Punkt widokowy na szczycie Okole

– Okole to najwyższy szczyt Gór Kaczawskich
– na przełęczy pod Świerkami znajdziecie bezpłatny parking

– na całość wycieczki zarezerwujcie sobie około 1,5 h
– na Okole możecie zabrać na spacer psiaki

Wycieczka na Okole, które od niedawna uznawane jest za najwyższy szczyt Gór Kaczawskich to spokojna przechadzka, której zwieńczeniem będzie panorama z niewysokiej, drewnianej platformy widokowej. Najkrótsza droga na Okole prowadzi z Przełęczy pod Świerkami i na szczyt dotrzecie po 40 minutach niespecjalnie męczącego spaceru. Trzeba przyznać, że szlak na Okole jest łagodny, dlatego nie dziwi fakt, że jest często wybierany przez rodziny z dziećmi. Jednak nie dotrzecie tutaj wózkiem. Po drodze, w okolicach wierzchołka, skrywa się niewielka grupa skałek.

kozica wilk baner1

Parking na przełęczy pod Świerkami

Samochód najwygodniej będzie pozostawić na bezpłatnym, szutrowym parkingu, na Przełęczy pod Świerkami. Znajduje się on w pobliżu miejscowości Lubiechowa, kilkanaście kilometrów na północny zachód od Jeleniej Góry. Mimo stosunkowo niewielkiej odległości od miasta, dojazd zajmie Wam 20 minut z uwagi na wąskie i kręte drogi. Jeśli będziecie wybierać się na Okole z Karpacza, czy Szklarskiej Poręby, wówczas warto mieć w zanadrzu trzy kwadranse. Na parkingu pomieści się kilkanaście samochodów. Wycieczki na Okole zaczynają się robić dość popularne, dlatego warto mieć świadomość, że w ładniejsze dni może zabraknąć miejsc.

Parking pod Okole, na przełęczy pod Świerkami: 50°58’35.3″N 15°50’03.2″E

Okole Parking
Okole
szlak na Okole

Najkrótszy szlak na Okole

Aby trafić na szczyt z parkingu pod Świerkami należy podążać za żółtymi szlakówkami. Z pomocą turystom przychodzą również niewielkie tabliczki, które zostały przygotowane przez Stowarzyszenie Miłośników Gór Kaczawskich. Cała wędrówka na Okole, wraz z niespiesznym drugim śniadaniem oraz kilkoma zdjęciami na platformie widokowej powinna zająć Wam 1,5 h. Szlak na szczyt jest spokojny i nie zaskakuje stromizną. Mapy podpowiadają, że do przespacerowania w jedną stronę jest 1,6 km oraz 148 metrów przewyższenia.  

Przez pierwsze 10 minut szlak prowadzi wąską, nieco zakrzaczoną leśną ścieżką. Po krótkiej chwili szczęśliwie wyprowadzi Was na dużo przyjemniejszą szeroką, szutrową drogę. Warto co kilka chwil zerkać za siebie, tak by dojrzeć wyłaniające się na horyzoncie wzniesienia Pogórza Kaczawskiego. Bardzo szybko, bo Pod Pańską Wysoczką, pojawią się niebieski szlakówki. Z tego miejsca zatoczycie pętlę na Okole, więc nie ma różnicy który kierunek obierzecie. Sami zdecydowaliśmy się, że będziemy podążać zgodnie ze wskazówkami zegara i na szczyt wybraliśmy się przez pobliskie Skrzyżowanie pod Okolem. To na nim żółte znaczniki gnają w głąb Krainy Wygasłych Wulkanów, a niebieski szlak skręca ostro w prawo i rozpoczyna krótkie podejście przez leśną gęstwinę. Po kilku minutach dotrzecie na niewielką formację skalną, z której spostrzegawcze oko szybko dojrzy pobliską platformę widokową.

szlak na najwyższy szczyt Gór Kaczawskich
szlak na Okole
Okole

Panorama z platformy widokowej na Okole

Na Okolu nie ma wieży widokowej. Jest natomiast niewielka, drewniana platforma widokowa, która pozwala zapuścić żurawia w kierunku południowym. Małym nadużyciem byłoby gdybyśmy napisali, że panorama z Okola jest genialna i szalenie hipnotyzująca. Nie jest. Jednakże ma ona w sobie pewien pierwiastek, który zapewnia uśmiech na twarzy. Na pierwszym planie wyrasta Łysa Góra z ośrodkiem narciarskim, a za nią możemy zerknąć w stronę Gór Olbrzymich, czyli Karkonoszy.

