Zobacz jak Wygląda Bajka!
Skalne Miasto Adrspassko-Teplicke w Czechach to tak naprawdę dwa różne labirynty skalne ulokowane po sąsiedzku, dosłownie skała w skałę. Spacer pomiędzy tajemniczymi ostańcami i wąskimi skalnymi uliczkami będzie dla każdego szalenie fascynujący i wart chwili zapomnienia. Warto tutaj wybrać się choćby na chwilę, choćby na dzień. Osobiście namawiamy do spaceru po sezonie, gdy na szlakach jest nieco spokojniej. A wspomniana bliska lokalizacja obu Skalnych Miast oraz szlak łączący oba te piaskowcowe zakamarki sprawia, że wycieczkę można śmiało połączyć w jedną całość, gorąco polecamy! Gdzie jest skalne miasto w Czechach? – zapytacie. To tylko 22 kilometry w linii prostej na południe od Wałbrzycha, zatem przygodo, przybywaj!
Jak Dojechać do Skalnego Miasta w Czechach oraz Informacje o Parkingu
Najwygodniej będzie tutaj dotrzeć samochodem. Skalne Miasto z Karpacza jest osiągalne po 75 minutach, a z Wrocławia po 2h. Adres do nawigacji, jaki możecie wpisać, to po prostu Adrspach, traficie na pewno. Czy potrzebna będzie winieta? Na szczęście nie 🙂 Natomiast, jeśli spędzacie urlop w czeskiej stolicy, to sytuacja nieco się zmienia. Tutaj, posiadając winietę, na dojazd poświęcicie nieco ponad 2h, w przeciwnym razie dojazd z Pragi zajmie Wam godzinę więcej (Skalne Miasto Praga odległość – 177 km). W okresie od maja do końca października w całej wsi Adrspach obowiązuje zakaz parkowania. Samochód możecie zostawić na wyznaczonych parkingach, tuż obok wejścia do Skalnego Miasta. W Teplicach jest podobnie, przy czym po sezonie nikt nas o opłatę nie ścigał
– Adrspach: Za pierwsze 4h opłata wynosi 100 Koron (~17 pln). Każda kolejna godzina to 50 Koron (~8,5 pln)
– Teplickie Skały: Opłata jednorazowa 100 Koron (~17 pln)
Komunikacja Publiczna
Z Kudowy-Zdrój można na miejsce dotrzeć w sposób łączony. Czyli najpierw busem do miasta Nachod i stamtąd pociągiem. Podróż busem z centrum Kudowy kosztuje 5 pln i zajmuje 20 minut. Natomiast po czeskiej stronie, w mieście Nachod, dworzec kolejowy jest zlokalizowany obok autobusowego. Bilet na pociąg kosztuje 56 Koron (~9 pln). Możecie go kupić online lub w kasie. Całość podróży zajmuje średnio ok 1,5h. Do zaplanowania trasy polecamy czeską wyszukiwarkę połączeń. Wyniki obejmują podróż od Kudowy. Strona daje możliwość zakupu biletów na pociąg. Przed podróżą sprawdźcie dokładnie połączenie, ponieważ jest spora szansa, że będzie to podróż z przesiadką. Na szczęście większość połączeń jest ze sobą skomunikowana:) Stacje kolejowa Teplice nad Metuj Skaly oraz Adrspach znajdują się zaraz przy wejściu do Skalnego Miasta. Wygodnie jest również skorzystać z ofert lokalnych biur podróży, choćby w Kudowie-Zdrój, czy też w Szklarskiej Porębie, które organizują całodniowe wycieczki do Skalnego Miasta.
Pociąg z Wrocławia do Skalnego Miasta w Czechach
Od roku 2018 Koleje Dolnośląskie uruchomiły sezonowy pociąg relacji Wrocław – Adrspach. Czas podróży pociągiem wynosi około 3 godziny. W poprzednich latach pociągi kursowały od weekendu majowego, aż do późnej jesieni. Składy jeździły tylko w weekendy. Informacji o kursach w roku 2020 szukajcie na stronie tutaj.
Kiedy Najlepiej Tutaj Przyjechać?
Skalne Miasto w Czechach to wyjątkowy obszar, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem po obu stronach czesko-polskiej granicy. Na szczęście bramy pozostają otwarte przez cały rok, dlatego warto unikać długich weekendów, zarówno tych polskich jak i czeskich. Wtedy na szlakach pojawiają się ogromne tłumy. I dochodzi do tak ekstremalnych sytuacji, że Czeska policja, przygnieciona falą tsunami turystów z Polski, zamyka drogi dojazdowe do Skalnych Miast. Dlatego podpowiadamy, że warto tutaj przybyć nieco po sezonie, gdy jest pusto i bardziej tajemniczo. Na nas Skalne Miasto ogromne wrażenie uczyniło jesienią, gdy rześki poranek wraz z cieniami oraz odgłosami echa naszych kroków, odbijających się spomiędzy skał, budował tajemniczą aurę.
Skalne Miasto Noclegi
Jako że atrakcji jest tutaj mnogo, warto w okolicy spędzić choćby weekend. Ale gdzie najlepiej szukać noclegu? Najczęściej zdarzało nam się nocować w Kudowie Zdrój z uwagi na bliskość Polskich Gór Stołowych. Z Kudowy samochodem do Adrspachu to w zasadzie tylko 40 min jazdy. Zdarzyło nam się również, że z rozładowanymi telefonami wylądowaliśmy w Teplice nad Metují i napotkani uczynni Czesi bardzo szybko pomogli nam znaleźć przyzwoity nocleg. Dlatego czasem, jeśli nie wiecie gdzie szukać, to wystarczy wejść do pobliskiego baru 🙂 W dobie internetu i aplikacji booking z noclegiem nie powinno być większego problemu. Nawet jeśli nie zdecydujecie się na samo miasteczko Adrspach, to odległości pomiędzy mieścinami są naprawdę nieduże i śmiało można przenocować po sąsiedzku. Pomiędzy miasteczkami Teplice nad Metují oraz Adrspach znajduje się pole namiotowe
Skalne Miasto w Czechach – Cennik 2020
W kasach można zapłacić koronami, kartą oraz złotówkami, choć pamiętajcie, że przelicznik jest mało korzystny. Do naszych obliczeń można przyjąć, że 100 Koron to 17 pln. A czy dobrym pomysłem jest Skalne Miasto z psem? Tak, możecie śmiało przybyć z psiakami, ale pamiętajcie, że muszą one spacerować na smyczy i należy wykupić dla nich osobny bilet. Opłata do Skalnego Miasta Adrspach w zależności od sezonu kształtuje się odpowiednio:
Adrspach – od 1 Listopada do 31 Marca
– Poniedziałek – Niedziela: od 10:00 do 15:00
– Osoba Dorosła – 80 Koron (~14 pln)
– Bilet ulgowy (dzieci od 6go roku, studenci, inwalidzi) – 40 Koron (~7 pln)
– Opłata za psa – 10 Koron (~2 pln)
– Bilet Rodzinny 2+2 – 210 Koron (~35 pln)
– Toalety są dostępne bezpłatnie
Adrspach – od 1 Kwietnia do 30 Października
– Poniedziałek – Niedziela od 8:30 do 17:30
– Osoba Dorosła – 120 Koron (~20 pln)
– Bilet ulgowy (dzieci od 6go roku, studenci, inwalidzi) – 70 Koron (~12 pln)
– Opłata za psa – 10 Koron (~2 pln)
– Bilet Rodzinny 2+2 – 320 Koron (~55 pln)
– Rejs łódką: od 9:30 – 17:00 – 50 Koron
– Toalety są dostępne bezpłatnie
– Parking: Za pierwsze 4h opłata wynosi 100 Koron (~17 pln). Każda kolejna godzina to 50 Koron (~8,5 pln)
Teplickie Skały
– Osoba Dorosła – 100 Koron (~17 pln)
– Bilet ulgowy (dzieci od 6go roku, studenci, inwalidzi) – 50 Koron (~8,5 pln)
– Opłata za psa – 10 Koron (~2 pln)
– Bilet Rodzinny 2+2 (dzieci do 15stu lat) – 250 Koron (~43 pln)
Historia Odkrycia
Przez bardzo długi okres wiedza na temat cudowności ulokowanych w masywie pomiędzy Adrspachem a miasteczkiem Teplice nad Metują była bardzo mała. Tak naprawdę tylko okoliczni mieszkańcy co nieco wiedzieli. W czasach niepokojów to Skalne Miasto dawało schronienie. Tutaj kryli się i przeczekiwali wojny. Dopiero na początku XVIII wieku do Adrspachu zaczęli kierować się pierwsi turyści z sąsiedniego Śląska. Najstarszy wizerunek Skał Adrszpaskich jest z roku 1739. Jednak dopiero w roku 1824, gdy wybuchł wielotygodniowy wielki pożar lasu, który wyprawił prawie całą knieję do atmosfery, Skalne Miasto stało się dużo bardziej dostępne. Włodarze ziem zaczęli wtenczas tworzyć pierwsze tutejsze szlaki turystyczne. A w kolejce do zwiedzania ustawiały się takie znamienitości jak August II Mocny, Józef II czy też Goethe.
