Szczyrk wyjątkowe miejsce w Beskidzie Śląskim

Szczyrk, który znajdziecie w województwie śląskim, nieopodal Bielsko-Białej, wciska się w dolinę potoku Żylica. Z jednej strony opadają tutaj stoki Skrzycznego, a z drugiej wznoszą się zbocza Klimczoka. Szczyrk to całoroczna miejscowość o charakterze turystyczno-wypoczynkowym. Latem, przybywają tutaj amatorzy pieszych wędrówek po uroczym Beskidzie Śląskim oraz rowerzyści, którzy gnają w dół na złamanie karku po  krętych trasach, a zimą amatorzy białego szaleństwa. Liczne wyciągi w Szczyrku oraz trasy zjazdowe są już znane w całym kraju. Obok Wisły, Ustronia oraz Bielska – Białej, to najważniejsze miasto Beskidu Śląskiego.

A jeżeli jesteś już jesteś w tej krainie, to zapraszamy również do wpisu o atrakcjach Wisły oraz propozycji szlaków po Beskidzie Śląskim. Z pewnością odnajdziecie tu coś dla siebie.

kozica wilk baner1

Jak dojechać do Szczyrku i gdzie zostawić samochód?

Szczyrk odnajdziecie w południowej części województwa śląskiego, kilkanaście kilometrów na południe od miasta Bielsko – Biała. Najwygodniej będzie dotrzeć do miejscowości oczywiście samochodem, szczególnie, że Szczyrk jest położony relatywnie blisko drogi ekspresowej S1, która pozwala szybko przemieszczać się po regionie. Z Katowic, gdzie S1 przecina autostrada A4, potrzeba nieco ponad godzinę drogi. W mieście odnajdziecie sporo parkingów. Śmiało możecie parkować chociażby wzdłuż ulicy Beskidzkiej. Są to bezpłatne miejsca postojowe, ale rozchodzą się bardzo szybko. Dlatego, też w centrum Szczyrku odnajdziecie kilka płatnych parkingów.

Jeśli podróżujecie komunikacją publiczną i nie odnajdziecie bezpośredniego połączenia do Szczyrku, to starajcie się dostać w pierwszej kolejności do Bielska – Białej. Skąd kursują autobusy oraz komunikacja prywatna do Szczyrku. Trzeba również pamiętać, że pociągi nie docierają do miasta. Dlatego i tutaj najwygodniej będzie wysiąść w Bielsku – Białej i przejść z dworca kolejowego na dworzec autobusowy, który położony jest po drugiej stronie ulicy.

Deptak Nad Żylicą
Deptak Nad Żylicą w Szczyrku

Ile czasu zarezerwować na zwiedzenie miasta?

Lista atrakcji w samym Szczyrku nie jest nazbyt imponująca. Jednak turyści przybywają tutaj głównie, aby spędzić swój urlop aktywnie. Czy też chodząc po górach Beskidu Śląskiego, czy też szalejąc na nartach. Dlatego każda dostępna jednostka urlopowa będzie w porządku. Miło będziecie wspominać zarówno weekendowy pobyt w mieście, jak również i cały tydzień. Szczególnie, że zaplecze w postaci noclegów oraz restauracji robi wrażenie.

szczyrk atrakcje

Krótki rys historyczny Szczyrku

Trudno powiedzieć, kiedy człowiek zaczął tutaj zakładać swoje domostwa, te dzieje skrywa mrok. Jednak pierwsze zapiski na temat osadnictwa sięgają XV wieku. A warto wspomnieć, że przybywali tutaj goście z odległych krain. Miało tutaj miejsce osadnictwo zarówno wołoskie, węgierskie, austriackie, czy też czeskie oraz słowackie. W celach podatkowych, w roku 1630, został dokonany pierwszy spis mieszkańców Szczyrku. Z czasem obok osadnictwa zaczęło się rozwijać pasterstwo oraz gospodarka drzewna. Wytwarzano tutaj chociażby sukno z runa owczego.

Złote czasy dla Szczyrku nastały po I Wojnie Światowej, gdy ruszyła branża turystyczna. Pierwsze miejsca noclegowe powstały w poaustriackich koszarach i lazaretach, a do wybuchu II Wojny Światowej zbudowano tutaj 10 pensjonatów. W górach zaczęły powstać pierwsze schrony turystyczne oraz schroniska, jak chociażby na Skrzycznem oraz położonym po drugiej stronie doliny Żylicy, Klimczoku.

