Orlica Najwyższy Szczyt Gór Orlickich

– Orlica jest najwyższym szczytem Gór Orlickich
– Wysokość Orlicy wynosi 1084 m.
– Szlak na Orlicę zajmuje około 1h 20 min w dwie strony

Góry Orlickie są najwyższą częścią Sudetów Środkowych. Rozgościły się po stronie polskiej oraz czeskiej. Ich najwyższym szczytem jest znajdująca się u naszych sąsiadów Wielka Desztna z uroczą wieżą widokową. Natomiast po stronie polskiej, najwyższym szczytem Gór Orlickich jest Orlica, choć jej wierzchołek znajduje się kilkanaście metrów za polską granicą. Orlica została wpisana do Korony Gór Polski oraz do Korony Sudetów Polskich. Na szczyt prowadzi spokojny szlak. Zapraszamy!

Orlica Szlak Spokojny, Szlak Zielony

Trasa: Zieleniec – Kamień Rubartscha – Orlica. Czas w jedną stronę: 49 min, Dystans: 2,2 km, Przewyższenie: 168 m

Do wyboru macie w zasadzie dwa szlaki prowadzące na Orlicę. Obie wersje są porównywalne jeśli chodzi o czas, przewyższenie, widoki na okolicę oraz kolor szlakówek – zielony. Dlatego też w zasadzie nie ma większej różnicy, na którą ścieżkę się zdecydujecie. My wybraliśmy szlak na Orlicę od strony Zieleńca. W takiej opcji najlepiej pozostawić samochód na niewielkim, szutrowym parkingu, po lewej stronie drogi jadąc od strony centrum Zieleńca. Po prawej będzie wtedy pensjonat „Przystanek Alaska”.

przystanek Alaska

Po stronie parkingu znajdziecie ponadto przystanek autobusowy oraz Kamień Rubartscha. Pan Heinrich Rubartsch był słynnym w okolicy propagatorem czynnego wypoczynku oraz prekursorem turystyki i narciarstwa w rejonie Orlicy i Zieleńca, jak również oberżystą i piwowarem. Z uwagi na swój wygląd oraz sympatię jaką był darzony, zwano go Liczyrzepą z Orlicy. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w 1882 roku wybudował na szczycie Orlicy drewnianą, 16 metrową wieżę widokową, obok której po pewnym czasie postawił też małą gospodę Gasthaus zur Hohen Mense, którą następnie rozbudował.

orlica parking
Niewielki parking przy Kamieniu Rubartscha.
Kamień Rubartscha
Kamień Rubartscha

Od Kamienia Rubartscha czeka Was około 50 minut spokojnego, nieco leśno-szutrowego spaceru, który wiedzie początkowo szeroką alejką przeciwpożarową. Czeka Was tutaj raptem 168 metrów przewyższenia, więc nie będzie męcząco. Gdy dojdziecie do granicy państwa, śmiało wędrujcie dalej, za ścieżką, około 200 metrów. Tutaj znajdziecie sporą, zadaszoną wiatę, mapy i tablice informacyjne. To stąd dzielą Was ostatnie metry na szczyt Orlicy. Opcja b) na granicy możecie podążyć w lewo, za słupkami granicznymi, które zaprowadzą Was najpierw do wieży widokowej (obecnie w budowie: 2020 r.) i dalej już dość łatwo dotrzecie bezpośrednio na szczyt.

szlak na Orlice
Orlica szlak
Wiata po czeskiej stronie. Stad ostatnie 50 metrów do szczytu

Orlica Szczyt 1084 m

Orlica jest szczytem granicznym, jednakże wierzchołek góry leży po stronie czeskiej. Znajduje się on około 25 metrów na zachód od granicy. W roku 2012 na szczycie umieszczono obelisk, który upamiętnia trzech wyjątkowych gości, którzy zapuścili się w te rejony. Pomnik w kształcie ostrosłupa wspomina cesarza Józefa II (był tutaj w roku 1779), Quincy Adamsa, czyli późniejszego prezydenta USA (1800) oraz Fryderyka Chopina (1826). Niestety, wspomniane schronisko na Orlicy po II wojnie światowej nie podjęło działalności i popadło w ruinę. Dziś, można znaleźć jedynie niewielki ślady fundamentów. W okolicy było jeszcze kilka schronisk, jednak wszystkie spotkał taki sam los.

Orlica Szczyt

Z ciekawostek, to Orlica leży również na europejskim dziale wodnym pomiędzy zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Niegdyś szczyt zwany był Międzywierchem. Co jest dość pokręconą generalnie nazwą, ponieważ przypomina czeską nazwę Mezivrch. Natomiast jeśli przekręcimy czeski punkt wyjścia to uzyskamy Vrchmezí, który w tłumaczeniu na polski da nam Wierch Graniczny.

Orlica Obelisk
Orlica Obelisk
Orlica Obelisk

Orlica Wieża Widokowa

Przed wojną na Orlicy znajdował się bardzo popularny punkt widokowy, który oferował rozległą panoramą na Góry Orlickie. Dlatego też w marcu 2017 roku burmistrz Dusznik ogłosił wiadomość o planach budowy nowej wieży widokowej. Docelowo wieża na Orlicy ma mieć 25,5 metra wysokości. Powstanie w miejscu nieistniejącej dzisiaj wieży wybudowanej w 1880 roku przez Heinricha Rübartscha. Budowa wieży na Orlicy będzie kosztować blisko 800 tys. złotych. Powstaje w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia”.

Orlica Wieza

Projekt ten zakłada powstanie 11 wież widokowych w rejonie. Większość z nich stanie w miejscu dawnych, nieistniejących już konstrukcji. W ramach projektu powstały już wieże na Jagodnej, platforma widokowa na górze Guzowata w Radkowie, na Włodzickiej Górze, Kłodzkiej Górze oraz na Czerńcu. Część z nich już odwiedziliśmy, natomiast Wieża na Orlicy latem 2020 prezentowała się o tak: 

Orlica Wieża Widokowa

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

6 komentarzy

  1. Witam, czy jest możliwość wejścia na szczyt z wózkiem dziecięcym? Coś jak na Jagodnej, pozdrawiam.

    • Może niekoniecznie na samą Orlicę, ale dosłownie 100 metrów poniżej jest wiata do której spokojnie powinniście dotrzeć wózkiem. Ostatnie, choć krótkie podejście jest już niestety zbyt wymagającym odcinkiem dla takich pojazdów 🙂

  2. Witam, Czy jest miejsce na ognisko ? pozdrawiam i dziękuję

  3. Dzień dobry Zające,
    Uwielbiam wasz blog, bo jest bardzo rzetelny i pomocny również w moich górskich eskapadach. Chciałbym jednak powiedzieć że byłem na Orlicy 05.01.2022 i wieża już jest. Jeżeli chodzi o wiatę to faktycznie od tamtej strony podchodziłem na szczyt, jednak można kilkanaście i kilkadziesiąt metrów wcześniej i wtedy nawet z wózkiem można spokojnie dojechać na sam szczyt. Podsumowując musicie jeszcze raz jechać.
    No i gdzie macie opis Kowadła i Rudawca. Normalnie musiałem szukać u innych. Składał.
    Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia na szlaku

    • każdy argument, żeby wrócić na Dolny Śląsk jest dobrym argumentem 😉 dzięki za komentarz, bardzo nam poprawił humor 😀

Write A Comment