Pienińskie Cuda na Sokolicy

– Wejście na Sokolicę w sezonie jest płatne
– Na Sokolicy rośnie słynna pienińska sosna
– Przeprawa przez Dunajec jest możliwa w okresie od 15 kwietnia do 31 października

Sokolica jest jednym najbardziej rozpoznawalnych pienińskich szczytów a do tego miejscem z którego roztacza się przepyszna panorama. I to zarazem wertykalnej jak i w horyzontalnej perspektywie. Widok okraszony jest obecnością słynnej sosenki, która pomimo przeciwności losu, wciąż trwa i przyciąga kolejne rzesze turystów. Niegdyś w jej sąsiedztwie gniazdowały sokoły i stad nazwa szczytu, który od dawien dawna była celem pieszych wędrówek.

sokolica
Sokolica widziana z Sokolej Perci

Z końcem XIX wieku w prasie pisano “Tylko osoby silne, umiejące dobrze chodzić po górach wdzierają się na Sokolicę”. I ciężko orzec skąd prezentuje się najokazalej – z Sokolej Perci, czyli szlaku łączącego Sokolicę z Trzema Koronami czy też z Drogi Pienińskiej, gdy turyści spacerując na wysokości fal Dunajca z uśmiechem na twarzy komplementują jej urok. Który obraz piękniejszy, sami możecie ocenić, spoglądając na dwa pierwsze zdjęcia.

pieniny szczyty - sokolica
Sokolica widziana z Drogi Pienińskiej

Sokolica ze Szczawnicy do Krościenka

Czas: 2h, dystans: 5,5 km, przewyższenie: 402 m

Jednym z ciekawszych wariantów dotarcia na szczyt, jest spacer prosto ze Szczawnicy. Szlak krótki, acz chwilami wydzierający stromo do góry. Pamiętajcie jedynie, że nie jest to opcja dostępna całorocznie ani całodobowo. Wszystko jest uzależnione od Pana flisaka, który kursuje pomiędzy brzegami Dunajca, a szczegóły znajdziecie nieco poniżej. Gdy przeprawa nie funkcjonuje, na szczyt można wybrać się choćby z sąsiedniego Krościenka, które na potrzeby dzisiejszej wycieczki stało się metą trasy. Ps Pieniny to nie tylko Sokolica, dlatego polecamy również wpis o najpiękniejszych szlakach Pienin. A jeśli interesuje Was Sokolica i Trzy Korony w jeden dzień to znajdziecie u nas nieco praktycznych informacji.

Gdzie Zaparkować Idąc na Sokolicę?

W Szczawnicy, gdzie łączy się Grajcarek z Dunajcem i gdzie większość flisaków kończy swoją podróż przez Pieniński Przełom, rozpoczyna się szlak na Sokolicę. Samochód możecie zostawić na sporym parkingu nieopodal. Gdy będziecie jechać od Krościenka najpierw ujrzycie na rzece wielki głaz, a na głazie pozdrawiającego Was górala. Tutaj należy skręcić w prawo i po lewej stronie ujrzycie spory parking. Skała na której stoi góral to słynna Kotuńka. Gdy zaparkujecie samochód, trzeba tylko przejść przez most nad Grajcarkiem, minąć niewielki kompleks gastronomiczny i już dojrzycie czerwone szlakówki.

Czerwony Klaszto

Szlak na Sokolicę ze Szczawnicy

Czas na szczyt: 1h, dystans: 2 km, przewyższenie: 334m

Początkowo trzymajcie się szerokiej spacerowej ścieżki biegnącej wzdłuż Dunajca. Szlak koloru czerwonego pojawia się bardzo szybko. Nieopodal końcowego przystanku przystani flisackiej, na rzece jest niewielka wysepka, która oddziela spacerujących od głównego nurtu Dunajca. To Cypel, na który wiedzie drewniany mostek i na środku którego został usypany wielki ptak. Nie jesteśmy ornitologami, ale zgadujemy, że jest to paw.

