Skalne Miasto Adrspassko-Teplicke

Skalne Miasto Adrspassko-Teplicke to tak naprawdę dwa różne labirynty skalne ulokowane po sąsiedzku, dosłownie skała w skałę. Spacer pomiędzy tajemniczymi ostańcami i wąskimi skalnymi uliczkami będzie dla każdego szalenie fascynujący i wart chwili zapomnienia. Warto tutaj wybrać się choćby na chwilę, choćby na dzień. Osobiście namawiamy do spaceru po sezonie, gdy na szlakach jest nieco spokojniej. A wspomniana bliska lokalizacja obu Skalnych Miast oraz szlak łączący oba te piaskowcowe zakamarki sprawia, że wycieczkę można śmiało połączyć w jedną całość, gorąco polecamy! Gdzie jest skalne miasto w Czechach? Zapytacie. To tylko 22 kilometry w linii prostej na południe od Wałbrzycha, zatem przygodo przybywaj!

Jak Dojechać do Skalnego Miasta

Jeśli nie posiadacie samochodu, to wygodnie jest skorzystać z ofert lokalnych biur podróży, choćby w Kudowie-Zdrój, czy też w Szklarskiej Porębie, które organizują całodniowe wycieczki do Skalnego Miasta. Od roku 2018 Koleje Dolnośląskie uruchomiły sezonowy pociąg relacji Wrocław – Adrspach. W poprzednich latach pociągi kursowały od weekendu majowego, aż do późnej jesieni. Składy jeździły tylko w weekendy. Informacji o kursach w roku 2020 szukajcie na stronie TUTAJ.

Z Kudowy Zdrój można tam dotrzeć w sposób łączony – najpierw lokalnym busem do miasta Nachod i stąd pociągiem. Podróż busem kosztuje 5 pln i zajmuje 20 minut. Busików szukajcie w centrum Kudowy. Natomiast po czeskiej stronie, w mieście Nachod, dworzec kolejowy jest zlokalizowany obok autobusowego. Bilet na pociąg kosztuje 56 Koron (~9 pln). Możecie go kupić online lub w kasie. Całość podróży zajmuje średnio ok 1,5h. Do zaplanowania trasy polecamy czeską wyszukiwarkę połączeń. Wyniki obejmują podróż od Kudowy. Strona daje możliwosć zakupu biletów na pociąg. Przed podróżą sprawdźcie sobie dokładnie połączenie, ponieważ jest spora szansa, że będzie to podróż z przesiadką. Na szczęście większość połączeń jest ze sobą skomunikowana🙂 Stacje kolejowa Teplice oraz Adrspach znajdują się zaraz przy wejściu do Skalnego Miasta.

Oczywiście najwygodniej będzie tutaj dotrzeć samochodem. Czy potrzebna będzie winieta? Na szczęście nie 😊 Skalne Miasto z Karpacza jest osiągalne po 75 minutach, a z Wrocławia po 2h. Adres do nawigacji jaki możecie wpisać to po prostu Adrspach, traficie na pewno. W okresie od maja do końca października, w całej wsi Adrspach obowiązuje zakaz parkowania. Samochód możecie zostawić na wyznaczonych parkingach, tuż obok wejścia do Skalnego Miasta. W Teplicach jest podobnie, przy czym po sezonie nikt nas o opłatę nie ścigał

 • Adrspach – Za pierwsze 4h opłata wynosi 100 Koron (~17 pln). Każda kolejna godzina to 50 Koron (~8,5 pln)
 • Teplickie Skały – Opłata jednorazowa 100 Koron (~17 pln)
Skalne Miasto

Adrspach Praktycznie

Adrspach jest najsłynniejszym czeskim skalnym miastem. Wejście do skalnego labiryntu znajduje się zaraz obok stacji kolejowej oraz przy parkingach. Przekroczywszy Bramę ujrzycie śliczne jeziorko, będące pozostałością dawnej kopalni piasku i teraz macie do wyboru dwie możliwości:

 • Jeziorko można obejść niebieskim szlakiem, co powinno zająć Wam nie więcej niż pół godziny spaceru.
 • Główny szlak po Adrspachu jest oznaczony kolorem zielonym. Jest to pętla mająca około 3,5 km długości. Przejście na szybko zajmuje około godziny. Ale zdecydowanie warto zrobić to powoli i nieśpiesznie chłonąć klimat Skalnego Miasta. Obie trasy startują obok kas.

