Atrakcje Podlasia i województwa podlaskiego
– Podlasie to Zielone Płuca Polski
– Polski biegun zimna znajduje się miejscowości Wiżajny
– Na Podlasiu znajdują się 4 Parki Narodowe
Podlasie to wyjątkowo magiczna kraina, ulokowana na północno-wschodnich rubieżach pięknej Rzeczpospolitej. Spokój, cisza, a do tego gościnni mieszkańcy oraz przepyszne rarytasy na stole sprawiają, że warto wpaść tutaj na urlop. Choćby na chwilę, choćby na tydzień. Mamy to szczęście, że jedno z nas pochodzi z tych pięknych rejonów i spędziliśmy tutaj intensywny, pandemiczny 2020 rok, odwiedzając i zwiedzając wszelakie zakątki. Atrakcje Podlasia uzupełniliśmy dodając do listy atrakcje z całego województwa podlaskiego.
1. Atrakcje Podlasia do 30 min od Białegostoku
Czy warto wybrać się tutaj na dłużej? Mimo, że jesteśmy skrajnie stronniczy, to absolutnie tak! Aby ułatwić wędrowanie, założyliśmy, że nocować będziecie w Białymstoku i atrakcje posegregowaliśmy przez pryzmat odległościoczasu potrzebnego na dotarcie do każdej atrakcji z osobna, wprost ze stolicy Podlasia. Zatem przybywajcie i zwiedzajcie!
1.1. Moje Miasto to Białystok – Stolica i jedna z atrakcji Podlasia
Zaskoczenia być nie może, że zaczynamy od Białegostoku. Punkt zero, czas dotarcia – zero minut. Samo miasto jest bardzo przestronne i zielone. Jest tutaj dużo ścieżek rowerowych, wiec kusi spakowanie na urlop bicykli.
Co warto zobaczyć w stolicy Podlasia? Na początek polecamy podróż po przepięknych białostockich muralach. Co jakiś czas przybywają kolejne, jednak najsłynniejszym jest oczywiście mural przedstawiający Dziewczynkę z Konewką. Współgra on wyjątkowo dobrze z otoczeniem, zwłaszcza wczesną wiosną, gdy drzewo poniżej zaczyna się zielenić. Jednak największą atrakcją Białegostoku jest barokowy Pałac Branickich wraz z otaczającym go ogrodami! Stąd po przejściu skrzyżowania traficie na białostocki Rynek Kościuszki.
15 Atrakcji Które Warto Zobaczyć w Białymstoku – Klik
1.2. Puszcza Knyszyńska – Rezerwat Krzemianka
(15 min od Białegostoku)
Można rzec, że Puszcza Knyszyńska otacza Białystok półrogalem, pozostawia jedynie zachodnią część miasta nieoflankowaną. Puszcza oferuje kilka całkiem ciekawych i zaskakujących opcji spacerowych, w tym Rezerwat Przyrody Krzemianka, który znajduje się dosłownie 15 min od centrum miasta. Jeśli nie boicie się komarów lub macie odpowiedni repelent pod ręką, to śmiało możecie wyruszyć w drogę. Z przymrużeniem oka można rzec, że odcinek przez kładki przypomina bardziej spacer po tajemnej dżungli, gdzie pod taflą wody czekają piranie i krokodyle ? Na tą atrakcję zarezerwujcie sobie około godziny.
1.3. Supraśl – Podlasie w Cerkiew Zamienione
(18 min od Białegostoku)
Kilkanaście kilometrów na północny-wschód od Białegostoku znajdziecie kolejną atrakcję Podlasia – niewielkie uzdrowisko Supraśl. Zapewne wielu z Was może kojarzyć Supraśl ze szklanego małego ekranu. I prawdę powiedziawszy, na żywo jest on jeszcze piękniejszy! Wybornie prezentuje się Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Obronna cerkiew z wysokimi murami i narożnymi basztami jest żelaznym punktem na mapie podlaskich atrakcji. Ponadto, warto pamiętać o Muzeum Ikon, leniwie przespacerować się po supraskich bulwarach i poznać historię domów tkaczy. Naszym zdaniem jest to najpiękniejsza miejscowość Podlasia.
Nieśpieszny spacer przez Supraśl – Klik
1.4. Arboretum w Kopnej Górze
(26 min od Białegostoku)
Była to dla nas zaskakująca wizyta i spędziliśmy tu przyjemne 2h. Arboretum to urocze miejsce, gdzie na obszarze 26 ha znajdziecie około 500 gatunków i odmian drzew i krzewów. Rośliny w arboretum podzielone są na 10 kolekcji. Nie znajdziecie tutaj wytyczonych szlaków. Obszar jest poprzecinany licznymi alejkami, dlatego przydaje się dobra orientacja w terenie lub aplikacja działająca offline (brak zasięgu), ponieważ wyjście z arboretum jest możliwe tylko w dwóch miejscach. Arboretum w Kopnej Górze można zwiedzać jedynie w okresie od kwietnia do końca września.
