Góry w Polsce

– Mamy trzy łańcuchy: Sudety, Karpaty i G.Świętokrzyskie
– Które dzielą się 28 Pasm Górskich
– Zdobądź je wszystkie

Góry w Polsce możemy podzielić na trzy łańcuchy, z których najwyższe i najmłodsze to Karpaty, a najstarsze i najniższe, to Góry Świętokrzyskie, pomiędzy nimi uplasowały się Sudety. Dzięki ich pięknu, możliwości kontaktu z naturą i uczuciu wiatru we włosach to właśnie góry są jednym bardziej popularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. I sami przyznajemy się bez bicia, że bez gór nie potrafimy żyć i wciąż ich nam mało. Zwolennicy górskich wędrówek po Polsce mogą wybierać i przebierać pośród różnych pasm, dobierając sobie poziom trudności. Można też brać udział w realizacji różnych projektów, jak choćby Korona Gór Polski, polegająca na odwiedzeniu każdego pasma oraz wdrapaniu się na jego najwyższy szczyt. Nasze krótkie spojrzenie na góry w Polsce będzie spojrzeniem przez pryzmat geografii. Będziemy poruszać się od zachodnich rubieży naszego kraju, po jego wschodnią część.

gory izerskie

Góry w Polsce – Sudety

Sudety są drugim najstarszym łańcuchem górskim w Polsce. Ich najwyższym szczytem jest karkonoska Pani Śnieżka, która ma 1602 m wysokości. Sudetami dzielimy się również z Niemcami, choć tylko skrawkiem oraz z Czechami, dla których Śnieżka jest najwyższym szczytem kraju. Polskie Sudety dzielą się na 15 pasm, w których znajdziecie dwa parki narodowe – Karkonoski oraz Gór Stołowych. Wśród naukowców nie ma jednoznacznej opinii, jednakże przeważa ta, że nazwa tych gór ma celtyckie pochodzenie. Pierwotnie nazwa Sudéta mogła oznaczać las dzików lub las dzikich świń, ponieważ składa się z rdzenia „sud”, który u Celtów oznaczał dzika. Natomiast przyrostek „-eta” oznaczał las. I pół żartem, pół serio, coś w tym może być, ponieważ to właśnie tutaj wędrując, najczęściej natrafialiśmy na dziki 🙂 Sudety zostały wypiętrzone podczas orogenezy hercyńskiej, a geolodzy dzielą blok sudecki na Sudety Zachodnie i Sudety Wschodnie. Główne regiony turystyczne to Karkonosze oraz Kotlina Kłodzka.

Góry w Polsce

Pasma Sudetów

1. Góry Izerskie

Znajdują się w Sudetach Zachodnich, na terenie Polski oraz Czeskiej Republiki. Od Karkonoszy oddziela je Przełęcz Szklarska. Najwyższym szczytem jest Wysoka Kopa, mająca 1126 m. Góry Izerskie nie są specjalnie wysokie, ale mają przepiękne torfowiska oraz borowiny, cudnie płonące jesienią. Na początek możemy polecić wycieczkę na najwyższy szczyt Gór Izerskich oraz do Chatki Górzystów.

Góry Izerskie – Opis Szlaków oraz Ciekawe Miejsca Kliknij

Złoty Widok
Złoty Widok
góry izerskie zima
Schronisko Orle
Schronisko Orle

2. Karkonosze

Niegdyś zwane Górami Olbrzymi, są najwyższym pasmem Sudetów i rozciągają się na przestrzeni 40 km. Dzielimy się nimi z Czechami, a raczej to oni z nami, ponieważ Polsce przypada mniej niż trzecia część pasma. Są to przepiękne góry, których najwyższym szczytem jest Śnieżka, mająca 1602 m

Karkonosze – Opis Szlaków oraz Ciekawe Miejsca Kliknij

Śnieżka
Śnieżka schronisko
Śnieżka
zamknięte szlaki w Karkonoszach

3. Góry Kaczawskie

Niewielkie pasmo w Sudetach Zachodnich, ulokowane nieco na północny wschód od Jeleniej Góry. Całkowicie w Polsce. Ich średnia wysokość oscyluje w granicach 600 m. Najwyższym szczytem jest Folwarczna, jednak na liście Korony Gór Polski widnieje Skopiec. Tłumów tu raczej nie uświadczycie.

