Spacer na Kłodzką Górę
i Wieżę Widokową

Kłodzka Góra wysoka na 757 metrów jest drugim co do wysokości szczytem Gór Bardzkich, który ulokował się w ich południowo-wschodniej części. Przez lata Kłodzka Góra była wskazywana jako najwyższy wierzchołek tutejszych gór, dzięki czemu dopisano ją do zacnego towarzystwa Korony Gór Polski. Jednak jak to często bywa w górskim życiu gór i pagórków, to nie ona dzierży miano tego najwyższego.

Jak się okazuje, nieopodal znajdziecie wyższą o 8 metrów Szeroką Górę. Jednak nie prowadzi tam żaden szlak, ani nie ma też nowej wieży widokowej, dlatego też wszyscy kierują swoje kroki na sąsiadkę. Wydaje się, że od lat geografowie mają problemy z Górami Bardzkimi, ponieważ zanim nominowali Kłodzką Gorę na ich najwyższego reprezentanta, upatrywali w roli tutejszego hegemona Ostrą Górę, która ma „raptem” 751,7 m.

Który Szlak Wybrać na Kłodzką Górę?

Przez Kłodzką Górę przemyka niebieski szlak na linii Bardo – Przełęcz Łaszczowa – Kłodzka Przełęcz oraz pojawiają się żółte szlakówki prosto z Kłodzka. Dzięki takiemu układowi Kłodzka Góra jest dostępna z trzech różnych stron świata. Zarówno na Przełęczy Łaszczowa, jak również na Przełęczy Kłodzkiej, znajdziecie parkingi, gdzie śmiało możecie pozostawić samochód. Oba niebieskie warianty zajmą Wam mniej więcej tyle samo czasu (~75 min do szczytu). Jednak szlak prowadzący z Kłodzkiej Przełęczy w ogólnym rozrachunku jest odczuwalnie bardziej stromy (332 metry przewyższenia względem 237 metrów).

Komunikacyjnie prościej będzie dotrzeć na Przełęcz Kłodzką, z uwagi, że jest ona ulokowana na drodze krajowej z Kłodzka do Złotego Stoku. Pewnym rozwiązaniem może być podróż do miasta Bardo, wdrapanie się na Kalwarię i dalej marsz w stronę celu i późniejsze zejście do Kłodzka. Taka wycieczka zajmie Wam około 6h. Natomiast żółty szlak wiodący z Kłodzka jest najdłuższą opcją wejścia na Kłodzką Górę.

Kłodzka Przełęcz Parking
Parking na Kłodzkiej Przełęczy

Przełęcz Kłodzka – Kłodzka Góra

Trasa: Przełęcz Kłodzka – Grodzisko – Jelenia Kopa – Kłodzka Góra. Szlak w dwie strony: 2h 12 min, Dystans: 5,9 km, Przewyższenie: 398 m

Parking na Kłodzkiej Przełęczy znajduje się po lewej stronie drogi (jeśli podróżujecie od strony Kłodzka). Jeśli podróżujecie samochodem, warto wcześniej ustawić sobie nawigację, ponieważ znajduje się on na zakręcie. I często jego pojawienie się w zasięgu wzroku nieco zaskakuje kierowców. Parking jest dość spory i dla wszystkich powinno starczyć miejsca. Jeśli przyjechaliście tutaj w trakcie letniego urlopu, to warto auto zaparkować w miejscu, gdzie szlak ucieka w las. Słońce bardziej dogrzewa samochody po drugiej stronie. Przystanek autobusowy jest 800 metrów przed przełęczą.

Kłodzka Góra szlak
Początkowe podejście jest dość strome
Kłodzka Góra szlak
Z czasem, pomiędzy drzewami pojawiają się widoki

Na początku uważajcie nieco, ponieważ myląca bywa rowerowa brama Pętli Kłodzkiej. Jest to końcówka szlaku rowerowego, natomiast niebieskich szlakówek szukajcie bardziej po lewej stronie, nieco ukrytych pośród drzew. Szlak z Przełęczy Kłodzkiej na Kłodzką Górę bardzo szybko pokazuje swoje pazury. Nie minie 10 minut, a już będziecie łapać oddech przy mocnym podejściu na Podzamecką Kopę. To najbardziej męczący odcinek niebieskiego szlaku.

Kłodzka Góra
Kilka kroków za Jelenią Górą można dostrzec wieże widokową na Kłodzkiej Górze

Później będzie jeszcze do zdobycia szczyt Grodzisko oraz Jelenia Kopa. Maszeruje się głownie lasem, czasem pojawiają się w przecinkach opcje spojrzenia nieco dalej. Wszystkie szczyty są podpisane. Zaraz za ostatnim wierzchołkiem, w przecince, dostrzeżecie wyłaniającą się nad koronami drzew Wieżę widokową na Kłodzkiej Górze. Przy rozwidleniu na Trzech Granicach możecie skręcić zarówno w lewo, jak i w prawo. W obu przypadkach po kilkunastu minutach znajdziecie się u celu swej podróży.

Kłodzka Góra wieża

Wieża Widokowa na Kłodzkiej Górze

Wieża Widokowa na Kłodzkiej Górze to nowa inwestycja w okolicy. To, co ją szczególnie wyróżnia na tle pozostałych, to wysokość. Wchodzi się po spiralnych, wąskich schodach, ulokowanych w samym środku. Po drodze znajdziecie kilka niewielkich galeryjek. I dobrze, ponieważ można swobodnie minąć się ze schodzącymi osobami. Oraz po drugie, im wyżej, tym coraz wyraźniejsze wydają się być wibracje całej konstrukcji. A nie wszyscy czują się na tyle komfortowo, aby wkroczyć na najwyższą platformę widokową.

Kłodzka Góra Panorama
Widoki z Kłodzkiej Góry są dość imponujące

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze ma wysokość 35 metrów, natomiast finalna platforma znajduje się na wysokości 30 metrów. A widoki? Szalenie przyjemne, chyba jedne z bardziej okazałych w całej Kotlinie Kłodzkiej. Można podziwiać panoramę na Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Bardzkie oraz Sowie. Przy dobrej pogodzie można dojrzeć również Karkonosze oraz Wrocław. Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze wchodzi w skład tak zwanego “szlaku grzbietowego“, prowadzącego przez najatrakcyjniejsze punkty widokowe Sudetów. W jego skład wchodzi 10 wież widokowych oraz platforma widokowa w Radkowie, na pograniczu polsko-czeskim. Na szczyt prowadzi podobno 165 schodów, choć sami pogubiliśmy się przy dokładnym liczeniu 🙂

Kłodzka Góra Panorama
Kłodzka Gora Wieża Widokowa
Wieża na Kłodzkiej Górze

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

5 komentarzy

  1. Czy na szczycie można zrobić ognisko? Opis i zdjęcia zdecydowanie zachęcają, żeby wreszcie się tam wybrać, dziękuję 🙂

    • panorama z wieży jest imponująca i jest to wyborny powód żeby wybrać się na Kłodzką Górę na spacer:) ale czy jest na dole miejsce na ognisko? byliśmy na wieży zaraz jak została przekazana turystom, a teren wokół był w sporym nieładzie. Może w międzyczasie pojawiała się jakaś wiata z miejscem na ognisko 😉

  2. Wiaty nie ma, ale jest miejsce przeznaczone do rozpalenia ogniska 🙂

  3. Niestety bardzo źle oznaczone trasy. Łatwo zejść ze szlaku Pogublismy się, a potem 2 godziny błądzenia nim udało się dotrzec do parkingu.

Write A Comment