Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Pieniny – Najpiękniejsze Szlaki

Pieniny to niewielkie pasmo, w okolicach Szczawnicy, które przyciąga magią i pastelową urodą. Spędziliśmy w w nich wiele dni i nocy, przemierzając góry z plecakiem i namiotem. Przez wielu uznawane za najpiękniejsze góry w Polsce. I ciężko z nimi się nie zgodzić. Przygotowaliśmy bardzo prywatną i zarazem bardzo osobistą listę najpiękniejszych szlaków. Wybraliśmy łącznie 9 szlaków, które nas urzekły, którymi często chodzimy i do których wracamy, bo gór nam mało 😉

Pieniny

1. Sokolica – cudowne wschody Słońca

Czas: od 60 do 90 min; Dystans: 3,2 km; Przewyższenie: 376 m; Trasa na mapie: tutaj

Według szlakowskazu, z centrum Krościenka mamy do przejścia 3,4 km w około 1,5 godziny. Czas ten można znacząco skrócić, parkując samochód na ul. Św. Kingi. Tuż przed wejściem do Pienińskiego Parku Narodowego. Stąd pozostaje jedynie godzina drogi na szczyt. Prawie całą różnicę wysokości pokonujemy na ostatnim kilometrze.

Warto być odrobinę wcześniej przed wschodem, ponieważ na  szczycie bywa ciasno. Wielokrotnie spotykaliśmy tutaj kursantów z różnych szkół fotograficznych. Nie ma się czemu dziwić. Tutejsza panorama z reliktową sosną zwyczajną to chyba najwspanialszy symbol Pienin! Mając szczęście, razem ze wschodem Słońca i Tatrami, będziemy mogli podziwiać morze chmur. Podniesieni na duchu cudownym wschodem Słońca, mając cały dzień przed sobą, możemy wybrać się w dalszy spacer. Do wyboru mamy dwie opcje – trasa Sokolą Percią lub spacer w przeciwną stronę – niebieskim szlakiem w stronę Dunajca, w kierunku przeprawy flisackiej i dalej Drogą Pienińską 🙂 Przeprawa jest czynna od połowy kwietnia do końca października. Więcej szczegółów znajdziecie klikając w poniższy link.

Aktualizacja: Dziś, nieco uszkodzona i ogołocona, ale wciąż urocza. Sosenka została sponiewierana podczas akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca, we wrześniu 2018. Niestety, po zbadaniu przez specjalistów od chirurgii drzew oraz uprawy bonsai, została podjęta decyzja o usunięciu odłamanej gałęzi.

pieniny szlaki
Pieniny
Sokolica pieniny szlaki
Pieniny
pieniny szlaki

2. Droga Pienińska: Szczawnica – Czerwony Klasztor

Czas:  3h 23 min w jedną stronę; Dystans: 9,4 km; Przewyższenie: 586 m; Trasa na mapie: tutaj

Trasa transgraniczna pomiędzy Szczawnicą i Czerwonym Klasztorem na Słowacji. Brzmi dobrze, a z każdym krokiem jest tylko lepiej. Spacer zaczynamy w Szczawnicy Niżnej, poruszamy się lewym brzegiem Dunajca. Szlak wiedzie wśród wysokich ścian, doliną wypełnioną szumem wody Dunajca. Rzeka niesamowicie meandruje, a spacer wiedzie szeroką asfaltową alejką, bez większych przewyższeń. Aby go nieco uatrakcyjnić, możecie odbić w stronę słowackiej wioski Leśnica (1,5 km), do której prowadzi asfaltowa ścieżka, przechodząca wzdłuż cudnych Skał Bystrzyka. A tam przycupnąć w którejś knajpce na coś chłodniejszego.

