Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce


18 Najciekawszych atrakcji w Karpaczu

oraz w bliskiej okolicy

Karpacz to dla wielu osób wymarzona wakacyjna destynacja. Miasto położone w województwie Dolnośląskim, nieco na południe od Jeleniej Góry, w Karkonoszach. Wielu ludziom, jak i nam, pobyt w Karpaczu to jawne zaproszenie w góry. Bo jakże inaczej można spoglądać na gród, w granicach którego znajduje się tutejsza Królowa, matka niepogód, Śnieżka? Gdy na jej szczycie wybudowano kaplicę św. Wawrzyńca, uroczyście poświęconą letnim, sierpniowym dniem roku 1681, rozszalała się moda na Karpacz, która trwa do dnia dzisiejszego.

Zresztą związki miasta ze szczytem są widoczne w jego herbie, który przynajmniej nam przypadł szalenie do gustu. Piękny, trójdzielny, kolorowy. W głównej części można dostrzec wschodzące Słońcem rozświetlające się promieniami tuż za Śnieżką. Przywodzi skojarzeniami motywy japońskie. Dodatkowo uzupełniony jest o trzy świerki oraz trzy srebrne ryby. Prawda, że śliczny?  Sama osada została w tym miejscu założona dość dawno, a uczynili to poszukiwaczy złota jeszcze w XII wieku, a my odkrywamy jej uroki za każdym razem na nowo 🙂  

Karpacz atrakcje

Atrakcje w Karpaczu

Po drugiej wojnie światowej miejscowość trafiła w granice Polski. I co ciekawe, przez kilka tygodni była nazywana Szterlingowo, w nawiązaniu do nazwiska dowódcy patrolu, który jako pierwszy wszedł na Śnieżkę. Jednak nazwa nie przyjęła się. Później przewijała się jeszcze Krzywa Góra oraz Drogosławice. Jednak finalnie, prawie rok po zakończeniu wojny, Komisja Ustalania Nazw Miejscowości oficjalnie przyjęła nazwę Karpacz. Na pierwszy rzut oka trzeba przyznać, że niektóre budynki w mieście wyglądają uroczo. Są zwyczajnie śliczne. I szczerze nawet nie przypuszczaliśmy, że jest tutaj aż tyle rzeczy do zobaczenia.

Karpacz

1.  Świątynia Wang

Świątynia powstała z sosnowych bali w norweskiej miejscowości Vang, w pradawnych latach przełomu XII i XIII wieku. Po kilku stuleciach kościół okazał się być za mały na potrzeby tamtejszej społeczności i postanowiono go spieniężyć, aby pozyskać środki na budowę nowej świątyni. Z pomocą przybył pruski król Fryderyk Wilhelm IV, który skuszony namowami zakupił świątynie za 427 marek, z przeznaczeniem dla berlińskiego muzeum. I tak, w roku 1841 świątynię najpierw rozebrano i wysłano w podróż do Berlina.

Jednak tutaj na scenę wkracza hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca. Przekonuje ona króla, że zdecydowanie lepszym miejsce dla kościoła będzie Dolny Śląsk, gdzie ewangelicka ludność gminy, do której należał Karpacz Górny, Borowice, Wilcza Poręba oraz Budniki, cierpi na brak miejsca modlitewnego. Cesarz zgadza się, a dokładną przyszłą lokalizację, wybiera dyrektor sobieszowskiego zarządu dóbr rodu Schaffgotschów, który wylicza najkrótsze dojścia z poszczególnych miejscowości, korygując to delikatnie o aspekty wizualne otoczenia. I wyszło mu to przepięknie! Dziś uważany za najstarszy drewniany kościół w Polsce, przyciąga tłumy, stając się z pewnością symbolem miasta Karpacz. Polecamy wpleść Świątynie Wang do spaceru w kierunku Samotni lub Pielgrzymów.

Kościół Wang w Karpaczu
Świątynia Wang

2. Wodospad Dziki w Karpaczu

Wydawałoby się, że z północnych zboczy Karkonoszy wypływa dość niewielka i spokojna rzeczka Łomnica. Sama rzeka to 20 kilometrowy dopływ Bobru, a swój początek bierze na Równi pod Śnieżką. Sami przyznajemy, że latem bardzo sprawnie skrywa swój łobuzerski charakter. Jednak jej duży spadek (927 metrów na dystansie 19km) oraz fakt, że rzeczka spływa doliną o sporych zboczach sprawia, że Łomnica z grzecznej i ułożonej rzeczki potrafi przeistoczyć się nie do poznania. Zresztą w przeszłości wielokrotnie pokazywała swoją niszczycielską moc.

