Pravcicka Brana w Czeskiej Szwajcarii

– Pravcicka Brana jest największą atrakcją Czeskiej Szwajcarii
– Wejście na punkty widokowe z których można podziwiać Pravcicka Brane jest płatne
– Trasa do Pravcickiej Brany jest prosta i przyjemna, łącznie powinna zająć Wam około 3,5 h

Pravcicka Brana to największy w Europie łuk skalny, który ma ponad 26 m  szerokości u podstawy i ponad 16 m wysokości. Robi szalone wrażenie i jest bez wątpienia największym symbolem Czeskiej Szwajcarii. Zapraszamy wszystkich na przepiękny spacer i o dziwo, spotkaliśmy tu liczne rodziny z wózkami, co było dla nas sporym zaskoczeniem, gdyż podłoże nie jest korzystne do takiej aktywności, ale dla chcącego nic trudnego! Wycieczkę śmiało można połączyć ze zwiedzaniem Wąwozu Edmunda oraz Dzikiego. Wówczas całodniowa eskapada nie powinna zająć więcej niż 8h.

Pravcicka Brana jest otwarta w godzinach 10:00 – 18:00 (kwiecień-październik) oraz 10:00-16:00 (listopad – marzec). Bilet wstępu, który polecamy z całego serca wynosi 75 Kc/3 €. Są akceptowalne polskie legitymacje studenckie.

Pravcicka Brana trasa

Pravcicka Brana Dojazd oraz Parking

Pravcicka Brana znajduje się w północnych Czachach przy granicy z Niemcami. Z Wrocławia dotrzecie tutaj po nieco ponad 3h. Najlepiej kierować się autostradą A4 na Gorlitz i później odbić na południe. Kierujcie się na czeską miejscowość Hreńsko. Czeski odcinek jest relatywnie krótki i nie prowadzi płatnymi drogami.

Samochód możecie zostawić na jednym z dwóch parkingów. W zależności ot tego, jak będzie Wam wygodniej możecie rozważyć albo parking w miejscowości Mezní Louka, lub też na rogatkach miasteczka Hrensko. Pomiędzy wspomnianymi miejscami, kursują, choć niezbyt często, miejscowe autobusy. Oba parkingi, kantor, stację benzynową i inne przydatne miejsca zaznaczyliśmy na poniższej mapie – klik.

Pravicka Brama szlak w Czeskiej Szwajcarii

Pravcicka Brana Mapa oraz Czasy Przejść

– Hrensko hotel Klepáč – Tri Prameny (miejsce odbicia szlaku do Bramy): 30 min – istnieje możliwość podjechania autobusem
– Tri Prameny – Pravcicka Brana: 55 min
– Zwiedzanie galeryjek i samej Bramy: min 30 min
– Brama Pravcicka – Mezni Louka: 90 min
Łącznie: 3h 25 min

Jeżeli wybierzecie wersję odwrotną, czyli jako punkt startu Mezni Louka, wówczas do bramy trzeba liczyć ok 2h drogi. Całość, wraz z zejściem do drogi (Tri Prameny) oraz powrót autobusem można w ten czas zamknąć w trzech, czterech godzinach, w zależności od tego, jak dużo czasu spędzicie przy Bramie i czy uda wstrzelić się Wam w powrotny autobus. Jeśli wybierzecie pełną pętlę przez wąwozy Dziki i Edmunda, to polecamy trasę dokładnie w takiej kolejności, jak opisaliśmy. Dzięki czemu główna atrakcja, czyli Brama będzie cały czas przed Wami 🙂 Jeżeli planujecie zostać w okolicy na dłużej, wówczas śmiało możemy polecić odwiedziny w sąsiedniej Szwajcarii Saksońskiej oraz zobaczyć potężną Twierdzę Konigstein.