Zadziwiające, ale Przełomem Dunajca, jest przez wielu niedoceniany, a przecież posiada niezwykle magiczną moc, która szczególnie aktywuje się jesienią, wraz z tysiącem ciepłych kolorów! Chętnie wtedy wracamy, maszerując dzielnie przez prawie 3 godziny do Czerwonego Klasztoru, gdzie wejście kosztuje 3 €.  Obecnie istnieje możliwość wypożyczenia roweru i przejechania całej trasy na dwóch kółkach. Szybciej i przyjemniej 🙂

Czerwony Klasztor
Pieniny
sokolica
Czerwony Klasztor
Czerwony Klasztor

3. Wąwóz Homole oraz Wysoka

Czas:  2h 03 min; Dystans: 3,6 km; Przewyższenie: 607 m; Trasa na mapie: tutaj

Jest to trasa, którą dokładniej opisaliśmy w naszym poście o Pienińskim Klasyku. Spacer na najwyższy szczyt Pienin zaczynamy Jaworkach, gdzie w pierwszej kolejności przyjdzie nam wkroczyć pomiędzy ciasne ściany Wąwozu Homole. Kierujemy się za zielonymi znacznikami, spotkamy wiele mostków, schodków oraz poręczy. Niestety, mamy wrażenie, że od kiedy drewniane ułatwienia zostały zamienione na rzecz metalowych, wąwóz stracił nieco na swoim uroku. Po 30 minutach docieramy do Kamiennych Ksiąg, a chwile dalej musimy podjąć ostateczną decyzję, czy wracamy do Jaworek wygodną ścieżką, czy też kontynuujemy spacer w stronę Wysokiej.

Jeżeli zdecydujemy się na wariant drugi, wówczas największe trudy wycieczki będą jeszcze przed nami. Czeka nas prawie 400 metrów przewyższenia. Po drodze mijamy Bazę Namiotową Pod Wysoką, a docierając do granicy lasu zmieniamy szlak na niebieski. Stąd już raptem 20 min na szczyt. Połowę tego czasu skonsumujemy na dotarcie na grań, a drugie 10 minut na ślepą szlakową odnogę w lewo (czarny szlak). Na szczycie powinniśmy się pojawić po 2 godzinach od momentu rozpoczęcia wycieczki. Czeka tu na nas niewielka galeria widokowa ubezpieczona metalowymi poręczami.

Pienin
Pieniny
Male Pieniny - Homole Szczawnica
Pieniny
Wąwóz Homole
Pieniny
Pieniny wysoka

4. Trzy Korony – Sokolica: Sokola Perć

Czas:  2h; Dystans: 5,5 km; Przewyższenie: 319 m; Trasa na mapie: tutaj

Jeżeli jesteście na Trzech Koronach to kierunek dalszej wędrówki może być tylko jeden – Sokolica! i to w dodatku przez Sokolą Perć! Można by rzec, że tylko dla śmiałków. Choć tak naprawdę, nie jest tutaj tak niebezpiecznie i trudno, jak na tatrzańskiej kuzynce – Orlej Perci. Przejście całości trasy zajmie dwie godziny i należy do Głównego Szlaku Pienińskiego. Wiedzie od Bajków Groń na Sokolicę, skalistym grzbietem, kończąc przy sosence. Niektóre fragmenty są eksponowane, o niewielkiej trudności. Szczyt Czerteża (774 m), podobnie jak Sokolicy, ubezpieczają metalowe poręcze. Widoki przepiękne – Przełom Dunajca, Pieniny Właściwe, Małe Pieniny oraz Tatry.