Wystarczyły bowiem wiosenne roztopy lub mocne oberwanie chmury, a rzeczka wybudzała się z letargu. W dół gnaja wówczas tony wody oraz wymyte kamienie i drzewa, powodując spore spustoszenie. Dlatego też z końcem XIX wieku postanowiono przeciwdziałać niszczycielskiej sile żywiołu i stworzono infrastrukturę przeciwpowodziową. Jednym z powstałych elementów jest właśnie widoczna na poniższych zdjęciach zapora przeciwrumoszowa powyżej Karpacza. Wybudowano ją w latach 1910-15 i nazwano z czasem Dzikim Wodospadem. A zapora taka ma za zadanie zatrzymywać materiał niesiony przez wzburzone wody rzeki. Wizytę pod kaskadą można najwygodniej połączyć wraz z wyjazdem kolejką na Kopę lub z powrotem ze Schroniska Samotnia.

Dziki Wodospad - atrakcje turystyczne Karpacza

3. Punkt Grawitacyjny

Dodajemy go raczej jako ciekawostkę, aniżeli atrakcję. Anomalie grawitacyjną znajdziecie na ulicy Strażackiej, około 300 metrów przed Dzikim Wodospadem. Zjawisko polega na samoistnym przemieszczaniu się przedmiotów, samochodów pozornie do góry po ulicy. Tak naprawdę, jest to złudzenie optyczne, ponieważ w rzeczywistości akurat tutaj droga wiezie w dół. Możecie spotkać się z nazwami Magiczna, czy też Czarodziejska Górka 🙂 Ale wrażenie i tak ciekawe. Na poboczu drogi znajdziecie tablice informujące, że to właśnie tutaj. I prawdę powiedziawszy, nie tak rzadko można zaobserwować kierowców (nieee, wcale tak nie zrobiliśmy), którzy zatrzymują tutaj samochody na środku drogi i czekają co się stanie 🙂 W Polsce znajdziecie jeszcze kilka podobnych miejsc jak choćby Izerski punkt antygrawitacyjny w Świeradowie-Zdroju czy też Piekielna górka w Otominie w województwie pomorskim, czy też podobny punkt w szczerym polu na Podkarpaciu.

Karpacz Punkt Grawitacyjny

4. Zapora na Łomnicy

Drugim elementem przeciwpowodziowym na rzece Łomnica była wybudowana w latach 1910-15 zapora retencyjna w Karpaczu. Dzięki inwestycji powstała bardzo przyjemna kamienna zapora oraz sporych rozmiarów zbiornik. Przez długą na 105 metrów koronę zapory przebiega czerwony szlak turystyczny. Warto nim choć kawałek zapuścić się dalej w las, ponieważ dosłownie po 100 metrach znajdziecie przyjemne i całkiem sporych rozmiarów bloki skalne. Natomiast przy ulicy Konstytucji 3 Maja znajdziecie niewielkich rozmiarów park z ustawionymi rzeźbami leśnych zwierzaków (wilk, dzik, niedźwiedź) oraz z rzeźbą samego Liczyrzepy. Całość jest bardzo atrakcyjna i nie dziwi, że chętnie wybierają się tutaj turyści.

Karpacz Zapora na Łomnicy
Karpacz

5. Młynek Miłości w Karpaczu

W Górnym Karpaczu, 800 metrów za Świątynią Wang, przy ulicy Karkonoskiej 53, znajduje się miniaturowych rozmiarów Młyn. Jeśli wierzyć słowom legendy, niegdyś stał tutaj prawdziwy młyn, spod którego wypływała magicznych właściwości woda. Kto wypił wodę, ten odwzajemniał miłość. O wyjątkowych działaniach wody wiedziała córka młynarza, która kochała się bez wzajemności w Duchu Gór. I jak głosi ludowa przypowieść: „tylko tu koło młyńskie ziarno na mąkę zmieniało i losami ludzi kręciło, a córkę młynarza – księżniczce równą czyniło”. Dziś jest to wyjątkowe miejsce dla zakochanych. Stary Młyn został zmodernizowany w roku 2012 zgodnie z pomysłem Janusza Motylskiego.