Wyjątkowo pięknie musi być tutaj późną wiosną, gdy pobliski wzgórza oblewają się soczystą zielenią, a karkonoski grzbiet skrywa się jeszcze pod zimową, śnieżną kołderką. Dojrzeć można również Góry Izerskie, czy też Rudawy Janowickie i południowe rubieże Gór Kaczawskich. Jesienią, czy też zimą, przez drzewa można dojrzeć Ostrzycę. W pobliżu szczytu znajduj się niewielka wiata turystyczna. A sama platforma widokowa na Okolu została ustawiona w 2018 roku, w miejscu dawnego punktu widokowego, tak jakby ktoś przewidział co wydarzy się dwa lata później…

Góry Kaczawskie
szlak na Okole
szlak na najwyższy szczyt Gór Kaczawskich

Natomiast samo Okole jest kulminacją Grzbietu Północnego Gór Kaczawskich i wraz z Leśniakiem 677 m n.p.m. tworzy rozległy masyw. Jeśli dobrze poszperacie, to odnajdziecie liczne formy skałkowe, których, jak wieść niesie, jest kilkadziesiąt. Najwyższe z nich przekraczają nawet 10 metrów wysokości. Rok po oddaniu nowego punktu widokowego, pierwsi miłośnicy rowerów pognali po dwóch, poprowadzonych w masywie Okola, Kaczawskich Single Trackach. Są to: „Okole” oraz „Okole Zjazd”.

Na Przełęcz pod Świerkami wróciliśmy domykając pętlę Pod Pańską Wysoczką niebieskim szlakiem i pędząc dalej za żółtymi znacznikami. Powrót z Okola zajął nam już mniej niż dwa kwadranse. Z geologicznych ciekawostek warto wspomnieć, że na zboczach Okola znajdują się przedstawiciele law poduszkowych, czyli lawy z dna oceanu. Mają one do metra długości i a ich miąższość to maksymalnie pół metra.

Góry Kaczawskie
wieża widokowa Okole punkt widokowy

Najwyższy szczyt Gór Kaczawskich

Nadszedł rok 2020. Dwa lata po oddaniu punktu widokowego na jego szczycie. Okole przez długi czas ze spokojem przyglądało się wydarzeniom w krainie Gór Kaczawskich. Lata mijały, a ono cierpliwie czekało i czekało, aż pewnego, pogodnego dnia wjechało na białym koniu i okrzyknęło, umarł król, niech żyje król. W przewrocie pałacowym wydatnie pomogli geodeci, którzy jeszcze raz zmierzyli pretendentów i w excelu wyszło, że Okole jest najwyższym szczytem Gór Kaczawskich. Prześcignęło tutejszą śmietankę, czyli królewicza Skopca, którego odnajdziecie na liście Korony Gór Polski, czy też uzurpatorkę, Folwarczną. Okole wznosi się na wysokość 725 metrów i jest wyższe od Folwarcznej o trzy metry.

Okole Góry Kaczawskie
Okole
Okole punkt widokowy
wiata Okole

Co warto zobaczyć w okolicach Okola

Jako, że Okole to Góry Kaczawskie, a te wraz z Pogórzem Kaczawskim tworzą wyjątkową Krainę Wygasłych Wulkanów to polecamy na początek nieśpieszną eksplorację tego regionu. Jak choćby Czartowa Skała, Zamek Grodziec, czy Rezerwat Wilcza Góra. Będziecie oczarowani. Pomocne w planowaniu po Dolnym Śląsku powinny okazać się nasze artykuły:

atrakcje Krainy Wygasłych Wulkanów
– szlak na Skopiec (Korona Gór Polski)
wyjątkowe Rudawy Janowickie
ciekawe miejsca w Karpaczu
atrakcje w Jeleniej Górze
Szklarska Poręba na urlop

Kraina Wygasłych Wulkanów

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment