Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Pravcicka Brana – Czeska Szwajcaria

Hrensko – Pravcicka Brana – Mezní Louka
Trasa: 9 km, Czas: 3,5 h, Przewyższenie: 410 m, Mapa: tutaj

Pravcicka Brana to symbol Czeskiej Szwajcarii. Wycieczkę śmiało można połączyć ze zwiedzaniem Wąwozu Edmunda oraz Dzikiego. Całodniowa eskapada nie powinna zająć więcej niż 8h. W kierunku Bramy, z miasteczka, podążamy czerwonym szlakiem wzdłuż asfaltowej drogi, w stronę miejscowości Mezni Louka. Po około dwóch kwadransach szlak skręca w prawo, w las. Ten odcinek możemy podjechać lokalnym autobusem. Po wejściu na leśny dukt, czekają nas raptem tylko trzy kwadranse do bramy. O dziwo, spotkaliśmy tu liczne rodziny z wózkami, co było dla nas sporym zaskoczeniem, gdyż podłoże nie jest korzystne do takiej aktywności, ale dla chcącego nic trudnego!

Czeska Szwajcaria

Natomiast sama Pravčická Brána to największy w Europie łuk skalny, który ma ponad 26 m  szerokości u podstawy i ponad 16 m wysokości. Idąc zakosami, tuż przed schroniskiem, łuk wygląda niezmiernie atrakcyjnie. Ale tak naprawdę, odrobinę później, już z widokowych galeryjek, pokazuje swój ogrom i piękno, jest po stokroć cudowny. Wejście na teren schroniska oraz na galeryjki jest płatne. Cena 75 Kc/3 € za bilet normalny, choć warto wspomnieć że są akceptowane polskie legitymacje studenckie. Wstęp wówczas kosztuje 25 Kc/1 €) i Naprawdę Warto!

Pravicka Brama

Pravcicka Brana

Z góry panorama rozpościera nie tylko na bramę, ale również na sąsiednią widowiskową dolinę, której nie zobaczylibyśmy bez uiszczenia opłaty. Ceny schroniskowe nie są wygórowane, piwo kosztuje 1,6 €, a kiełbaska, czyli dwie parówki z chlebem, to koszt 2 €. Schronisko, czyli Sokole Gniazdo, zostało wybudowane w 1881 roku przez ówczesnego właściciela, księcia Edmunda Clary-Aldringen. Pełniło ono wówczas rolę letniego pałacyku, do którego ściągali najznamienitsi goście. Obecnie na piętrze znajduje się mała galeria obrazów, lecz raczej bez nie robi większego wrażenia. Niestety teren schroniska i bramy jest zamykany na noc, zatem nie ma możliwości podziwiania wschodu, czy zachodu Słońca. Natomiast do roku 1980 można było jeszcze wchodzić na sam szczyt bramy.

Ostatni odcinek do Mezni Louka, gdzie zostawiliście samochód, zajmuje około 1,5h (6 km). Spaceruje się malowniczą ścieżką Gabrieli, gdzie możecie liczyć na kilka ładnych punktów widokowych, a na końcu, znajduje się gratka dla najmłodszych. Czeka na nich zgrabnie przygotowany szlak edukacyjny Ścieżka Rysia”. Maluchy mogą tutaj poznać wagę leśnych zwierzaków, czy też spróbować odgadnąć kształty ptaków. Całość to raptem kilka minut i co ciekawe Krystek bawił się tutaj znacznie lepiej od Justi 🙂 I to już prawie koniec wycieczki.

Czeska Szwajcaria atrakcje
Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria trasy
Pravcicka Brama

Pravcicka Brana informacje praktycznie

Samochód możecie zostawić na jednym z dwóch parkingów. W zależności ot tego, jak będzie Wam wygodniej możecie rozważyć albo parkingu w miejscowości Mezní Louka, lub też na rogatkach miasteczka Hrensko. Pomiędzy wspomnianymi miejscami, kursują, choć niezbyt często, miejscowe autobusy. Brama jest otwarta w godzinach 10 – 18 (kwiecień-październik) oraz 10-16 (listopad – marzec). Bilet wstępu, który polecamy z całego serca wynosi 75 Kc/3 €. Są akceptowalne polskie legitymacje studenckie.

