Wieże Widokowe w Gorcach
Złap je Wszystkie!
– W Gorcach znajdziecie 3 wieże widokowe
– Na każdej wieży widokowej jest pamiątkowa pieczątka
– Najładniejsza panorama okolicy pochodzi podobno z Lubania
Gmina Ochotnica w roku 2015 rozpoczęła budowę czterech wież widokowych w swojej okolicy. Trzy z nich znajdują się w Gorcach – na Gorcu, Lubaniu i Magurkach. A po sąsiedzku, po drugiej stronie Dunajca, już w Beskidzie Sądeckim, czwarta z nich – na Koziarzu. Można śmiało zaryzykować opinię, że każde z tych miejsc zyskało garść blasku i zainteresowanie turystów, którzy do tej pory wybierali częściej zachodnie krańce Gorców. Szczyty te są doskonałymi punktami widokowymi, a udostępnione dzięki nim panoramy oraz spektakle grane przez Słonce dwukrotnie w ciągu dnia, kuszą i kuszą? Tylko od której zacząć?
Mapa Gorczańskich Wież
Mimo, że wszystkie wieże znajdują się relatywnie blisko siebie, to jednak każda z nich oferuje nieco inna panoramę. I w każdej można się zakochać. Wieże mają zabudowane schody oraz platformy widokowe. Dzięki temu na ich szczyty wybierają się też osoby, które nie przepadają za wysokością. Mamy nadzieję, że nasz wpis okaże się być choć odrobinę przydatnym, a jeśli nie, to odsyłamy do wirtualnego miejsca, które z pewnością takie będzie. Sami bowiem lubimy podglądać, co się dzieje w górach, a dzięki kamerom umieszczonym na każdej z wież, jest to dość proste.
1. Wieża Widokowa na Gorcu
– Dojazd z Krakowa: 1h 15 min
– Najkrótszy czas wejścia na wieżę: 2h 11 min
– Łączny czas dotarcia na szczyt: 3h 26 min
– Kolor szlaku: Niebieski
Nasza przygoda z wieżami widokowymi w Gorcach zaczęła się właśnie od wizyt na Gorcu. To właśnie ta wieża szalenie nas urzekła i pochłonęła, sprawiając, że przez długi czas nawet nie myśleliśmy, aby wybierać się na inne tutejsze konstrukcje. Relatywnie krótki czas za kierownicą plus szlakowa czasówka sprawiały, że zdarzało nam się tutaj zaglądać nawet po pracy, by sprawdzić, co słychać. Warto również wspomnieć, że szlak z Lubomierza Rzeki jest dość przyjemny. Czeka na Was tutaj przeplatanka odcinków leśnych oraz przyjemnych polan. Kwadrans od szczytu znajduje się Baza Namiotowa Gorc, czynna w okresie wakacyjnym.
Opis Szlaku na Wieżę Widokową na Gorcu – Klik
2. Wieża Widokowa na Lubaniu
– Dojazd z Krakowa: 2h 5 min
– Najkrótszy czas wejścia na wieżę: 2h 11 min
– Łączny czas dotarcia na szczyt: 4h 16 min
– Kolor szlaku: Niebieski
Drugą z nich, na którą padło w naszych górskich wędrówkach, była wieża widokowa na Lubaniu. Skusiły nas czarujące zdjęcia w internecie. Najkrótszy szlak wiedzie z Przełęczy Snozka. Tutaj znajdują się Organy Hasiora oraz Kamieniołom Snozka w słynnej Górze Wdżar. Niebieski szlak obchodzi ten dość oryginalny szczyt i zaczyna się powolny leśny spacer. Na szczycie Lubania znajduje się druga gorczańska baza namiotowa. Są też ruiny schroniska oraz plany budowy kolejnego. Wieża na Lubaniu oferuje jedne z najpiękniejszych widoków na Tatry. Poniżej widać Jezioro Czorsztyńskie oraz Magurę Spiską, czy chociażby nasze ukochane Pieniny <3
Opis Szlaku na Wieże Widokową na Lubaniu – Klik
3. Wieża Widokowa na Magurkach
– Dojazd z Krakowa: 1h 53 min
– Najkrótszy czas wejścia na wieżę: 1h 15 min*
– Łączny czas dotarcia na szczyt: 3h 08 min
– Kolor szlaku: Brak szlaku turystycznego / Szlak kultury wołoskiej
Wieża została wybudowana na szczycie Magurek. Jest to wzniesienie, które oddziela przysiółki Jaszcze i Forendówki w Ochotnicy Górnej. Nie prowadzi na niego żaden oficjalny szlak, jednak możecie tutaj trafić Ścieżką Edukacyjną „Dolina Potoku Jaszcze” lub wersją ekspres, wprost z Forendówek. W tej drugiej opcji została wytyczona ścieżka, choć nieoszlakowana. Gwiazdkę przy czasówce daliśmy dlatego, że informacja na jedynej tutaj szlakówce jest w naszej opinii mocno przeszacowana. Powinniście zaoszczędzić sporo czasu na podejściu ?
Opis Szlaku na Wieżę Widokową na Magurkach – Klik
4. Wieża na Koziarzu w Beskidzie Sądeckim
– Dojazd z Krakowa: 1h 48 min
– Najkrótszy czas wejścia na wieżę: 20 min
– Łączny czas dotarcia na szczyt: 2h 08 min
– Kolor szlaku: Brak szlaku turystycznego
Zadziwiające, ale do wieży widokowej na Koziarzu mieliśmy kilka podejść i odwiedziliśmy ją jako ostatnią. Dotarcie z parkingu na szczyt zajmuje dosłownie 20 minut. Spacer wiedzie wyraźną ścieżką, bo póki co, brak jest tutaj szlaku turystycznego. Jedynie w miejscu, gdzie można zostawić samochód, jest tabliczka z rysunkiem wieży i strzałka. Jednak bez szlakówek powinniście dość łatwo dotrzeć do celu i do uroczych widoków. Ze szczytu wieży można dojrzeć Tatry, Pieniny, Beskid Wyspowy i oczywiście sąsiednie Gorce. Szalenie polecamy <3 Będzie nas tu można dość często spotkać ?
Opis Szlaku na Wieże Widokową na Koziarzu – Klik
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