Karpacz Młynek Miłości
Karpacz Młynek Miłości
Młynek Miłości w Karpaczu

6. Muzea w Karpaczu

A co, jeśli jak na złość, podczas urlopu pada deszcz? Trzeba przyznać, że Karpacz oferuje aż nadto w przypadku takich przykrych zdarzeń. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się całkiem nowe Karkonoskie Tajemnice. Dla nieco mniejszych dzieciaków można wybrać pomiędzy Muzeum Klocków Lego a Muzeum Zabawek. Dla nieco starszych warto polecić Muzeum Sportu i Rekreacji. Także jak sami widzicie, czy pogoda, czy nie, w Karpaczu nie ma czasu na nudę 🙂

Karpacz Muzea
Karpacz – Muzeum Kolejek

Karkonosze wprost z Karpacza

Silnie wierzymy, że jeśli przybyliście na urlop do Karpacza, to skusiły Was przepiękne Góry Olbrzymie, czyli Karkonosze. Karpacz jest doskonałym punktem startu dla kilku ciekawych spacerów wprost w pasjonującą górską otchłań. Możecie wybrać długie, całodniowe szlaki, jak również zdecydować się na krótsze, bardziej romantyczne pętle. Z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Do wygodnego planowania tras w domowym zaciszu polecamy aplikację szlaki-turystyczne oraz mapy.cz, które dodatkowo sprawdza się wyśmienicie offline, już w terenie. Jeśli macie doskonałą kondycję, to poniższe atrakcje możecie śmiało połączyć w kilka większych, a nawet w jedną, wielką wycieczkę. Zaczynajmy!

7. Śnieżka z Karpacza

Zapewne myśli wszystkich górskich pasjonatów spędzających wczasy w Karpaczu uciekają do tutejszej królowej, do Śnieżki. Opcji dojścia na szczyt jest co najmniej kilka, jednak najczęściej polecany jest czerwony szlak przez Kocioł Łomniczki (3,5h do góry). Drugą, bardzo popularną opcją, jest wyjazd wyciągiem krzesełkowym z Karpacza na Kopę, skąd na szczyt pozostaje Wam do przejścia już dosłownie godzina drogi. Sporym zainteresowaniem cieszy się transgraniczny autobus do czeskiej miejscowości Pec pod Sněžkou. Stąd możecie albo wyjechać kolejką bezpośrednio na samą Śnieżkę lub wyjść 3h szlakiem. Wrócić do Karpacza wówczas możecie już na własnych nogach, wybierając szlak po polskiej stronie gór. O wszystkich możliwościach wraz z przydatnymi informacjami zapraszamy do naszego wpisu, o tym jak wejść na Śnieżkę przeczytasz Tutaj

Karpacz atrakcje turystyczne
Śnieżka
Śnieżka schronisko

8. Pielgrzymy oraz Słonecznik

Jest to druga, obowiązkowa, propozycja dla górskich zapaleńców. Warto wspomnieć, że w Karkonoszach można spotkać charakterystyczne imponujące ostańce powstałe w wyniku erozji. Przez miliony lat to wiatr, woda i temperatura tworzyły w granicie fantazyjne kształty, które dziś można podziwiać już z daleko. Ostańce są widoczne z wielu miejsc, a do tego przykuwają swoją uwagę i zachęcają do spaceru. A ten nie musi być długi. Pod Pielgrzymami zameldujecie się dosłownie po 1,5 h. Prawda, że raz, dwa, trzy, nogi gadżeta niosą nas 🙂

Pielgrzymy to  trzech skalne grupy sięgają nawet 25 metrów. Z uwagi, że nie każdy ostaniec jest widoczny ze szlaku, warto pobuszować między nimi, tak, aby odkryć każdą skałę z osobna. Gdy już opadnie turystyczny kurz, czeka Was nieco podejścia, które zawiedzie Was do drugiego naszego bohatera, czyli pod skałę Słonecznik. Spostrzegawcze oczy dojrzą w północnym filarze wykutą w skale postać człowieka. Słonecznik jest zdecydowanie niższy od Pielgrzymów, ale równie uroczy! Na powrót polecamy zejście równoległym zielonym szlakiem lub spacer nad Wielkim oraz Małym Kotłem i zejście przez Samotnię do Karpacza. Wycieczkę na Pielgrzymy oraz na Słonecznik Znajdziecie Tutaj