Góry Kaczawskie Skopiec – Opis Szlaku Kliknij

kraina wygasłych wulkanów
skopiec w krainie wygasłych wulkanów
okole w krainie wygasłych wulkanów

4. Rudawy Janowickie

Szalenie urozmaicone i fascynujące. Mimo, że zajmują powierzchnię nieco mniej niż 90 km2, to oferują turystom bardzo dużo. Znajdziecie tutaj Kolorowe Jeziorka, piękne skałki, ostańce, punkty widokowe na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską oraz tajemniczy zamek Bolczów. Te góry skradły nasze serca! Najwyższym szczytem jest Skalnik 945 m.

Rudawy Janowickie – Opis Szlaków oraz Ciekawe Miejsca Kliknij

Sokolik szlak
Sokoliki w Rudawach Janowickich
Starościńskie Skały
Starościńskie Skały
sokoliki rudawy janowickie 44
Krzyżna Góra

5. Góry Wałbrzyskie

Są to góry całkowicie ulokowane w Polsce. Kto uważa, że Sudety są spokojnymi, pozbawionymi ostrych podejść górami, zapraszamy w Góry Wałbrzyskie. Wykresy wysokości szlaków zdumiewają i często wyglądają niczym sinusoida. Najwyższym szczytem jest Borowa (853 m), a nie Chełmiec, jak przez wiele lat uważano. Mamy wrażenie, że pasmo to zaczyna być ostatnio odkrywane na nowo. Wiele w tym zasługi nowych wież widokowych – na Trójgarbie oraz Borowej

Góry Wałbrzyskie – Opis Szlaków oraz Ciekawe Miejsca Kliknij

Trójgarb
Trójgarb
Chełmiec wieża
Chełmiec
wzgórze Gedymina
Wzgórze Gedymina

6. Góry Kamienne

Stanowią część niecki śródsudeckiej, a ich najwyższym szczytem jest Waligóra, mająca 936 metrów. Pod nią znajdziecie urocze schronisko Andrzejówka. Ciągną się wzdłuż granicy polsko-czeskiej i dzielą się na cztery mniejsze pasma – Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche

Opis Szlaku na Waligórę – Kliknij Tutaj

Góry w Polsce
gomólnik mały platforma widokowa

7. Góry Sowie

Znajdują się w całości w Polsce, na terenie województwa Dolnośląskiego. Rozciągają się na długości 26 km, a ich najwyższym szczytem jest Wielka Sowa, mierząca 1015 m. Góry Sowie, oprócz głównego grzbietu, dzielą się ponadto na pasmo Garbu Dzikowca i Wzgórz Wyrębińskich. Stanowią najstarszą część Sudetów , a budują je w głównej mierze bardzo stare, prekambryjskie gnejsy.

Góry Sowie – Opis Szlaków oraz Ciekawe Miejsca Kliknij

Góry w Polsce
Zamek Grodno w Zagórzu
Twierdza Srebrna Góra

8. Góry Bardzkie

Są najdalej wysuniętymi na wschód górami Sudetów Środkowych. Są malutkie, długie na 20 km i szerokie maksymalnie na 10 km. Ich najwyższym szczytem jest Szeroka Góra, która ma wysokość 765 m.

9. Góry Stołowe

Są jednymi z nielicznych w Europie przedstawicielami gór płytowych. Ich najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki, mający 919 m wysokości. Jeśli raz tutaj przyjedziecie, będziecie powracać częstokroć, bo bardziej magicznych i tajemniczych gór w Polsce zwyczajnie nie znajdziecie. Dzielimy się nimi również z Czechami, u których znajdziecie również fascynujące trasy.