Pravcicka Brama
Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria atrakcje
Pravcicka Brama

Czasy przejść

 • Hrensko hotel Klepáč – Tri Prameny (miejsce odbicia szlaku do Bramy): 30 min – istnieje możliwość podjechania autobusem
 • Tri Prameny – Pravcicka Brana: 55 min
 • Zwiedzanie galeryjek i samej Bramy: min 30 min
 • Brama Pravcicka – Mezni Louka: 90 min
 • Łącznie: 3h 25 min

Jeżeli wybierzecie jako punkt startu Mezni Louka, wówczas do bramy trzeba liczyć ok 2h drogi. Całość, wraz z zejściem do drogi (Tri Prameny) oraz powrót autobusem można w ten czas zamknąć w trzech, czterech godzinach, w zależności od tego, jak dużo czasu spędzicie przy Bramie i czy uda wstrzelić się Wam w powrotny autobus. Jeśli wybierzecie pełną pętlę przez wąwozy (Dziki i Edmunda), to polecamy trasę dokładnie w takiej kolejności, jak opisaliśmy powyżej. Dzięki czemu główna atrakcja, czyli Brama będzie cały czas przed Wami 🙂 Jeżeli planujecie zostać w okolicy na dłużej, wówczas śmiało możemy polecić odwiedziny w sąsiedniej Szwajcarii Saksońskiej oraz zobaczyć potężną Twierdzę Konigstein.

Czeska Szwajcaria
Pravcicka Brama
Pravcicka Brama
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 15   Average: 4.7/5]

21 komentarzy

 1. Szedłem identyczną trasę i również uważam, że ta brama jest jak najbardziej godna odwiedzenia.

  Ładne zdjęcia Wam wyszły ze skałami otaczającymi bramę.

  • jest meeeeega jak i cała okolica 🙂 i dzięki za pochwałę zdjęć, choć akurat tutaj mamy pewne wątpliwości i chętnie wpadlibyśmy z jeszcze jedną wizytą 🙂 Najlepiej jesienią. Bo to co się dzieje w sąsiednim Wąwozie Edmunda to szaleństwo 🙂

 2. Ernest Soczawa Reply

  Piękne widoki i świetny opis. Ciekawe jaki ruch na majówce ;). Pytanko czy trzeba mieć gotówkę na te przeprawy czy można kartą płacić?

  • wytężamy mocno pamięć i wydaje nam się, że na 87% można płacić kartą 🙂 a w majówkę, jak to w majówkę, Czesi też mają wolne i robi się tłumniej 🙂

 3. Lada moment chcemy zrobić całą pętlę, czyli Hrensko – Pravcicka Brana – Mezni Louka – Dziki Wąwóz – Wąwóz Edmunda – Hrensko. Wśród ekipy, dwóch prawie pięciolatków. Jeden zaprawiony już trochę w dreptaniu po górach, drugi ciut mniej. Dobry to pomysł? Dajemy sobie na to jakieś 6-6,5h. Jak przewyższenia? Dadzą radę?:)

  • Ciężko nam się wypowiadać o pięciolatkach. Ale według czasówek, sama trasa dla dorosłego piechura to właśnie około 6h 15 min. A trzeba do tego jeszcze doliczyć zwiedzanie, postoje, ewentualne kolejki do przepraw. Czasowo może być ciężko. A przewyższenia? Głównie do Bramy a później już po płaskim albo w dół. Jednak pamiętajcie, że taka pętla to nieco ponad 18 km. Jeśli zdecydujecie się na spacer, to pewnym ratunkiem mogą okazać się busiki kursujące z Mezni Louka do Hrenska (to na wypadek gdyby dzieci postawiły weto na dalszą wędrówkę).

   • Czas przejścia wziąłem z Waszych dwóch relacji, co łącznie mi dało 5:15. Dołożyłem ponad godzinę właśnie ze względu na dzieciaki. Przyzwyczajone w sumie, a w szczególności jeden, do kilku godzin maszerowania po górach, aczkolwiek… troszkę teraz dostałem do głowy:). Może przemyślę jeszcze jedno rozwiązanie. Może jednak podzielimy ten trip na dwa dni:). Jakieś okoliczne atrakcje jeszcze godne polecenia?:)

    • Wspomniałeś że wybieracie sie z Hreńsko, dlatego szlak kalkulowałem spod Kościoła w centrum (to daje dodatkowo 30 minut do wycieczki tam i spowrotem). Poszczególne etapy czasowo wyglądają tak: 1. Hřensko hotel Klepáč (tam gdzie kończy się żółty szlak z wąwozów) – Brama – Mezni Louka: 3h 23 min 2. Mezni Louka – Hřensko hotel Klepáč 2h 18 min. Co daje w sumie 5h 41 min + wspomniane 30 min na dojście/powrót z centrum Hrenska pod żólty szlak 🙂 Dopiszemy zaraz w relacjach o które dokładnie punkty startowe chodzi, żeby się zgadzało 🙂 a w okolicy możemy polecić świetną Szwajcarie Saksońską (po sąsiedzku po niemieckiej stronie). Jest tam most Bastei (cudo) plus można odwiedzić Twierdza Konigstein.

