GORCE – najpiękniejsze szlaki

Wstyd się przyznać, ale bardzo długo traktowaliśmy Gorce po macoszemu, wybierając na wędrówki inne pasma górskie. Trudno powiedzieć, co sprawiło że nagle zmieniliśmy zdanie. Jest tu pięknie! Są tu krokusy, urocze hale, podobno jeden niedźwiedź i dużo jagód. Tutejsze szlaki wiodą na przemian widokowymi polanami i leśnymi ścieżkami. Dzięki czemu, czas spędzony na nich płynie szybko i przyjemnie. A na końcu i tak trafimy do schroniska na Turbaczu, gdzie w nagrodę możemy zjeść pyszny żurek. Jeżeli zostaniemy tutaj na noc, pamiętajmy żeby ustawić budzik na wschód Słońca, wcześniej oglądając jak jego zachód oświetla Tatry. Jest o tyle komfortowo, że po obejrzeniu wschodu, można spokojnie wrócić do łóżka 😉

1. Rzeki – Polana Stawieniec – Kudłoń – Turbacz

Czas: 5 h 47 min; Dystans: 16,9 km; Przewyższenie: 937 m

Zachwycający szlak, który niejednokrotnie sami przemierzaliśmy. Początkowo spaceruje się cichą i pustą doliną Kamienieckiego Potoku, by po dwóch godzinach odbić w zapomnianą polanę Stawieniec. Pasterstwo zostało tutaj dawno zlikwidowane. Jednak, aby polana nie zarosła, jest systematycznie koszona przez pracowników GPN. Znajdziecie na niej stolik, ciszę i panoramę na wewnętrzne Gorce. Odcinek pomiędzy polaną, a szczytem Kudłonia jest niestety bardzo zdewastowany. Spaceruje się umarłym lasem. Przykry widok, ale warto mieć świadomość, że w Gorcach można trafić również w takie miejsca. Pod szczytem Kudłonia, od północnej strony, przy czarnym szlaku (kierunek na Lubomierz Kościół) znajduje się skalny ostaniec – Kudłoński Baca.

Ostaniec ma kilkanaście metrów wysokości i robi spore wrażenie. Położony jest raptem 7 minut od szczytu Kudłonia. Wedle legend jest to skamieniały zły baca. Człowiek zły i okrutny dla swoich juhasów, a także oszukujący innych ludzi na serze. Po powrocie na właściwe tory, szlak nadal wiedzie na przemian widokowymi halami oraz leśnymi ścieżkami. Według czasówek całość trasy, do schroniska na Turbaczu, wraz z odbiciem do ostańca zajmie Wam ok. 6h. Można również zdecydować się na spacer tylko żółtym szlakiem z Lubomierza. Jakiego wyboru nie podejmiecie, będziecie zadowoleni, ponieważ szlak jest wart poniesionego trudu.

gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki

2. Rzeki – Gorc – Bulandowa Kapliczka – Turbacz

Czas: 6 h 02 min; Dystans: 17,3 km; Przewyższenie: 981 m

Tym razem również zaczynamy w Lubomierzu. Naszym celem będzie Gorc, na którego wiedzie niebieski szlak. Wedle czasówek będziemy potrzebowali odrobinę ponad 2 godziny. Latem 2015 roku postawiono tutaj jedną z trzech gorczańskich wież widokowych. Na każdej z nich została zamontowana kamerka, która pozwala podglądać warunki w górach on-line. Urzekła nas piękna Polana Przysłop, jak również Bulandowa Kapliczka. Powstała ona w roku 1904. Świetne miejsce na chwilę odpoczynku i drugie śniadanie. Na tym odcinku można spotkać głuszce, które zamieszkują gorczańskie lasy. Na Turbacz nie jest już daleko. Całość trasy zajmie nam niespełna 6 godzin marszu. Latem, w sierpniu, w bazie namiotowej pod Gorcem odbywa się festiwal piosenki turystycznej Gorcstock, na którego tegorocznej edycji planujemy się pojawić. Wycieczkę na Gorc i dalej do Kapliczki opisaliśmy w osobnym wpisie widocznym w nagłówku po lewej

gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki
Krokusy Gorce

3. Przełęcz Snozka – Lubań – Turbacz

Czas: 9 h 15 min; Dystans: 27,4 km; Przewyższenie: 1442 m

Jeżeli wybierzemy trasę z Krościenka, wówczas będzie to najdłuższa i najbardziej męcząca trasa na Turbacz. Zajmie ona 12 godzin. Jednak my proponujemy ją odrobinę zmodyfikować i zacząć niebieskim szlakiem od Przełęczy Snozka. Przepiękny widokowo szlak, który wiedzie nas najpierw przez Lubań, gdzie mamy drugą z gorczańskich wież widokowych, a następnie przez Przełęcz Knurowską i Kiczorę. Pod Lubaniem działa również baza namiotowa, więc śmiało możecie rozbić trasę na dwa dni:) Trasa jest super widokowa, cały czas będziecie spoglądać na Tatry, Pieniny i Zalew Czorsztyński. Namiot i w drogę!