Pienin
Trzy Korony
Trzy Korony
Pienin
Pienin

5. Przełęcz Limierz – Leśnica – Wysoki Wierch

Czas:  3h 41 min; Dystans: 9,2 km; Przewyższenie: 550 m; Trasa na mapie: tutaj

Spokojny szlak, niezmiernie rzadko uczęszczany przez turystów, gdzie przy odrobinie szczęścia na leśnych ścieżkach nie spotkamy żywej duszy ! Od brzegów Dunajca szlak wspina się, osiągając przełęcz, po pokonaniu 239 m przewyższenia. Możemy dzięki temu oglądać Trzy Korony z ciekawej perspektywy. Obserwacjom sprzyja również fakt, że spacerujemy w dużej mierze niezalesionymi fragmentami. Śmiało możemy polecić tą trasę jako alternatywę powrotu z Czerwonego Klasztoru. Jeśli zdecydujecie się na taką opcję, wówczas docierając do wioski Leśnica, musicie skręcić w lewo i podążać za asfaltem, gdzie po 30 minutach w towarzystwie Skał Bystrzyka dotrzecie nad brzegi Dunajca. Natomiast my, z całego serca namawiamy Was do obrania przeciwnego kierunku! Może początkowo nie wynagrodzi on podjętej decyzji, może na początku nie będziecie zachwyceni, ale poczekajcie, aż dotrzecie po trzech kwadransach na Przełęcz pod Tokarnią (Lesnické sedlo). Tutaj trzeba odbić za żółtymi szlakówkami w lewo. Żółty szlak kieruje do Polski, na Wysoki Wierch. Będziecie zachwyceni! Przyjemnym miejscem na nocleg jest nieodległe Schronisko pod Durbaszką.
Pienin
pieniny szlaki
pieniny szlaki
pieniny szlaki
pieniny szlaki
pieniny szlaki
pieniny szlaki

6. Szczawnica – Palenica – Szafranówka – Leśnica – Szczawnica

Czas:  3h 36 min; Dystans: 9,7 km; Przewyższenie: 613 m; Trasa na mapie: tutaj   

Pętla z cudownymi widokami, która daje nam możliwość podziwiania gór z wysoka, jak i z dna doliny. Całość trasy, która startuje przy kolejce na Palenicę i wraca pod nią, zajmuje około 3 godziny. Do pokonania mamy odrobinę ponad 9 km. Na Palenicę możemy wyjechać kolejką, co znacznie zmniejszy trudy wycieczki, ponieważ dzięki takiemu zabiegowi pokonamy praktycznie jedyną poważną różnicę wysokości. Jest to również ciekawa alternatywa dla osób, które chcą  pospacerować, a nie mają zbyt dużo czasu. Wracamy śliczną trasą wzdłuż Skał Bystrzyka, a następnie fragmentem Przełomu Dunajca.

Pienin
pieniny szlaki
pieniny szlaki
Pieniny
pieniny szlaki

7. Wąwóz Szopczański – Trzy Korony – Schronisko

Czas:  2h 48 min; Dystans: 6,1 km; Przewyższenie: 663 m; Trasa na mapie: tutaj

Większość osób wybierających się na Trzy Korony, startuje z Krościenka nad Dunajcem. My z kolei zdecydowanie bardziej lubimy rozpoczynać wycieczkę w Sromowcach Niżnych i przez Wąwóz Szopczański dotrzeć na Przełęcz Chwała Bogu (Szopka) i dalej już na sam szczyt, na Okrąglice! Szczególnie pięknie bywa tutaj jesienią. A teraz spójrzcie na mapę, rozpoczynając trasę pod schroniskiem, można bardzo ładnie, szybko i sprawnie zrobić mała pętelkę. Choć niestety ze względu na słabą komunikację, raczej odradzamy tę trasę osobom podróżującym komunikacją publiczną. Aby dowiedzieć się o szlaku

Pienin
Trzy Korony
Trzy Korony

8. Biała Woda – Przełęcz Rozdziela – Wysoka

Czas:  5h 02 min; Dystans: 12,3 km; Przewyższenie: 1310 m; Trasa na mapie: tutaj

Prawdziwy killer, jeśli spojrzymy na przewyższenie 🙂 Co prawda widoki są tu odrobinę mniej spektakularne, ale za to znajdziemy się w „najdzikszym” fragmencie Pienin. Jest tu pusto, przyjemnie, a po drodze można odpocząć na Przełęczy Rozdziela, spoglądając na przyjemną panoramę Pienin. Co ciekawe, jeśli chcielibyśmy zrobić pętle, rozpoczynając spacer z Jaworek, to w którą stronę nie podążymy, to na końcu czas przejścia i tak wyniesie ok 5h 🙂 Wartym odnotowania jest również spacer przez Rezerwat Przyrody Biała Woda. Polecamy. 