Zwiedzanie Skalnego Miasta w Czechach
Rezerwat został podzielony na dwie części: Adrspach oraz Teplicke Skały. Znajdziecie tutaj kilka szlaków turystycznych, z których najczęściej uczęszczane są dwa szlaki okrężne. Jest również żółty szlak łączący oba Miasta przez Wilczy Wąwóz. Jeśli tędy przejdziecie z jednego Miasta do drugiego, to za drugi bilet nie trzeba będzie płacić. Dobrym pomysłem będzie zostawienie samochodu przy jednym Skalnym Mieście, przejście przez wąwóz, zwiedzenie drugiego Miasta i powrót koleją. Dystans pomiędzy stacją Adrspach a Teplicami to 4 km. Warto tylko wcześniej sprawdzić rozkład jazdy kolei, ponieważ nie kursuje ona zbyt często. Wycieczka obejmująca oba Skalne Miasta zajmuje turystom przeważnie ok 6 h.
Skalne Miasto Mapa
Zawsze przed wyjazdem staramy się zaplanować nasze trasy jeszcze w domu. Najchętniej korzystamy z czeskich map online mapy.cz które szalenie polecamy. Mapa w przeglądarce jest w miarę intuicyjna. Nam na początku największą trudność sprawiło odkrycie, gdzie chowają się szlaki. Dlatego jeśli nie możecie zlokalizować odpowiedniej zakładki, to podpowiadamy – w górnym lewym rogu należy kliknąć przycisk „Zmenit mapu” i następnie kafelek „Na zewnątrz”, teraz powinno działać. Dużym udogodnieniem jest opcja umożliwiająca działanie mapy offline. Najpierw należy zaimportować interesujący fragment mapy na telefon i następnie można przeglądać, planować trasę, obliczać dystans i czasówki, będąc nawet poza zasięgiem sieci. Pamiętajcie, żeby to zrobić jeszcze w domu, ponieważ paczki map są całkiem spore 🙂 Natomiast jeżeli preferujecie mapę papierową, to taką powinniście dostać w Kasach Skalnego Miasta.
1. Skalne Miasto Adrspach
Adrspach rozciąga się w północno-zachodniej części masywu i śmiało można rzec, że Adrszpaskie Skały to najsłynniejsze czeskie Skalne Miasto. Wejście do skalnego labiryntu znajduje się zaraz obok stacji kolejowej Adrspach, która jest ulokowana tuż obok parkingów. Po opłaceniu biletów wstępu i przekroczywszy bramę Skalnego Miasta ujrzycie śliczne jeziorko, będące pozostałością dawnej kopalni piasku. Tutaj macie dwie opcje zwiedzania:
– Jeziorko można obejść niebieskim szlakiem, co zajmuje zazwyczaj nie więcej niż pół godziny.
– Natomiast Główny szlak przez Adrspach jest oznaczony kolorem zielonym. Jest to pętla mająca około 3,5 km długości. Przejście na szybko zajmuje około godziny. Ale zdecydowanie warto zrobić to powoli i nieśpiesznie chłonąć klimat Skalnego Miasta. Obie trasy startują obok kas.
