Prosty Szlak na Sarnią Skałę

Trasa: Dolina Białego – Czerwona Przełęcz – Sarnia Skała – Czerwona Przełęcz – SiklawicaDolina Strążyska. Czas: 3h 43 min, Dystans: 8,7 km, Przewyższenie: 614 m

– Wejście na teren TPN jest płatne
– Parking przy Dolinie Strążyskiej kosztuje od 10 do 20 pln
– Szlak jest prosty, jednak na końcu czeka na Was krótki fragment prostej „wspinaczki”

Sarnia Skała niegdyś była zwana Małą Świnicą. Jest to nieco zaskakujące, bo prawdę powiedziawszy ciężko jest znaleźć analogię z sięgającą nieba, potężną siostrą. Brak tutaj łańcuchów, przepaści, czy też wyczerpujących, ostrych podejść. A mimo to daje niesamowicie dużo radości. Trasa na Sarnią Skałę jest idealna na początek tatrzańskiej przygody, jak i dla tych, którzy już nie raz na grani byli. Bo zwyczajnie jest tutaj pięknie 🙂 Sami natomiast wykorzystaliśmy Sarnią Skałę na rozchodzenie się po długim treku. Zapraszamy!

giewont
Giewont z Sarniej Skały

Wiele osób decyduje się na spacer na Sarnią Skałę przez Dolinę Strążyską i powrót tą samą drogą. Taka wycieczka trwa przeważnie około 3h. Jednak chcielibyśmy Wam zaproponować trasę odrobinę dłuższą. Jeśli dorzucicie 30 minut, to będziecie mieli możliwość przespacerowania się uroczą pętlą, przez rewelacyjną Dolinę Białego oraz wspomnianą Strążyską. Według niektórych tatrzańskich bywalców, ta pierwsza dolina, jest nieco bardziej urocza od sąsiadki Strążyskiej 🙂 Wycieczkę warto odbyć w opisanym przez nas kierunku, tak, by na końcu, nieśpiesznie podejść pod wodospad Siklawica oraz przysiąść w Herbaciarni Parzenica.

Sarnia Skała - początek szlaku
Droga pod Reglami

Sarnia Skała Opis Szlaku

Trasa: Droga pod Reglami – Dolina Białego – Czerwona Przełęcz – Sarnia Skała. Czas: 2h 05 min, Dystans: 4,8 km, Przewyższenie: 539 m

Samochód możecie zostawić na jednym z licznych parkingów na końcu ulicy Strążyskiej. Cena za postój to około 20 zł. Tuż przed wejściem do Doliny Strążyskiej, wypatrujcie podążającej w lewo Drogi pod Reglami. Jest to Wasz kierunek. Czarny szlak wiedzie przyjemnie, skrajem lasu, przez 25 minut. Po czym na wirażu ścieżki odkrywa bramę do Doliny Białego. Dolina polecana jest szczególnie wiosną, kiedy jest tutaj wyjątkowo kolorowo. Duży wpływ na różnorodność roślin ma umiejscowienie doliny w cieniu Rycerza.

A jak los dopisze, choć nie będzie to takie proste, Waszym oczom ukarze się głuszec, tudzież cietrzew. Z uwagi na cenne walory przyrodnicze, doliną, aż po szczyt Sarniej Skały wiedzie ścieżka przyrodnicza mająca 11 punktów, imienia prof. Stanisława Sokołowskiego (inicjatora powstania TPN). Dolina nazwę zawdzięcza rwącemu z góry, dnem wąwozu, Białemu Potokowi. Jego duży spadek (średnio 187 m/km) sprawia, że miejscami tworzy się biała piana, od której barwy nazwa doliny powstała. 