gorce najpiekniejsze szlaki
Luban wieża
gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki
Luban wieza
gorce najpiekniejsze szlaki

4. Nowy Targ Kowaniec – Turbacz – Rabka

Czas: 7 h 16 min; Dystans: 23,3 km; Przewyższenie: 863m

Tradycyjna i najchętniej wybierana trasa. W okresie wakacyjnym jest tu dość tłumnie. Po drodze często turyści zaliczają spore opóźnienia, za sprawą licznie rosnących tutaj jagód. Jeśli nie poruszamy się autem, będziemy musieli w Nowym Targu skorzystać z autobusu miejskiego nr 2 do Kowańca. Jeszcze na pętli będziemy mogli zdecydować którym szlakiem wybierzemy się do schroniska, a mamy do wyboru dwa – żółty oraz zielony. Pierwszy z nich jest krótszy o 20 minut i zajmie nam 2h 25 min. My jednak preferujemy zielony. Jeśli mielibyśmy modyfikować dalszą trasę, to na Starych Wierach odbilibyśmy niebieskim szlakiem w stronę Obidowej. Jest tu zawsze mniej ludzi i jakoś tak bardziej przestrzennie. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie autobusy zatrzymają nam się na Zakopiance. Zawsze możemy odwrócić wycieczkę i bezpiecznie „komunikacyjnie” zejść do Nowego Targu.

Turbacz
gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki
Turbacz
Turbacz
Gorce szlaki

5. Liberator – Wieża na Magurkach – Kurnytowa Koliba

Czas: 3 h 20 min; Dystans: 9,4 km; Przewyższenie: 516 m; Trasa na mapie: tutaj

Zaskakujące, że na tak niewielkie obszarowo góry jak Gorce, przypada tak wiele miejsc związanych z katastrofami lotniczymi. Najsłynniejszą z nich jest historia amerykańskiego bombowca B-24 California-Rocket. W grudniu ‘44 roku Liberator uczestniczył w nalotach na zakłady chemiczne w Dworach k. Oświęcimia. Jednak trafiony ogniem przeciwlotniczym, jeszcze nad Słowacją, rozbił się w Gorcach pod Pańską Przechybką. Pomnik upamiętniający katastrofę składa się z oryginalnych fragmentów kadłuba. Do miejsca katastrofy prowadzi ścieżka GPN „Dolina Potoku Jaszcze”, której początek znajduje się w Ochotnicy Górnej Jaszcze. Podążając dalej, dotrzecie na ostatnią, trzecią gorczańską wieżę, tym razem na Magurkach.

Jeżeli planujecie szybki atak szczytowy na Wieżę widokową w Magurkach, wówczas najlepiej samochód pozostawić na osiedlu Forendówki. Stąd podążając za nowo otwartą ścieżką edukacyjną „Śladami Wołochów”, dotrzecie najpierw do Kurnytowej Koliby. Dojście na wieżę, powinno zająć Wam około godziny. Chata datowana jest na rok 1839 i jest ona najstarszym niesakralnym gorczańskim zabytkiem. Na nadprożu chaty widnieje data 1839 oraz napis Tatry. To tutaj stacjonowali partyzanci, byli ukrywani piloci z Liberatora, czy też działał legendarny „Ogień”. Więcej informacji odnajdziemy na stronie poświęconej Kolibie.

Gorce

6. Łopuszna – Kiczora – Turbacz – Łopuszna

Czas: 5 h 02 min; Dystans: 15,4 km; Przewyższenie: 746 m

Pętla, którą stosunkowo dość niedawno odkryliśmy. Zaczynamy w Łopusznej, gdzie znajduje się ładny dwór oraz drewniany kościół z drugiej połowy XV wieku. Można tutaj dojechać autobusem miejskim nr 5 z Nowego Targu. Stąd, do rozwidlenia szlaków jest mniej więcej 40 minut. Jeżeli macie samochód, to możecie go zostawić właśnie w okolicach rozwidlenia, skracając sobie drogę. Proponujemy zacząć pętlę od czarnego szlaku, czyli w prawo i pierwszy dłuższy postój zrobić przy malowniczym Pucułowskim Stawku lub tuż obok na polanie. Natomiast wyżej, na polanie Jankówki stoi bacówka. Wyremontowana i udostępniona turystom przez GPN. Można zjeść, można też tu spędzić noc. Jednak, wierząc zostawionej kartce, trzeba uważać na lokatorkę, żmiję. Całość szlaku piękna i widokowa.

gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki
gorce najpiekniejsze szlaki

7. Krokusy i przebiśniegi

Nic tak nie zwiastuje nam wiosny jak krokusy. Często same w sobie są celem naszych wędrówek. Co prawda, w Gorcach nie ma ich tak dużo, jak w Dolinie Chochołowskiej, ale jest za to spokojnie. Możemy je znaleźć przy Turbaczu (np. okolice Przełęczy Długiej czy Czoła Turbacza), przy Bulandowej Kapliczce, Polanie Stawieniec czy Polanie Podskały. Natomiast na pola przebiśniegów natknęliśmy się przy bazie namiotowej na Lubaniu.