Czeska Szwajcaria atrakcje

Pravcicka Brana Trasa

Trasa: Hreńsko – Tri prameny – Pravcicka Brana – Mezni Louka. Czas: 3,5 h, Dystans: 9 km, Przewyższenie: 410 m

W kierunku Bramy, z miasteczka Hreńsko, podąża czerwony szlak. Początkowo wiedzie on wzdłuż asfaltowej drogi, w stronę miejscowości Mezni Louka. Po około dwóch kwadransach szlak skręca w prawo, w las. Pierwszy, asfaltowy odcinek można podjechać lokalnym autobusem. Po wejściu na leśny dukt, czeka Was już tylko 45 minut do głównej atrakcji. Jest on spokojny, przyjemny i nie powinien przysporzyć Wam trudności. Jedynie odcinek bezpośrednio pod samą Bramą, biegnący zakosami jest już nieco stromy i męczący. Jednak trudy podejścia rekompensuje widok, ponieważ Pravcicka Brama z tej perspektywy wygląda szalenie atrakcyjnie. Co pokazuje, choćby zdjęcie powyżej. Ale tak naprawdę, odrobinę później, już z widokowych galeryjek, gdzie wejście jest już płatne, największa atrakcja Czeskiej Szwajcarii pokazuje swój ogrom i piękno.

Czeska Szwajcaria - pravcicka brana
Pravcicka Brama w Czeskiej Szwajcarii
Pravcicka Brama pravcicka brana

Jeśli chcecie wejść na teren schroniska czy na galeryjki widokowe to będziecie musieli uiścić opłatę. Bilet normalny do atrakcji kosztuje 75 Kc/3 €. Warto pamiętać, że są akceptowane polskie legitymacje studenckie. Wówczas wstęp kosztuje 25 Kc/1 € (bilet ulgowy). Wejście na teren schroniska nie jest obligatoryjny, jednak namawiamy Was do tego bardzo szalenie, ponieważ z góry panorama rozpościera nie tylko na bramę, ale również na sąsiednią widowiskową dolinę, której nie zobaczycie bez uiszczenia opłaty. Niestety teren schroniska i bramy jest zamykany na noc, zatem nie ma możliwości podziwiania wschodu, czy zachodu Słońca. Jako ciekawostkę, możemy wspomnieć, że do roku 1980 można było jeszcze wchodzić na sam szczyt bramy.

Pravcicka Brama
Skalne Miasto które wybrać

Aby coś zjeść i przysiąść nie trzeba wchodzić do schroniska i uiszczać za to opłaty. Niewielka zewnętrzna budka schroniskowa oferuje podstawowe artykuły, a ceny nie są wygórowane. Kiełbaska, czyli dwie parówki z chlebem kosztują 2 €, a piwo kosztuje 1,6 €.

Schronisko, czyli Sokole Gniazdo, zostało wybudowane w 1881 roku przez ówczesnego właściciela, księcia Edmunda Clary-Aldringen. Pełniło ono wówczas rolę letniego pałacyku, do którego ściągali najznamienitsi goście. Obecnie na piętrze znajduje się mała galeria obrazów, lecz raczej nie robi ona większego wrażenia.

Czeska Szwajcaria
Pravcicka Brama w Czeskiej Szwajcarii

Powrót do Mezni Louka

Ostatni odcinek do Mezni Louka, gdzie zostawiliście samochód, zajmuje około 1,5h (6 km). Spaceruje się malowniczą ścieżką Gabrieli, gdzie możecie liczyć na kilka ładnych punktów widokowych, a na końcu, znajduje się gratka dla najmłodszych. Czeka na nich zgrabnie przygotowany szlak edukacyjny „Ścieżka Rysia”. Maluchy mogą tutaj poznać wagę leśnych zwierzaków, czy też spróbować odgadnąć kształty ptaków. Całość to raptem kilka minut i co ciekawe Krystek bawił się tutaj znacznie lepiej od Justi 🙂 I to już prawie koniec wycieczki.

Czeska Szwajcaria atrakcje pravcicka brana
Czeska Szwajcaria pravcicka brana

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

21 komentarzy

 1. Szedłem identyczną trasę i również uważam, że ta brama jest jak najbardziej godna odwiedzenia.

  Ładne zdjęcia Wam wyszły ze skałami otaczającymi bramę.

  • jest meeeeega jak i cała okolica 🙂 i dzięki za pochwałę zdjęć, choć akurat tutaj mamy pewne wątpliwości i chętnie wpadlibyśmy z jeszcze jedną wizytą 🙂 Najlepiej jesienią. Bo to co się dzieje w sąsiednim Wąwozie Edmunda to szaleństwo 🙂

 2. Ernest Soczawa Reply

  Piękne widoki i świetny opis. Ciekawe jaki ruch na majówce ;). Pytanko czy trzeba mieć gotówkę na te przeprawy czy można kartą płacić?

  • wytężamy mocno pamięć i wydaje nam się, że na 87% można płacić kartą 🙂 a w majówkę, jak to w majówkę, Czesi też mają wolne i robi się tłumniej 🙂

 3. Lada moment chcemy zrobić całą pętlę, czyli Hrensko – Pravcicka Brana – Mezni Louka – Dziki Wąwóz – Wąwóz Edmunda – Hrensko. Wśród ekipy, dwóch prawie pięciolatków. Jeden zaprawiony już trochę w dreptaniu po górach, drugi ciut mniej. Dobry to pomysł? Dajemy sobie na to jakieś 6-6,5h. Jak przewyższenia? Dadzą radę?:)

  • Ciężko nam się wypowiadać o pięciolatkach. Ale według czasówek, sama trasa dla dorosłego piechura to właśnie około 6h 15 min. A trzeba do tego jeszcze doliczyć zwiedzanie, postoje, ewentualne kolejki do przepraw. Czasowo może być ciężko. A przewyższenia? Głównie do Bramy a później już po płaskim albo w dół. Jednak pamiętajcie, że taka pętla to nieco ponad 18 km. Jeśli zdecydujecie się na spacer, to pewnym ratunkiem mogą okazać się busiki kursujące z Mezni Louka do Hrenska (to na wypadek gdyby dzieci postawiły weto na dalszą wędrówkę).

   • Czas przejścia wziąłem z Waszych dwóch relacji, co łącznie mi dało 5:15. Dołożyłem ponad godzinę właśnie ze względu na dzieciaki. Przyzwyczajone w sumie, a w szczególności jeden, do kilku godzin maszerowania po górach, aczkolwiek… troszkę teraz dostałem do głowy:). Może przemyślę jeszcze jedno rozwiązanie. Może jednak podzielimy ten trip na dwa dni:). Jakieś okoliczne atrakcje jeszcze godne polecenia?:)

    • Wspomniałeś że wybieracie sie z Hreńsko, dlatego szlak kalkulowałem spod Kościoła w centrum (to daje dodatkowo 30 minut do wycieczki tam i spowrotem). Poszczególne etapy czasowo wyglądają tak: 1. Hřensko hotel Klepáč (tam gdzie kończy się żółty szlak z wąwozów) – Brama – Mezni Louka: 3h 23 min 2. Mezni Louka – Hřensko hotel Klepáč 2h 18 min. Co daje w sumie 5h 41 min + wspomniane 30 min na dojście/powrót z centrum Hrenska pod żólty szlak 🙂 Dopiszemy zaraz w relacjach o które dokładnie punkty startowe chodzi, żeby się zgadzało 🙂 a w okolicy możemy polecić świetną Szwajcarie Saksońską (po sąsiedzku po niemieckiej stronie). Jest tam most Bastei (cudo) plus można odwiedzić Twierdza Konigstein.

     • Szwajcarię Saksońską zostawiamy sobie na kolejny wypad. Wtedy to zamierzamy zaliczyć Drezno, Pirna i właśnie Sz.S. Zapytam może jeszcze tak. Teraz będziemy jechać z południa Czech i właśnie stwierdziliśmy, że ostatnie dwa dni całego tripu spędzimy w Czeskiej Szwajcarii. Zapytam może tak, jeśli można. Gdzie najbliżej od strony Hreńska możemy zostawić samochód, aby później wyjść na wcześniej wspomnianą wycieczkę? Jest opcja podjechania pod podejście do Pravcicką Branę?

