Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Najpiękniejsze Szlaki w Gorcach

Wstyd się przyznać, ale bardzo długo traktowaliśmy Gorce po macoszemu, wybierając na wędrówki inne pasma górskie. Trudno powiedzieć, co sprawiło że nagle zmieniliśmy zdanie. Jest tu pięknie! Są tu krokusy, urocze hale, podobno jeden niedźwiedź i dużo jagód. Szlaki w Gorcach wiodą na przemian widokowymi polanami i leśnymi ścieżkami. Dzięki czemu, czas spędzony na nich płynie szybko i przyjemnie. A na końcu i tak trafimy do schroniska na Turbaczu, gdzie w nagrodę możemy zjeść pyszny żurek. Jeżeli zostaniemy tutaj na noc, pamiętajmy żeby ustawić budzik na wschód Słońca, wcześniej oglądając jak jego zachód oświetla Tatry. Jest o tyle komfortowo, że po obejrzeniu wschodu, można spokojnie wrócić do łóżka 🙂

gorce mapa

1. Rzeki – Polana Stawieniec – Kudłoń – Turbacz

Czas: 5 h 47 min Dystans: 16,9 km Przewyższenie: 937 m

Zachwycający szlak, który niejednokrotnie sami przemierzaliśmy. Początkowo spaceruje się cichą i pustą doliną Kamienieckiego Potoku, by po dwóch godzinach odbić w zapomnianą polanę Stawieniec. Na Polanie pasterstwo już dawno zostało zlikwidowane, jednak, aby polana nie zarosła, jest systematycznie koszona przez pracowników GPN. Znajdziecie tutaj stolik, ciszę i panoramę na wewnętrzne Gorce. Odcinek pomiędzy polaną, a szczytem Kudłonia jest niestety bardzo zdewastowany i spaceruje się umarłym lasem. Przykry widok, ale warto mieć świadomość, że i w Gorcach można trafić na takie miejsca. Pod szczytem Kudłonia, od północnej strony, przy czarnym szlaku (kierunek na Lubomierz Kościół) znajduje się skalny ostaniec – Kudłoński Baca.

Ostaniec ma kilkanaście metrów wysokości i robi spore wrażenie. Położony jest raptem 7 minut od szczytu Kudłonia. Wedle legend jest to skamieniały zły baca. Człowiek zły i okrutny dla swoich juhasów, a także oszukujący innych ludzi na serze. Po powrocie na właściwe tory, szlak nadal wiedzie na przemian widokowymi halami oraz leśnymi ścieżkami. Według czasówek całość trasy, do schroniska na Turbaczu, wraz z odbiciem do ostańca zajmie Wam ok. 6h. Można również zdecydować się na spacer tylko żółtym szlakiem z Lubomierza. Jakiego wyboru nie podejmiecie, będziecie zadowoleni, ponieważ szlak jest wart poniesionego trudu.

gorce szlaki
szlaki turystyczne gorce
gorce szlaki

2. Rzeki – Gorc – Bulandowa Kapliczka – Turbacz

Czas: 6 h 02 min Dystans: 17,3 km Przewyższenie: 981 m

Tym razem również proponujemy start w Lubomierzu. Jednak tym razem celem będzie Gorc, na który wiedzie niebieski szlak. Wedle czasówek będziecie potrzebowali odrobinę ponad 2 godziny. Latem 2015 roku postawiono tutaj jedną z trzech gorczańskich wież widokowych. Na każdej z nich została zamontowana kamerka, która pozwala podglądać warunki w górach on-line.

Na tym szlaku urzekła nas choćby piękna Polana Przysłop, czy też Bulandowa Kapliczka. Świetne miejsca na chwilę odpoczynku i drugie śniadanie. Przy odrobinie szczęścia na tym odcinku można spotkać głuszce, które zamieszkują gorczańskie lasy. Całość trasy powinna zająć Wam niespełna 6 godzin marszu. Latem, w sierpniu, w bazie namiotowej pod Gorcem odbywa się festiwal piosenki turystycznej Gorcstock, na którego tegorocznej edycji planujemy się pojawić. Wycieczkę na Gorc i dalej do Kapliczki opisaliśmy w osobnym wpisie widocznym w nagłówku po lewej