1.5. Narwiański Park Narodowy
Amazonka Podlasia
(28 min od Białegostoku)
Jest to nasz ulubiony park narodowy w okolicach Białegostoku, zdecydowanie warty zobaczenia. Znajdziecie tutaj dużą ilość siedlisk zagrożonych gatunków ptaków. Sporą atrakcją jest kładka edukacyjna o długości około kilometra, która przecina Narew i łączy wsie Waniewo oraz Śliwno. Spacerując po kładce natraficie na kilka przepraw promowych, gdzie wykorzystując siłę własnych mięśni, przeciąga się pływające platformy na drugi brzeg. Można również udać się w podróż tak zwanymi łodziami pychówkami po szalenie meandrującej Narwi. Prawda, że brzmi ciekawie? Przyjedziecie koniecznie! Symbolem Narwiańskiego Parku Narodowego jest błotniak stawowy.
Narwiański Park Narodowy: Kładka Śliwno-Waniewo – Klik
Atrakcje Podlasia
od 30 min do godziny od Białegostoku
2.1. Tykocin
(31 min od Białegostoku)
Tykocin jest drugim miasteczkiem na Podlasiu, które chcielibyśmy Wam serdecznie polecić do odwiedzenia. Nieśpieszny spacer po najciekawszych atrakcjach Tykocina powinien zająć Wam około 3h. W tym czasie warto zatrzymać się na tykocińskim, ryneczku pod pomnikiem hetmana Czarnieckiego, spojrzeć na dominujący w panoramie miasta Kościół Świętej Trójcy oraz zapoznać się z żydowską kartą historii Tykocina. Na koniec warto wybrać się na zamek i znaleźć pierogarnię na obiad. Wizytę w Tykocinie warto rozwinąć o poniższy bonus.
Czarujący Tykocin – Klik
2.2. Europejska Wioska Bociania
(+3 min od Tykocina)
Wyjeżdżając z Tykocina w kierunku Kiermus, po 2 kilometrach traficie do wyjątkowego miejsca, które koniecznie musieliśmy umieścić na naszej liście atrakcji Podlasia. Pentowo to idealne miejsce dla miłośników ptaków oraz dla najmłodszych. W roku 1992 okolicę nawiedził huragan, który dokonał spustoszenia pośród drzew na terenie dworu w Pentowie. Jednak zaskakująco okazało się, że na połamanych wierzchołkach swoje gniazda zaczęły wić bociany. Dziś znajdziecie tutaj aż 34 zasiedlone gniazda. Niemiecka fundacja Euronatur nadała miejscowości miano Europejskiej Wsi Bocianiej. Taki tytuł może mieć tylko jedno miejsce w każdym kraju, dlatego tym bardziej musicie zawitać do tej klekoczącej krainy.
2.3. Silvarium – Park Leśny w Poczopku
(37 minut od Białegostoku)
Jeśli zapytacie, gdzie wybrać się na niebanalny spacer poza Białystok, to śmiało zaproponujemy Wam przechadzkę po leśnym parku – Silvarium. To ciekawe miejsce znajduje się około 20 minut za Supraślem. Nam, bo Justi jest geologiem, najbardziej podobał się Park Megalitów. Są to ogromne głazy narzutowe, ułożone tutaj w formie celtyckiego kręgu oraz skalnej bramy. Znajdziecie tutaj również Strigiforium, czyli dom sów, liczne plansze informacyjne, ule, alejki, ławeczki oraz całkiem pokaźny staw. Jest to wyśmienite miejsce nie tylko dla maluchów, bo niejednokrotnie widzieliśmy, jak to rodzice bawili się tutaj przednio.
2.4. Kraina Otwartych Okiennic
(37 minut od Białegostoku)
Śmiało możemy powiedzieć, że najbardziej kolorowe drewniane cerkwie znajdziecie właśnie na Podlasiu! A jeżeli dodamy do tego domy oraz zabudowania gospodarcze o bogatej dekoracji zewnętrznej, to mamy kolejną sporą atrakcję Podlasia. Mowa bowiem o Krainie Otwartych Okiennic, która ulokowała się pomiędzy trzema podlaskimi wsiami, w dolinie rzeki Narew. Są to Trześcianka, Soce i Puchły. Nie warto tutaj się śpieszyć, ponieważ już sama podróż po okolicy wśród przepięknej przyrody nastraja wyjątkowo pozytywnie. Będziecie zachwyceni!
