Wigierski Park Narodowy
– Wstęp do Wigierskiego Parku Narodowego jest płatny
– Bilet możecie kupić przez stronę Parku: tutaj
Ależ tutaj jest przepięknie! Wigierski Park Narodowy znajduje się w północno-wschodniej Polsce, na północnym skraju Puszczy Augustowskiej. Jest jednym z największych parków narodowych w Polsce, a przy okazji jedną z najciekawszych atrakcji na Podlasiu. Lasy, jeziora oraz błogi spokój sprawiają, że wieść o magii tego miejsca niesie się po całym kraju! I z radością przybywają tutaj amatorzy żeglowania, kręcenia kilometrów na rowerze oraz osoby, które wyjątkowo lubią obcować z naturą. Zapraszamy na przechadzkę po najciekawszych atrakcjach Wigierskiego Parku Narodowego.
Wigierski Park Narodowy Mapa Atrakcji
Wigierski Park Narodowy powstał jako piętnasty z kolei park narodowy w Polsce, w styczniu 1989 roku. Dziś, nieco większy niż swojego pierwszego dnia, obejmuje obszar nieco pod 150 km2. To istna wodno – leśna mieszanka, stanowiąca 82% powierzchni parku (lasy zajmują 63%, a wody 19%). Wyjątkowej wartości przyrodniczej nadają mu głównie tutejsze jeziora, które są pozostałością po zlodowaceniach. Pierwsze faktyczne działania mające na celu ochronę przyrody w okolicy podjęto w latach 50tych i objęto nimi bobry. Były to o tyle istotne działania, ponieważ w tym okresie te sympatyczne zwierzaki w Polsce praktycznie wyginęły, a tutejsze przybyły z terenów Zawiązku Radzieckiego. To dla ich ochrony powstał najpierw Rezerwat Ostoja Bobrów Stary Folwark, później drugi, nieodległy rezerwat Ostoja Bobrów Zakąty. Z czasem teren przekształcono w park krajobrazowy, a dziś cieszy się on statusem parku narodowego.
Turystyka na Terenie Parku
Mimo, że na terenie Parku znajdziecie 42 jeziora, to najwięcej turystów przyciąga oczywiście Jezioro Wigry, które zajmuje centralną część Parku. Jest to największe i najgłębsze tutejsze jezioro, urozmaicone falującą linią brzegową, wraz z licznymi wysepkami i zatokami. Na terenie Parku znajdziecie aż 22 gatunki storczyków – to połowa krajowej różnorodności. A bobry? Tak dobrze się nimi tutaj zaopiekowano, że zaczęły migrować i dały początek liczącej prawie 5 tys. sztuk populacji na Suwalszczyźnie. Z myślą o turystach, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego utworzono około 190 km szlaków turystycznych, po których śmiało możecie spacerować lub śmigać na rowerze.
Wigierski Park Narodowy Atrakcje
Z pewnością wiele osób skusi się na przechadzkę po jednej z pięciu ścieżek edukacyjnych – „Las”, „Suchary”, „Płazy”, „Jeziora”, czy też „Puszcza”. Znajdziecie na nich liczne punkty widokowe, tabliczki oraz kładki. Traficie tutaj również na plaże oraz kąpieliska. Po Jeziorze Wigry w okresie, gdy nie ma lodu na tafli akwenu, po wyznaczonej trasie, pływa statek spacerowy, mogący pomieścić 34 pasażerów. Główną rzeką parku jest Czarna Hańcza. Przepływa ona przez Jezioro Wigry i wśród turystów jest uznawana za jedną z najciekawszych rzek, po których można pływać kajakami. Zimą natomiast, Wigierski Park Narodowy kusi biegaczy narciarskich dobrze przygotowanymi trasami. Wokół jeziora Wigry wytyczono zielony szlak o długości 41 km, pod tajemniczą nazwą „Wokół Wigier”. Jest to świetna propozycja dla rowerzystów oraz dłygodystansowców. Jednak my, najpierw zapraszamy w mury zachwycającej świątyni.
1. Pokamedulski Klasztor Wigierski
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach jest przepięknie położony, albowiem znajdziecie go tuż nad brzegiem jeziora, na dość wąskim cyplu oblewanym przez wody Wigier. W wyniku królewskiego nadania przez Jan Kazimierza, w roku 1667, w ręce Kamedułów trafia wyspa na Jeziorze Wigry wraz dworem myśliwskim. Pierwsza tutejsza świątynia niestety przepada w pożarze, jednak już wkrótce, ku niebu zaczynają wyrastać mury dużego zespołu klasztornego. Przy okazji bracia wybudowali groblę, która połączyła wyspę z lądem. Klasztorne zabudowania powstawały na dwóch tarasach, ulokowanych 11 i 16 metrów nad lustrem wody. Dodatkowo wszystko było zabezpieczone murami oporowymi.