Dolina Białego - szlak na Sarnią Skałę
Wejście do Doliny Białego
Dolina Białego w stronę Sarniej Skały

Żółty szlak prowadzi wąskim dnem doliny, wzdłuż potoku, który częstokroć będziecie przekraczać po drewnianych mostkach. Po 10 minutach od wejścia, po lewej stronie dostrzeżecie zakratowaną sztolnie. To pamiątka czasów, gdy świat stał na progu zimnej wojny. A Rosjanie nie będąc świadomi swoich pokładów uranu szukali go w swoich satelickich krajach. Przez pięć lat, w latach 1950-55, poszukiwali go w Tatrach, zamykając Dolinę Białego dla turystów. Była pilnie strzeżona, a cała operacja tajna. Na szczęście, ilość uranu okazała się rozczarowująca. Zaprzestano eksploatacji i uchroniono dolinę od pewnej dewastacji. Widoczna ze szlaku sztolnia jest jedną z dwóch tutejszych. Nie jest głęboka, ma raptem około 270 metrów długości.

Sztolnia w Dolinie Białego - trasa na Sarnią Skałę
Dolina Białego - trasa na Sarnią Skałę

Sarnia Skała Czas na Wspinaczkę

Po trzech kwadransach od wejścia do doliny, dotrzecie do dwóch mostków oraz małego wodospadu. Jest tutaj ławeczka, więc można śmiało przysiąść, coś zjeść. Szczególnie, że do tej pory szlak na Sarnią Skałę beztrosko poruszał się dnem doliny, a od wirażu rozpoczyna się mocniejsze podejście w stronę Ścieżki nad Reglami i Czerwonej Przełęczy. Zarezerwujcie sobie na ten odcinek 45 minut (najpierw żółty szlak, a później na krzyżówce czarnym w prawo).

Dolina Białego - trasa na Sarnią Skałę
Dolina Białego - szlak na Sarnią Skałę

Przez przełęcz wiodły niegdyś ścieżki wydeptane przez turystów i pasterzy, a w roku 1900 wraz z wytoczeniem Ścieżki nad Reglami, przełęcz zyskała nazwę, nawiązująca do koloru tutejszych łupków. Stała tutaj również altanka, ale była systematycznie niszczona przez huragany. Obecnie TPN postawił na sporą ilość ławek. Jednak, jeśli tylko macie siły, to nie warto zasiadać tutaj do posiłku, bo jeszcze tylko 10 minut wspinaczki i Sarnia Skała przywita Was radośnie, pod czujnym okiem Drzemiącego Rycerza 🙂

Sarnia Skała
Czerwona Przełęcz – stąd jeszcze kawałek na Sarnią Skałę

Trasa na Sarnią Skałę bardzo szybko opuszcza las, przebiega przez kosówkę i krótkim skalnym odcinkiem (brak wspinaczki) kończy swój bieg na skalistym, wyśmienitym punkcie widokowym. Ze szczytu, długiego na 300 metrów, we wszystkie cztery strony, można podziwiać cudne górskie panoramy. Gdy za plecami będzie Zakopane, a przed oczami piętrzył się będzie 600 metrową skałą Giewont, wówczas po lewej stronie odnajdziecie Krokiew, a na horyzoncie Tatry Bielskie. Po prawej Łysanki oraz Kominiarski Wierch.

Sarnia Skała
Sarnia Skała
Sarnia Skała

A gdy się obrócicie, spostrzegawcze oko dostrzeże Babią Górę, czy choćby Pilsko oraz Gorce i Pieniny. I przede wszystkim, Zakopane wraz z Podhalem 🙂 Obecna nazwa szczytu pochodzi podobno od skałki podobnej do sarny. Trudno powiedzieć, czy brak nam fantazji, czy słabo jej wypatrywaliśmy, ale nie dostrzegliśmy żadnego podobieństwa. Natomiast, gdzieniegdzie na skałach widoczne są ślady po poszukiwaczach skarbów.

Sarnia Skała
Sarnia Skała

Powrót przez Dolinę Strążyską

Trasa: Sarnia Skała – Czerwona Przełęcz – Polana Strążyska – Siklawica – Dolina Strążyska. Czas: 1h 38 min, Dystans: 4 km, Przewyższenie: 75m

Początkowo powrót następuje tą samą trasą, do Czerwonej Przełęczy. Tutaj skręcacie w prawo, w stronę Doliny Strążyskiej. Znaczony czarno szlak wiedzie już tylko lasem (miejscami widok na Sarnią Skałę po prawej) i po 40 minutach ścieżka wypada na Polane Strążyską. Na zmęczonych czeka bufet, natomiast dla osób, którym wciąż mało, polecamy ścieżkę w lewo, gdzie po kilku minutach przywita Was Wodospad Siklawica, przetaczający swoje wody przez dwa progi. Wyższy sięga 13 metrów.