Brama Gotycka i Najpiękniejsze Formacje Skalne
Wybierając zielony szlak przez Skalne Miasto bardzo szybko dotrzecie do pierwszych skalnych atrakcji. Pojawi się olbrzymia skalna baszta czyli Dzban. Jeśli spojrzycie wysoko to ujrzycie 6 metrowe ucho dzbana. Dalej, dosłownie po chwili, ujrzycie jedną z najbardziej charakterystycznych tutejszych skał, czyli Głowę Cukru. Pomyślcie tylko, że wierzchołek ma 13 metrów obwodu, a podstawa raptem 3 metry. Jest pięknie, a szlak przecież dopiero się rozkręca, ponieważ po kilku minutach staniecie przed charakterystyczną Gotycką Bramą (Gotická branka). Została ona wybudowana w roku 1839 i to tutaj znajdowało się pierwsze wejście w skały. Dlatego też część Parku przed nią nazywana jest Skalnym Przedmieściem. Gdy przekroczycie wrota, czekać będzie na Was kolejna porcja emocji. Wnet miniecie Słoniowy Rynek, Ząb i dotrzecie do rzuconego na środku ścieżki Gromowego Kamienia. Tutaj zielony szlak skręca, a po schodkach prosto szlak wiedzie do Wielkiego Wodospadu oraz nad Jeziorko, gdzie możecie odbyć rejs.
Jeśli przy jeziorku wybierzecie żółty szlak, to ścieżka dalej poprowadzi Was przez Wilczy Wąwóz do Teplickich Skał. Nawet jeśli macie w planach taki wariant, to wróćcie jeszcze dokończyć pętlę przez Skalne Miasto Adrspach i dopiero później pognajcie do Teplic, bo szalenie warto. Natomiast w Adrszpaskich Skałach czekają na Was Nowe Partie (Nová partie), które udostępniono turystom w roku 1890. Tutaj już trzeba nieco się namęczyć, ponieważ szlak wiedzie na kilka punktów widokowych. Ujrzycie przepięknych Kochanków (wysokich na 100 metrów), będzie Wielka Panorama oraz wąski przesmyk przez Mysią Dziurkę. Korytarz jest tutaj szeroki dosłownie na kilkadziesiąt centymetrów. Jest przecudownie!
Skalne Miasto Rejs Łodzią
Tutaj w sezonie letnim, w godzinach 9-17, można udać się w rejs. Taki kurs łodzią pomiędzy skałami trwa ok 20 minut i jest dodatkowo płatny (50 Koron / ~8,5 pln). Bilet na łódkę, która wygląda bardzo podobnie do tych na Dunajcu, można kupić w kasie tuż obok jeziorka. Pamiętajcie tylko, że w sezonie, gdy pojawią się zorganizowane grupy, kolejki do łódek są gigantyczne i jest spore ryzyko, że utkniecie w kolejce na grubo ponad godzinę.
Dokładny opis Skalnego Miasta Adrspach jest dostępny TUTAJ
2. Skalne Miasto Teplickie Skały
Szlak przez Teplickie Skały jest długi prawie na 6 km. Po przejściu krótkiego odcinka czeka na Was niewielka pętla i powrót. Jeśli zdecydujecie się zwiedzać tylko Teplickie Skały, to zaplanujcie sobie około 3 h wraz ze sporą ilością zdjęć. Szlak jest cudownie piękny. Jest to zdecydowanie mniej popularne Skalne Miasto w Czechach aniżeli sąsiedni Adrspach. Ma to dla nas ogromne plusy, ponieważ bywa tutaj zdecydowanie mniej ludzi na szlaku, a jest równie pięknie. Jeśli nawet nie piękniej 🙂 Wejście jest ulokowane 200 metrów od stacji kolejowej Teplice nad Metují skály. Co ciekawe, można tutaj dostać się również prosto z Adrspachu przez Wilczy Wąwóz żółtym szlakiem. Odcinek od jeziorka z łódkami do niebieskiego szlaku wiodącego przez Teplickie Skały zajmie Wam ok 1h spaceru (3 km). Jeśli zdecydujecie się na taką opcję, to nie będziecie musieli płacić drugi raz za bilety wstępu. Taka magia, a to dopiero początek 🙂