Pienin
pieniny szlaki
pieniny szlaki
pieniny szlaki
pieniny szlaki

9. Małe Pieniny Szlak Grzbietowy

Czas: 2h 52 min; Dystans: 9,2 km; Przewyższenie: 410 m; Trasa na mapie: tutaj

Istna perełka! Można śmiało przyjąć, że szlak z Wysokiej do Szczawnicy jest naturalną kontynuacja poprzednich dwóch propozycji. Szlak został dokładnie opisany w osobnym wpisie. W zasadzie nie jest istotne jaką porę roku mamy, zawsze jest tu pięknie! A najcudniej zaczyna się robić w okolicy Durbaszki. Dlatego, jeśli już spacerowaliście Wąwozem Homole nie raz i nie macie w planach Korony Gór Polski, wówczas można pokusić się, aby dotrzeć do Schroniska pod Durbaszką, nieoszlakowaną, choć niemniej piękną szutrową drogą. Zaczyna się ona tuż przed parkingiem Wąwozu Homole, i jest okraszona dużą drewnianą tablicą informacyjną. Po około 40 minutach niezbyt stromego spaceru meldujemy się na miejscu. Można przysiąść, można coś zjeść, można pogłaskać kota w oczekiwaniu na kolejną część spaceru.

A dalsza droga jest niebywałą frajdą. Co prawda, najpierw trzeba poświęcić kilka minut na dotarcie do grzbietu, ale później szlak prowadzący w stronę Palenicy, wiedzie głownie niezalesionymi, cudnie widokowymi ścieżkami. Pamiętajcie tylko, aby nie dać się zwieść i dać wiary podszeptom, aby nie wchodzić na Wysoki Wierch. Co prawda można go obejść dołem, ale z całego serca odradzamy! Kilka chwil i naszym oczom ukazuje się przepiękna panorama na Tatry Słowackie, Pieniny oraz Pasmo Radziejowej. Polecamy to miejsce, szczególnie na zachody i wschody Słońca :). Trasa z Durbaszki na Palenicę powinna zająć nie więcej niż 2 godziny. Do przejścia jest 6,2 km.

Pienin
pieniny szlaki
pieniny szlaki
pieniny szlaki
pieniny szlaki
pieniny szlaki
pieniny szlaki

Pieniny – dłuższe wycieczki

Sporą część naszych ulubionych szlaków łączymy tworząc krótsze i dłuższe trasy, niczym puzzle. Osobiście możemy polecić kilka mniej oczywistych wariantów, które wymagają przynajmniej siedmiu godzin spaceru. Lecz trudy i zmęczenie są niwelowane przez widoki! Zatem, zapraszamy w Pieniny!

 • Na początek, chcielibyśmy zaproponować jedną z niewielu pętli, które możemy tutaj złożyć! Zaczynamy i kończymy wycieczkę w Sromowcach Niżnych. Łączny czas marszu to 7h i 10 min. Czeka nas wiele metrów podejścia. Proponujemy największe trudności na początek! Zatem maszerujemy najpierw koło Schroniska Trzy Korony, a następnie ostro w górę! Przez dwa szczyty – symbole Pienin! Trzy Korony oraz Sokolicę! Następnie zbiegamy szybko w dół, przeprawiamy się na drugi brzeg Dunajca i spokojnie wracamy wzdłuż szumiącej rzeki w stronę Czerwonego Klasztoru. Trasę możecie prześledzić na poniższych schemacie

a może wschód Słońca?