Najpiękniejsze Szlaki w Górach Stołowych – Kliknij Tutaj

ciekawe miejsca
Góry w Polsce
ciekawe miejsca

10. Góry Orlickie

Stanowią najwyższą część Sudetów Środkowych. Najwyższym szczytem po stronie polskiej jest graniczna Orlica, sięgająca nieba na wysokość 1084 m. Samo pasmo jest niespecjalnie długie, bo ma ok. 50 km, a do Polski należy tylko niewielki fragment jego głównego grzbietu. Po stronie czeskiej znajduje się najwyższy szczyt, czyli Wielka Desztna 1115 m. Po czeskiej stronie ciągnie się też pas fortyfikacji, zbudowanych w latach 1936-38.

Góry Orlickie – Szlaki i Urocze Zakątki

Orlica
Kamień Rubartscha

11. Góry Bystrzyckie

masyw górski w Sudetach Środkowych, których najwyższym szczytem jest Sasanka mająca 985 metrów wysokości. Dzielimy się nimi z Czechami, którym przypada jedynie niewielki skrawek gór. A przynajmniej tak twierdzą nasi geografowie, ponieważ czescy uznają, że Góry Bystrzyckie kończą się na granicy, a ich kontynuacja po stronie czeskiej należy już do Gór Orlickich.

Szlaki w Górach Bystrzyckich

Jagodna wozek
Jagodna Wieża Widokowa

12. Masyw Śnieżnika

Jest najwyższym wyniesieniem w polskiej części Sudetów Wschodnich. Zdecydowana większość tego masywu leży po stronie polskiej. Najwyższym szczytem jest Śnieżnik (1425 m), od którego odchodzi sześć obszernych, spłaszczonych ramion, oddzielonych głębokimi dolinami. Obszar Masywu Śnieżnika należy do zlewisk trzech mórz – Morza Bałtyckiego, Północnego oraz Morza Czarnego. A jedynym w Polsce miejscem, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz jest Trójmorski Wierch. Wartym polecenia jest również Wodospad Wilczki mający 22 metry wysokości. Jest to jeden z najwyższych wodospadów w Sudetach.

Masyw Śnieżnika – Szlaki i Ciekawe Miejsca

Śnieżnik
Śnieżnik
Schronisko pod Śnieżnikiem

13. Góry Bialskie

Znajdują się w Sudetach Wschodnich. Co ciekawe, czescy geografowie uważają je za część sąsiednich Gór Złotych. Najwyższym szczytem jest Rudawiec mający 1112 metrów, choć niektórzy zazdrośnicy umniejszają jego wysokość o 6 metrów. Warto tutaj się wybrać choćby dla samej drogi prowadzącej do Bielic. Niczym na przysłowiowy koniec świata.

14. Góry Złote

Znajdują się w Sudetach Wschodnich. Czesi mówią o nich Rychlebské Hory. Najwyższym ich wzniesieniem jest Smrek (1127 m), a w polskiej części Postawna (1117 m), choć w Koronie Gór Polskich znajdziecie Kowadło. Często wymieniane są jednym tchem wraz z Górami Bialskimi. Góry Złote są jednym z dłuższych pasm sudeckich i mają około 55 km długości. Po polskiej stronie jest to 35 km.