W roku 1927 Szczyrk wchłonął w swoje granice sąsiedni Salmopol. I tak oto miejscowość stała się dwu wyznaniowa, ponieważ w Salmopolu większość mieszkańców była ewangelikami. Jednak dopiero w roku 1973 Szczyrk uzyskał prawa miejskie. Miasto należy do Euroregionu Beskidy, który powstały w roku 2000 na bazie porozumienia „Beskidy bez granic”. Była to inicjatywa lokalnych władz beskidzkich gmin na pograniczu polsko-słowacko-czeskim. Dziś jest to prężnie działające ośrodek wypoczynkowy, znany i ceniony w całym kraju.

Deptak Nad Żylicą w Szczyrku
Deptak Nad Żylicą w Szczyrku

Atrakcje w Szczyrku

Co ciekawe, Szczyrk jest położony na wysokości pomiędzy 470 a 1257 m n.p.m. Najwyższy punkt to jak część z Was się domyśla szczyt Skrzycznego, które znajduje się w granicach miasta. Zatem spacery po mieście mogą być nieco czasochłonne. Na końcu wpisu znajdziecie mapę Szczyrku wraz z naniesionymi atrakcjami. Turyści przybywają tu przez cały rok, dlatego na ulicach jest gwarno i ciasno. Zapraszamy na nasze zestawienie atrakcji miasta Szczyrk ?

1. Deptak Nad Żylicą – Ścieżka pieszo-rowerowa w Szczyrku

W centrum Szczyrku, tuż nad rzeką Żylicą, odnajdziecie miejski deptak. Jest to szeroka ścieżka pieszo – rowerowa, która służy mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym miasto, dosłownie przez cały rok. Latem korzystają z niej piesi oraz rowerzyści, natomiast zimą chętnie szusują narciarze biegowi. Dzięki Funduszom Unijnym, deptak został zmodernizowany i inwestycja powstała z pełną krasą.

Deptak rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta, wiedzie wzdłuż rzeki Żylica do placu w Centrum, a dalej do Amfiteatru „Skalite”, pod Skocznię „Skalite”, przez Centralny Ośrodek Sportu, aż do Buczkowic (wieś, na wschód od Szczyrku). Deptak nad Żylicą jest oświetlony, a przy ścieżce zaczynają powstawać restauracje oraz atrakcje dla dzieci. Przy skrzyżowaniu ulic: Myśliwskiej, Górskiej oraz Beskidzkiej odnajdziecie węzeł szlaków turystycznych.

Deptak Nad Żylicą w Szczyrku
Deptak Nad Żylicą w Szczyrku

2. „Plac św. Jakuba” w Centrum Szczyrku

W ścisłym centrum miasta Szczyrk, przy ulicy Dworcowej, pomiędzy ulicą Beskidzką, a Deptakiem nad Żylicą, mieści Plac św. Jakuba. Został on oddany w ręce mieszkańców oraz turystów wiosną roku 2012. Powstał na terenie byłego dworca autobusowego. Odnajdziecie tutaj nieco przestrzeni, ławeczki oraz fontannę. W sezonie, możecie być pewni że lista imprez kulturalno-rozrywkowych będzie długa.

Plac otrzymał nazwę św. Jakuba, ponieważ Szczyrk znajduje się na trasie Beskidzkiej Drogi św. Jakuba. Atrakcją dla dzieci będzie sąsiadujący z placem „Szyszka Park” (wioska linowa, karuzela drzewna oraz golf – wejście płatne). Natomiast jeśli zgłodniejecie, to tuż obok znajduje się Karcza Stary Młyn.

plac Jakuba w Szczyrku
plac Jakuba w Szczyrku
plac Jakuba w Szczyrku

3. Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Szczyrku

Naszym zdaniem jest to najpiękniejszy zabytek sakralny w Szczyrku. I prawdę powiedziawszy, piękniejszego budynku w całym mieście już nie znajdziecie. Kościół św. Jakuba znajduje się przy ulicy Kolorowej, na wzgórzu otoczonym drzewami, około 700 metrów na wschód od Placu św. Jakuba. Świątynia została zbudowana w latach 1797–1800. Kościół jest drewniany o konstrukcji zrębowej, z prostokątną nawą i węższym prezbiterium. Posiada barokową wieżyczkę z dzwonem z 1691 roku.