Sokolica Dunajec
Przeprawa przez Dunajec odbywa się na takich łódkach

Przeprawa przez Dunajec

Następnie należy minąć odbicie do schroniska Orlica i dopiero wtedy szlak powoli dociera do Pawilonu Pienińskiego Parku Narodowego. Tuż przed nim, odnajdziecie Grotę Zyblikiewicza. Nazwa została nadana ku pamięci Mikołaja Zyblikiewicza, orędownika Szczawnicy. Wcześniej schron nazywano Piecem Majki lub Grotą Cygańską,

ponieważ często obozowali w niej cyganie. Obecnie, imponujący okap, wysoki na 13,5 metra, często daje ratunek turystom podczas ulewy. W skalnej ścianie wmurowano  tabliczkę która wskazuje poziom wody na Dunajcu podczas powodzi z roku 1934. Ćwierć kilometra dalej, przy wybitnej turni, zwanej Białą Skałą znajduje się przystań flisacka Nowy Przewóz. Tego miejsca szukaliście 🙂 Po prawej stronie znajdziecie informacje w jakich godzinach Pan Flisak przewozi turystów.

UWAGA Flisak pracuje od 15 kwietnia do końca października. W okresie wakacyjnym kursy odbywają się w godzinach od 8 do 20, a w pozostałych miesiącach kursy popołudniowe są skrócone. Nawet do godziny 17stej w październiku. Sama przeprawa trawa około 7 minut. Powyższe informacje najlepiej zweryfikować jeszcze przed wycieczką na poniższej stronie. Dorośli 3 pln, a dzieci 1,5 pln.

sokolica szlak

Po przeprawie, szlak już koloru niebieskiego wystrzeliwuje z przystani prosto do góry. Nie jest okrutnie stromo, ale z pewnością nogi zapieką. Ścieżka na Sokolicę praktycznie przez 40 minut widzie teraz lasem, choć pojawią się dwie łąki i przyjemny widok na Szczawnicę. Wyżej gdy zrobi się stromiej, a ścieżka zacznie wywijać zakosy pracownicy Parku zainstalowali poręcze. Dotarcie na szczyt ze Szczawnicy zajmuje niespiesznie około godziny drogi. Pod samym szczytem w sezonie od 20 Kwietnia do 31 Października pobierana jest opłata. Bilet normalny kosztuje 6 pln, natomiast ulogwy 3 pln. Warto pamiętać, że na tym samym bilecie tego samego dnia możecie wejść również na galeryjkę na Trzech Koronach (2h dalej). Od punktu opłaty na szczyt Sokolicy jeszcze 7 minut wspinaczki. Na Sokolicy zamontowano barierkę, za którą ostro w dół urywa się zbocze, a 300 metrów w dole suną leniwie flisackie tratwy, którym od wiek wieków przygląda się słynna sosenka.

sokolica szlak
sokolica trasa
sokolica szlak
sokolica trasa
sokolica widoki
sokolica widoki
sokolica panorama

Sosna na Sokolicy

Jedno z najsłynniejszych drzew w Polsce, które jest celem niezliczonych wypraw fotografów i pasjonatów cudnych widoków. Jest to sosna zwyczajna w ekotypie sosny reliktowej. Liczy sobie bez mała pół tysiąca lat. Sporo 🙂 Ile dokładnie, tego jednak nie wiadomo, ponieważ naukowcy z obawy przed uszkodzeniem drzewka woleli nie ryzykować dokładnych pomiarów. Jednak powiada się, ze jej praprapra pra dziad widział tutejsze lodowce. Jest najsłynniejszą acz nie jedyną sosenką reliktową na szczycie Sokolicy. Poniżej szczytu rośnie jej kilkanaście sióstr. Niestety z początkiem września roku 2018 podczas akcji ratunkowej, gdzie wykorzystywany był śmigłowiec, podmuch wirnika nośnego doprowadził do odłamania korony a pień został rozszczepiony. Gałąź wisiała jedynie na małym kawałku łyka i podjęto niełatwą decyzję o amputacji.

