Najpiękniejsze Wodospady w Polsce

Wodospad na trasie wycieczki to zawsze spora atrakcja, nie tylko dla najmłodszych. Szczególnie latem, gdy przyjemny szum wody oraz orzeźwiająca bryza sprawiają, że często turyści obierają je za cel wycieczki. Wodospady w Polsce można spotkać głownie w terenach górzystych. Niektóre z nich są niewielkie, inne zaś szalenie hałaśliwe za sprawa tysięcy litrów wody przetaczających się wysokie progi.

Jednak bez różnicy, czy małe, czy duże, to wciąż hipnotyzujące. Najpiękniejsze wodospady można odnaleźć w Tatrach, choć i Sudety mają się czym pochwalić.  Sami do tej pory najbardziej zachwycaliśmy wodospadami na Islandii oraz w Norwegii, ale chyba naszym największym wodospadowym marzeniem jest słynna Niagara.  

kozica wilk baner1

Najpiękniejsze wodospady w Polsce

W naszym szalenie subiektywnym zestawieniu postanowiliśmy przedstawić najpiękniejsze wodospady w Polsce. Trzeba przyznać, że było nam naprawdę trudno wybrać ten najbardziej uroczy, dlatego też postanowiliśmy przedstawić wodospady w naszym kraju w układzie geograficznym, podróżując z zachodu na wschód. W domu obyło się bez kłótni, a Wam będzie łatwiej wybrać swojego faworyta. Oczywiście najpiękniej wodospady prezentują się w promieniach Słońca, tuż po opadach.

1. Wodospad Kamieńczyka w Sudetach

Ach, zaczynamy z wielkiego „W”. Wodospad Kamieńczyka to jeden z tych wodospadów, który sprawia, że zachwycamy się dłuuugo spadającymi kaskadami wody. Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w polskich Sudetach. Znajduje się w Karkonoszach, niedaleko Szklarskiej Poręby. Woda spada tutaj trzema kaskadami z wysokości 27 metrów.

Uroki Wodospadu Kamieńczyka możecie obserwować z górnej platformy. Jest to wariant bezpłatny. Można też wejść do Wąwozu Kamieńczyka. W tej wersji będziecie musieli uiścić kilka złotych wstępu, a w zamian dostaniecie kask i będziecie mogli zejść do „poziomu zero”. Naprawdę warto! Wodospad Kamieńczyka jest jednym z naszych faworytów na krajowym podwórku najbardziej imponujących wodospadów!

Opis szlaku do Wodospadu Kamieńczyka – klik

wodospad kamienczyka

2. Wodospad Szklarki – najbardziej romantyczny wodospad

Szklarska Poręba ma spore szczęście, ponieważ drugi wodospad, o którym chcemy wspomnieć, również znajduje się relatywnie blisko miasta. Wodospad Szklarki jest drugim co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospadem w polskich Karkonoszach. Ma raptem 13,3 metra wysokości, jednak skrada serce wędrowców i turystów. Dotarcie do atrakcji zajmuje dosłownie kwadrans i należy jedynie opłacić bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego. Zaraz obok wodospadu znajduje się schronisko Kochanówka.

Wodospad Szklarki informacje praktyczne i ciekawostki – klik

Wodospad Szklarki
Wodospad szklarki trasa

3. Wodospad Podgórnej – kopciuszek karkonoskich wodospadów

Gdy zapytaliśmy naszych karkonoskich gospodarzy, który wodospad polecają, ku naszemu zaskoczeniu nie wybierali pomiędzy Wodospadami Kamieńczyka, czy Szklarki, ale wskazali na nieznany nam wówczas Wodospad Podgórnej. Jest to trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Wody potoku Podgórna spadają z hukiem z 10-metrowego progu skalnego, dwiema kaskadami, wprost do kotła eworsyjnego. Dotarcie pod Wodospad Podgórnej zajmie Wam około 15 minut, a do tego nie wiążę się z żadną opłatą.

wodospad podgórnej

4. Dziki Wodospad w Karpaczu

W powstaniu Dzikiego Wodospadu tak naprawdę nie maczała palców Matka Natura. No może nie bezpośrednio. Ponieważ niesforny potok Łomnica kilkukrotnie spustoszył okolicę. Dlatego też, aby chronić Karpacz, postanowiono wybudować zaporę przeciwrumoszową. Inwestycja powstała w latach 1910-15. Miasto jest bezpieczniejsze, a Karpacz zyskał przy okazji dodatkową atrakcję. Warto o niej szczególnie pamiętać, gdy planujecie wyjechać wyciągiem krzesełkowym na Kopę w Karkonoszach. Dziki Wodospad znajduje się nieopodal dolnej stacji kolejki.