     • Szwajcarię Saksońską zostawiamy sobie na kolejny wypad. Wtedy to zamierzamy zaliczyć Drezno, Pirna i właśnie Sz.S. Zapytam może jeszcze tak. Teraz będziemy jechać z południa Czech i właśnie stwierdziliśmy, że ostatnie dwa dni całego tripu spędzimy w Czeskiej Szwajcarii. Zapytam może tak, jeśli można. Gdzie najbliżej od strony Hreńska możemy zostawić samochód, aby później wyjść na wcześniej wspomnianą wycieczkę? Jest opcja podjechania pod podejście do Pravcicką Branę?

     • Samochód najlepiej zostawić w tym miejscu: https://mapy.cz/s/3qE9d Stąd trzeba przespacerować jeszcze około 1,5 km nim szlak ucieknie w las. Ten odcinek można podjechać autobusem (dwa przystanki).

 4. Hej,
  Dzięki za info. Jutro rano wyjeżdżamy z Pragi prosto na pętle. Spróbujemy. Dzisiaj dzieciaki dały radę nogach jakieś 16 km, więc liczę, że jutro ogarniemy całą trasę.
  Pozdrawiam.

 5. Czy można zabrać taki rozkładany czterokołowy wóz (wózek) dla dzieciakowi…
  Czy na trasie wąwozu Edmunda i Prawickiej Bramy są płaskie przejścia czy pod górę, czy schody?

  • Hej, od Mezni Louka ściezka jest trudniejsza dla wózków – jest dalej i po drodze spotkacie również schody (kamienne). Jeśli wybierzecie się szlakiem z drugiej strony będzie prościej. Pod samym schroniskiem ścieżka robi się nieco bardziej kłopotliwa, ale na miejscu widzieliśmy sporo rodziców z wózkami, więc powinno być ok 🙂

 6. Dzięki za inspirację. Pojechałem zobaczyłem – bardzo sympatyczne miejsce.
  Pokonałem trasę dojazd do Hrenska, potem wąwozami i 2 przeprawy, dalej w górę do Mezni Louka, potem do Bramy i spowrotem do Hrenska. Na Mapy.czy wyskoczyło 18.4 ale gps wskazał mi 17.5. Całość około 8h, pokonałem z żoną i córą (10 lat – ale to zaprawiona góralka:) Jedynie co to mogę polecić żeby wyruszyć jak najwcześniej myślę że 9 to już trzeba być na parkingu w Hrensku żeby na łódki nie czekać zbyt długo. Z wózkami … nie polecam … lepiej kupić / wypożyczyć gdzieś nosidełko – a jak już dziecko za duże na nosidełko to niech wędruje 🙂 oczywiście na swoje możliwości.

 7. Mirosław Kurhan Reply

  Byłem w sierpniu w Rodzinką, Polecam Wszystkim w Mezni Louka jest bankomat więc można wybrać sobie trochę koron. Za łódki płaciliśmy tylko gotówką nie było opcji kartą. Wejście do Brama Pravcicka i schronisko – restauracja można było płacić kartą. Blog Jest SUPER Bardzo Wam Dziękuje za tyle informacji Pozdrawiam mirek.

 8. Drogie Hasajace Zające,

  Dzisiaj przeszliśmy trasę od Hrenska przez Bramę do Mezni Luka. Trudność polegała na tym, że niosłem na plecach w nosidle turystycznym niepełnosprawnego syna, który waży 22 kg + 4 nosidło. Trasa do przejścia ale szelki nosidła dały mi popalić myślę na kilka dni. Jechaliśmy ze Szklarskiej Poręby. Czas przejazdu ok 2,2 h w jedną stronę. Mega ważna sprawa UWAŻAJCIE NA FOTORADARY to te w znacznej większości wyświetlacze cyfrowe naszej aktualnej prędkości. Mam nadzieję, że mi się upiecze alee naciolem się kilka razy bi myślałem, że to tzw spowalniacz mojej prędkości. 😟😟😟

 9. Byłem razem z żoną w sierpniu 2020. Wychodziłem z Hřensko. Parkingi ok 10:30 prawie wszystkie były zajęte. Koszt za godzinę to 30 Kč lub 150 Kč za dzień (trzeba mieć gotówkę). Wejście do schroniska i ponad nie to koszt 95 Kč za osobę (można płacić kartą).
  Cała trasa z Hřensko do Pravčická brán i z powrotem zajęła nam niecałe 5 godzin (wraz z postojami na robienie zdjęć). Miejsce bardzo ładne. Polecam dotrzeć tam jednak po 15 – wtedy brama zaczyna być ładnie oświetlona.

Write A Comment