Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Góry Sowie Góry Pełne Tajemnic

Góry Sowie to najbardziej tajemnicze góry w Polsce. Należą do Sudetów Środkowych. Znajdziecie je w województwie dolnośląskim, około 60 km na południowy zachód od Wrocławia. Przycupnęły pomiędzy Górami Wałbrzyskimi a Bardzkimi. Nie są to szalenie duże góry, ponieważ rozciągają się jedynie na długości 26 km i zajmują 200 km² powierzchni. Jednak można śmiało powiedzieć, że Góry Sowie są pełne atrakcji i kuszą turystów. Znajdziecie tutaj przyjemne szlaki, wieże widokowe, zamki oraz sekretne, podziemne sztolnie hitlerowskiego projektu Riese w Walimiu i Głuszycy. Zatem przybywajcie w Góry Sowie tłumnie, choćby na weekend, bo po stokroć warto!

Góry Sowie Mapa Atrakcji

Góry Sowie Atrakcje

1. Góry Sowie Szlaki

W Górach Sowich znajduje się dość gęsta sieć szlaków turystycznych, które zaprowadzą Was do najciekawszych zakątków sowiej krainy. W sercu gór utworzono Park Krajobrazowy Gór Sowich. Znajdziecie trzy schroniska oraz bonusowo liczne szlaki rowerowe oraz trasy narciarskie. Przez główny grzbiet przebiega znaczony na czerwono Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (GSS). Oprócz grzbietu głównego wyróżnia się również pasmo Garbu Dzikowca oraz Wzgórz Wyrębińskich. Jeśli będziecie stąpać cicho po tutejszych ścieżkach i dopisze Wam szczęście, to macie szanse napotkać muflona! To tutaj żyje ich najliczniejsza populacja w Polsce. Turyści najchętniej wybierają szlaki prowadzące na Wielką Sowę, szlak na Kalenicę oraz przemykają po całym grzbiecie, w ślad za czerwonymi szlakówkami GSS.

Góry Sowie

1.1. Wielka Sowa

Najczęściej odwiedzanym oraz najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa (1015 m), która znajduje zaszczytne miejsce w Koronie Gór Polski. Turyści zazwyczaj decydują się na czerwony szlak wiodący z Przełęczy Sokolej. Po drodze piechurów wspierają dwa schroniska. Na szczycie, do którego dotrzecie po około 75 minutach, znajduje się kamienna, wysoka wieża. Krzyżują się też liczne szlaki. W sezonie jest tutaj gwarno i tłoczno. Jest kapliczka, jest miejsce na ognisko, są zadaszone wiaty. Wieża widokowa na Wielkiej Sowie jest czynna tylko w sezonie. Dlatego, jeśli macie w planach wdrapać się na nią i spojrzeć na Sudety, sprawdźcie wcześniej godziny otwarcia. Wejście jest płatne. Na całą wycieczkę zarezerwujcie sobie około 2,5 h.

Nasza Relacja z Wejścia na Wielką Sowę.

Wielka Sowa Kotlina Kłodzka

1.2. Wieża Widokowa na Kalenicy

Drugim popularnym szlakiem w Górach Sowich jest szlak wiodący na Wieżę Widokową na Kalenicy. Jest to o tyle atrakcyjna wycieczka, że prowadzi przez Schronisko PTTK Zygmuntówka. Na całość, jeśli rozpoczniecie wędrówkę na Przełęczy Jugowskiej, liczcie podobnie około 2,5 h. Kalenica ma wysokość 964 m i jest trzecim szczytem Gór Sowich pod względem wysokości. Wyższe są Wielka oraz Mała Sowa. Na wierzchołku Kalenicy umieszczono stalową wieżę widokową. Rozpościera się z niej całkiem przyjemna panorama na Góry Sowie, Stołowe, Bystrzyckie oraz Złote. Wieża została wykonana w Bielawie w 1932 roku, a na szczycie Kalenicy zmontowana została rok później. Po wybudowaniu na szczycie wieży, przez krótki okres czasu, Kalenica nazywana była Turmberg (Góra Wieża).