Słonecznik Karkonosze
Pielgrzymy

9. Schronisko Samotnia

Dla wielu osób obowiązkowym punktem pobytu w Karpaczu jest wizyta w Samotni. Przepięknie położone w niecce Kotła Małego Stawu, jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. A do tego zapewne również i jednym z najbardziej fascynujących. Kto tu był i kto zakosztował klimatu oraz uroku, będzie powracał do Samotni po wielokroć. Dodatkowym atutem dla wielu osób będzie fakt, że wystarczy dosłownie 1,5 godzinny spokojnego spaceru z Karpacza. Warto wcześniej doczytać nieco o historii schroniska oraz o osobie Waldemara Siemaszki, legendarnego już jego gospodarza. Jego imieniem okraszono odbywające się tutaj raz do roku zawody narciarskie o Puchar Samotni.

Jeśli już dotarliście w progi pierwszego schroniska, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podejść jeszcze kwadrans, podążając dalej niebieskim szlakiem. Po pierwsze, ujrzycie najbardziej uroczy widok na Samotnię a po drugie, po kilkunastu minutach odwiedzicie kolejne schronisko, Strzechę Akademicką której to pierwsi właściciele słynęli z wyśmienitej nalewki na szyszkach.

Samotnia - Karpacz i okolice
Słynne schronisko Samotnia w Karkonoszach
Strzecha Akademicka
oraz po sąsiedzku schronisko Strzecha Akademicka

Dalsze Wycieczki – do 30 min Samochodem od Karpacza

Gdy już pobuszowaliście po samym Karpaczu i zaliczyliście kilka wycieczek po Karkonoszach, zapewne zaczniecie rozważać, co jeszcze zobaczyć w okolicy. Dlatego przygotowaliśmy krótką listę całkiem ciekawych atrakcji, które mamy nadzieję, że przypadną Wam do gustu. Założyliśmy, że maksymalna odległość atrakcji od centrum Karpacza nie może przekraczać dwóch kwadransów samochodem w jedną stronę. Zatem zapraszamy!

10. Zamek Henryka

18 minut od Karpacza

Urocza ceglasta budowla umieszczona na szczycie wzgórza Grodno. Znajduje się 18 minut drogi od centrum Karpacza, nieco ponad Zbiornikiem Sosnówka. Z parkingu do celu zaprowadzi Was niespecjalnie męcząca ścieżka, która po 20 minutach wyprowadzi pod zamek. Tutaj trzeba tylko wykupić bilety wstępu i można szturmować basztę. Roztacza się z niej bardzo przyjemna panorama na zbiornik oraz na same Karkonosze. Pamiętajcie tylko, aby wcześniej sprawdzić godziny wstępu. Wybierzcie się tutaj koniecznie – Relacje z Zamku Henryka Przeczytasz Tutaj

Zamek Henryka

11. Góra Witosza

18 minut od Karpacza

Po sąsiedzku, obok Zamku Henryka, znajduje się Góra Witosza. Trzeba przyznać, że spoglądając przez pryzmat ciekawostek oraz atrakcyjną panoramę, jest to miejsce warte polecenia. Szczególnie, że jeszcze nie zostało odkryte przez turystów. Prawdę powiedziawszy, warto obie atrakcje połączyć w jedną wycieczkę. Spacer do góry zajmie Wam około 15 minut. W tym czasie przemkniecie przez Ucho Igielne, ujrzycie sporych rozmiarów kowadło i zachwycicie się panoramą. Dodatkowo, na szczycie stał niegdyś sporych rozmiarów pomnik Otto von Bismarcka, a w jaskimi mieszkał słynny pustelnik Rischmann. Wycieczka w naszym mniemaniu bardzo atrakcyjna. Wycieczka na Górę Witosza Została Opisana Tutaj

Góra Witosza
gora witosza

12. Pałac w Wojanowie

21 minut od Karpacza

Trafiliśmy tutaj przez przypadek, błądząc po dolnośląskich bezdrożach i zakochaliśmy się szalenie. Trzeba przyznać, że pałac wygląda bajecznie i szlachecko. Gdy wkroczycie przez kute, żelazne bramy, warto przespacerować się na jego tyły, gdzie znajduje się spora sadzawka, w której Pałac odbija swoje lica. Dobra dóbr wojanowskich są dość burzliwe i dynamiczne, dlatego odsyłamy bezpośrednio na stronę Pałacu 🙂

