Czartowska Skala, czyli powulkaniczny nek
– Czartowska Skała skrywa się na Pogórzu Kaczawskim
– wizyta zajmie Wam około 30 min
– wysokość Czartowskiej Skały wynosi 463 m n.p.m.
– na spacer możecie zabrać psa
Śmiało można powiedzieć, że Czartowska Skała, która samotnie wyrasta w pobliżu wsi Pomocne w Parku Krajobrazowym Chełmy jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Krainy Wygasłych Wulkanów. Ten wyraźny stożek stał się symbolem dawnych, dość „gorących”, wulkanicznych dziejów. Wycieczka na Czartowską Skałę, skrytą pomiędzy falującym krajobrazem Pogórza Kaczawskiego, pozwoli odkryć z bliska bazaltowe ciosy oraz ujrzeć sympatyczna panoramę. Cała wycieczka jest krótka, przyjemna i zajmie Wam dwa kwadranse.
Gdzie jest Czartowska Skała?
Czartowska Skała znajduje się w Krainie Wygasłych Wulkanów, w województwie dolnośląskim, nieopodal miasta Jawor. Jeśli spojrzycie na mapę, to lekko naciągając fakty, można rzec, że umościła się w połowie drogi pomiędzy Jelenią Górą a Legnicą. Spędzając urlop w Szklarskiej Porębie, czy też Karpaczu, warto zarezerwować sobie na drogę około 50 minut. Z centrum Wrocławia na Czartowską Skałę dotrzecie po 70 minutach. Niestety w pobliżu nie odnajdziecie dedykowanego parkingu. Samochód pozostawiliśmy na poboczu drogi, tuż przy kierunkowskazie na Czartowską Skałę. Stąd do atrakcji jest raptem kwadrans spaceru.
Koordynaty GPS „parking” Czartowska Skała: 51°01’56.3″N 16°01’56.7″E
Żółty szlak na Czartowską Skałę w Krainie Wygasłych Wulkanów
Dzięki charakterystycznej sylwetce oraz sporym drogowskazie, z łatwością zlokalizujecie Czartowską Skałę i to jeszcze zanim wysiądziecie z samochodu. Przybrała ona przez wieki postać lekko skrzywionego stożka o wysokości około 40 m., wyraźnie odróżniając się od płaskiego krajobrazu. Stożek jest nieco podcięty z dwóch stron przez wyrobiska nieczynnych już kamieniołomów.
Dotarcie do celu też nie jest nad wyraz skomplikowane, wystarczy bowiem spokojnie ruszyć szeroką ścieżką przed siebie. Gdy dotrzecie na rozwidlenie drogi, szlak skręci w prawo. My na przekór temu, odbiliśmy w lewo i bardzo szybko trafiliśmy na niewielką polanę z ławeczką oraz tablicą informacyjną. Jest to z pewnością dużo mniej stroma opcja dotarcia na bazaltową Czartowską Skałę.
Czartowska Skała nie jest oczywiście wulkanem, a jedynie jego pozostałością – dokładniej pozostałością skał powstałych jako wypełnienie komina dawnego wulkanu. Przepiękny nek wulkaniczny możecie obejrzeć także w nieodległej Wilczej Górze koło Złotoryi. Przez Czartowską Skałę przechodzi pieszy Szlak Wygasłych Wulkanów, czyli żółty szlak łączący Złotoryję z Legnickim Polem o dystansie prawie 100 km. Czartowska Skała dożyła takich czasów, że została uznana za pomnik przyrody nieożywionej. Dlatego proszę nie dewastować okolicy 😊
Legenda o czarcie i bazaltowej skale
Jak wieść niesie, Czartowska Skala nie powstała tak jak życzyliby sobie tego geolodzy. Wszystko trwało bowiem dużo szybciej aniżeli miliony długich lat. Nie były w to zaprzęgnięte moce natury, a iście diabelne. Sam czort poirytowany mieszkańcami pobliskiej wsi Pomocne postanowił zrzucić ogromniastą skałę na tutejszy kościół. Jak łatwo się domyślicie, historia miała miejsce o świcie, gdy w oddaniu celnego rzutu przeszkodził diabłu piejący kogut. Skala nie trafiła celu, a sam czort czmychnął przez komin wulkanu do piekieł. Tak oto dziś o tych wydarzeniach przypomina nam Czartowa Skała.
Atrakcje w okolicy Czartowskiej Skały
Czartowską Skałę polecamy jako uzupełnienie szerszego planu dnia, aniżeli główną gwiazdę wycieczki. Jest tutaj ładnie, roztacza się przyjemna panorama, jednak dość szybko uporacie się z wędrówką na wulkaniczny wierzchołek. Dlatego też polecamy z całego serducha pokręcić się po pozostałych atrakcjach Krainy Wygasłych Wulkanów.
– Ciekawe miejsce do zobaczenia w Karpaczu
– Atrakcje w Szklarskiej Porębie
– 33 atrakcje w Jeleniej Górze
– Okole, najwyższy szczyt Gór Kaczawskich
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