 • Pieniny – niezapomniany wschód i zachód Słońca i to jednego dnia? TAK! Zaczynamy w Krościeńku, gdzie po nieco ponad godzinie meldujemy się na szczycie Sokolicy i witamy nowy dzień w towarzystwie skarłowaciałej sosenki! Chwilę później czeka nas przeprawa flisacka na drugi brzeg Dunajca. Sprawdźcie przed wyruszeniem, od której godziny Pan Flisak pracuje. Następnie, przez prawie dwie godziny spacerujemy spokojnie, brzegiem rzeki. Nawet latem, o wczesnej porze, nie jest tu gorąco, ani tłoczno. W Hutach odbijamy w lewo na żółty szlak. Pamiętajcie tylko, że w Leśnicy można śmiało skrócić trasę o godzinę podążając wzdłuż drogi asfaltowej na Przełęcz pod Tokarnią. Dzień kończymy zachodem Słońca z Wysokiego Wierchu. To chyba najpiękniejszy szczyt w całych Pieninach! Można tutaj dłużej poleniuchować, jest sielsko, a widoki są przednie! Na nocleg zapraszamy do Schroniska pod Durbaszką, a trasę można prześledzić tutaj
 • Największy szlagier i klasyk Pienin! Odrobinę krótsza trasa aniżeli dwie wcześniejsze, trwająca “raptem” 6h. Zaczynamy w Jaworkach, by przez Wąwóz Homole, dotrzeć na najwyższy szczyt Pienin, na Wysoką. Później już rozpieszczani widokami maszerujemy grzbietem. Proszę zwrócić uwagę na alternatywne zakończenie spaceru. Na Szafranówce skręcamy w lewo, dzięki czemu spacer trwa odrobinę dłużej, a my maszerujemy wzdłuż pięknych Skał Bystrzyka. Cudownie, po stokroć!

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

pieniny szlaki
pieniny szlaki
Czerwony Klasztor
pieniny szlaki

Pieniny – informacje praktyczne

Planując nasze wycieczki w domu korzystaliśmy z następujących map on-line:

Pieniny Schroniska

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 15   Average: 5/5]

27 komentarzy

 1. Adam z Łodzi Reply

  Poprawka: Wąwóz Szopczański, a nie Sopczański, bo to od Przełęczy Szopka, na którą wąwóz wyprowadza. Całość interesująca.

 2. …i człowiek ma zaraz uśmiech na twarzy! Piękne góry nasze-piękne! 🙂

 3. Już zaczynam rozumieć skąd na tym szlaku tak mało ludzi 🙂 a chodzi o szlak Szczawnica – Bereśnik – Zaskalnik. Jego cechą jest to, że nie ma oznaczeń na szlaku 😉 a jajecznica w schronisku jest doskonała :).

  • Ogólnie w okolicy Szczawnicy tłumy to tylko na Trzy Korony, Palenicy ( kolejka linowa :-)), Homole i Biała Woda, pozostałe szlaki nawet i w środku sezonu są znacznie m,niej uczęszczane.

 4. Czerwony Klasztor – Sedlo Cerla – Vyhliadka – Sedlo Targov – Leśnica.

  Piękny szlak w słowackiej części Pienin.

 5. Mały update: do za Wstęp do Wąwozu Homole nie jest pobierana już opłata 🙂

 6. Waszym zdaniem jest możliwe przejść trasę 3,4 i 6 z trzy latkiem? Jak oceniacie stopień trudności tych szlaków? W zeszłym roku przeszliśmy dolinę Kościelisko do jaskiń, niestety przepedzila Nas burza na horyzoncie. I następny dzień odwiedziliśmy dolinę chocholowska z finiszem pod schroniskiem, Mały podróżował sporo w wózku, wiecej na plecach i trochę sam. W tym roku wolelibyśmy zrezygnować z wózka. Czy wędrówki po tych szlakach nie będą zbyt dużym obciążeniem dla Niego. Jak wyglądaja szlaki?