Podążając za zielonymi znacznikami po 30 minutach dotrzecie do dwóch wodospadów oraz do jeziorka, na którym można udać się w rejs. Taki kurs pomiędzy skałami trwa ok 20 minut i jest dodatkowo płatny (50 Koron / ~8,5 pln). Bilet na łódkę, która wygląda bardzo podobnie do tych na Dunajcu, można kupić w kasie tuż obok jeziorka. Pamiętajcie tylko, że w sezonie, gdy pojawią się zorganizowane grupy, kolejki do łódek są gigantyczne, postoicie nawet 2h! Rejs odbywa się tylko w okresie letnim, w godzinach 9-17. Czy szlak przez Skalne Miasto jest trudny? Nie, w zasadzie jest tylko kilka mocniejszych podejść, plus wąski przesmyk przez Mysią Dziurkę i to wszystko. Może zimą jest tutaj trudniej, gdy istnieje ryzyko oblodzenia. Dlatego jest to idealne miejsce dla każdego!

Dokładny opis Skalnego Miasta Adrspach jest dostępny TUTAJ

Skalne Miasto

Skalne Miasto Cennik

W kasach można zapłacić koronami, kartą oraz złotówkami, choć pamiętajcie, że przelicznik jest mało korzystny. Do naszych obliczeń można przyjąć, że 100 Koron to 17 pln. A czy dobrym pomysłem jest Skalne Miasto z psem? Tak, możecie śmiało przybyć z psiakami, ale pamiętajcie, że muszą one spacerować na smyczy i należy wykupić dla nich osobny bilet. Opłata do Skalnego Miasta Adrspach w zależności od sezonu kształtuje się odpowiednio:

Od 1 Listopada do 31 Marca

 • Poniedziałek – Niedziela: od 10:00 do 15:00
 • Osoba Dorosła – 80 Koron (~14 pln)
 • Bilet ulgowy (dzieci od 6go roku, studenci, inwalidzi) – 40 Koron (~7 pln)
 • Opłata za psa – 10 Koron (~2 pln)
 • Bilet Rodzinny 2+2 – 210 Koron (~35 pln)
 • Toalety są dostępne bezpłatnie

Od 1 Kwietnia do 30 Października

 • Poniedziałek – Niedziela od 8:30 do 17:30
 • Osoba Dorosła – 120 Koron (~20 pln)
 • Bilet ulgowy (dzieci od 6go roku, studenci, inwalidzi) – 70 Koron (~12 pln)
 • Opłata za psa – 10 Koron (~2 pln)
 • Bilet Rodzinny 2+2 – 320 Koron (~55 pln)
 • Rejs łódką: od 9:30 – 17:00 – 50 Koron
 • Toalety są dostępne bezpłatnie
 • Parking: Za pierwsze 4h opłata wynosi 100 Koron (~17 pln). Każda kolejna godzina to 50 Koron (~8,5 pln)
Góry Stołowe
adrspach
Góry Stołowe

Skalne Miasto Teplickie Skały

 • Osoba Dorosła – 100 Koron (~17 pln)
 • Bilet ulgowy (dzieci od 6go roku, studenci, inwalidzi) – 50 Koron (~8,5 pln)
 • Opłata za psa – 10 Koron (~2 pln)
 • Bilet Rodzinny 2+2 (dzieci do 15stu lat) – 250 Koron (~43 pln)

Nieco mniej znane i pozostające w cieniu Adrspachu. Ma to swoje plusy, ponieważ przeważnie bywa tutaj mniej tłoczno, a jest równie pięknie, jeśli nie piękniej. Wejście jest ulokowane 200 metrów od stacji kolejowej. Można tutaj też dostać się przez Wilczy Wąwóz, prosto z Adrspachu, szlakiem koloru żółtego, wówczas nie będziecie musieli płacić za bilet wstępu. Natomiast jeśli wyruszycie w drogę prosto z parkingu, to w kasie możecie standardowo zapłacić koronami, złotówkami oraz kartą. Trasa okrężna poprowadzona jest niebieskim szlakiem. Do przespacerowania jest prawie 6 km. Jeśli zdecydujecie się zwiedzać tylko Teplickie Skały, to zaplanujcie sobie około 3 h wraz ze sporą ilością zdjęć. Szlak jest cudownie piękny, a na turystach największe wrażenie czyni Świątynia oraz wąskie przejście zwane Sybir, gorąco polecamy!