Powrót do samochodu doliną nie powinien zająć Wam więcej niż 50 minut 🙂 Po drodze miniecie po lewej stronie leśniczówkę TPN, gdzie leczone są chore ptaki i inne potrzebujące zwierzaki. Natomiast sama Dolina Strążyska nazwą nawiązuje do swojej historii. Niegdyś wypasano tutaj owce, a słowo strąga oznacza zagrodę do dojenia owiec. Jeżeli szukacie trasy o podobnym poziomie trudności to z całego serca polecamy wycieczkę na Nosal.

Sarnia Skała szlak
wodospad siklawica trasa
Sarnia Skała trasa

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

17 komentarzy

  1. Czy dzieci sześcioletnie dadzą radę wejść na Sarnią Skałę? O spacer dolinami się raczej nie martwię.

    • tak, powinny dać sobie radę 😉 trasa nie jest trudna ani specjalnie męczącą, ale jak zawsze każdy 6latek jest inny 😉

  2. Witam. Super zachęcający opis.
    Czy z dzieckiem czteroletnim damy radę wejść? Podpowiem ze na Nosal dała radę.

  3. Super opis, dziękuję. Bardzo mi pomógł. Trasa mega fajna. Dziecko 5 lat odpadło w połowie trasy (do góry) ale chyba dlatego że dzień wcześniej weszliśmy na Nosal i Gubałówkę.

    • wow, nie pozostaje nam nic innego jak tylko pogratulować kondycji 5 latkowi 😉 super, że zarażacie górami od małego!

  4. Niesamowity blog, niesamowita ilość informacji, dziękuję!!

  5. Szukając mało uczęszczanych tras w Tatrach, natknęłam się na ten opis. Liczę, że tutaj będzie trochę luźniej niż na innych szlakach. Wybieramy się z 9latką, więc spacer zajmie nam pewnie troszkę dłużej niż Wam, ale mam nadzieję, że damy radę. A może macie jakieś inne podpowiedzi na „puste” szlaki? Kusi mnie Hala Stoły i Przysłop Miętusi z Doliny Małej Łąki lub Wielka Polana Małołącka. Kusi też Hala Gąsienicowa, ale w sierpniu to pewnie będzie masakra 😉

    • chyba nie mamy dobrych wieści, ponieważ również Sarnia Skała jest dość mocno oblegana w sezonie 🙁 Hala Stoły jest dobrym pomysłem. Dorzucilibyśmy jeszcze szlaki po słowackiej części Tatr. Tam zazwyczaj jest dużo spokojniej aniżeli w Polskich Tatrach 🙂

  6. Wybieramy się tam we wtorek z 4 i 8 latkiem ? w tamtym roku zaliczyliśmy z dziećmi Kasprowy Wierch i Doline 5 Stawów ,tym razem cos łatwiejszego ?

    • mamy nadzieję, że Sarnia Skała zauroczyła 🙂 jakże cudnie wygląda z tej perspektywy Giewont!

  7. Świetny opis!!! Jestem tatrzańskim laikiem a bardzo chcielibyśmy zabrać naszego 4-latka na ciekawy spacer. Dziękuję!

    • to jeszcze szalenie polecamy Rusinową Polanę. Wystarczy godzinny spacer a widoki są tutaj przecudne 🙂 dodatkowo w sezonie, na polanie wypasane są owce, więc będzie to dodatkowa atrakcja dla dziecka 😉

  8. Witam serdecznie, proszę o podpowiedź, który szlak wybrać z waszych opisówek 1 (dolina białego……) czy 2(pod reglami…..) interesuje mnie szlak spokojny, nie męczący nadto i widokowo ?

Write A Comment