Czarująca wieża widokowa pod Jaworzem
– Wieża widokowa pod Jaworzem oferuje piękne widoki
– warto zarezerwować sobie około godziny
– na spacer możecie zabrać psa
Wieża widokowa pod Jaworzem w Beskidzie Wyspowym to jedna z tych wież, z których roztacza się przepyszna panorama, a jednak wejść na nią jest trochę strach. Nieco trzeszcząca, stroma konstrukcja nie napawa zaufaniem, ale za to oferuje czarowną panoramę. Jednakże, nawet jeśli nie zdecydujecie się na wspinaczkę, to i bez tego warto wybrać się na spacer szlakiem w Pasmie Łososińskiego. Będzie to krótka i prosta wycieczka. A sielankowość i widoki wynagrodzą.
Gdzie zostawić samochód?
Wieża pod Jaworzem znajduje się w Beskidzie Wyspowym, nieopodal Limanowej oraz Nowego Sącza. Z Krakowa dojedziecie na miejsce po 2h podróży. W końcowej fazie drogi, we wsi Męcina należy odbić do góry i minąć kamieniołom, który może okazać się sporą gratką dla najmłodszych za sprawą ogromniastych, żółtych ciężarówek. Kolejny odcinek jest dość stromy i zimową porą warto pamiętać o łańcuchach na koła. Wspomnimy jeszcze, że osiedle Stolarzówka, do którego za chwilę dotrzecie, przycupnęło pomiędzy tutejszą Babią Górą a naszym Jaworzem.
Samochód pozostawiliśmy na poboczu, na końcu drogi asfaltowej, dosłownie kilometr od wieży widokowej pod Jaworzem. Nie jest to oficjalny parking, ale też nie obowiązuje tutaj zakaz zatrzymywania. Nieco bardziej zdeterminowani kierowcy dojeżdżają szutrową, pełną kolein drogą praktycznie pod kapliczkę, 200 metrów poniżej wieży.
Koordynaty GPS parkingu na końcu drogi asfaltowej – 49°43’01.8″N 20°32’36.7″E
Szlak na wieżę widokowa pod Jaworzem
Odcinek od samochodu pod wieżę widokową prowadzi szeroką, szutrową drogą z której rozpościerają się przyjemne widoki. Sama wędrówka zajmie Wam dosłownie kilkanaście minut. Po lewej stronie, tuż przed wieżą miniecie Kapliczkę pod Jaworzem. Natomiast sama wieża nie wznosi się na zalesionym szczycie Jaworza, lecz na polanie u jego stóp. Jest to konstrukcja drewniana, wysoka na 20 metrów. Schody są tutaj wyjątkowo strome, a sama wieża nieco trzeszczy gdy wspinamy się do góry. To sprawia, że sporo osób nie decyduje się dokończyć wędrówki lub porzuca myśl jeszcze przed pierwszym schodkiem.
Jednak widoki, które rozpościerają się z samej wieży, są palce lizać. Dojrzeć można Pogórze Rożnowskie, Pasmo Łososińskie, Beskid Sądecki, Kotlinę Sądecką, a gdy aura bywa łaskawa również i tatrzańskie wierchy. Pod samą wieżą znajduje się zadaszona wiata, miejsce na ognisko i sporo trawy, na której można przysiąść. Łatwa dostępność wieży oraz piękne widoki sprawiają, że często bywa tu gwarno i tłoczno. Wieża została wybudowana na wysokości około 800 m, a na szczyt Jaworza, który może pochwalić się 921 metrami wysokości, prowadzi niebieski szlak. I to nie byle jaki szlak, ponieważ jest to fragment długodystansowego szlaku „Tarnów – Wielki Rogacz”. Ma szalone 185 km i przemyka przez czarowne Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Rożnowskie z Zalewem Rożnowskim, Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny i finiszuje na stokach Beskidu Sądeckiego. Spod wieży na Jaworz trzeba liczyć około 25 minut.
Góra Jaworz, zwana również Kretówką, to najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym. Nieco poza szlakiem, w jego północno-wschodnich stokach znajduje się Jaskinia w Jaworzu, nazywana również Jamą Zbójecką. Jeśli wierzyć podaniom ludowym, pod ziemią znajdują się tajemne przejścia oraz skarby zrabowane przez niegodziwców.
Atrakcje w okolicy Jaworza
– Wieża Widokowa na Skiełku w Łukowicy
– Leśne Molo oraz Szlak Kropli w Stary Sączu
– Bobrowisko w Starym Sączu
– Szlaki w Gorcach oraz przez w Beskidzie Wyspowym
– Zamek w Czchowie
– Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