Dokładny opis Teplickich Skał jest dostępny TUTAJ

Skalne Miasto

Jak Zwiedzać Skalne Miasto w Czechach?

Rezerwat został podzielony na dwie części: Adrspach oraz Teplicke Skaly. Znajdziecie tutaj kilka szlaków turystycznych, z których najczęściej uczęszczane są dwa szlaki okrężne. Jest również żółty szlak łączący oba Miasta przez Wilczy Wąwóz. Jeśli tędy przejdziecie z jednego Miasta do drugiego, to za drugi bilet nie trzeba będzie płacić. Dobrym pomysłem będzie zostawienie samochodu przy jednym Skalnym Mieście, przejście przez wąwóz, zwiedzenie drugiego Miasta i powrót koleją. Dystans pomiędzy stacją Adrspach a Teplicami to 4 km. Warto tylko wcześniej sprawdzić rozkład jazdy kolei, ponieważ nie kursuje ona zbyt często. Wycieczka obejmująca oba Skalne Miasta zajmuje turystom przeważnie ok 5/6 h.  

W naszej opinii Skalne Miasta genialnie prezentują się jesienią, gdy jest pusto i bardziej kolorowo. Latem bywa tutaj ścisk niemiłosierny, a w okresie majówki turystyczne tsunami zalewa szlaki. Jeśli jednak zdecydowaliście się przybyć tutaj w sezonie, to wczesnym rankiem wygodniej zwiedzać Adrspach, przed innymi. Lub późnym popołudniem, jeśli macie na to czas. Natomiast z każdą chwilą bardziej przyjemnie będzie w Teplickich Skałach. A które skalne miasto jest ładniejsze? Tutaj opinie są mocno podzielone, dlatego najlepiej wpaść do obu na przechadzkę. Jeśli nas spytacie, to zapewne wybralibyśmy Teplickie.

Skalne Miasto z Dzieckiem

Jeśli wybieracie się na spacer z małym dzieckiem w wózku, to wielkiego wyboru nie macie. Tylko Adrspach. Teplickie skały nie będą tutaj dobrym pomysłem. Droga jest bardziej leśna, jest sporo schodków i korzeni, które skutecznie uniemożliwiają spacer w takiej formie. Polecamy w takim przypadku nosidełka. Natomiast w Adrspachu jest nieco lepiej, ponieważ możecie pospacerować po płaskim, do wodospadu. Jest to dystans ok. kilometra od kas. Może nie za wiele, ale po drodze miniecie słynną Głowę Cukru, czy chociażby Bramę Gotycką. Od Wodospadu niestety musicie wrócić tym samym szlakiem. Ścieżka jest nieutwardzona i piaszczysta, co może sprawiać nieco problemów osobom na wózkach inwalidzkich oraz rodzicom pchającym wózek, ale nie jest bardzo źle, dacie radę. Jest tu na tyle pięknie, że warto podjąć ten trud!

Skalne Miasto
Skalne Miasto

Atrakcje w Okolicy

Jeśli wciąż Wam mało i macie nieco czasu w zanadrzu, proponujemy dodatkowo kilka lokalnych bonusów. W drodze powrotnej w stronę Kudowy Zdrój możecie wpaść do innego czeskiego skalnego Miasta Ostas. A w zasadzie znów do dwóch labiryntów. Jest tu tajemniczo, pusto i jest huśtawka nad krawędzią. A na koniec czeka Was Koci Zamek, gdzie możecie zapuścić się w głąb skały, istna bajka. Drugą i trzecią opcją są Broumovske Steny. W zależności od czasu, pogody i chęci możecie podskoczyć na Hvezdę i pasjonujący punkt widokowy Vyhlídka Skalní divadlo lub pognać na Kamienną Bramę. A gdy znudzą Wam się góry i skalne labirynty to Nachod z Zamkiem Was ugości, a wioska Broumov zaprosi na zimne piwo. Zresztą same Teplice nad Metují to też takie przyjemne miasteczko na chwilę. Udanego wędrowania!

Opis szlaków przez Broumovske Steny: TUTAJ i TUTAJ

Skalne Miasto
Skalne Miasto
Skalne Miasto
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:6    Średnia:5/5]

Write A Comment