Pravcicka Brana – Czeska Szwajcaria

Hrensko – Pravcicka Brana – Mezní Louka
Trasa: 9 km, Czas: 3,5 h, Przewyższenie: 410 m, Mapa: tutaj

Pravcicka Brana to symbol Czeskiej Szwajcarii. Wycieczkę śmiało można połączyć ze zwiedzaniem Wąwozy Edmunda oraz Dzikiego. Całodniowa eskapada nie powinna zająć więcej niż 8h. W kierunku Bramy, z miasteczka, podążamy czerwonym szlakiem wzdłuż asfaltowej drogi, w stronę miejscowości Mezni Louka. Po około dwóch kwadransach szlak skręca w prawo, w las. Ten odcinek możemy podjechać lokalnym autobusem. Po wejściu na leśny dukt, czekają nas raptem tylko trzy kwadranse do bramy. O dziwo, spotkaliśmy tu liczne rodziny z wózkami, co było dla nas sporym zaskoczeniem, gdyż podłoże nie jest korzystne do takiej aktywności, ale dla chcącego nic trudnego!

Czeska Szwajcaria

Natomiast sama Pravčická Brána to największy w Europie łuk skalny, mający ponad 26 m  szerokości u podstawy i ponad 16 m wysokości. Idąc zakosami, tuż przed schroniskiem, łuk wygląda atrakcyjnie. Ale tak naprawdę, odrobinę później, już z widokowych galeryjek, pokazuje swój ogrom i piękno. Jest cudowny. Wejście na teren schroniska oraz na galeryjki jest płatne. Cena 75 Kc/3 € za bilet normalny (akceptowane są polskie legitymacje studenckie, wstęp wówczas kosztuje 25 Kc/1 €). Naprawdę Warto! Z góry panorama rozpościera nie tylko na bramę, ale również na sąsiednią widowiskową dolinę, której nie zobaczylibyśmy bez uiszczenia opłaty. Ceny schroniskowe nie są wygórowane, piwo kosztuje 1,6 €, a kiełbaska, czyli dwie parówki z chlebem, to koszt 2 €. Schronisko, tzw. Sokole Gniazdo, zostało wybudowane w 1881 roku przez ówczesnego właściciela, księcia Edmunda Clary-Aldringen. Pełniło ono wówczas rolę letniego pałacyku, do którego ściągali najznamienitsi goście. Na piętrze znajduje się mała galeria obrazów. Raczej bez szału. Niestety teren schroniska i bramy jest zamykany na noc, zatem nie ma możliwości podziwiania wschodu, czy zachodu Słońca. Do roku 1980 można było jeszcze wchodzić na sam szczyt bramy.

Pravicka Brama

Ostatni odcinek do Mezni Louka, gdzie zostawiliśmy samochód, zajmuje około 1,5h (6 km). Idziemy malowniczą ścieżką Gabrieli. Możemy liczyć tutaj na kilka ładnych punktów widokowych. A na końcu, znajduje się gratka dla najmłodszych. Czeka na nich zgrabnie przygotowany szlak edukacyjny Ścieżka Rysia”. Możemy tutaj poznać np. wagę leśnych zwierzaków, czy też spróbować odgadnąć kształty ptaków. I co ciekawe Krystek bawił się tutaj znacznie lepiej od Justi 🙂 I to już prawie koniec wycieczki.

Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria
Pravcicka Brama

Pravcicka Brana informacje praktycznie

Samochód możemy zostawić na jednym z dwóch parkingów, w zależności ot tego, jak będzie nam wygodniej. Albo na parkingu w miejscowości Mezní Louka lub też na rogatkach miasteczka Hrensko. Pomiędzy wspomnianymi miejscami, kursują, choć niezbyt często, miejscowe autobusy. Brama jest otwarta w godzinach 10 – 18 (kwiecień-październik) oraz 10-16 (listopad – marzec). Bilet wstępu, który polecamy z całego serca wynosi 75 Kc/3 €. Są akceptowalne polskie legitymacje studenckie.

Czasy przejść

  • Hrensko – Tri Prameny (miejsce odbicia szlaku do Bramy): 30 min – istnieje możliwość podjechania autobusem
  • Tri Prameny – Pravcicka Brana: 45 min
  • Zwiedzanie galeryjek i samej Bramy: min 30 min
  • Brama Pravcicka – Mezni Louka: 90 min
  • Łącznie: 3h 15 min

Jeżeli wybierzecie jako punkt startu Mezni Louka, wówczas do bramy trzeba liczyć ok 2h drogi. Całość, wraz z zejściem do drogi (Tri Prameny) oraz powrót autobusem można wówczas zamknąć w trzech, czterech godzinach, w zależności od tego, jak dużo czasu spędzimy przy Bramie i czy wstrzelimy się w powrotny autobus. Jeśli wybierzecie pełną pętlę przez wąwozy (Dziki i Edmunda), to polecamy trasę dokładnie w takiej kolejności, jak opisaliśmy powyżej, dzięki czemu główna atrakcja, czyli Brama będzie cały czas przed Wami 🙂

Pravcicka Brama
Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria
Pravcicka Brama
Czeska Szwajcaria
Pravcicka Brama
Pravcicka Brama
Pravcicka Brana – Czeska Szwajcaria
5 (100%) 8 votes

2 komentarze

  1. Szedłem identyczną trasę i również uważam, że ta brama jest jak najbardziej godna odwiedzenia.

    Ładne zdjęcia Wam wyszły ze skałami otaczającymi bramę.

    • jest meeeeega jak i cała okolica 🙂 i dzięki za pochwałę zdjęć, choć akurat tutaj mamy pewne wątpliwości i chętnie wpadlibyśmy z jeszcze jedną wizytą 🙂 Najlepiej jesienią. Bo to co się dzieje w sąsiednim Wąwozie Edmunda to szaleństwo 🙂

Write A Comment