Krokusy Gorce
Krokusy Gorce
Krokusy Gorce
Krokusy Gorce
Krokusy Gorce
Krokusy Gorce

8. Gorczański klimat

Czasami lubimy po prostu zaglądnąć do GOCHy lub do innych gorczańskich chat. Zwyczajnie posiedzieć, pośpiewać, wynieść kanapę na polanę, cieszyć się chwilą i widokami, które są tu cudowne 😉

Gorce szlaki
Gorce
Gorce
Gorce szlaki

Dłuższe wycieczki po Gorcach

Ze względu na rozległość oraz ukształtowanie gór, w Gorcach trudno o skomponowanie kilkudniowych trekkigów. Dlatego ciekawym pomysłem będzie połączenie wyjazdu choćby z nieodległymi Pienianami! Gdyby jednak ktoś zdecydował się spędzić swój czas wyłącznie na gorczańskich halach, wówczas oprócz wspomnianych wcześniej tras zamykających się w jednym dniu, moglibyśmy zasugerować kilka opcji wycieczek dwudniowych:

  • Lubomierz Rzeki – Kudłoń – Turbacz (nocleg) – kapliczka Bulandowa – Gorc – Lubomierz Rzeki. Plusem takiej pętli jest wyjście i powrót praktycznie w to samo miejsce.
  • Obidowa (Kułakowy Wierch) – Turbacz (nocleg) – Kiczora – Huba
  • Przełęcz Snozka – Lubań – Gorc (nocleg, namiot) – szlak przez Ochotnicę – Turbacz – Kowaniec

Natomiast mając do zagospodarowania trzy dni, śmiało możemy wybrać się na fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego, od Rabki, aż po Krościenko. Jest to dość długa i forsowna trasa, którą trzeba liczyć na prawie 15 godzin. Pierwszy dzień z Rabki na Turbacz (5h 30 min). Drugi dzień to dość leniwa i krótka trasa do Stacji Turystycznej Studzionki (3h 20 min) albo prawie 7-godzinny spacer na Lubań. Możemy tutaj przenocować w bazie namiotowej, w której istnieje opcja wypożyczenia namiotu. Dzień trzeci to zejście do Krościenka. Ze Studzionek mamy 6 godzin, z Lubania 2h 35 min.

Gorce szlaki
Gorce szlaki

Podsumowując w Gorcach jest wiele szlaków oraz ścieżek edukacyjnych, które pozwalają nam tworzyć mniejsze lub większe pętle. Park dba, aby na wielu polanach nie następowała sukcesja lasów, dzięki czemu szlaki przemierza się szybko i ciekawie. Każdy będzie w stanie skomponować tu coś ciekawego dla siebie. Pewną alternatywą dla noclegów pod strzechą, jest opcja namiotu. Pamiętajmy jednak, że na terenie GPN nie możemy spać pod namiotem. Jedynym minusem Gorców, który dostrzegamy, to bardzo kiepska komunikacja autobusowa do Ochotnicy.

Gorce przydatne inforamacje:

Planując nasze wycieczki w domu korzystaliśmy z następujących map on-line:

Gorce Schroniska:

Baza namiotowa Gorc

W tym roku sezon będzie trwał od 3.07., przez dwa miesiące. Podobnie jak pod Lubaniem, mamy do dyspozycji koce, materace piankowe oraz 2-5 osobowe namioty. Jest ich tutaj kilkanaście. https://bazagorc.blogspot.com/

Baza namiotowa Lubań

Baza jest czynna okresowo, w okresie letnim przeważnie od 24.06., aż do końca sierpnia. Znajdziemy tutaj 45 miejsc noclegowych w małych 2-4 osobowych namiotach, które stoją na drewnianych podestach. Dodatkowo możemy wypożyczyć śpiwory oraz koce, a śpimy na materacach piankowych. https://bazaluban.pttk.pl/

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:3    Średnia:5/5]

1 Comment

  1. Trochę nie doceniane są Gorce, chociaż bardzo urokliwe, dodatkowym plusem mniejsza ilość turytów niz np. w Pieninach. Pozdrawiam

Write A Comment