Skalne Miasta - złap je wszystkie!

Kto z nas nie marzył w dzieciństwie, aby czmychnąć do zaczarowanej krainy? Zwyczajnie przekroczyć próg szafy i znaleźć się w tajemniczym labiryncie, gdzie wyobraźnia czyni cuda i podpowiada fantazyjne rozwiązania. Tak naprawdę, mając weekend, a czasem nawet mniej i dobry plan w kieszeni, jest szansa, że uda się Wam czmychnąć do szalonej bajki. Do bajki, w której będziecie krążyć po labiryntach i meandrach skalnych miast! Tylko które wybrać? Nie jest to prosta decyzja, dlatego przygotowaliśmy małe kompendium! Zdajemy sobie sprawę, że kilka miejsc zostało pominiętych, ale jak je tylko odwiedzimy, to się tu pojawią 🙂 Jak łatwo zauważyć, miasta są głównie zlokalizowane w północno - zachodnich Czechach, dlatego, jako orientacyjny czas dojazdu, podaliśmy czas potrzebny na dotarcie z Wrocławia. Po kliknięciu fioletowego przycisku "Kliknij po więcej informacji" zostaniecie przekierowani na stronę z dokładnym opisem atrakcji. Poniższa kolejność jest mocno przypadkowa, więc do dzieła!

Czeska Szwajcaria

Jest to najbardziej wysunięte na zachód Czeskie Skalne Miasto. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Na początek polecamy spacer połączony wraz z żeglugą flisackimi łodziami przez dwa wyjątkowe wąwozy. Wąwóz Dziki oraz Edmunda. Szczególnie ten drugi jest cudownie urokliwy i daje możliwość ujrzenia z bliska Czeskiej Niagary! Ten odcinek zajmie Wam około 2h, natomiast istną wisienką na torcie będzie Pravcicka Brana, sięgająca 26 metrów! Dotarcie tutaj z Hreńska, wejście na otaczające galeryjki (niestety już nie ma możliwości wdrapania się na samą Bramę) powinno Wam zająć około 3h. Podczas drogi powrotnej małe szkraby odnajdą Ścieżkę Rysia, na której odkryją wagę leśnych zwierzaków, czy też spróbują odgadnąć kształty ptaków. Odwiedzenie wszystkich atrakcji można zamknąć w jednym, niezmiernie emocjonującym dniu. Polecamy z całego serca!!! Dokładny opis atrakcji, wraz z godzinami, dokładnym cennikiem i informacjami praktycznymi dostępny po kliknięciu poniższego fioletowego przycisku! 

Informacje praktyczne:

 • Bilety wstępu: przeprawy promowe oraz galeryjki przy Pravcickiej Branie (szczegóły w linku poniżej)
 • Czy z wózkiem? flisacy zabierają wózki na pokład, a pod Bramę,  można dotrzeć pomimo trudnego podłoża (odcinek od Hrenska)
 • Z psem: w miejscach z biletami należy uiścić dodatkową opłatę
 • Czas na miejscu: 1 dzień (5/6 h)
 • Czas dojazdu z Wrocławia: 2h 45 min, 235 km
 • Godziny otwarcia w sezonie: Pravcicka Brana 10 - 18, przeprawy promowe, w zależności od wąwozu: 9 - 17/18

Czeska Szwajcaria

Saksońska Szwajcaria - Bastei!

Po sąsiedzku, choć już co prawda po niemieckiej stronie, znajduje się Szwajcaria Saksońska. Będąc wcześniej u jej czeskiej siostry, grzechem byłoby nie zawitać w to miejsce! I na odwrót 😉 Zauroczy ona Was zapewne tak samo, jak słynnego Wędrowca nad morzem mgły, więc nie traćcie czasu, przybywajcie 😊 Symbolem regionu jest słynna Bastei. Ten bajkowy most, widoczny na zdjęciu głównym tego wpisu, powstał w pierwszej połowie XIX wieku, 190 metrów nad meandrującą w dole Łabą, pośród skalnych wież. Dojście do atrakcji z parkingu zajmuje kilka minut. Samo zwiedzanie to maksymalnie dwa kwadranse. Jednak wiele osób opuszcza most, nie będąc świadomym, że gdzieś tu, zaraz obok jest zejście na dno doliny, wiodące przez niezwykłe 1000 schodów, czyli Schwedenlöcher. Istna magia! Mając czas i siły, warto podjechać następnie ok. 20 km dalej. Do niezdobytej, ulokowanej na potężnym wzniesieniu Twierdzy Königstein. Już sama długość murów, wynosząca dwa kilometry robi spore wrażenie!

 Informacje praktyczne:

 • Bilety wstępu: Wejście na Most jest bezpłatne, spacer po ruinach Neurathen 2 €, bilet do Twierdzy Königstein 10 €.
 • Czy z wózkiem? tak, choć tylko na Most Bastei i do Twierdzy Königstein, Schwedenlöcher niedostępne
 • Z psem: tak
 • Czas na miejscu: Bastei od 30 min do 2h. Twierdza Königstein > 3h, choć można spędzić tutaj i pół dnia 🙂 
 • Czas dojazdu z Wrocławia: 2h 55 min, 264 km
 • Godziny otwarcia w sezonie: Most 24h, Twierdza 9–18

Hruba Skała

Jest pierwszym skalnym miastem, które odwiedziliśmy w rejonie Czeskiego Raju. Nazwa niewiele mija się z prawdą. Cały obszar usiany jest intrygującymi zakątkami, tajemniczymi przejściami i twierdzami. Hruba Skała nie jest rezerwatem, dlatego też można śmiało podążać swoimi, mniej utartymi ścieżkami Jest tu też Zamek i piękne punkty widokowe! Najsłynniejszym z nich jest Marianska Vyhlidka. Roztacza się z niej piękny widok na pobliski zamek, na ostańce, na pola rzepaku, a w tle dostrzegamy charakterystyczne dwie wieże zamku Trosky