Relacja i Opis Szlaku przez Gorc – Klik

góry gorce
gorce szlaki turystyczne
szlaki w gorcach
góry gorce
szlaki gorce
Krokusy Gorce

3. Przełęcz Snozka – Lubań – Turbacz

Czas: 9 h 15 min Dystans: 27,4 km Przewyższenie: 1442 m

Pierwszym etapem wycieczki będzie Lubań. Jeżeli wybierzecie szlak z Krościenka, wówczas będzie to najdłuższa i najbardziej męcząca gorczańska trasa na Turbacz. Zajmie ona Wam mniej więcej 12 godzin, dlatego chcielibyśmy zaproponować niewielką modyfikację. Sugerujemy rozpocząć spacer niebieskim szlakiem od Przełęczy Snozka, dzięki czemu skrócicie szlak o 2h. Na Lubaniu znajduje się drugą z gorczańskich wież widokowych, która oferuje wyśmienite widoki na Tatry oraz Jezioro Czorsztyńskie.

Pod Lubaniem działa również Baza Namiotowa, więc śmiało możecie rozbić trasę na dwa dni. Następnie szlak wiedzie przez Przełęcz Knurowską i Kiczorę prosto na Turbacz (7h). Trasa jest super przyjemna, z uwagi widokowy charakter szlaku. Cały czas będziecie spoglądać na południe, na Tatry, Pieniny i Zalew Czorsztyński. Nic, tylko namiot i w drogę!

Relacja oraz opis szlaku na Wieże Widokową na Lubaniu

Luban wieża widokowa
Lubań krzyż
gorce szczyty
gorce szczyty
gorce szlaki

4. Nowy Targ Kowaniec – Turbacz – Rabka

Czas: 7 h 16 min Dystans: 23,3 km Przewyższenie: 863m

Tradycyjna i najchętniej wybierana trasa w Gorcach, dlatego też w okresie wakacyjnym jest tu dość tłumnie. Po drodze często turyści zaliczają spore opóźnienia, za sprawą licznie rosnących tutaj jagód. Jeśli nie poruszacie się autem, wówczas będziecie musieli w Nowym Targu skorzystać z autobusu miejskiego nr 2 do Kowańca. Jeszcze na pętli autobusowej możecie zdecydować którym szlakiem chcecie się wybrać do schroniska, ponieważ macie do wyboru dwa – żółty oraz zielony. Pierwszy z nich jest krótszy o 20 minut i zajmie nam 2h 25 min. My jednak preferujemy zielony. Jeśli mielibyśmy modyfikować dalszą trasę, to na Starych Wierach odbilibyśmy niebieskim szlakiem w stronę Obidowej. Jest tu zawsze mniej ludzi i jakoś tak bardziej przestrzennie. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie autobusy zatrzymają nam się na Zakopiance. Zawsze można odwrócić wycieczkę i bezpiecznie „komunikacyjnie” zejść do Nowego Targu.

Opis Szlaków przez Turbacz – Klik

Turbacz - Gorce szczyty
Turbacz
Turbacz
gorce najpiekniejsze szlaki
Turbacz zachód słońca

5. Liberator – Wieża na Magurkach – Kurnytowa Koliba

Czas: 3 h 20 min Dystans: 9,4 km Przewyższenie: 516 m

Zaskakujące, że na tak niewielkie obszarowo góry jak Gorce, przypada tak wiele miejsc związanych z katastrofami lotniczymi. Najsłynniejszą z nich jest historia amerykańskiego bombowca B-24 California-Rocket. W grudniu ‘44 roku Liberator uczestniczył w nalotach na zakłady chemiczne w Dworach koło Oświęcimia. Jednak trafiony ogniem przeciwlotniczym, jeszcze nad Słowacją, rozbił się w Gorcach pod Pańską Przechybką. Pomnik upamiętniający katastrofę składa się z oryginalnych fragmentów kadłuba. Do miejsca katastrofy prowadzi ścieżka GPN „Dolina Potoku Jaszcze”, której początek znajduje się w Ochotnicy Górnej Jaszcze. Podążając dalej, dotrzecie na ostatnią, trzecią gorczańską wieżę, tym razem na Magurkach.

Jeżeli planujecie szybki atak szczytowy na Wieżę widokową w Magurkach, wówczas najlepiej samochód pozostawić na osiedlu Forendówki. Stąd podążając za nowo otwartą ścieżką edukacyjną „Śladami Wołochów”, dotrzecie najpierw do Kurnytowej Koliby. Chata datowana jest na rok 1839 i jest ona najstarszym niesakralnym gorczańskim zabytkiem. Na nadprożu chaty widnieje data 1839 oraz napis Tatry. To tutaj stacjonowali partyzanci, byli ukrywani piloci z Liberatora, czy też działał legendarny „Ogień”. Dojście na wieżę, powinno zająć Wam około godziny.

wieze widokowe gorce
wieze widokowe gorce

6. Łopuszna – Kiczora – Turbacz – Łopuszna

Czas: 5 h 02 min Dystans: 15,4 km Przewyższenie: 746 m

Pętla, którą stosunkowo dość niedawno odkryliśmy. Zaczynamy w Łopusznej, gdzie znajduje się ładny dwór oraz drewniany kościół z drugiej połowy XV wieku. Można tutaj dojechać autobusem miejskim nr 5 z Nowego Targu. Stąd, do rozwidlenia szlaków jest mniej więcej 40 minut. Jeżeli macie samochód, to możecie go zostawić właśnie w okolicach rozwidlenia, skracając sobie drogę. Proponujemy zacząć pętlę od czarnego szlaku, czyli w prawo i pierwszy dłuższy postój zrobić przy malowniczym Pucułowskim Stawku lub na polanie obok.

Stawik jest jednym z najwyżej położonych jezior beskidzkich, dzięki czemu przyjemnie spogląda się z stąd na Tatry, Kotlinę Nowotarską oraz Jezioro Czorsztyńskie. Natomiast wyżej, na polanie Jankówki stoi bacówka, wyremontowana i udostępniona turystom przez GPN. Można zjeść, można też tu spędzić noc. Jednak, wierząc zostawionej kartce, trzeba uważać na lokatorkę, żmiję. Całość szlaku piękna i widokowa.

góry gorce
szlaki gorce
gorce najpiekniejsze szlaki
góry gorce

7. Łapsowa Koliba

Czas: 37 min Dystans: 1,5 km Przewyższenie: 138 m

Ach, cóż to za punkt na gorczańskiej mapie magicznych miejsc! Sami nie wiemy co jest tutaj pyszniejsze, widoki, czy racuchy. Dlatego tak łakomie lubimy wracać w okolicę Łapsowej Koliby. Dla bardziej niecierpliwych, wystarczy dosłownie 30 minut z parkingu. Dla osób ceniących sobie dłuższe szlakowe wojaże, można całkiem łatwo wykreślić pętlę przez Turbacz. Z pewnością będziemy tutaj wracać często, do czego i Was namawiamy! Bo brakowało takiego miejsca w tej części Gorców 😉

koliba schronisko na lapsowej polanie w gorcach
koliba schronisko na lapsowej polanie w gorcach (17)
koliba na łapsowej polanie

Krokusy i Przebiśniegi

Nic tak nie zwiastuje szybko zbliżającej się wiosny jak krokusy. Często same w sobie są celem naszych wędrówek. Co prawda, w Gorcach nie ma ich tak dużo, jak w Dolinie Chochołowskiej, ale jest za to spokojnie. Możemy je znaleźć przy Turbaczu (np. okolice Przełęczy Długiej czy Czoła Turbacza), przy Bulandowej Kapliczce, Polanie Stawieniec czy Polanie Podskały. Natomiast na pola przebiśniegów natknęliśmy się przy Bazie Namiotowej na Lubaniu.

