Góra Zakochanych w Beskidzie Wyspowym

– Modyń znajduje się w Beskidzie Wyspowym, niedaleko Łącka
– Na wycieczkę zarezerwujecie sobie ok. 1,5 h
– na Modyń można spacerować z psem
– bezpłatny parking znajdziecie na Przełęczy Cisowy Dział (niebieski szlak)

Modyń, okrzyknięta Górą Zakochanych, jest jednym z najwyższych szczytów w Beskidzie Wyspowym. Wznosi się na wysokość 1029 m. n.p.m. Najbardziej popularny i najłatwiejszy szlak na Modyń prowadzi z Przełęczy Cisowy Dział. Szlak jest relatywnie prosty, krótki, jednak nie sprzyja podróżom z wózkiem. Natomiast śmiało możecie zabrać na spacer psa. Na szczycie znajdziecie wieżę widokową, która oferuje wyborne spojrzenie na Tatry, Gorce, Pieniny, Beskid Sądecki, jak również na pozostałe szczyty Beskidu Wyspowego. Jest pięknie.

kozica wilk baner1

Parking na górze Modyń (Przełęcz Cisowy Dział)

Jeśli spojrzeć na mapę, to Modyń znajduje się pomiędzy Limanową a Łąckiem, około 24 km na zachód od Nowego Sącza. Z Krakowa trzeba liczyć 2h widokowej podróży. Jeśli planujecie wejść na Modyń niebieskim szlakiem od Przełęczy Cisowy Dział, to samochód możecie zostawić nieopodal krzyża milenijnego (koordynaty poniżej). Po odbiciu we wsi Młyńczyska, końcowy fragment drogi na przełęcz wspina się wąską i stromą drogą. Dlatego warto pamiętać, aby zimą mieć przygotowane łańcuchy. Jeśli planujecie maszerować na Modyń czarnym szlakiem, to parking znajduje się przy drodze powiatowej nr. 1609, tuż przy kapliczce (pomiędzy wsiami Zalesie oraz Młyczyńska). Jest tutaj miejsce na kilkanaście samochodów. A w przypadku, gdy będziecie mieli w planach dłuższy spacer na Modyń, np. z Łącka lub Kamienicy, to auto wówczas najwygodniej będzie pozostawić w miejscowościach.

Parking przy niebieskim szlaku na Modyń: 49°37’00.9″N 20°23’60.0″E
Parking przy czarnym szlaku na Modyń: 49°38’03.3″N 20°22’34.2″E

Modyń parking
Miejsce gdzie można zostawić samochód w drodze na Modynie
Modyń

Najkrótszy szlak na Modyń

Niebieski szlak na Modyń z Przełęczy Cisowy Dział jest najkrótszą i zarazem najłatwiejszą opcją dotarcia na szczyt. Licząc trasę od krzyża milenijnego, który stoi na przełęczy, do przespacerowania pozostaje raptem 1,8 km, co powinno przełożyć się na 45 minut spaceru. I mimo, że startuje się z dość „wysoka”, to i tak czekać na Was będzie podejście, na którym można się zmachać. Niebieski szlak do wieży widokowej na Modyni ma bowiem ponad 200 metrów przewyższenia. Dodatkowym plusem wybrania niebieskiego szlaku będzie przepysznie sielankowa panorama z Przełęczy Cisowy Dział. Ale po kolei.

Cisowy Dział jest częścią miejscowości Młyńczyska i rozdziela Małą Modynię (988 m. n.p.m.) od Jasieńczyka (836 m. n.p.m.). Na przełęczy znajduje się kapliczka z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i wspominany już również krzyż milenijny o wysokości 13 m, a także stacje drogi krzyżowej. Kapliczka została wybudowana po drugiej wojnie światowej w podzięce za uratowanie od śmierci dowódcy Batalionów Chłopskich, partyzanta Ambrożego Pietrzaka, pseudonim „Słowik”. Na przełomie kwietnia i maja, na przełęczy odbywa się uroczysta msza z regionalną oprawą.

Początkowo szlak wiedzie asfaltową alejką, która wkrótce ustępuje szutrowej ścieżce. Widoki są tutaj wyborne, dlatego też nie jesteśmy zaskoczeni, że Cisowy Dział został wybrany „Turystyczną Perłą Powiatu Limanowskiego”. Gdy tylko zapuścimy się w leśne ostępy, widoki czmychają i trzeba będzie na nie poczekać aż do szczytu. Z nawigacją po drodze nie powinno być problemu, ponieważ szlak prowadzi szeroką, dobrze oznaczoną leśną ścieżką.

Modyń szlak
Sielankowe widoki z Przełęczy Cisowy Dział
Krzyż milenijny w drodze na Modyń
Krzyż milenijny w drodze na Modynie
Modyń szlak
Modyń – niebieski szlak zawiedzie Was do celu

Wielorybi Grzbiet w Beskidzie Wyspowym

Modyń może pochwalić się dwoma wierzchołkami o wysokości 1026,5 m n .p . m .oraz 1028,5 m n. p. m., które są oddzielone od siebie płytką przełęczą. Sam szczyt nie jest typowym przedstawicielem Beskidu Wyspowego, ponieważ tworzy trzy grzbiety. Co ciekawe, od strony zachodniej masyw przypomina niektórym grzbiet wieloryba. Jeśli usłyszycie określenie „na Modyni”, proszę się nie krzywić – bowiem nazwa szczytu jest rodzaju żeńskiego i tak się ją odmienia. Niegdyś, z uwagi na drewnianą wieżę triangulacyjną na szczycie, Modyń nazywana była Patryją (wszystko dlatego, że takie wieże w tym rejonie nazywano „patryjami”). Stoki Modyni znajdują się na terenie pięciu miejscowości: Młyńczyska, Zalesie, Zbludza, Wola Kosnowa oraz Kicznia. Ale sam szczyt, na którym stoi wieża widokowa należy do wsi Wola Kosnowa, która jest częścią gminy Łącko.

Modyń
Modyń z lotu ptaka

Wieża widokowa na Modyni

Przez długi czas ruch turystyczny na Modyni był śladowy. Mało kto tutaj trafiał, ponieważ zalesiony szczyt nie oferował żadnych widoków. Wszystko zmieniło się niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w sierpniu 2021 roku, gdy została otwarta wieża widokowa. Dzięki niej można zerknąć hen daleko w górską krainę. A widoki są takie, że palce lizać! Dojrzeć można Beskidy, Gorce, Tatry, Magurę Spiską, a przy dobrej pogodzie nawet Kraków. Spostrzegawcze oczy zobaczą ponadto inne wieże widokowe na Mogielicy, czy na Koziarzu. Aby łatwiej rozszyfrować widoczne na horyzoncie szczyty, zainstalowano tablice z opisanymi panoramami. Koło wieży znajduje się ławeczka oraz miejsce na ognisko. Wieża na Modyni ma 27 metrów wysokości.

Swoją drogą, nazwa Beskidu Wyspowego powstała zapewne pewnego poranka, gdy w dolinach zalegały mgły, a szczyty wyłaniały się z niej jak przysłowiowe wyspy na oceanie. Dlatego szczególnie warto rozważyć wycieczkę na Modyń jesienną porą, gdy dodatkowo w okolicy robi się szalenie kolorowo ?  

Na Modyń prowadzą trzy szlaki, dzięki czemu można dotrzeć tutaj na cztery sposoby.

– wspomniany niebieski szlak z Przełęczy Cisowy Dział (45 min)
– żółty szlak z Łącka (3h 40 min)
– niebieski szlak z Kamienicy przez wieś Zbludza (2h 45 min)
– czarny szlak z Zalesia (1 h)

Jeżeli rozważacie także inne wycieczki w Beskidzie Wyspowym, to z całego serducha polecamy spacer na najwyższy szczyt pasma, czyli na Mogielicę, z Przełęczy Rydza Śmigłego. Z tego samego miejsca rozpoczyna się także wędrówkę na Łopień. Dorzucilibyśmy ponadto Ćwilin oraz chociażby Luboń Wielki z przyjemnym schroniskiem. Beskid Wyspowy jest bardzo przyjemnościowym pasmem ?

Modyń wieża widokowa
Modyń i wieża widokowa na szczycie
Modyń widoki z wieży widokowej
Modyń Tatry
Modyń Tatry
Z Modyni widać również Tatry
Modyń wieżą widokowa

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

1 Comment

  1. Na Modyni byłam raz i chyba trochę przekombinowałam ze ścieżkami pozaszlakowymi , schodziłam rowerowym, który okazał się być zaskakująco stromy i niewygodny. Następnym razem pójdę jak Bóg przykazał szlakami :)))))
    Pozdrawiam 🙂

Write A Comment