Koniecznie, jeśli tylko będzie taka możliwość, zajrzyjcie do środka! Wnętrze świątyni urządzone zostało w stylu późnobarokowym. Ujrzycie tu zabytkową ambonę, kamienną chrzcielnicę i kropielnicę z 1800 roku oraz obraz przedstawiający św. Jana, pochodzący z XVII wieku. Po wschodniej stronie świątyni stoi rokokowy krzyż z 1797 r.  Kościół św. Jakuba jest najstarszym zabytkiem Szczyrku,  leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Szczyrku
Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Szczyrku

4. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na Górce

Jeżeli jesteśmy już przy obiektach sakralnych, to warto wspomnieć, że w północnej części miasta, przy szlaku prowadzącym na Klimczok, znajduje się Sanktuarium „Na Górce”. Dotrzecie tutaj pieszo po 40 minutach z centrum Szczyrku. Można też podjechać samochodem. Kościół znajduje się na wysokości 670 m n.p.m., w miejscu potocznie zwanym „Górką” i w ten sposób poznaliście genezę nazwy.

Kult Matki Boskiej w Szczyrku rozpoczął się w roku 1894, gdy miały tutaj miejsce cudowne objawienia. Maryja objawiała się przez kilka miesięcy 12 letniej dziewczynce o imieniu Julianna Pezda. Zdecydowano się wówczas wybudować niewielką, drewnianą kaplicę. Natomiast dzisiejszy, już murowany kościół, powstał po II Wojnie Światowej, w roku 1954.  Z uwagi na cudowny obraz Matki Bożej i cudowne źródełko, do świątyni licznie maszerują pielgrzymi.

szczyrk kościół

5. Kolejka na Skrzyczne w Szczyrku

W Szczyrku działa przez cały rok dwuodcinkowa kolej krzesełkowa, która zawiezie Was z centrum miasta wprost na Skrzyczne. Ok, prawie bezpośrednio, ponieważ po drodze będzie przesiadka na Hali Jaworzyna. Podróż odbywa się nowoczesną, 4 osobową kanapą, która jest wyposażona w osłony przeciwwiatrowe. Możecie wyjechać na sam szczyt lub wykupić bilet tylko na jeden etap trasy.

Podróż ze Szczyrku na szczyt Skrzycznego zajmie Wam około 20 minut. Natomiast piechotą będzie to nieco ponad 2h. Ale o tym rozwiązaniu wspomnimy nieco więcej przy akapicie o szlakach turystycznych w Szczyrku. Z kolei krzesełkowej korzystają zarówno turyści piesi, rowerzyści, jak również narciarze, których kuszą okoliczne, liczne trasy zjazdowe. Kolej krzesełkowa na Skrzyczne powstała w oku 1958, jako pierwsza kolej krzesełkowa w Polsce. Operatorem jej jest aktualnie Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku.

Kolej krzesełkowa na Skrzyczne działa w godzinach 9:00 -17:00. Pierwszy wjazd z dolnej stacji na Jaworzynę jest o 09:00, a z Jaworzyny na Skrzyczne o 09:15. Ostatni zjazd ze Skrzycznego na Jaworzynę jest o 17:00, a z Jaworzyny na dolną stację o 17:30.

szczyrk kolejka na skrzyczne
kolejka krzesełkowa na Skrzyczne

6. Szlaki Turystyczne w Szczyrku

Szczyrk idealnie nadaje się na bazę wypadową na tutejsze beskidzkie szlaki. Miasto otaczają góry. Turyści najchętniej wybierają się na Skrzyczne, Klimczok oraz słynną Malinowską Skałę. Warto również pamiętać o Skalitym, paśmie Kotarza, czy Przełęczy Karkoszczonka. Sąsiadujący Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego obejmuje swoim zasięgiem porośnięte lasem pasmo Czantorii oraz Baraniej Góry.

6.1. Szlak na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Dla wielu osób wycieczka na szczyt Skrzycznego jest obowiązkowym punktem podczas pobytu w Szczyrku. Góra może pochwalić się 1257 metrami wysokości. Dzięki temu wpisała się na listę Korony Gór Polski. Jak już wiecie, na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego możecie śmiało wyjechać kolejką krzesełkową lub zdobyć go pieszo. Do wyboru macie dwa szlaki, niebieski oraz zielony. W obu wariantach na szczyt dotrzecie po nieco ponad 2h.