Lista najciekawszych atrakcji w Karpaczu – klik

Dziki Wodospad

5. Wodospad Wilczki w Międzygórzu

To nasz ostatni sudecki kandydat do miana najpiękniejszego wodospadu w Polsce. Wodospad Wilczki znajduje się na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na rzece Wilczka, w Międzygórzu. Dawniej nazywany był również jako Wodogrzmoty Żeromskiego. Wodospad Wilczki ma wysokość  22 metrów, dzięki czemu jest to drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach, oczywiście zaraz po Wodospadzie Kamieńczyka. Przed rokiem 1945 jego wody spadały z wysokości 30 metrów, jednak jak się okazało wodospad, był sztucznie podwyższony.

Wodospad Wilczki – ciekawostki oraz atrakcje – klik

Wodospad Wilczki

6. Wodospad na Wiśle

Pierwszym wodospadem w Beskidach, o którym chcielibyśmy wspomnieć, jest wodospad na rzece Wisła. Ten 8 metrowy wodospad, podobnie jak Dziki Wodospad w Karpaczu, jest dziełem człowieka. Został wybudowany w latach 50tych zeszłego stulecia, na potoku Wisełka, który wypływa z Jeziora Czerniańskiego. Znajduje się nieco powyżej centrum Wisły. Tuż obok wodospadu jest system małych progów wodnych, które umożliwiają rybom wędrówkę z biegiem rzeki. 

Lista atrakcji w Wiśle – klik

wodospad w Wiśle

7. Wodospad w Sopotni Wielkiej

W Beskidzie Żywieckim, na potoku Sopotnia, w miejscowości Sopotnia Wielka znajduje się największy wodospad w całych polskich Beskidach. Ma wysokość około 10 metrów. Wodospad w Sopotni Wielkiej jest przykładem wodospadu kataklinalnego, czyli takiego, w którym warstwy skalne opadają stromo zgodnie z kierunkiem przepływu wody.

8. Wodospad Szum

Nieopodal Krakowa, w cudownych dolinkach podkrakowskich, w miejscowości Będkowice, odnajdziecie Wodospad Szum na potoku Będkówka. Kryje się on też czasem pod nazwą Szeroki Wodospad. Jest to najwyższy wodospad na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Wodospad w Dolinie Będkowskiej ma 4 metry wysokości. Nieopodal naszego bohatera odnajdziecie jurajskie skały, w tym słynną Dupę Słonia.

Opis Doliny Będkowskiej – klik

wodospad dolina Będkowska

9. Siklawica w Tatrach Zachodnich

Przyszła pora na pierwszy tatrzański wodospad. Siklawica znajduje się w górnej części Doliny Strążyskiej, pod drzemiącym Giewontem. Można tutaj dotrzeć podążając żółtym i następnie czarnym szlakiem. Ścieżka nie jest męcząca i nawet mało doświadczony turysta sobie poradzi.  Łączna wysokość wodospadu wynosi 23 metry. Jednak warto pamiętać, że woda spada tutaj dwoma ścianami. Dolna ma wysokość 13 metrów, a górna 10. Nazwa wodospadu pochodzi od Siklawy w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, a dawniej nazywany był także Siczącą, Siczawą, Siklawą.

Sarnia Skała oraz Dolina Strążyska

wodospad siklawica trasa

10. Wielka Siklawa najpiękniejszy wodospad w Polsce?

Siklawę zwana również Wielką Siklawą znajdziecie w Tatrach Wysokich, w Dolinie Roztoki, w drodze do Doliny Pięciu Stawów. Takie boskie otoczenie sprawia, że cieszy się ogromną popularnością. Spada dwiema lub trzema strugami z wysokości 65/70 metrów. Dzięki czemu Siklawa jest największym i najwyższym wodospadem w Polsce. W domowych pieleszach czasem prowadzimy dysputy, czy to właśnie Siklawa, czy Wodospad Kamieńczyka jest tym najpiękniejszym na polskim podwórku.

Opis szlaku do Doliny Pięciu Stawów w Tatrach

Ciekawe Miejsca - Siklawa

11. Wodogrzmoty Mickiewicza

Podążając nad Morskie Oko, czy też by ujrzeć Siklawę, przejdziecie zapewne obok Wodogrzmotów Mickiewicza, które tworzy potok Roztoka. Wodogrzmoty Mickiewicza składają się z trzech większych i kilku mniejszych kaskad, od 3 do 10 metrów wysokości. Największe kaskady nie noszą super wyszukanych nazw, ponieważ są to Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Co ciekawe nazwa wodospadu została nadana na pamiątkę sprowadzenia rok wcześniej prochów Mickiewicza na Wawel, mimo, że wieszcz w żaden sposób nie był związany z Tatrami, ani też tutaj nigdy nie był.