Pałac w Wojanowie Karpacz Atrakcje
Pałac w Wojanowie Karpacz Atrakcje

13. Wodospad Podgórnej

25 min od Karpacza

Zaskakująco uroczy wodospad. Trzeci pod względem wielkości wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. A jako rekomendację można wspomnieć, że nie ma tutaj aż tylu turystów, co przy Wodospadzie Kamieńczyka, czy Szklarki. Kaskady potoku Podgórna spadają z 10 metrowego progu skalnego. Grawitacja sprowadza je trzema kaskadami wprost do kotła eworsyjnego. Całość ukryta w leśnym cieniu drzew. Gdy już nacieszycie oczy, spoglądając na łoskoczący wodospad wprost z mostku, warto przespacerować się półtorej minuty za ścieżką, po schodkach do góry. Bardzo, bardzo przyjemne miejsce. Niegdyś poniżej wodospadu znajdowała się gospoda.

Z centrum Karpacza dojedziecie tutaj po 25 minutach. Google raczej podpowiada drogę przez Miłków oraz obok Zbiornika Sosnówka, ale trasa przez Borowice jest wprost urzekająca. Parking mieści tutaj tylko niewielką ilość samochodów, a ostatni odcinek drogi jest dość „czujny” i wąski. Z parkingu wprost za czarno-zielonymi szlakówkami  dotrzecie do celu po 10 minutach. 

wodospad podgórnej
wodospad podgórnej

14. Zamek Chojnik

22 minuty od Karpacza

Jeśli spytacie nas o najbardziej atrakcyjny zamek na Dolnym Śląsku, to z pewnością Zamek Chojnik będzie w ścisłej czołówce. Choć trzeba przyznać, że aby dostać się na jego mury, trzeba wcześniej nieco się namęczyć. Najpierw należy wspiąć się godzinnym szlakiem przez przyjemny las. Tutaj opcjonalnie dla śmiałków czeka przejście przez długą jaskinię szczelinową zwieńczoną sporym kominem lub też spacer przez tajemne Głazowisko. A na końcu czekają na Was przepiękne ruiny, w których czuć powiew historii oraz baszta. Baszta, z której można zerknąć śmiało na Karkonosze oraz na otaczającą dolnośląską krainę. Jak Wejść i Który Szlak wybrać na Zamku Chojnik Przeczytacie Tutaj

Zbójeckie Skały
Zamek Chojnik

15. Jelenia Góra

22 minuty od Karpacza

Koniecznie wybierzcie się na spacer po jeleniogórskim rynku. Wygląda kolorowo i pozytywnie. Dziś nieco zaskakująco brzmi fakt, że wraz z rokiem 1971 rozpoczęto wyburzanie sporej części zabytkowych kamienic zlokalizowanych wokół rynku i ulicy Kopernika. Natomiast zabudowa, którą dziś widzimy powstało w kolejnych latach i była stylizowana na oryginalną. Choć trzeba pamiętać, że część fasad dawnych kamienic pozostawiono. Całość uzupełnia ratusz oraz stojący obok niego stary, czerwony tramwaj i zaskakujące uliczki. Podobało się nam szalenie!

Jelenia Góra Atrakcje
Jelenia Góra

16. Uzdrowisko Cieplice

24 minuty od Karpacza

Jeśli już jesteśmy przy Jeleniej Górze, to z pewnością zaskoczy Was jej południowa dzielnica, Cieplice. Z dużym prawdopodobieństwem można rzec, że Cieplice to prawdopodobnie najstarsze uzdrowisko w Polsce. Obecnie są częścią Jeleniej Góry i potrafią zaskoczyć. Bo przynajmniej sami wkraczając na stare miasto, nie spodziewaliśmy się takiego uroku! Warto przespacerować się choćby zabytkowym centrum! Możecie śmiało zerknąć na zachowany do naszych czasów Pałac Piastowski, w którym obecnie mieści się filia Politechniki Wrocławskiej. A spragnionych wygrzania kości i ciała po trudach górskich wycieczek, odsyłamy do tutejsze Basenów termalnych.