Szlaki przez Góry Złote – Kliknij

Trojak
Trojak

15. Góry Opawskie

Najwyższym szczytem po stronie polskiej jest Biskupia Kopa (890 m), na której znajduje się zabytkowa wieża widokowa. Natomiast najwyższym szczytem całego pasma jest Góra Poprzeczna (975m), położona w Czechach. W przeszłości Góry Opawskie były jedynym górskim obszarem na Górnym Śląsku, który należał do Niemiec. Dlatego też kiedyś funkcjonowała nazwa Górnośląski Zakątek Górski.

góry opawskie wieża na biskupiej kopie

Góry w Polsce – Karpaty

Karpaty ciągną się łukiem przez osiem państw. Są to, idąc w kierunku wschodnim, Austria, Czechy, Polska, Słowacja, Ukraina, Rumunia, Węgry oraz Serbia. Najwyższym szczytem jest tatrzański Gerlach położony na Słowacji, wysoki na 2655 m. Karpaty są drugim co do powierzchni łańcuchem górskim w Europie. Rozciągają się na 190 tyś. km2, a cześć polska to ich niecałe 10%.  Nazwa Karpat zapewne pochodzi od nazwy dackiego plemienia Karpów, którzy mieszkali na terenie Karpat Wschodnich w pierwszym tysiącleciu naszej ery. W polskich Karpatach znajdziecie 6 parków narodowych: Babiogórski, Gorczański, Tatrzański, Pieniński, Magurski oraz Bieszczadzki, a w karpackim oddziale aż 12 pasm górskich. W Tatrach odnajdziecie najwyższy szczyt w Polsce, czyli Rysy. Nas najbardziej zachwycają Magiczne Pieniny oraz właśnie strzeliste Tatry!

Góry w Polsce

Pasma Karpat

16. Tatry

Najwyższe góry w Polsce. Po stronie polskiej królują oczywiście Rysy, a w całym paśmie słowacki Gerlach, który jest również najwybitniejszym szczytem Karpat. Tatry są też najwyższym pasmem w Karpatach, dzięki czemu wyżej już nie wyjdziecie na obszarze między Alpami a Uralem i Kaukazem. Co ciekawe, jeszcze na początku XIX wieku, Tatry Wysokie nazywane były Karpakiem. Co oznaczało najwyższą górę, okrytą śniegiem. Powierzchnia Tatr wynosi 785 km², z czego 22,33% leży w graniach naszego kraju., czyli 175 km². Najwyższym szczytem w całości po stronie polskiej jest Kozi Wierch (2291 m).

Tatry Opisy Szlaków – Kliknij Tutaj

jaskinia mylna
morskie oko trasa
Ciekawe Miejsca - Siklawa
ornak

17. Pieniny

Przełom Dunajca dzieli Pieniny na trzy części – Pieniny Spiskie, Środkowe, czyli Właściwe oraz Małe Pieniny. Najwyższym szczytem pasma jest Wysoka 1050 m, która znajduje się w Małych Pieninach. Jednak najbardziej fascynująca pienińska część znajduje się w części środkowej. To tutaj znajdziecie Trzy Korony oraz Sokolicę. Są to przepiękne i magiczne góry!

Pieniny – Opis Szlaków oraz Ciekawe Miejsca Kliknij Tutaj

Wysoki Wierch Panorama
Sokolica
Trzy Korony Wschod Słońca

18. Beskid Śląski

Najwyższym szczytem jest Skrzyczne 1257 m, a po stronie czeskiej sporo niższa Czantoria Wielka 995m. Beskid Śląski należy do Beskidów Zachodnich. Warto tutaj wybrać się na Malinową Skałę oraz poszukać źródeł Wisły na stokach Baraniej Góry.

równica orłowo
Trzy Kopce Wiślańskie

19. Beskid Mały

Jego najwyższym szczytem jest Czupel 930 m. Nazwa tych gór nie jest przypadkowa, ponieważ to faktycznie niewielka kraina, która ma długość ok. 35 km i szerokość do 15 km. Warto również wybrać się do Międzybrodzia Żywieckiego oraz na Górę Żar.

Góra Żar
Kiczera Góra Żar

20. Beskid Makowski

Dawniej nazywany był Beskidem Średnim i najwyższym szczytem jest tutaj Mędralowa 1169 m. Choć trzeba pamiętać, że do Beskidu Makowskiego zaliczane jest czasem Pasmo Lubomira i Łysiny. Na Lubomirze znajduje się obserwatorium astronomiczne.