  • Hej, przepraszamy za poślizg z odpowiedzią! Powyższe szlaki nie są problematyczne, zwykłe turystyczne, wydaje nam się, że najwięcej będzie zależało od nastroju dziecka. A to już dla nas zagadka, bo póki co nie mamy doświadczenia z trzylatkami 😉

 7. Dzięki! O atmosferę zadbamy my i przygoda, jaka niewątpliwie będzie na szlaku. I jeszcze dzięki za podsuniecie fajnego pomysłu na wyjazd.

  • i jak, udało się z trzylatkiem? Pytam, bo lada dzień (w niedzielę) z czterolatką się wybieramy 🙂

   • Jeszcze jesteśmy przed urlopami. Opowiedz Nam o Waszych wrażeniach po przejściu szlaków. Pozdrawiam

 8. Szczepan Soboń Reply

  Hey!
  Skorzystałem (17 września 2018) z Państwa propozycji na wycieczkę po Pieninach, tj. pierwsza propozycja dłuższej wycieczki po Pieninach (7.10h).
  Bardzo przydatny artykuł, jeśli ktoś tak jak ja nie za bardzo wiedział, czy pamiętał – z czym się je Pieniny…
  Pozdrawiam i życzę wytrwałości w prowadzeniu bloga!

  • bardzo nam miło i cieszymy się szczególnie z takich komentarzy zwrotnych. Bardzo nas motywują do pisania i poprawiania wpisów 🙂 Do zobaczenia na szlaku!

 9. Szczepan Soboń Reply

  AHA… Tydzień później przeszedłem również sugerowany przez Państwa Pieniński Klasyk! Tak często nadużywane przez Nas słowo ‘piękno’, właśnie w takich miejscach powinno być odmieniane przez wszystkie przypadki…
  Pięknie dziękuję za podpowiedz!

 10. Świetne opisy tras ze zdjęciami, pozwoliły mi zdecydować się na wybranie się do Szczawnicy 😉

 11. Chciałabym latem wybrać się z 7-letnią wnuczką w Pieniny. Gdzie najlepiej zatrzymać się, aby ruszać na piękne, pienińskie szlaki? Krościenko, Szczawnica, czy może gdzie indziej?

  • Sami zdecydowalibyśmy się na Szczawnicę. Jest bardziej w centrum pienińskich cudowności – bliżej będzie do Wąwozu Homole, na drogę Pienińską czy na Palenicę 🙂 Sokolica jest tak samo osiągalna z Kroscienka jak i ze Szczawnicy (choć trzeba pamiętać o godzinach w jakich flisak przewozi turystów przez Dunajec:) ). I trzeba przyznać, że Szczawnica ma nieco więcej do zaoferowania z rzeczy pozagórskich (sklepy, ścieżki, restauracje itp)

 12. Witam Czy może mi ktoś podpowiedzieć jaki szlak taki dla 10 latka.
  Dla ułatwienia podpowiem że w tym roku dał radę ze Sztdnicy dojść do Łebski Szczyt , Śnieżne kotły , schodził cała trasę ze szrenice do Szklarskiej.
  schodził że śnieżki ale też wspioł się ba nią od kopy.
  Zaliczył samotnie i schodzi czerwonym szlakiem przez dolinę pąsawy.
  Może nie jest to takie wielki wyczyn ale może coś podpiwievie gdzie co i jak.
  mamy w planie wyjechać w sierpniu

  • 10 latek z takim doświadczeniem i kondycją powinien dać radę na większości opisanych tutaj szlaków 🙂

 13. Witam.
  Świetnie prowadzony blog. Korzystam z Państwa podpowiedzi. Pieniny już troszkę schodziłam, Bieszczady także a teraz pora na Tatry. Właśnie przeczytałam o “wyprawie” do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Prawie wszystko wiem. “Prawie” bo “wszystko” będę mogła powiedzieć gdy zrobię “pętelkę”. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Write A Comment