Cieplice
Cieplice

17. Czarujące Rudawy Janowickie

30 minut od Karpacza

Czy to nie są jedne z bardziej niedocenionych gór w Polsce? Może i niewielkie, ale to, co mają w sobie do zaoferowania sprawia, że warto się nad nimi pochylić. Uwielbiamy klimat Schroniska Szwajcarka, z którego po krótkiej chwili możecie pognać na spotkanie Sokolików oraz Krzyżnej Góry. Piękne ostańce ukryte pośród drzew dodają tylko kolorytu i wyjątkowości temu miejscu. Jeśli zaparkujecie samochód na Przełęczy Karpnickiej, możecie wykonać szalenie przyjemną pętlę przez Starościańskie Skały oraz ruiny Zamku Bolczów! Polecamy 🙂 Najpiękniejsze Szlaki po Rudawach Znajdziecie Tutaj

kolorowe jeziorko w Rudawach Janowickich
Starościńskie Skały
Starościńskie Skały

18. Sztolnie Kowary

20 minut od Karpacza

Kilka kilometrów na wschód od Karpacza, nad rzeką Jedlicą, znajduje się miasto Kowary. Znajdziecie w nim kolorowe centrum miasta. Jednak to, co większość turystów przyciąga do Kowar, to tajemnicze sztolnie, w których to w powojennych latach wydobywano uran dla radzieckiej atomistyki. Ponadto imponująco wygląda Szpital Wysoka Łąka w Kowarach oraz cieszący się sporą popularnością Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska 🙂

Sztolnie Kowary

Propozycje do 1h drogi samochodem z Karpacza

Dość długo zastanawialiśmy się, czy dodać kilka propozycji atrakcyjnych wycieczek, które znajdziecie do godziny drogi samochodem od Karpacza. W zasadzie to już spora wyprawa, bo dystans oraz czas spędzony w samochodzie w dwie strony jest już konkretny. Ale prawdę powiedziawszy, pogoda w Karpaczu lubi płatać figle i w ramach ucieczki od deszczu, poniższe propozycje mogą się przydać. Szczególnie, że część z Was może przybyć do Karpacza z dość daleka i wizja dodatkowych i niebagatelnych atrakcji może wydać się niezwykle ciekawa 🙂 Pamiętajcie, że pomarańczowa czcionka próbuje przykuć Waszą uwagę na tyle, abyście kliknęli w kryjący się pod nią link. Po czym, magicznie zostaniecie przekierowani do właściwej relacji.

4.1 Szklarska Poręba i jej Atrakcje – 40 min
4.2 Kolorowe Jeziorka – 50 min
4.3 Zamek Czocha – 60 min
4.4 Lwówek Śląski – 60 min
4.5 Zamek Bolków – 45 min
4.6 Zamek Książ – 60 min
4.7 Adrspach Czechy – Skalne Miasto – 60 min

Karpacz Atrakcje
Karpacz
Karpacz i widok na Karkonosze

Jak dojechać do Karpacza?

Karpacz znajduje się około 120 km na południowy zachód od Wrocławia, w województwie Dolnośląskim. Mimo, że odległość nie wydaje się szalenie duża, to niestety czas potrzebny na pokonanie tego dystansu nieco zaskakuje. Jeśli poruszacie się własnym samochodem, zarezerwujcie sobie około 1h 45 min. Najwygodniej opuścić autostradę A4 na zjeździe Kostomłoty i dalej poruszać się drogą krajową nr 5. Trzeba przyznać, że jest ona całkiem ładnie poprowadzona i widoki za oknem cieszą. Dlatego jeśli nie gna Was czas, to warto coś zwiedzić po drodze. Bo jak przystało na Dolny Śląsk, praktycznie na każdym rogu chowa się jakaś ciekawa atrakcja.

W przeciwieństwie do Szklarskiej Poręby, do Karpacza nie dociera niestety kolej. Dlatego, jeśli nie poruszacie się swoim samochodem, pozostaje Wam jedynie PKS.  Najlepszym punktem przesiadkowym będzie tradycyjnie w tym rejonie Polski – Wrocław. Kiedyś bardzo chętnie korzystaliśmy z nocnego połączenia Przemyśl – Jelenia Góra, prowadzącego przez Kraków, Wrocław oraz Karpacz. Mimo, że noc była wówczas nieprzepasana to dzień był pełen sudeckich przygód! Bo Karpacz poleca się nie tylko na dłuższe wczasy. Ale i na szalone krótkie wypady 🙂

Mapa atrakcji w Karpaczu


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki


17 komentarzy

 1. Tam jest tyle do zobaczenia, że urlopu nie starczy:D Fajnie, że zebraliście te wszystkie atrakcje w jednym miejscu, łatwiej wybrać na co ma się akurat ochotę:)