Lubomir Opis Szlaku – Kliknij Tutaj

21. Beskid Żywiecki

Najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego jest Babia Góra. Matka niepogód mierzy 1725 m. Jest to drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce. Zgodnie z Jerzym Kondrackim, Beskid Żywiecki składa się z dwóch izolowanych części, które łączą się na Słowacji. Jest to cześć zachodnia, czyli właściwy Beski Żywiecki., w Polsce od Przełęczy Zwardońskiej, po Przełęcz Głuchaczki oraz część wschodnia, z Pasmem Babiej Góry, Działów Orawskich oraz Pasma Orawsko-Podhalańskiego.

Szlaki w Beskidzie Żywieckim

Babia Góra szlak
wschód Słońca na Babiej Górze
Korona Gór Polski

22. Beskid Wyspowy

najwyższym szczytem jest tu Mogielica 1170 m. Cechą charakterystyczną pasma jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów. Stąd też jego nazwa. Szczególnie jest to widoczne, gdy w górach  podziwia się zjawisko morza mgieł, z którego wyrastają niczym wyspy pozostałe szczyty pasma.

Szlaki w Beskidzie Wyspowym – Kliknij Tutaj

Mogielica
Mogielica

23. Gorce

Najwyższym ich szczytem jest Turbacz 1310 m. Odnajdziecie tutaj 14 szlaków turystyki pieszej o łącznej długości 63,3 km. Nazwa tego pasma jest zapewne związana ze słowem gorzeć, czyli palić się, płonąć i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan metodą żarową. Od Turbacza, odbiega 7 grzbietów górskich we wszystkich kierunkach świata. To taka górska rozgwiazda.

Przepiękne Gorczańskie Szlaki Znajdziecie Tutaj

koliba schronisko na lapsowej polanie w gorcach (17)
Góry w Polsce
Turbacz zachód słońca

24. Beskid Sądecki

Najwyższym szczytem jest Radziejowa 1266 m. Do mniej więcej roku 1918 góry te nazywane były Beskidem Nadpopradzkim. Do Beskidu Sądeckiego zalicza się trzy pasma górskie – Pasmo Jaworzyny, Pasmo Radziejowej oraz Góry Leluchowskie.

Szlaki w Beskidzie Sądeckim – Kliknij Tutaj

Góry w Polsce
Góry w Polsce
Bacówka pod Bereśnikiem

25. Beskid Niski

Najwyższym szczytem po stronie polskiej jest Lackowa 997 m. Natomiast po stronie słowackiej jest Busov (1002 m), który jako jedyny przekracza 1000 m. Wschodnia granica Beskidu Niskiego jest również granicą Karpat Wschodnich i Zachodnich. Są to obecnie chyba najbardziej dzikie góry w Polsce. W centrum Beskidu Niskiego znajduje się Magurski Park Narodowy.

Szlaków po Beskidzie Niskim Szukajcie Tutaj

Ciekawe Miejsca
Cergowa
Desznica

26. Bieszczady

Najwyższym szczytem po polskiej stronie jest Tarnica 1346 m. Natomiast szczytem szczytów całych Bieszczadów jest Pikuj (1405 m), leżący po stronie ukraińskiej. Bieszczady dzielą się na wschodnie oraz zachodnie. W partiach szczytowych tych gór znajdują się charakterystyczne połoniny – bajecznie łąki.

Przepiękne Bieszczadzkie Szlaki Znajdziecie Tutaj

Korona Gór Polski - lista i mapa
Góry w Polsce
Bieszczady trasy

27. Góry Sanocko-Turczańskie

Znajdziecie je na północ od Bieszczadów i na południe od Pogórza Przemyskiego. Jest to dość spore pasmo w Beskidach Lesistych w Karpatach Wschodnich. Granica polsko ukraińska rozdzieliła je na dwie części. Łącznie zajmują powierzchnie 930 km2. Najwyższym szczytem jest Magura Łomniańska wysoka na 1024 metry, która jest niestety po stronie ukraińskiej. Natomiast w naszych granicach najwyższy jest Jaworniki 909 m. Charakterystyczny Gór Sanocko-Turczańskich jest ich układ. Tak zwany rusztowy. Jest to system równoległych pasm górskich, przedzielonych dolinami rzek lub potoków.