sokolica sosna
Sokolica sosna

Sama rana została zabezpieczona przez specjalistów środkami grzybobójczymi, jednak medycy wciąż nie są pewni, czy drzewko w niedalekiej przyszłości nie obumrze. Do feralnego dnia sosenka osiągnęła około 3 metrów wysokości, przypominając nieco japońskie drzewka bonzai. Panorama z Sokolicy jest imponująca! Widać Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie oraz choćby Tatry Wysokie. Warto również spojrzeć w dół, na fragment Przełomu Dunajca. Spływ Pienińskim Przełomem stał się atrakcją turystyczną około 1840 r i wciąż bije rekordy popularności.

sokolica sosna
sosna na sokolicy
sosna na sokolicy po wypadku

Zejście z Sokolicy do Krościenka

Z Sokolicy należy cofnąć się do punktu poboru opłat i wybrać dalszy wariant wycieczki. Powrót do Szczawnicy można rozegrać na trzy sposoby: Wariant 1 – wrócić po swoich śladach, co powinno zająć Wam 30 min. Wariant 2 jest opcją całodniową i prowadzi Sokolą Percią na 3 Korony. Następnie należy zejść do Sromowców, przejść przez most nad Dunajcem i powrócić Przełomem Dunajca do Szczawnicy 6h. Warto wspomnieć, że w Sromowcach można wypożyczyć rower i oddać go w Szczawnicy, skracając sobie tym bardzo czasowo drogę. Wariant 3 – można zejść bezpośrednio do Krościenka, co powinno zająć Wam około 1h i następnie wybrać się na lody. Z Krościenka wrócić do Szczawnicy autobusem. Natomiast Sokolica z Krościenka jest osiągalna po 90 minutach, a zejście do Szczawnicy zajmie Wam ok 30 minut plus przeprawa przez Dunajec.

sokolica trasa
Sokolica szlaki
Sokolica szlaki
sokolica szlak
zejscie z Sokolicy do kroscienka

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

9 komentarzy

  1. Dzięki Państwa stronie, którą wcześniej poznałam postanowiłam wybrać się z 7-letnią wnuczką w Pieniny. Już zarezerwowałam pobyt w lipcu w Szczawnicy. Tylko mam pytanie, czy 7-letnie dziecko da radę przejść opisaną tu trasę ze Szczawnicy do Krościenka?

    • co prawda nie znamy się na 7latkach ale nie jest to specjalnie męcząca trasa 🙂

  2. Można prosić o więcej informacji lub link do wypożyczalni rowerów w Sromowcach, gdzie wypożyczone rowery można oddać w Szczawnicy? Próbuję znaleźć informację, ale niestety nie potrafię.

    • skontaktuj się może z którąś wypożyczalnią w Szczawnicy i dopytaj się gdzie można wypożyczyć rower w Sromowcach, tak żeby u nich oddać. My jechaliśmy Szczawnica –> Sromowce i rower oddaliśmy w punkcie na ulicy Trzech Koron (tuż za mostem przez Dunajec)

      • Dziękuję za pomoc! Skorzystam z rady. Wchodziliśmy już z Wami na Śnieżkę i to była świetna decyzja 🙂 A teraz przed nami Trzy Korony i Sokolica

        • Pieniny są magiczne i wierzymy, że wrócicie tutaj jeszcze nie raz 🙂 Szczególnie polecamy spacer na Sokolicę/Trzy Korony i przełomem Dunajca jesienią 😉

  3. Super opisy szlaków, jesteśmy w Pieninach pierwszy raz i chodzimy według wskazań zająca – wszystko zgodnie z prawdą tylko ceny poszły do góry 🙂

Write A Comment