Trzeba przyznać, że budynek świątyni mocno zdominował tutejszy pejzaż. Barokowy kościół ukończono w roku 1745, a już w roku 1800 rząd pruski przeniósł zakonników do Warszawy i po różnych zawirowaniach, świątynia pełni dziś funkcję kościoła parafialnego. Czasy wojen nie były łatwe dla klasztoru, często niszczony, wymagał remontów i renowacji. W roku 1981 pomalowana go na charakterystyczny różowy kolor przeplatany białymi pasami.
2. Wigierska Kolejka Wąskotorowa
Bez dwóch zdań, podróż kolejką wąskotorową była największa frajda dla naszego dziecka. Wzdłuż południowego brzegu Jeziora Wigry biegnie wąskotorowa kolejka turystyczna. Trasa liczy 10 km w jedną stronę, a całość wycieczki zajmuje około 2h. Jest to cenny zabytek techniki oraz spora atrakcja regionu. Wigierska kolej wąskotorowa, o szerokości toru 600 mm, powstała podczas pierwszej wojny światowej. Wówczas to w Puszczy Augustowskiej pomagała łatwiej i szybciej transportować drewno z wyrębu. W szczytowym momencie trasa wraz z odnogami liczyła około 50 km. Kolejka zakończyła pracę dopiero w roku 1989.
Na szczęście na początku wieku odremontowano 10-kilometrowy odcinek z Płociczna do Krusznika. Dziś trasa wiedzie leśnym, kolejowym duktem, w bezpośrednim sąsiedztwie brzegów Jeziora Wigry. W kilku miejscach urządzono przystanki widokowe. Nawet jeśli nie macie czasu na podróż kolejką, to sprawdźcie rozkład jazdy, ponieważ widok wyłaniającej się z leśnych ostępów niewielkiej kolejki, buchającej czarnym, dymem robi niezłe wrażenie. A znając trasę, łatwo można ją gdzieś przechwycić 😉
3. Rejs Statkiem z Przeszklonym Dnem
Po tafli Jeziora Wigry sunie w sezonie niewielki statek, który został ochrzczony imieniem Leptodora II. W zasadzie jest to raczej łódź motorowa, ponieważ na jej pokład może wejść raptem 10 osób, a jej włodarzem jest Wigierski Park Narodowy. Na łódź można zaokrętować się z pomostu przy Muzeum Wigier. Tutaj też w budynkach można kupić bilety na rejs. Wybierając się na taką wycieczkę, szykujcie się na porządną dawkę przyrodniczo – edukacyjnej wiedzy, ponieważ największą atrakcją rejsu są szklane okna w dnie łodzi, dzięki czemu można spojrzeć w głąb czeluści jeziora. Turyści indywidualni mogą skorzystać z atrakcji jedynie w miesiące letnie oraz dodatkowo w weekend majowy oraz w wybrane dni czerwca. Bilet normalny kosztuje 14 pln.
Pewną alternatywa będzie rejs statkiem papieskim Tryton. Rejsy odbywają się od maja do września, po trasie papieskiej, czyli tak, jak płynął papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski w roku 1999. Statek przepływa nad najgłębszym miejscem na Jeziorze Wigry. Jest to Płosie, gdzie do dna jest aż 73 metry! Będzie szansa, że dostrzeżecie kormorany. Głowna przystań znajduje się pod Klasztorem Kamedułów w Wigrach.
4. Muzeum Wigier w Starym Folwarku
Niegdyś w budynku na północnych brzegach Jeziora Wigry mieściła się stacja hydrobiologiczna. Dziś znajdziecie sympatyczne muzeum, które w dużej mierze jest multimedialne. Dzięki wizycie w muzeum poznacie historię stacji oraz naturę samego Wigierskiego Parku Narodowego. Dowiecie się choćby o dziejach lodowców, które przetarabaniały się dawno temu po okolicy, bo to dzięki nim jest tutaj tak pięknie <3
5. Spływy Kajakowe Czarną Hańczą
Rozmawiając z osobami, które przepłynęły kilometry na kajakach, mamy wrażenie, że Czarna Hańcza, jest jednym z najpiękniejszych szlaków, które można przemierzać w ten sposób. Jeśli tylko lubicie tak spędzać wolny czas, to możecie rozważyć opcję spływu jednodniowego lub wybrać opcję wielodniową. Sami również się na taką wybierzemy, jeśli uda mi się namówić do tego Justi.
Jeżeli spędzacie urlop w okolicy, polecamy również:
– Parki Narodowe w Polsce
– Kanał Augustowski na Podlasiu
– Narwiański Park Narodowy
– Szlak Tatarski na Podlasiu
– Spacer po Magicznym Supraślu
– Atrakcje Tykocina
– Co Warto Zobaczyć w Białymstoku
– Murale w Białymstoku, Dziewczynka z Konewką
– Pałac Branickich w Białymstoku
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