Z naszej strony polecamy zielony szlak przez Becyrek, ponieważ niebieski wiedzie głównie wzdłuż wyciągu krzesełkowego na Skrzyczne. Tuż przy górnej stacji kolejki krzesełkowej odnajdziecie niewielkich rozmiarów platformę widokową, a do schroniska trzeba jeszcze podejść 10 minut. Z obu szlaków można złożyć pętlę, która zajmie około 3,5h. Jednak my zachęcamy do zmiany wariantu i pomaszerowanie jeszcze na Malinowską Skałę <3 Natomiast wycieczka na Skrzyczne została przez nas opisana tutaj.

skrzyczne widoki

6.2. Szlak na Malinowska Skała z Przełęczy Salmopolskiej

Malinowska Skała jest zwornikowym, jak również szalenie uroczym szczytem w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry, zwanym także Wiślańskim. Leży w Beskidzie Śląskim. Jej wysokość wynosi 1152 m n.p.m. Można tutaj dostać się kilkoma szlakami, a nawet zielonym szlakiem, wprost ze Szczyrku. Tak, to ten sam, który proponowaliśmy Wam, aby wejść na Skrzyczne. Dojście tutaj ze Szczyrku zajmie Wam około 3h 40 min.

Jednak całkiem kuszącą opcją jest dojazd samochodem/autobusem ze Szczyrku na Przełęcz Salmopolską. Przez przełęcz przebiega droga wojewódzka 942 z Wisły do Szczyrku. Jest tutaj bezpłatny parking. I stąd, do celu w tym wariancie zawiodą Was czerwone szlakówki. Po drodze wdrapiecie się na Malinów oraz będziecie mieli okazję wejść do niewielkiej, szczelinowej Jaskini Malinowskiej. Szlak w tym wariancie znajdziecie opisany na naszym bloku.

Malinowska Skała
malinowska skała

6.3. Klimczok ze Szczyrku

Klimczok, zwany niegdyś Klimczakiem, wznosi się po północnej stronie Szczyrku na wysokość 1117 m n.p.m. Spacer niebieskim szlakiem na jeden z bardziej popularnych szczytów w Beskidzie Śląskim, wprost ze Szczyrku, zajmie Wam około 2h 15 min. Jednak odcinek ten można skrócić, podjeżdżając samochodem pod Centrum Orle Gniazdo. To nieopodal Sanktuarium na Górce. W ten sposób skrócicie spacer o 40 minut. Na miejscu znajduje się płatny parking (10 pln za dzień).

Ze szczytu można jeszcze podejść na niespecjalnie odległą Szyndzielnię +35 min. Na jej szczyt wjeżdża kolejka z Bielsko – Białej. Opis szlaku na Klimczok oraz garść ciekawostek odnajdziecie w naszym wpisie o tutaj. Zapraszamy, ponieważ jest to całkiem przyjemny i widokowy szczyt. Aha, pamiętajcie, że na Klimczok nie wyjeżdża kolejka.

Klimczok zielony szlak
Klimczok

6.4. Schroniska turystyczne nieopodal Szczyrku

Szczyrk może pochwalić całkiem sporą ilością schronisk w swojej bezpośredniej okolicy. Jest Schronisko na Błatniej (3,5 h ze Szczyrku), jest oczywiście schronisko Klimczok (2h), czy Szyndzielnia (2h 40 min). Po tej samej stronie, odnajdziecie jeszcze ponadto Chatę Wuja Toma (1h) oraz Chatę na Groniu (2h). Gdyby spojrzeć w południowym kierunku, to oczywiście w pierwszej kolejności nasuwa się Schronisko na Skrzycznem (2,5 h).

Skrzyczne
schronisko Klimczok

7. Skocznia w Szczyrku – Kompleks Skalite

Dla wielu osób Skocznia narciarska Skalite będzie ciekawą atrakcją w Szczyrku. Warto ją odwiedzić. Tak naprawdę, nie jest to jedna skocznia, a cały kompleks. W jego skład wchodzą aż trzy obiekty. Jest Skocznia Mała o punkcie konstrukcyjnym K-40, Skocznia Średnia K-70 oraz Skocznia Normalna K-95. Pierwsze zawody na skoczni narciarskiej Skalite odbyły się jeszcze przed II Wojną Światową, w dniu Walentynek, w roku 1937. Pierwotnie na skoczni skakano na odległości do 40 metrów. Jednak po kilku przebudowach zawodnicy szybują na odległości większe niż 100 metrów. Dwie mniejsze skocznie zostały dobudowane w XXI wieku.