2.5. Skit w Odrynkach
(45 minut od Białegostoku)
Prawosławny, męski Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach, powstał w roku 2009. Skit znajdziecie na obrzeżach wsi Odrynki, w uroczysku Kudak. Wybór Odrynek na miejsce powstania skitu nie był przypadkowy, ponieważ wcześniej istniał tutaj prawosławny klasztor Wniebowstąpienia Pańskiego, powstały ok. pierwszej połowy XVII w. Rozwiązanego go w roku 1824. Samochód możecie pozostawić na rogatkach wsi i przespacerować się do Skitu przez całkiem sporą, ponad półkilometrową, drewnianą kładkę. Można też podjechać bezpośrednio pod bramę Skitu. Tereny pustelni znajdują się na niewielkiej wyspie, a obok meandruje niespiesznie rzeka Narew.
2.6. Kruszyniany i Szlak Tatarski
(50 minut od Białegostoku)
Tutejsi muzułmanie, zwani Lipkami, walczyli po stronie Polski w wojnie z Turkami. Król Jan III Sobieski w podzięce przyznał Tatarom wieś oraz okoliczne tereny, jako zapłatę za służbę. Osiadł tutaj chociażby płk Samuel Murza Krzeczowski, który w bitwie pod Parkanami uratował królowi życie. Powstały tutaj meczet jest najstarszym zachowanym do dziś meczetem tatarskim w Polsce. Trafiają tutaj turyści z całego świata, jak chociażby w marcu roku 2010, meczet w Kruszynianach odwiedził książę Karol. Musicie też koniecznie spróbować tradycyjnych tatarskich potraw i przespacerować się nad Zalewem Ozierany i „zdobyć” Górę Ekumeniczną, na której ulokowano trzy symbole związane z religiami ziemi podlaskiej! W skład szlaku tatarskiego wchodzi również niewielką świątynia w Bohonikach i Muzeum Tatarianów w Sokółce.
Szlak Tatarski na Podlasiu – Klik
2.7. Ruiny Kościoła św. Antoniego
(52 minut od Białegostoku)
Tuż przy granicy z Białorusią znajduje się niewielka miejscowość Jałówka – kolejny punkt mapy ciekawych miejsc na Podlasiu. Na jej obrzeżach znajdziecie ruiny świątyni, której budowę rozpoczęto w roku 1910. Z pierwotnymi założeniami miała tutaj powstać świątynia w stylu romańskim, jednak z plany zmieniono i wygrała opcja neogotycka. Niestety, w roku 1944, cofające się wojska niemieckie zdecydowały wysadzić wieżę kościoła, a przy okazji uszkodziły całą budowlę, która nie została już nigdy odbudowana. Charakterystyczne ruiny wraz ze strzelistymi oknami oraz łukami przyciągają dziś do Jałówki sporo turystów oraz pary młode na sesje ślubne.
3. Atrakcje Podlasia > 1h drogi od Białegostoku
3.1. Biebrzański Park Narodowy
(1h 18 min od Białegostoku)
Jest to jeden z 23 parków narodowych w Polsce, a przy tym największy w kraju. Zajmuje powierzchnię 592,23 km². Biebrzańskie bagna zamieszkuje między innymi 49 gatunków ssaków, ponad ćwierć tysiąca różnych ptaków i miliony komarów. Najsłynniejszym rezerwatem jest tutaj obszar ochrony ścisłej Czerwone Bagno, który polecamy odwiedzić. Jako ciekawostkę dodamy, że znajdziecie tam wydmy! Jeśli będziecie mieć szczęście, to możecie spotkać też Pana Łosia, bo mieszka tu ich około 400. Siedziba parku znajduje się w Twierdzy Osowiec.
3.2. Kanał Augustowski
(1h 27 min od Białegostoku)
Ten skomplikowany system 18 śluz i jazów powstał, aby połączyć dopływy Wisły z Bałtykiem, omijając dolny bieg Wisły. Było to możliwe z wykorzystaniem dopływów Niemna. Droga do morza biegła nieco naokoło, ale miała pomóc w ominięciu pruskich ceł przy tranzycie towarów przez Gdańsk. Kanał ma długość około stu kilometrów i w 80% pozostaje w polskich graniach. Warto zobaczyć odnowione śluzy, często pochowane w leśnych ostępach. Przydaje się rower, ale do sporej części można również swobodnie dojechać samochodem. Po remoncie w roku 2008 kanał jest żeglowny na całej długości.
Kanał Augustowski – Historia i Ciekawostki – Klik
3.3. Białowieski Park Narodowy
(1h 28 min od Białegostoku)
Być na Podlasiu i nie zobaczyć żubra, to się nie godzi! Co prawda jeden jest w białostockim zwierzyńcu, ale do Białowieży i wypada podjechać. Białowieski Park Narodowy powstał jako jeden z pierwszych parków narodowych na starym kontynencie. Pod ochroną znajduje się tutaj ostatni zachowany w Europie fragment lasu pierwotnego oraz licząca kilkaset sztuk populacja żubra. Polecamy wizytę w tutejszym muzeum przyrodniczym.
3.4. Wigierski Park Narodowy
(1h 44 min od Białegostoku)
Wigierski Park Narodowy położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej. Trzeba przyznać, że przepięknie prezentuje się Pokamedulski Klasztor Wigierski, ulokowany na niewielkim cyplu nad jeziorem. Polecamy również przejażdżkę kolejką wąskotorową. Spędziliśmy tutaj nieśpiesznie cały dzień i była to wyborna sobota!
Wigierski Park Narodowy: Ciekawostki i Atrakcje – Klik
3.5. Suwalszczyzna
(ok. 2h od Białegostoku)
Ależ tutaj jest przepięknie! Jeśli w okolicach Białegostoku teren jest zdecydowanie płaski, to północne rubieże województwa wręcz szalenie falują. Jest to sprawka lodowca, który gościł tu w przeszłości. Pozostawił po sobie też charakterystyczny krajobraz: malownicze jeziorka, głazowiska oraz najgłębsze jezioro Polski – Hańczę. Odwiedźcie koniecznie Głazowisko Bachanowo, Łopuchowskie, czy Oz Turtulski. Znajdziecie tutaj również Wodziłki, czyli wieś staroobrzędowców oraz Przejście dla pieszych w szczerym polu.
3.6. Wiadukty w Stańczykach – bonus
To nasza ostatnia propozycja na liście atrakcji Podlasia, choć przyznajemy że jest ona nieco naciągana. Ponieważ wiadukty w Stańczykach znajdują się około 1,5 km za granicą województwa, po stronie warmińsko-mazurskiej. Ale jest to na tyle wyjątkowe miejsce, że szkoda by było, aby Wam umknęło podczas wędrówki. Wiadukty robią spore wrażenie. Mają długość około 180 m, a ich wysokość sięga do 36,5 m. Powstały na linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Czasami zwane są one również Akweduktami Puszczy Rominckiej. Wiadukty w Stańczykach to dwa mosty kolejowe z lat 1917–1918. Tor finalnie położono jedynie tylko na jednym z mostów i dniu 1.10.1927 roku zaczęły kursować tędy pociągi. Wejście jest płatne, ale polecamy. Zaraz po sąsiedzku znajduje się wieża widokowa.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
9 komentarzy
Wszystko pięknie, ładnie, ale proszę, nie wprowadzajmy ludzi w błąd! Podlasie to nie to samo co województwo podlaskie, a tym samym nie można zamiennie stosować tych nazw 😉
masz rację, chcemy w najbliższym czasie skorygować wpis. Dzięki za zwrócenie uwagi. Pozdrawiamy!
Wszystko fajnie przedstawione tylko niestety są rejony z naszego województwa, które do Podlasia nie należą jak Suwalszczyzna, a autor zapomniał o południu Podlasia ziemi Drohiczyńskiej i okolicach , wszak były zamieszkałe na długo przed Białymstokiem:)
Proszę wybaczyć za niedopatrzenie. Wkrótce postaramy nanieść poprawki i przy okazji odwiedzić południowe zakamarki Podlasia 🙂
Cześć,
często korzystam z Waszego bloga podczas planowania trasek w góry. Wasze wpisy i fotki ogromnie ułatwiają mi wybór od której strony wolę zrobić dany szlak. Zdarzyło się, że trafiałam też do Was na „niegórskie” wpisy o podróżach po Europie. Ale dziś, przy planowaniu spędzenia czasu na Podlasiu, byłam w niemałym szoku, że znów u Was wylądowałam! Zbudowaliście ogromną bazę miejsc. Jestem niezmiernie wdzięczna, robicie dobrą robotę! Dziękuję za inispiracje, wspieram całym serduszkiem, rozwijajcie się jeszcze bardziej! <3
Będę Was polecać i rozpowszechniać w świecie!!!
Szalenie nam miło czytać takie komentarze, dziękujemy pięknie! Z Podlasiem było nam o tyle łatwiej, ponieważ Justii pochodzi z Białegostoku 🙂 pozdrawiamy pięknie!
Warto by było przed napisaniem takiego i innych postów przyswoić sobie podstawowe pojęcia z geografii Polski 😉
Nie pierdol już xd
Będąc w Supraślu warto odwiedzić Wioskę Indiańską, która znajduje się tuż przy rynku i amfiteatrze. Jest tam sporo atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych, takich jak alpaki, konie, szop, skunks, muzeum w tipi i wiele zabaw. Mozna też zajrzeć do jurty mongolskiej, dla porównania kultur. Otwarci są sezonowo od maja do października. Dzieci były zachwycone wycieczką.