Krokusy Gorce
Krokusy Gorce

Gorczański Klimat

Czasami lubimy po prostu zaglądnąć do GOCHy lub do innych gorczańskich chat.  Zwyczajnie posiedzieć, pośpiewać, czy wynieść kanapę na polanę, cieszyć się ulotnymi chwilami oraz widokami, które są tu cudowne 🙂

gorce trasy
gorce góry
gorce góry

Gorce – Dłuższe Wycieczki

Ze względu na rozległość oraz ukształtowanie gór, w Gorcach trudno o skomponowanie kilkudniowych trekkingów. Dlatego ciekawym pomysłem będzie połączenie wyjazdu choćby z nieodległymi Pienianami! Gdyby jednak ktoś zdecydował się spędzić swój czas wyłącznie na gorczańskich halach, wówczas oprócz wspomnianych wcześniej tras zamykających się w jednym dniu, moglibyśmy zasugerować kilka opcji wycieczek dwudniowych:

– Lubomierz Rzeki – Kudłoń – Turbacz (nocleg) – kapliczka Bulandowa – Gorc – Lubomierz Rzeki. Plusem takiej pętli jest wyjście i powrót praktycznie w to samo miejsce.
– Obidowa (Kułakowy Wierch) – Turbacz (nocleg) – Kiczora – Huba
– Przełęcz Snozka – Lubań – Gorc (nocleg, namiot) – szlak przez Ochotnicę – Turbacz – Kowaniec

Natomiast mając do zagospodarowania trzy dni, śmiało możemy wybrać się na fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego, od Rabki, aż po Krościenko. Jest to dość długa i forsowna trasa, którą trzeba liczyć na prawie 15 godzin. Pierwszy dzień z Rabki na Turbacz (5h 30 min). Drugi dzień to dość leniwa i krótka trasa do Stacji Turystycznej Studzionki (3h 20 min) albo prawie 7-godzinny spacer na Lubań. Tutaj można przenocować w Bazie Namiotowej, w której istnieje opcja wypożyczenia namiotu. Dzień trzeci to zejście do Krościenka. Ze Studzionek jest 6 godzin, z Lubania 2h 35 min.

góry gorce

Podsumowując, w Gorcach jest wiele szlaków oraz ścieżek edukacyjnych, które pozwalają tworzyć mniejsze lub większe pętle. Park dba, aby na wielu polanach nie następowała sukcesja lasów, dzięki czemu szlaki przemierza się szybko i ciekawie. Każdy będzie w stanie skomponować tu coś ciekawego dla siebie. Pewną alternatywą dla noclegów pod strzechą, jest opcja namiotu. Pamiętajmy jednak, że na terenie GPN nie możemy spać na dziko. Jedynym minusem Gorców, który dostrzegamy, to bardzo kiepska komunikacja autobusowa do Ochotnicy. A jeżeli zawitaliście w okolicę to zapraszamy również w Pieniny.

koliba schronisko na lapsowej polanie w gorcach (22)

Gorce Przydatne Informacje

Planując nasze wycieczki w domu korzystaliśmy z następujących map on-line: Mapa Turystyczna oraz mapy.cz

Gorce Schroniska

Schronisko na Turbaczu
Schronisko Stare Wierchy
Klimatyczna Gorczańska GOCHA
Schronisko Maciejowa
Schronisko na Skałce
Koliba na Łapsowej Polanie

Gorce Bazy Namiotowe

Baza Namiotowa Gorc – W tym roku sezon będzie trwał od 3.07. przez dwa miesiące. Podobnie jak pod Lubaniem, do dyspozycji są koce, materace piankowe oraz 2-5 osobowe namioty, których jest tutaj kilkanaściekliknij po więcej

Baza namiotowa Lubań – Baza jest czynna okresowo, w okresie letnim, przeważnie od ostatnich dni czerwca, aż do końca sierpnia. Znajdziecie tutaj 45 miejsc noclegowych w małych 2-4 osobowych namiotach, które stoją na drewnianych podestach. Dodatkowo można wypożyczyć śpiwory oraz koce, a od spodu chronią materace piankowe – kliknij po więcej

góry gorce
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 6   Average: 5/5]

3 komentarze

  1. Trochę nie doceniane są Gorce, chociaż bardzo urokliwe, dodatkowym plusem mniejsza ilość turytów niz np. w Pieninach. Pozdrawiam

    • i teraz nam nieco wstyd, bo na Turbaczu ostatni raz byliśmy ponad 1,5 roku temu :O Musimy zdecydowanie nadrobić 🙂

Write A Comment