 2. Dzięki za podpowiedzi 🙂 Właśnie przeglądam noclegi w Karpaczu i szukam atrakcji, które warto zobaczyć. Pozdrawiam

 3. Bardzo dobrze i ciekawie opisane. Tego typu podsumowan dla danej destynacji brakowalo. Prosimy o wiecej !
  dzieki!

 4. Karpacz i ogólnie jego okolice to moje ulubione miejsce na wycieczki piesze w górach. Inne góry mi się tak nie podobają jak właśnie to co miedzy innymi daliście na zdjęciach. No i wiele szlaków okolic Karpacza jest mało obleganych przez turystów, te najbardziej popularny jak szarańczy ale w innych jest nadal spokojnie. A najbardziej urzekające są w tych okolicach wszędobylskie strumyczki wody, gdzie indziej nie ma ich tak gęsto.

 5. W samym Karpaczu jest zdecydowanie więcej atrakcji. Moją ulubioną jest Galeria Szkła. Zawsze gdy odwiedzam okolicę, spędzam w galerii kilka godzin, w miłej atmosferze, przy kominku. Nie mogę się nadziwić ilością kolorów i kształtów szkieł. Przemiła właścicielka, zawsze znajdzie czas aby opowiedzieć o swoich cudeńkach. Kto raz odwiedzi, już zawsze będzie wracać.

 6. Cudne zdjęcia! Nie byłam jeszcze w Zamku Henryka, a wygląda zjawiskowo. Podczas następnego urlopu w Karpaczu na pewno wykorzystam te inspiracje. 🙂

  • oj koniecznie, bo wycieczka jest krótka a sam Zamek Henryka szalenie uroczy 🙂 proszę pamiętać również o nieodległej, czarującej Skale Witosza. Te dwie atrakcje, łącznie zajmą nieśpieszne pół dnia 🙂

 7. Śnieżka to niemałe wyzwanie, szczególnie zimą! Ale zdecydowanie warto 🙂 Rudawy Janowickie to też nasze najnowsze odkrycie.

  • a najpiękniejsze jest, że jadąc kolejny raz w okolicę Karpacza jest się niemalże pewnym że znów coś ciekawego uda się odkryć 😉 cudna kraina!

 8. Witam! Dziękuję za bardzo fajny opis Karpacza i okolic☺ w ttm roku planujemy tam wyruszyć? mam tylko pytanko czy z dzieckiem prawie 2letnim jest mozliwosc wyjsc na Ścieżkę lub wybrac się na inne trasy górskie?
  Będę wdzięczna za wiadomość! Pozdrawiam!

  • Jak najbardziej, choć jak zawsze wiele będzie zależało od pogody w górach. Większość tras, o których tutaj wspominamy przemierzaliśmy właśnie z 2 latkiem w nosidle. Nie zabraliśmy go tylko na Śnieżkę, bo akurat tego dnia straaaaaasznie wiało i został z mamą w schronisku pod szczytem. Zerknijcie sobie jeszcze na nasz wpis o Szklarskiej Porębie. Nie jest ona daleko od Karpacza, a może również coś Wam wpadnie w oko 😉

 9. Bardzo dobry wpis! Byliśmy już w Karpaczu jakiś czas temu. Nie wszystkie miejsca widzieliśmy, więc będzie co oglądać, bo na wiosnę też się wybieramy 🙂 Będziemy nocować po raz kolejny w Rezydencji na Skrócie, bardzo klimatyczne miejsce! Idealne właśnie dla rodzin z dziećmi 🙂

  • Oooo dzięki za informację, jak znów zawitamy w okolicę to sprawdzimy, może akurat będą wolne miejsca 😉

 10. Przyjechaliśmy tam w południe i gdzie by tu ruszyć ok godz.14.. na coś wyższego za późno. Atrakcje na stronach mówią o misiu z blachy czy zakręcie asfaltowym. Ktoś nam podpowiedział Krucze Skały …i to był strzał w 10!! Do skał doszliśmy w jakieś 30 min a obok jest czarny szlak idealny na lekki spacer – rozgrzewkę. Trasa pustawa a przy tym bardzo ładna. Strumyk stale z boku. Przez jakieś 2 godz trasy dziwiliśmy się, że nie jest wymieniona nigdzie wśród atrakcji Karpacza.

Write A Comment