Opis szlaku do Morskiego Oka – klik

droga na morskie oko

12. Wodospad Zaskalnik w Beskidzie Sądeckim

Wodospad administracyjnie znajduje się na terenie Szczawnicy. Jednak nie jest on położony w Pieninach, a na południowych stokach Pasma Radziejowej, pomiędzy szczytami Bereśnik oraz Wysoka. Tworzą go wody Sopotnickiego Potoku. Jest niewielki, jednak potrafi uczynić nieco hałasu 🙂

Atrakcje Szczawnicy i okolicy – klik

Wodospad Zaskalnik

13. Wodospad w Wąwozie Czarownic

Brzmi najbardziej bajkowo i tajemniczo. I w takiej właśnie krainie zaczarowanego Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach, nieopodal Tarnowa, nasz bohater się znajduje. Choć prawdę powiedziawszy to bardziej ciek wodny, aniżeli huczący wodospad, to jednak zdecydowanie warto tutaj przybyć. Szczególnie, że spacer nie zajmie Wam dużo czasu.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – klik

Skamieniałe-Miasto-Cieżkowice-5
Skamieniałe-Miasto-Cieżkowice-4

14. Wodospad Szepit na potoku Hylaty

To już nasza ostatnia propozycja. Jeśli będziecie w Bieszczadach, to warto podjechać i ujrzeć tutejszy wodospad na potoku Hylaty. Wodospad położony jest nieopodal miejscowości Zatwarnica, ma kilka metrów wysokości. Warto odwiedzić ponadto Podziemny Wodospad w Złotym Stoku, Wodospad Wielki w Obidzy, Wodospad Magurski, Wodospad w Iwli, Wodospad Trzy Wody, Wodospad w Wisłoczku, Wodospad w Dołżycy oraz Wodospad na Olszance.


Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

12 komentarzy

  1. No proszę, widziałem nawet Iguazu, a większości polskich wodospadów nie znam. Zdecydowanie muszę nadrobić zaległości 🙂

    • Trzymamy kciuki, choć zapewne to nam będzie trudniej pognać w najbliższym czasie na granicę argentyńsko-brazylijską 🙂

  2. Zarówno w Szklarskiej Porębie, jak i w Karpaczu miałem okazję podziwiać wodospady i naprawdę zapierały dech w piersiach. Zdjęcia nie odzwierciedlają ich uroku, choć są profesjonalnie wykonane i bardzo piękne. Zazwyczaj jeżdżę w góry swoim autem, w którym mogę ugotować sobie obiad lub ogólnie posiłek, jeśli nie zapomnę o naładowaniu akumulatorów do kampera. Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej wpisów, bo świetnie się je czyta! 🙂

    • zdecydowanie wodospady najlepiej ogląda się na żywo, wraz z oprawą dźwiękową, są hipnotyzujące 🙂 Dziękujemy za dobre słowo i życzymy pogody na szlaku 🙂

  3. Dodałabym jeszcze do zestawienia, niewielki wodospad w Rudawce Rymanowskiej leżącej u podnóża Wzgórz Rymanowskich i Pogórza Bukowskiego kolejny nieopodal – w Wisłoczku.
    Dziękuję za świetne zestawienie!

    • ależ tak! dopisujemy do listy i będziemy modyfikować a jak już wrócimy do Krakowa na stałe, to odwiedzimy 🙂

  4. Bardzo ciekawy blog. Bardzo ciekawy artykuł i jeszcze ciekawsi ludzie dzielący się z innymi swoimi wrażeniami 🙂 Wodospad w Karpaczu robi naprawdę szał i wszystkim gorąco polecam te miejsce.

    • potwierdzamy, wodospad w Karpaczu potrafi oczarować 🙂 dziękujemy pięknie za dobre słowo 🙂

  5. Świetne zdjęcia wodospadów. A byliście już na Islandii? Tam widziałem takie naprawdę spektakularne. Tylko trzeba wziąć dobrą kurtkę z membraną, bo latem ciągle leje. I przygotować się na wszechobecną i kosztowną zupę z owcy 🙂

    • na Islandii byliśmy wieki temu, bodajże w 2013 roku 🙂 ale wygląda, że mamy powód żeby wrócić, ponieważ zupy nie próbowaliśmy 🙂

  6. Super artykuł! Trafiłam tu w poszukiwaniu dużego wodospadu w Polsce. Mam takie marzenie, żeby na chwilę wejść w środek lodowatych strumieni. Czy któryś wodospadów się nadaje? 🙂 Pytam zupełnie serio. Chodzi o rozpoczęcie nowego etapu w życia. Stąd taki pomysł.

    • hej, widzieliśmy morsujące osoby przy wodospadzie Podgórnej w Karkonoszach, więc może tam? 😉

Write A Comment