     • hasajace

      Samochód najlepiej zostawić w tym miejscu: https://mapy.cz/s/3qE9d Stąd trzeba przespacerować jeszcze około 1,5 km nim szlak ucieknie w las. Ten odcinek można podjechać autobusem (dwa przystanki).

 4. Hej,
  Dzięki za info. Jutro rano wyjeżdżamy z Pragi prosto na pętle. Spróbujemy. Dzisiaj dzieciaki dały radę nogach jakieś 16 km, więc liczę, że jutro ogarniemy całą trasę.
  Pozdrawiam.

 5. Czy można zabrać taki rozkładany czterokołowy wóz (wózek) dla dzieciakowi…
  Czy na trasie wąwozu Edmunda i Prawickiej Bramy są płaskie przejścia czy pod górę, czy schody?

  • Hej, od Mezni Louka ściezka jest trudniejsza dla wózków – jest dalej i po drodze spotkacie również schody (kamienne). Jeśli wybierzecie się szlakiem z drugiej strony będzie prościej. Pod samym schroniskiem ścieżka robi się nieco bardziej kłopotliwa, ale na miejscu widzieliśmy sporo rodziców z wózkami, więc powinno być ok 🙂

 6. Dzięki za inspirację. Pojechałem zobaczyłem – bardzo sympatyczne miejsce.
  Pokonałem trasę dojazd do Hrenska, potem wąwozami i 2 przeprawy, dalej w górę do Mezni Louka, potem do Bramy i spowrotem do Hrenska. Na Mapy.czy wyskoczyło 18.4 ale gps wskazał mi 17.5. Całość około 8h, pokonałem z żoną i córą (10 lat – ale to zaprawiona góralka:) Jedynie co to mogę polecić żeby wyruszyć jak najwcześniej myślę że 9 to już trzeba być na parkingu w Hrensku żeby na łódki nie czekać zbyt długo. Z wózkami … nie polecam … lepiej kupić / wypożyczyć gdzieś nosidełko – a jak już dziecko za duże na nosidełko to niech wędruje 🙂 oczywiście na swoje możliwości.

 7. Mirosław Kurhan Reply

  Byłem w sierpniu w Rodzinką, Polecam Wszystkim w Mezni Louka jest bankomat więc można wybrać sobie trochę koron. Za łódki płaciliśmy tylko gotówką nie było opcji kartą. Wejście do Brama Pravcicka i schronisko – restauracja można było płacić kartą. Blog Jest SUPER Bardzo Wam Dziękuje za tyle informacji Pozdrawiam mirek.

 8. Drogie Hasajace Zające,

  Dzisiaj przeszliśmy trasę od Hrenska przez Bramę do Mezni Luka. Trudność polegała na tym, że niosłem na plecach w nosidle turystycznym niepełnosprawnego syna, który waży 22 kg + 4 nosidło. Trasa do przejścia ale szelki nosidła dały mi popalić myślę na kilka dni. Jechaliśmy ze Szklarskiej Poręby. Czas przejazdu ok 2,2 h w jedną stronę. Mega ważna sprawa UWAŻAJCIE NA FOTORADARY to te w znacznej większości wyświetlacze cyfrowe naszej aktualnej prędkości. Mam nadzieję, że mi się upiecze alee naciolem się kilka razy bi myślałem, że to tzw spowalniacz mojej prędkości. ???

 9. Grzegorz B Reply

  Byłem razem z żoną w sierpniu 2020. Wychodziłem z Hřensko. Parkingi ok 10:30 prawie wszystkie były zajęte. Koszt za godzinę to 30 Kč lub 150 Kč za dzień (trzeba mieć gotówkę). Wejście do schroniska i ponad nie to koszt 95 Kč za osobę (można płacić kartą).
  Cała trasa z Hřensko do Pravčická brán i z powrotem zajęła nam niecałe 5 godzin (wraz z postojami na robienie zdjęć). Miejsce bardzo ładne. Polecam dotrzeć tam jednak po 15 – wtedy brama zaczyna być ładnie oświetlona.

Write A Comment