Skocznia Skalite w Szczyrku
Skocznie w Szczyrku

8. Stoki w Szczyrku, wyciągi oraz narty

Nie da się ukryć, że zimą Szczyrk opanowują amatorzy białego szaleństwa. Zarówno narciarze, ski-turowcy, czy też wielbiciele biegówek oraz snowbordu. Dzięki prowadzonym inwestycjom, na przestrzeni ostatnich lat, Szczyrk przeistoczył się wyjątkowo popularny ośrodek dla narciarzy. Warto wspomnieć, że odnajdziecie tutaj sporo wyciągów, w tym zmodernizowany wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne oraz kilkadziesiąt kilometrów tras o różnym poziomie trudności. Najbardziej popularne z ośrodki narciarskie to Szczyrk Resort Mountain, Skrzyczne, Czyrna – Solisko oraz Beskid Sport Arena. A jeśli znudzą Wam się tutejsze trasy, to narciarze również chętnie odwiedzają nieodległy Ośrodek Narciarski Nowa Osada w Wiśle.

8.1. Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku

Ośrodek Narciarski Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku (COS – OPO) odnajdziecie na północnych stokach Skrzycznego, w Beskidzie Śląskim. Ośrodek dysponuje 5 wyciągami oraz jest właścicielem i zarządcą kolei linowej na Skrzyczne. Pod jego skrzydłami pozostaje również bogata infrastruktura sportowa. Można wymienić kompleks skoczni narciarskich Skalite, korty tenisowe, hale sportowe, kryty basen oraz skocznia narciarska w Wiśle Malince i trasy biegowe na Kubalonce. Szczególnie latem, z obiektów korzystają zorganizowane grupy sportowców.

8.2. Szczyrk Mountain Resort

Szczyrk Mountain Resort, który kryje się również pod nazwą Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, jest najnowocześniejszy ośrodkiem narciarskim w Szczyrku oraz jednym z największych w Polsce. Znajdziecie go pod adresem ul. Narciarska 16, na północnych zboczach Skrzycznego Małego i Wierchu Pośredniego w Beskidzie Śląskim. Kompleks składa się z 3 dolnych stacji: Czyrna (bliżej centrum Szczyrku, na stokach Małego Skrzycznego 1211 m n.p.m.), środkowa – Szczyrk Gondola (przy dolnej stacji gondoli „Hala Skrzyczeńska”) oraz Solisko (Wierch Pośredni 990 m n.p.m).

Może się on pochwalić 18 trasami zjazdowymi, których łączna długość wynosi 25 km (w tym 5 km jest oświetlonych). Dwie trasy mogą pochwalić się homologacją FIS – Bieńkula (5, czarna) oraz Golgota (11, czerwona). Miłośnicy snowboardu nie będą również tutaj narzekali, ponieważ znajdą tutaj Snow Park Juliany. Natomiast w okresie letnim, z kursującej przez cały rok gondoli na Zbójnicką Kopę (1205 m n.p.m.) oraz Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) korzystają turyści piesi oraz rowerzyści.

szczyrk i narty

8.3. Beskid Sport Arena

To jeden z najmłodszych ośrodków narciarskich w Szczyrku. Beskid Sport Arena może pochwalić się 5 trasami narciarskimi o łącznej długości 3,2 km. Do dyspozycji narciarzy przygotowano wyciąg krzesełkowy (6 – osobowa kanapa) oraz wyciągi orczykowe. Obok znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego. Co prawda, w sezonie letnim wyciąg krzesełkowy Beskid Sport Arena jest nieczynny, ale za to można zjechać na grawitacyjnym torze saneczkowym.