Jeżeli na spacer wyruszycie bezpośrednio z miejscowości Teplice nad Metují, to w kasie możecie standardowo zapłacić koronami, złotówkami oraz kartą (oczywiście przeliczniki są niekorzystne). Zaraz za kasami jest wyraźna ścieżka okraszona niebieskimi znacznikami. Po 10 minutach spaceru z prawej strony pojawią się żółte szlakówki. Jest to właśnie szlak prowadzący bezpośrednio z Adrspachu przez Wilczy Wąwóz. Tutaj trzeba skręcić w lewo, cały czas podążając za niebieską farbą. Po 15 minutach od rozwidlenia dotrzecie do pierwszej atrakcji. Są to metalowe schody prowadzące prawie do nieba. Jest ich 300 i zaprowadzą Was na miejsce w którym niegdyś znajdował się Zamek Strzemię (Střmen). Warto się wdrapać choćby dla widoków na okolicę. Warownia nie przetrwała zapewne naporu husytów, a w późniejszym okresie miejscowa ludność rozgrabiła budulec, dlatego też dzisiaj nie zachowało się prawie nic. Można rzec, że ruiny to tylko preludium do tego, co wnet nastąpi. Bo to, co najpiękniejsze, czeka przed Wami!
Najpiękniejsza Trasa przez Teplickie Skały
Po 30 minutach od zamku dotrzecie do rozdroża przy Skalnej Narzeczonej. Tutaj zaczyna się najpiękniejsza pętla jaką może zaoferować Skalne Miasto. Zgodnie z czasówkami zajmie ona Wam 48 minut. Ale jeśli dodać do tego ogrom zdjęć, achów i ochów to można pokusić się, że i godzina to będzie mało. Na turystach największe wrażenie czyni Świątynia, Skalna Kaplica, Wielki i Mały Plac Świątynny oraz wąskie przejście zwane Sybir. Oszałamia pięknem oraz mchów zielenią. Dla nas osobiście to najpiękniejszy tutejszy zakątek Skalnego Miasta. Jeżeli rozważacie powrót „górą”, czyli najpierw zielonym szlakiem w stronę wsi Janowice i później niebieskim, który prowadzi górą przez punkty widokowe, to raczej odradzamy ten wariant. Jest dłuższy i wcale nie spełnia pokładanych w sobie nadziei na szalone widoki. Trasa nie jest trudna, wiedzie praktycznie cały czas po płaskim (wyjątkiem są schody do Zamku Strzemię), a i zgubić nie ma się praktycznie gdzie.
Dokładny opis Teplickich Skał jest dostępny TUTAJ
Czy Szlak przez Skalne Miasto jest Trudny?
Szlaki w zdecydowanej większości prezentują spacerowy charakter. Co prawda jest tylko kilka mocniejszych podejść i to wszystko. Zapewne w zimie trzeba pamiętać o ewentualnych oblodzeniach na szlaku. Tak naprawdę każdy powinien tutaj dobrze się bawić 🙂
Skalne Miasto z Wózkiem
Jeśli wybieracie się na spacer z małym dzieckiem w wózku, to wielkiego wyboru nie macie. Tylko Adrspach. Teplickie Skały nie będą tutaj dobrym pomysłem. Droga jest bardziej leśna, jest sporo schodków i korzeni, które skutecznie uniemożliwiają spacer w takiej formie. Polecamy w takim przypadku nosidełka. Natomiast w Adrspachu jest nieco lepiej, ponieważ możecie pospacerować po płaskim, do wodospadu. Jest to dystans ok. kilometra od kas. Może nie za wiele, ale po drodze miniecie słynną Głowę Cukru, czy chociażby Bramę Gotycką. Od Wodospadu niestety musicie wrócić tym samym szlakiem. Ścieżka jest nieutwardzona i piaszczysta, co może sprawiać nieco problemów osobom na wózkach inwalidzkich oraz rodzicom pchającym wózek, ale nie jest bardzo źle, dacie radę. Jest tu na tyle pięknie, że warto podjąć ten trud!
Nasze wrażenia ze zwiedzania Skalnych Miast w Czechach
W naszej opinii Skalne Miasta w Czechach genialnie prezentują się jesienią, gdy jest pusto i bardziej kolorowo. Latem bywa tutaj ścisk niemiłosierny, a w okresie majówki turystyczne tsunami zalewa szlaki. Jeśli jednak zdecydowaliście się przybyć tutaj w sezonie, to wczesnym rankiem wygodniej zwiedzać Adrspach, przed innymi. Lub późnym popołudniem, jeśli macie na to czas. Natomiast z każdą chwilą bardziej przyjemnie będzie w Teplickich Skałach. A które skalne miasto jest ładniejsze? Tutaj opinie są mocno podzielone, dlatego najlepiej wpaść do obu na przechadzkę. Jeśli nas spytacie, to zapewne wybralibyśmy Teplickie.
Okolice Warte Uwagi
Jeżeli planujecie spędzić w okolicy nieco więcej czasu, to świetnie się składa. A jeśli jedno Skalne Miasto to za mało – to jeszcze lepiej! Śmiało możemy polecić jeszcze dwa bardzo przyjemne miejsca w sąsiedztwie. Jeśli wierzyć mapom, to 17 km do mieściny Adrspach znajduje dopiero odkrywany klejnot jakim jest Skalne Miasto Ostas. Tak naprawdę składa się z dwóch części.
Jeżeli chcecie kontynuować spacery po skalnych zaułkach natury, wówczas możemy zasugerować wizytę w Brumovskich Stenach (Brumowskie Ściany). Są one oddalone około 20 km od Adrspachu i leżą tuż obok miejscowości Police nad Metui. Jeśli zostawicie samochód na parkingu w przysiółki Suchý Důl, wówczas będziecie mogli wybrać jedną z dwóch małych pętli lub połączyć obie w jedną dużą. Pierwsza z nich wiedzie na szczyt Koruna gdzie znajduje się huśtawka (!) oraz kamienna brama. Spora część spaceru wiedzie pomiędzy fantazyjnymi ostańcami. Druga pętla zaprowadzi Was na cudny punkt widokowy oraz pod Hvezde. Każda z tras z osobna zajmie Wam około 4h.
Opis szlaków przez Broumovske Steny: TUTAJ oraz TUTAJ
Jeżeli będziecie natomiast szukać odskoczni od natury, to całkiem przyjemnie prezentuje się miejscowość Broumov, o której powiada się, że jest perłą baroku na pograniczu czesko-polskim. Broumov leży w centrum Kotliny Broumovskiej dosłownie 5 km od Polski, a od Adrspachu dzieli go 24 km. Warto odwiedzić choćby benedyktyński klasztor, który jest uznawany za czeski zabytek narodowy i następnie zagubić się w tutejszych uliczkach. Jeśli mało Wam architektonicznych ochów, to odsyłamy następnie do nieodległego miasteczka Nachod. Nazwa Nachod pochodzi podobno od tego, że przez miasto Nachod „chodzi się” (cz. chodí ) do Kłodzka. I tutaj koniecznie warto odwiedzić Zamek.
Informacje Praktyczne
– Skalne Miasto Mapa online – kliknij tutaj Podróżniku
– Skalne Miasto mapa PDF
– Czy można wkroczyć z psem w Skalne Miasto? Ależ owszem, czemu nie! Ale pamiętajcie, że tylko na smyczy i że dla czworonożnego towarzysza należy wykupić dodatkowy niedrogi bilet wstępu.
– Skalne miasto w Polsce – sprawdź Prządki oraz Skamieniałe Miasto koło Tarnowa
– Skalne miasto Niemcy – tutaj
– Szlak przez Adrspach zajmuje przeważnie około 2 h.
– Szlak niebieski przez Teplickie Skały ma 6 km długości. Na zwiedzanie warto zarezerwować około 3h.
– Rejs łódką jest dodatkowo płatny i możliwy tylko w sezonie.
– Jeżeli połączycie oba Skalne Miasta w Czechach podczas jednej wycieczki, wówczas śmiało trzeba zarezerwować około 6h.
– Zwiedzanie jest możliwe przez cały rok.
– Skalne Miasto Pogoda – sprawdź tutaj lub tutaj
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