Góry Sowie Kotlina Kłodzka

2. Twierdza Srebrna Góra

Jedną z największych atrakcji Gór Sowich jest Twierdza Srebrna Góra. Jest to największa górska twierdza w Europie. Składa się z 6 fortów oraz kilku bastionów. Została ekspresowo wzniesiona przez Prusy w obawie przed Austriakami. Budowa trwała jedynie w 12 lat w okresie 1763-75, a w budowie „pomagało” nawet i 4000 robotników. Przewodnicy przebrani w mundury z dawnych lat oprowadzają w bardzo przystępny i zabawny sposób po czeluściach kazamatów i murach twierdzy. Wart odwiedzenia jest także Fort Ostróg leżący po drugiej stronie Srebrnej Przełęczy.

Nasza Relacja z Wizyty w Twierdzy Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

3. Kompleks Riese – Walim oraz Osówka

Najbardziej tajemniczą atrakcją Gór Sowich jest Kompleks Riese, czyli w tłumaczeniu z niemieckiego Olbrzym. Pod tym kryptonimem skrywa się olbrzymy projekt górniczo-budowlany realizowany przez hitlerowskie Niemcy. Był on prowadzony w Górach Sowich oraz na Zamku Książ w latach 1943-45, jednak nie został ukończony. Według jednej z teorii, kompleks miał być jedną z kwater głównych Adolfa Hitlera. Wspomina się również o tym, że z uwagi na coraz mocniejsze alianckie naloty, nazistowskie Niemcy postanowiły przenieść cześć produkcji przemysłowej w Sudety, uznawane za bezpieczny region. W tym też produkcję rakiet V2, która miała się odbywać daleko poza zasięgiem alianckich nalotów. Tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej wiele obiektów, szybów zostało wysadzonych. Szacuje się, że odkryte do tej pory sztolnie, to zaledwie mniejsza część tego, co skrywają Góry Sowie. Pamiętajcie, aby wcześniej zarezerwować sobie bilety i nawet latem wrzucić do plecaka ciepłą bluzę. Dziś możecie odwiedzić kilka obiektów wchodzących w skład Kompleksu Riese:

  • Kompleks Osówka zwany też „Podziemne Miasto Osówka”
  • Kompleks Włodarz
  • Kompleks Rzeczka- Walim
  • Kompleks Książ
Sztolnie Walim

4. Zamek Grodno w Zagórzu

Nieco naciągając ramy geograficzne naszej wycieczki, pragniemy Was również zaprosić do Zagórza Śląskiego, do Zamku Grodno. Naciągając, ponieważ Zamek tak naprawdę znajduje się w Górach Czarnych, na szczycie Góry Choina. A to już jest część Gór Wałbrzyskich. Granica pomiędzy Górami Sowimi a Wałbrzyskimi przebiega wzdłuż płynącej w dole rzeki Bystrzyca. Zamek zapewne został wzniesiony przez Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego. Kamienna budowla była przez pewien czas jednym z największych i najsilniejszych zamków na terenie Śląska. Jednak czas lubi płatać figle i nastał nawet taki moment, że zamek był przeznaczony do rozbiórki. Co na szczęście nie nastąpiło i dziś, zrekonstruowany, stanowi sporą atrakcję turystyczną. Szczególne wrażenie robią lwy na murach renesansowej bramy,  przez którą przemyka się na dziedziniec oraz oczywiście wysoka wieża!

Góry Sowie Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim
Zamek Grodno w Zagórzu

5. Jezioro Bystrzyckie oraz Tama Lubachowska

Poniżej zamku przemyka doliną rzeka Bystrzyca, której dolina niegdyś zwana była Śląską Doliną. A tuż za rogiem znajduje się Jezioro Bystrzyckie, zwane również Jeziorem Lubachowskim. Jest to sztuczne, zaporowe jezioro, które powstało w wyniku wybudowania poniżej Lubachowa niewielkiej zapory wodnej, która miała chronić mieszkańców przed kaprysami Bystrzycy. Ma ona 44 metry wysokości i 230 metrów długości. Jest to z pewnością jedna z ciekawszych atrakcji Gór Sowich. Przez zaporę przemyka kładka. A sama zapora jest zwana Zaporą Lubachowską lub Zaporą w Zagórzu Śląskim. Spacer dookoła Jeziora Bystrzyckiego zajmuje przeważnie około 2h, plus czas spędzony na zdjęciach oraz radowaniu duszy widokami 🙂

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 4   Average: 4/5]

Write A Comment