8.4. Wyciągi w Szczyrku

W szczyrku odnajdziecie kilka wyciągów. W tym orczykowe jak chociażby: Wyciąg Narciarski Wyrobiska – Wobik o długości 370 metrów. Przy wyciągu znajdziecie bazę gastronomiczną oraz parking. Kolejnym na liście jest Wyciąg Narciarski Kotarz, również orczykowy. Trasa zjazdowa ma tutaj 440 metrów długości. Następnie, na ulicy Leszczynowe w Szczyrku, znajduje się wyciąg talerzykowy Kaimówka, który daje możliwość zjazdu na trasie o długości 430 m. Kolejnym wyciągiem jest Wyciąg Narciarski Harnaś w Szczyrku, który jest wyciągiem orczykowym o długości 250 m. W kompleksie narciarskim Biały Krzyż odnajdziecie dwie trasy o długości 200 m oraz 300 m.

wyciagi w szczyrku

9. Beskidzka Galeria Sztuki – Bator Art Gallery

A teraz nie lada gratka dla miłośników sztuki. W Szczyrku odnajdziecie największą w południowej Polsce prywatną galerie sztuki współczesnej. Została założona w roku 1995 przez Barbarę i Mirosława Batorów. Na powierzchni 200 m2  można tu podziwiać zbiór prac lokalnych artystów pod postacią współczesnego malarstwa oraz ceramiki, jak również grafiki, rzeźby i dzieła ze szkła artystycznego związane ze sztuką folkloru. Każdego roku jest tutaj przestawianych około 10 wystaw malarskich. Są również koncerty, spotkania autorskie oraz imprezy kulturalne.

Od 2011 roku, regularnie co dwa lata, Beskidzka Galeria Sztuki – Bator Art Gallery organizuje największą w Polsce wystawę magicznego realizmu, „Magical Dreams”. Beskidzka Galeria Sztuki to z pewnością ciekawe miejsce na mapie atrakcji Szczyrku. Galeria została wpisana do obiektów szlaku kulturowego. Znajduje się przy ulicy Myśliwskiej 60 oraz drugi budynek od roku 2018 – przy ul. Beskidzkiej 15: Bator Art Gallery II” filia Beskidzkiej Galerii Sztuki Bator Art Gallery.

galeria w Szczyrku
szczyrk atrakcje

10. Co jeszcze warto zobaczyć w Szczyrku

Spacerując po mieście, zapewne traficie na Pomnik pamięci Stanisława Huli. Pan Stanisław był wielkim miłośnikiem gór, działaczem PTTK oraz prezesem oddziału Beskidzkiego w Szczyrku. Niewielki pomnik znajduje się przy ulicy Beskidzkiej 2. Na mapach odnajdziecie również Wodospad w Szczyrku. Jednak prawdę powiedziawszy są to bardziej kaskady, aniżeli głośno huczący wodospad, jednak i tak będąc obok, warto zajrzeć i posłuchać o czym szumi.

Mapa Szczyrku i jego atrakcji

Noclegi w Szczyrku

Szczyrk posiada dziś bardzo szeroką ofertę noclegową. Każdy z pewnością znajdzie tutaj nocleg, który spełni jego oczekiwania. Jednak z uwagi na popularność miasta, zalecamy odpowiednio wcześniejszą rezerwację. Najpopularniejszymi hotelami są: Hotel Stok, Klimczok, Zimnik oraz Meta Szczyrk. Rezerwacji możecie dokonać chociażby za pomocą aplikacji Booking.com. O tym, jak jej używać oraz jak zaoszczędzić trochę grosza, podpowiadamy w naszym osobnym wpisie tutaj

Restauracje w Szczyrku, czyli gdzie dobrze zjeść

Dwa lata temu zabawiliśmy w Szczyrku prawie tydzień. Najbardziej smakowało nam jadło, serwowane nie w centrum miasta, a na Przełęczy Salmopolskiej. Znajdziecie tutaj kilka restauracji, a my polecamy Regionalny Zajazd „Biały Krzyż”. Natomiast w centrum Szczyrku godna polecania jest Restauracja Markowa Destylarnia oraz Stara Karczma.

restauracje w szczyrku
restauracje w Szczyrku

Pogoda w Szczyrku

Jest to jedna z najistotniejszych rzeczy, które warto sprawdzić przed urlopem. Póki co, największym zaufaniem darzymy dwie aplikacje, do których przekieruje Was hiper-link po kliknięciu. Pogoda dla Szczyrku I oraz pogoda dla Szczyrku II.

Kamery w Szczyrku oraz na Skrzycznem

Osoby które są ciekawe co w danej chwili dzieje się w mieście oraz na beskidzkich szczytach odsyłamy do kilku kamer. Jedną z nich jest kamera umieszczona w Szczyrk Mountain Resort. Jest tez kamera umieszczona w ośrodku narciarskim Beskid Sport Arena. Jak również kamera na Białym Krzyżu w Szczyrku.

Szczyrk skocznia

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment