami (choćby z Wrocławia). Natomiast na miejscu, pod atrakcje z Kudowy do Radkowa kursują regularnie autobusy – rozkład możesz sprawdzić sobie na stronie https://www.e-podroznik.pl

   • Dziękuję za informacje 🙂 rozumiem, że z każdej części Kudowa-Zdrój dostanę się na szlaki turystyczne :)? Samemu można wyruszyć w taką podróż, czy lepiej zabrać kompana?

    • Kudowa-Zdrój nie jest specjalnie dużą mieściną, więc spokojnie dotrzesz w miarę spranie na przystanek pks 🙂 co do towarzystwa, wszystko zależy od charakteru, jedni wolą samotnie spacerować, inni wręcz przeciwnie. Szlaki nie są specjalnie trudne i nawet ostatnio Krystek sam spacerował po szlakach 😉

    • z drugą osobą zawsze raźniej 😉 Kudowa nie jest bardzo rozległa, a z centrum kursują autobusy. Profilaktycznie warto sobie przed ewentualną rezerwacją sprawdzić jak daleko jest na przystanek 🙂 pozdrawiamy!

  • W Górach Stołowych akurat zawsze wybieraliśmy pokoje, więc niestety nie możemy pomóc 🙁

  • Akurat wróciliśmy wczoraj z sympatycznego pola namiotowego w Radkowie – Camping Stołowogórski. Dobry punkt wypadowy w góry.

   • Dzięki za komentarz, czasami ktoś się nas podpytuje o camping w okolicy, to będziemy ich odsyłać za Waszą sugestią 🙂

 3. Monika Walczak Reply

  Przede wszystkim dzięki za dokładne opisy szlaków. Wybieramy się tam pierwszy raz i na pewno skorzystamy z rad. A moje pytanie dotyczy tego czy można na szlakach chodzić z psem i ewentualnie które trasy byłyby odpowiednie że zwierzakiem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Moniko
   jeśli chodzi o szlaki w górach stołowych to spokojnie możesz chodzić z psiakiem.
   Szlaki przyjazne ludzie serdeczni ( Szczeliniec, Błędne również wpuszczają z psiakami )

 4. Super sprawa, dzięki za dokładne opisy😍
  Macie może jakieś sprawdzone noclegi po czeskiej stronie? Chcielibyśmy że 3 dni w stołowych i że 3 po czeskiej stronie, w tym obowiązkowo skalne miasto i wielka Ameryka pod Praga

 5. Dzięki za tak szczegółowy opis! Wybieram się niedługo i mam nadzieję zobaczyć wszystko co polecacie 😀

 6. Chyba najładniejsze miejsca jakie widziałem w ostatnich czasach to własnie w stołowych. Bardzo dobre miejsce na piesze wędrówki, jeszcze nie jest tak zasypane turystami jak te bardziej rozpoznawalne.

 7. Uwielbiam Wasze wpisy, są takie rzeczowe, przejrzyste i merytoryczne. Dzięki Wam za to co robicie, nie przestawajcie! 🙂 Wszystkiego dobrego.

 8. Fajny pomocny artukul i piękne zdjęcia :). Jednak mam jedną uwagę: jeśli chodzi o miejscowość Szczytna to jest źle odmieniona, mianowicie powinno być “od strony Szczytnej” nie Szczytna, które swoją drogą znajduje się na Mazurach. Pozdrawiam

 9. Ja mieszkam w Goŕach Stołowych, często po nich biegam a i dla mnie wpis jest bardzo przydatny, bo o kilku rzeczach nie wiedziałam. Człowiek uczy się przez całe życie… Pozdrawiam i życzę wielu wspaniałych wędrówek.

 10. Lutka & Kamil Reply

  Siema Hasającezające tu Pędzącebonczki 🙂 Jesteśmy po lekturze Waszych wpisów dotyczących Gór Stołowych. Dzięki Wam lipcowe wakacje zaplanowane 🙂 Świetne, wyczerpujące opisy i bardzo dużo przydatnych wskazówek. Dopiero Was odkryliśmy, ale chętnie będziemy tutaj wracać 🙂

 11. Dziękujemy za wpis. Faktycznie bardzo pomocny. My nie mieliśmy zbyt wiele czasu, aby zobaczyć wszystkie opisane tu atrakcje, ale szlaki są godne polecenia, jak i ten artykuł. Pozdrawiamy 🙂

 12. Witam.
  W jakiekolwiek góry się wybieram pierwsze co robię to wchodzę na Wasz blog. Tu znajduję to czego nie wiem a co chciałabym wiedzieć. Tym razem jest podobnie. Planuję wyjazd od 29.09.20-04.10.20 w Góry Stołowe. Poczytałam na Waszej stronie i dużo się dowiedziałam. Prawdę mówiąc to ja Polski Zachodniej w ogóle nie znam (Północ, Południe i Wschód całkiem dobrze). Moje miejsce wypadowe to Polanica Zdrój (nie wiem czy dobry wybór, zawsze mogę zmienić, mam jeszcze czas). Jestem zmotoryzowana. Jadę sama. Chciałabym wybrać się do Adrspach. Gdy patrzę na mapę to wskazania są po stronie polskiej przez Kudowę Zdrój i dalej już po stronie czeskiej. Mam pytanie – jeśli wjadę na stronę Czeską to czy obowiązują jakieś opłaty? Czy mam się czegoś obawiać czy raczej jak nigdy nic jechać sobie autem we wskazanym kierunku?
  Bardzo zależy mi na odpowiedzi. Jeśli ktoś może mi pomóc to proszę o pomoc 🙂
  Pozdrawiam 🙂

 13. Bardzo przydatne wpisy, zdjęcia przepiękne. Czy w styczniu również warto wybrać się na zwiedzanie szlaków?

  • zawsze warto wybrać się na szlak 😉 trzeba tylko pamiętać, że jak choćby w Błędnych Skałach mogą się zbierać spore zaspy pomiędzy skałami 😉

 14. Super wszystko opisane. Mam pytanie jakie miejsca wybrać z 3 latkiem, tak żeby dal radę na własnych nogach ?

  • Zapewne krótsze szlaki będą najbardziej optymalne dla 3 latka, czyli Błędne Skały czy też czeski Adrspach będą z pewnością ciekawą propozycją 😉 Jeśli korzystacie dodatkowo z nosidła, to wówczas można śmiało pokusić się o nieco dłuższe spacery 😉

 15. Dzięki za świetne artykuły i propozycje!

  Brakuje mi jednak jednej ważnej rzeczy w nich (a czytałem już kilka o różnych górach). Mianowicie propozycji dla kogoś, kto lubi dużo chodzić i spędzić cały dzień w trasie – minimum 20km do 30km pieszo. Chętnie bym zwiedził Góry Stołowe za jednym zamachem, ale bez obeznania w terenie muszę trasę planować nieco na ślepo, a nie chciałbym przypadkiem pominąć jakiejś ciekawej atrakcji :).

Write A Comment