Informacje praktyczne:

 • Bilety wstępu: Brak 🙂 jedyna opłata jaką poniesiemy to za parking i ewenutalnie za wejście na wieżę widokową zamku
 • Czy z wózkiem? można spacerować, po leśnych ścieżkach, jednak bez  dostępu na punkty widokowe
 • Z psem: tak
 • Czas na miejscu: około 2h
 • Czas dojazdu z Wrocławia: 3 h, 255 km 
 • Godziny otwarcia w sezonie: Brak ograniczeńteren jest w pełni otwarty

Prachowskie Skały

Wisienka, tudzież "truskawka na torcie" Czeskiego Raju! Nawet jadąc do Pragi warto się tutaj zatrzymać i spędzić kilka godzin wśród skalnych labiryntów! Często Prachowskie Skały są porównywane do Adrspachu. Pierwsze wrażenie jest słuszne. Jednak, trzeba przyznać, że dynamika zwiedzania tutejszych skał jest dużo większa. Sporo jest tutaj podejść, zejść, przesmyków, wąskich korytarzy, a samych punktów widokowych jest kilkanaście. I ten słynny korytarz cesarski! Dla zwiedzających zostały przygotowane dwie podstawowe trasy. Krótsza, oznaczona kolorem żółtym, to pętla o długości 1,8 km, która zajmie trzy kwadranse. Oraz dłuższa, zielona, której przemaszerowanie zajmie i nawet 2h, podczas których pokonamy dystans 3,5 km.

Informacje praktyczne:

 • Bilety wstępu: bilet normalny 70 Kc, ulgowy 40 Kc
 • Czy z wózkiem? tak, jednak tylko część trasy, choć z dostępem do punktów widokowych 🙂
 • Z psem: należy wykupić specjalny bilet dla psa
 • Czas na miejscu: od 45min do nawet i 3h
 • Czas dojazdu z Wrocławia: 3h 12min, 185 km
 • Godziny otwarcia w sezonie: w godzinach 08-18, poza wakacjami 09-17

Adrspach!

Klasyk od którego większość osób rozpoczyna swoją przygodę ze Skalnymi Miastami😉 Znajduje się najbliżej Polski, raptem kilka kilometrów za granicą. Tak naprawdę, jeżeli mieszkacie na Dolnym Śląsku, albo jesteście bardzo zmotywowani, wycieczkę można zamknąć nawet w ciągu jednego dnia! Dla odwiedzających przygotowano dwie trasy, jedną spokojną wokół jeziorka, oznaczoną kolorem niebieskim, oraz drugą, zieloną, która po przekroczeniu gotyckiej bramy rozpala nasze zmysły fantazyjnymi obrazami. Wysokie, strzeliste skały, potężne baszty, oraz skalny las oraz przecudne formacje piaskowców. Tego jest tutaj pod dostatkiem. A dzieci dodatkowo będą zachwycone „rejsem” po jeziorze😉 Całość nieśpiesznym krokiem możemy przemierzyć w około 3h. 

Informacje praktyczne:

 • Bilety wstępu: bilet normalny 100 Kc, ulgowy 50 Kc. Rejs łódką jest dodatkowo płatny - 50 Kc
 • Czy z wózkiem? jest wygodna ścieżka do wodospadu
 • Z psem: tak, po wykupieniu dodatkowego biletu, psa  należy prowadzić na smyczy
 • Czas na miejscu: >3h
 • Czas dojazdu z Wrocławia: 2 h, 116 km
 • Godziny otwarcia w sezonie: Skalne Miasto jest otwarte pomiędzy 8 - 18, natomiast rejsy odbywają się od 9 - 17

Adrspach

 

 
Mała FATRA

Mała FATRA

W Małej Fatrze byliśmy kilkukrotnie i za każdym razem daliśmy się porwać jej magii. Jest tu pięknie, zachwycająco, nietuzinkowo. A tutejsze szlaki oferują wszystko, co najlepsze. Znajdziemy doliny znane ze słowackiego raju, tatrzańskie...

Więcej

Słowacki RAJ

Słowacki RAJ

Jest tu pięknie i relatywnie blisko, dlatego miejsce to jest wyśmienite na krótki, nawet weekendowy wyjazd. Park Narodowy Słowacki Raj oferuje wiele szybkich, niezbyt męczących tras, które pomimo tego dostarczają nam ogrom emocji.

Więcej

Wielki CHOCZ

Wielki CHOCZ

Wędrówka na szczyt nie nastręcza większych trudności. Choć często zaskakuje nas duże przewyższenie. Trzeba pamiętać, ze Chocz wznosi się nawet i ponad 1000 m nad okalające doliny. Całkiem sporo, jak na tak niepozorne góry.

Więcej

Podziel się

5 Comments

 1. Odpowiedz

  Świetne zestawienie. Już wiem, że muszę nadrobić wizyty w skalnych miastach, bo dwóch z nich nie znałam. Pozdrawiam!

 2. Odpowiedz

  do tej pory znałam tylko Adrspach, ale z chęcią odwiedziłabym pozostałe. narobiliście wielkiej ochoty 😉
  szkoda, że tylko do samego Wrocławia mamy prawie 500 km + dodatkowe km do konkretnych miast

  • Odpowiedz

   Fakt, jeśli się nie jest z południa Polski, to robi się trochę daleko… Ale są przecież długie weekendy, które zawsze można sobie przedłużyć 😉 Trzymamy kciuki za realizację planów!

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *