Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Sarnia Skała 1377 m

Sarnia Skała niegdyś była zwana Małą Świnicą. Jest to nieco zaskakujące, bo prawdę powiedziawszy ciężko znaleźć analogię z sięgającą nieba, potężną siostrą. Brak tutaj łańcuchów, przepaści, czy też wyczerpujących, ostrych podejść. A mimo to daje niesamowicie dużo radości. Trasa jest idealna na początek tatrzańskiej przygody, jak i dla tych, którzy już nie raz na grani byli. Bo zwyczajnie jest tutaj pięknie 😊 Wykorzystaliśmy Sarnią Skałę na rozchodzenie się po długim treku. Zapraszamy!

Wiele osób decyduje się na spacer na Sarnią Skałę przez Dolinę Strążyską i powrót tą samą drogą. Taka wycieczka trwa przeważnie około 3h. Jednak chcielibyśmy Wam zaproponować trasę odrobinę dłuższą. Jeśli dorzucicie 30 minut, to będziecie mieli możliwość przespacerowania się uroczą pętlą, przez rewelacyjną Dolinę Białego oraz wspomnianą Strążyską. Według niektórych tatrzańskich bywalców, ta pierwsza dolina, jest nieco bardziej urocza od sąsiadki Strążyskiej 😉 Wycieczkę warto odbyć w opisanym przez nas kierunku, tak, by na końcu, nieśpiesznie podejść pod wodospad Siklawica oraz przysiąść w Herbaciarni Parzenica.

Sarnia Skała opis szlaku

Dolina Białego – Sarnia Skała – Dolina Strążyska

Dystans do góry: 4,8 km, Czas: 2h 05 min

Samochód możecie zostawić na jednym z licznych parkingów na końcu ulicy Strążyskiej. Cena za postój to około 20 zł. Tuż przed wejściem do Doliny Strążyskiej, wypatrujcie podążającej w lewo Drogi pod Reglami. Jest to Wasz kierunek. Czarny szlak wiedzie przyjemnie, skrajem lasu, przez 25 minut. Po czym na wirażu ścieżki odkrywa bramę do Doliny Białego. Dolina polecana jest szczególnie wiosną, kiedy jest tutaj wyjątkowo kolorowo. Duży wpływ na różnorodność roślin ma umiejscowienie doliny w cieniu Rycerza. A jak los dopisze, choć nie będzie to takie proste, Waszym oczom ukarze się głuszec, tudzież cietrzew. Z uwagi na cenne walory przyrodnicze, doliną, aż po szczyt Sarniej Skały wiedzie ścieżka przyrodnicza mająca 11 punktów, imienia prof. Stanisława Sokołowskiego (inicjatora powstania TPN). Dolina nazwę zawdzięcza rwącemu z góry, dnem wąwozu, Białemu Potokowi. Jego duży spadek (średnio 187 m/km) sprawia, że miejscami tworzy się biała piana, od której barwy nazwa doliny powstała. 

Dolina Białego

Żółty szlak prowadzi wąskim dnem doliny, wzdłuż potoku, który częstokroć będziecie przekraczać po drewnianych mostkach. Po 10 minutach od wejścia, po lewej stronie dostrzeżecie zakratowaną sztolnie. To pamiątka czasów, gdy świat stał na progu zimnej wojny. A Rosjanie nie będąc świadomi swoich pokładów uranu szukali go w swoich satelickich krajach. Przez pięć lat, w latach 1950-55, poszukiwali go w Tatrach, zamykając Dolinę Białego dla turystów. Była pilnie strzeżona, a cała operacja tajna. Na szczęście, ilość uranu okazała się rozczarowująca. Zaprzestano eksploatacji i uchroniono dolinę od pewnej dewastacji. Widoczna ze szlaku sztolnia jest jedną z dwóch tutejszych. Nie jest głęboka, ma raptem około 270 metrów długości.

Sarnia Skała czas na wspinaczkę

Po trzech kwadransach od wejścia do doliny, dotrzecie do dwóch mostków oraz małego wodospadu. Jest tutaj ławeczka, więc można śmiało przysiąść, coś zjeść. Szczególnie, że do tej pory szlak beztrosko poruszał się dnem doliny, a od wirażu rozpoczyna się mocniejsze podejście w stronę Ścieżki nad Reglami i Czerwonej Przełęczy. Zarezerwujcie sobie na ten odcinek 45 minut (najpierw żółty szlak, a później na krzyżówce czarnym w prawo). Przez przełęcz wiodły niegdyś ścieżki wydeptane przez turystów i pasterzy, a w roku 1900 wraz z wytoczeniem Ścieżki nad Reglami, przełęcz zyskała nazwę, nawiązująca do koloru tutejszych łupków. Stała tutaj również altanka, ale była systematycznie niszczona przez huragany. Obecnie TPN postawił na sporą ilość ławek. Jednak, jeśli tylko macie siły, to nie warto zasiadać tutaj do posiłku, bo jeszcze tylko 10 minut wspinaczki i Sarnia Skała przywita Was radośnie, pod czujnym okiem Drzemiącego Rycerza 😊

Sarnia-Skała
Sarnia-Skała
Sarnia-Skała

Ścieżka bardzo szybko opuszcza las, przebiega przez kosówkę i krótkim skalnym odcinkiem (brak wspinaczki) kończy swój bieg na skalistym, wyśmienitym punkcie widokowym. Ze szczytu, długiego na 300 metrów, we wszystkie cztery strony, można podziwiać cudne górskie panoramy. Gdy za plecami będzie Zakopane, a przed oczami piętrzył się będzie 600 metrową skałą Giewont, wówczas po lewej stronie odnajdziecie Krokiew, a na horyzoncie Tatry Bielskie. Po prawej Łysanki oraz Kominiarski Wierch. A gdy się obrócicie, spostrzegawcze oko dostrzeże Babią Górę, czy choćby Pilsko oraz Gorce i Pieniny. I przede wszystkim, Zakopane wraz z Podhalem 😊 Obecna nazwa szczytu pochodzi podobno od skałki podobnej do sarny. Trudno powiedzieć, czy brak nam fantazji, czy słabo jej wypatrywaliśmy, ale nie dostrzegliśmy żadnego podobieństwa. Natomiast, gdzieniegdzie na skałach widoczne są ślady po poszukiwaczach skarbów.

Sarnia-Skała
Sarnia-Skała
Sarnia-Skała
Sarnia Skała
Sarnia-Skała
Sarnia Skała

Powrót przez Dolinę Strążyską

Dystans na dół: 4km, Czas: 1h 40 min

Początkowo powrót następuje tą samą trasą, do Czerwonej Przełęczy. Tutaj skręcacie w prawo, w stronę Doliny Strążyskiej. Znaczony czarno szlak wiedzie już tylko lasem (miejscami widok na Sarnią Skałę po prawej) i po 40 minutach ścieżka wypada na Polane Strążyską. Na zmęczonych czeka bufet, natomiast dla osób, którym wciąż mało, polecamy ścieżkę w lewo, gdzie po kilku minutach przywita Was Wodospad Siklawica, przetaczający swoje wody przez dwa progi. Wyższy sięga 13 metrów. Powrót do samochodu doliną nie powinien zająć Wam więcej niż 50 minut 😊 Po drodze miniecie po lewej stronie leśniczówkę TPN, gdzie leczone są chore ptaki i inne potrzebujące zwierzaki. Natomiast sama Dolina Strążyska nazwą nawiązuje do swojej historii. Niegdyś wypasano tutaj owce, a słowo strąga oznacza zagrodę do dojenia owiec. Jeżeli szukacie trasy o podobnym poziomie trudności to z całego serca polecamy wycieczkę na Nosal. Oraz strona Parku Tpn

Sarnia-Skała
Sarnia-Skała
Sarnia-Skała
Sarnia-Skała
Sarnia-Skała
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 21   Average: 4.5/5]

6 komentarzy

  1. Czy dzieci sześcioletnie dadzą radę wejść na Sarnią Skałę? O spacer dolinami się raczej nie martwię.

    • tak, powinny dać sobie radę 😉 trasa nie jest trudna ani specjalnie męczącą, ale jak zawsze każdy 6latek jest inny 😉

  2. Witam. Super zachęcający opis.
    Czy z dzieckiem czteroletnim damy radę wejść? Podpowiem ze na Nosal dała radę.

Write A Comment