28. Góry Świętokrzyskie

Trzecim i ostatnim łańcuchem górskim w Polsce są Góry Świętokrzyskie. Znajdują się niedaleko Kielc, w centralnej części Wyżyny Świętokrzyskiej. Wraz z Sudetami, należą do jednych z najstarszych gór na naszym kontynencie, a ich najwyższym szczytem jest Łysica, leżąca w paśmie Łysogór, choć ostatnio było z tym nieco zamieszania. Góry Świętokrzyskie mają mniej więcej 500 mln lat i przez ten czas parokrotnie ulegały wypiętrzaniu, niszczeniu i zalewaniu przez morza. W ich skład wchodzi 19 równoległych pasm, ciągnących się z zachodu na wschód. Nazwa gór wywodzi się od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze. Na terenie Gór Świętokrzyskich utworzono Świętokrzyski Park Narodowy, a najwyższe pasma górskie Gór Świętokrzyskich usiane są charakterystycznymi gołoborzami.

Łysica Opis Szlaku – Kliknij Tutaj

Klasztor na Łysej Górze
Łysica

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

9 komentarzy

  1. Góry są piękne o każdej porze roku, w waszych kadrach ze szlaków można się zakochać. Cudowne zdjęcia, a górskie przeżycia są jedyne w swoim rodzaju. Góry to idealne miejsce na zebranie myśli, wyciszenie, aktywny odpoczynek i zresetowanie się. To było właśnie powodem, dlaczego Wisłę wybraliśmy jako siedzibę naszego ośrodka. By naszym pacjentom jak najlepiej pomóc, a wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak zmiana otoczenia i natura wpływają kojąco na nasz cały organizm.

    • Edit: oczywiście Masyw Ślęży jest szalenie uroczy. Jednak nie wylądował on w zestawieniu, ponieważ Masyw jest najwyższym wzniesieniem Przedgórza Sudeckiego. pozdrawiamy

  2. Cześć kochani! ☀️

    Jak uważacie, które góry Pieniny, czy Gorce bardziej skradną serca młodym kochającym naturę i jej dziewiczość istotek? Mamy z przyjaciółką dylemat, dokąd pojechać w październiku, uwielbiamy Beskid Niski, Bieszczady i góry Izerskie za klimat tam panujący, zielone hale i wspaniałych ludzi. Będę wdzięczna za podpowiedź!

    Ściski,
    Joanna

    PS piękny blog 🙂

    • W naszej opinii to właśnie Pieniny najbardziej potrafią rozkochać młode serducha 😉 Pamiętajcie wówczas o zachodzie Słońca na Wysokim Wierchy 🙂

  3. Co oznaczają terminy masyw i przedgórze?
    Gory Polskie dzieła się na 3 łańcuchy górskie . W skład każdego wchodzą pasma górskie. Myślałam ze szleza jest takim pasmem

    • Magdalena Reply

      Blog jest świetny, korzystam przy planowaniu górskich wycieczek. Zawsze opisane są najlepsze trasy, pętle, informacje gdzie zaparkować. Super schemat. Bardzo dziękuję. W danym poście nie działają linki odnośniki do szlaków, np Karkonosze, wyświetlają się Izerskie. To samo przy innych górach.

  4. U góry strony, przy opisie Sudetów, jest ponownie mapa Karpat. 🙂 Poza tym fajny artykuł i wartościowy blog. 🙂

  5. Najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich jest Jagodna Północna. Nie Sasanka.

Write A Comment